Προς το περιεχόμενο

Λευκό ξύδι σε μεγάλη ποσότητα


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω λευκό ξύδι γιατι είναι πολύ καλό για σφουγγάρισμα για να βγάζεις σκουριές για τα ρούχα για τα πιάτα και γενικά για πολλές εφαρμογές στο καθάρισμα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρήσκω σε μεγάλη συσκευασία πχ μπιτόνι.. έχω βρεί μόνο μπαλσάμικο σε τέτοια συσκευασία αλλά νομίζω δεν κάνει για την δουλειά που θέλω γιατι φοβάμαι πως σε κάποιες εφαρμογές ίσως αφήσει χρώμα πχ στα ρούχα και ίσως η οξύτητα του να μην είναι ίδια με αυτή του λευκού;

 

Ξέρετε κάποιο μέρος απο ελλάδα ή έστω να στέλνει ελλάδα (αν βρείτε και σημείο στην Κρήτη ακόμη καλύτερα) που να έχει άσπρο ξύδι σε μεγάλη συσκευασία;

πχ κάτι τέτοιο:

brushes+067.JPG

 

square-54ff0c5c23287-ghk-heinz-vinegar-s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι άσπρο ξύδι αυτό αλλά απο λευκό κρασί  ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως.

 

Και αυτό ακόμη θα το δοκίμαζα αλλά δεν ξέρω πως να το προμηθευτώ στο link που δίνεις δεν έχει τρόπο να το αγοράσεις στέλνουν και λιανική ;

 

Στο εξωτερικό γίνεται χαμός έχει όσες μάρκες θες ότι ποσότητες θες εδώ απορώ γιατι κανένας δεν το χρησιμοποιεί μιας και είναι και φυσικό προϊόν και όχι "χημικά" κτλ είναι και φθηνότερο κάνει και καλύτερη δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσπρο ξύδι αυτό αλλά απο λευκό κρασί  ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως.

 

Και αυτό ακόμη θα το δοκίμαζα αλλά δεν ξέρω πως να το προμηθευτώ στο link που δίνεις δεν έχει τρόπο να το αγοράσεις στέλνουν και λιανική ;

 

Στο εξωτερικό γίνεται χαμός έχει όσες μάρκες θες ότι ποσότητες θες εδώ απορώ γιατι κανένας δεν το χρησιμοποιεί μιας και είναι και φυσικό προϊόν και όχι "χημικά" κτλ είναι και φθηνότερο κάνει και καλύτερη δουλειά...

 

Γιατί το "άσπρο" ξύδι, και γενικότερα το ξύδι, από τι φτιάχνεται νομίζεις? :)

 

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο ρωτώντας αν μπορεί να σου στείλει όσες φιάλες θέλεις, ή αν δεν δεν στέλνει να σου πει έστω από ποιον μπορείς να το προμηθευτείς στην περιοχή σου. Εγώ αυτό θα έκανα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το "άσπρο" ξύδι, και γενικότερα το ξύδι, από τι φτιάχνεται νομίζεις? :)

 

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο ρωτώντας αν μπορεί να σου στείλει όσες φιάλες θέλεις, ή αν δεν δεν στέλνει να σου πει έστω από ποιον μπορείς να το προμηθευτείς στην περιοχή σου. Εγώ αυτό θα έκανα.

 Δεν με νοιάζει απο τι φτιάχνεται αλλά με νοιάζει ο ήχος που κάνει όταν σκοτώνει... ούπς αυτό είναι απο άλλη ταινία (tropic thunder) :P

 

Δεν με νοιάζει απο τι φτιάχνεται αλλά με νοιάζει το χρώμα, όπως είπα δεν θέλω να αφήσει χρώμα στα ρούχα...

 

Αυτό που κάνει την δουλειά στο ξύδι για χρήση στην γενική καθαριότητα είναι το οξεικό οξυ (που είναι και το βασικό συστατικό του) κυρίως οπότε και εργαστηριακά φτιαγμένο να είναι δεν με νοιάζει (ίσως και καλύτερα γιατι θα είναι καθαρότερο και φθηνότερο)

 

Αλλά όπως σου είπα και αυτό θα το δοκίμαζα... τεσπα αν δεν βρω τίποτα ίσως τους πάρω τηλέφωνο τι να κάνω... πολύ στράβωσα πάντως με αυτό δεν ειναι κάνα σπάνιο ορυκτό ξύδι ειναι έλεος γιατι κανένας δεν πουλάει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Στο εξωτερικό γίνεται χαμός έχει όσες μάρκες θες ότι ποσότητες θες εδώ απορώ γιατι κανένας δεν το χρησιμοποιεί μιας και είναι και φυσικό προϊόν και όχι "χημικά" κτλ είναι και φθηνότερο κάνει και καλύτερη δουλειά...

 

Το καλίτερο φυσικό μαλακτικό για τα ρούχα.Με λίγο αιθέριο έλαιο για να σπάει τη μυρωδιά είναι το πιο υγιεινό.

 

Όλα αυτά τα διαφημιζόμενα μαλακτικά είναι τίγκα στα χημικά.Ιδιαίτερα τό άρωμα τόσο στα απορυπαντικά αλλά

ιδιαίτερα στα μαλακτικά είναι σαν να κολάει στο ρούχο το οποίο μυρίζει και μετά από 6 μήνες αν το έχεις στη

ντουλάπα.Φανταστείτε τη ζημιά κάνει στο δέρμα.

 

Το φυσικό άρωμα σε 3-4 μέρες έχει φύγει από μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλίτερο φυσικό μαλακτικό για τα ρούχα.Με λίγο αιθέριο έλαιο για να σπάει τη μυρωδιά είναι το πιο υγιεινό.

 

Όλα αυτά τα διαφημιζόμενα μαλακτικά είναι τίγκα στα χημικά.Ιδιαίτερα τό άρωμα τόσο στα απορυπαντικά αλλά

ιδιαίτερα στα μαλακτικά είναι σαν να κολάει στο ρούχο το οποίο μυρίζει και μετά από 6 μήνες αν το έχεις στη

ντουλάπα.Φανταστείτε τη ζημιά κάνει στο δέρμα.

 

Το φυσικό άρωμα σε 3-4 μέρες έχει φύγει από μόνο του.

έχεις δοκιμάσει στα ρούχα ξύδι με χρώμα? (πχ μηλόξυδο) αφήνει χρώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν με νοιάζει απο τι φτιάχνεται αλλά με νοιάζει ο ήχος που κάνει όταν σκοτώνει... ούπς αυτό είναι απο άλλη ταινία (tropic thunder) :P

 

Δεν με νοιάζει απο τι φτιάχνεται αλλά με νοιάζει το χρώμα, όπως είπα δεν θέλω να αφήσει χρώμα στα ρούχα...

 

Αυτό που κάνει την δουλειά στο ξύδι για χρήση στην γενική καθαριότητα είναι το οξεικό οξυ (που είναι και το βασικό συστατικό του) κυρίως οπότε και εργαστηριακά φτιαγμένο να είναι δεν με νοιάζει (ίσως και καλύτερα γιατι θα είναι καθαρότερο και φθηνότερο)

 

Αλλά όπως σου είπα και αυτό θα το δοκίμαζα... τεσπα αν δεν βρω τίποτα ίσως τους πάρω τηλέφωνο τι να κάνω... πολύ στράβωσα πάντως με αυτό δεν ειναι κάνα σπάνιο ορυκτό ξύδι ειναι έλεος γιατι κανένας δεν πουλάει;;

 

Με μπερδεύεις, από τη μια λες ααα δε μου κάνει αυτό γιατί δεν είναι λευκό ξύδι(παρόλο που γράφει πάνω λευκό ξύδι), αυτό γίνεται από λευκό κρασί(έτσι ήξερα και εγώ, από λευκό κρασί βγαίνει λευκό ξύδι, και από κόκκινο κρασί κόκκινο ξύδι), από την άλλη λες ότι δεν σε νοιάζει από τι φτιάχνεται(?????!!!!!!!). Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Όσο για το τελευταίο που γράφεις, δεν φέρνουν μεγάλες συσκευασίες επειδή δεν έχουν ζήτηση. Μόνο πχ εστιατόρια ζητάνε τέτοιες συσκευασίες, αλλά τα εστιατόρια δεν ψωνίζουν από τα μαγαζιά που ψωνίζουμε εμείς για αυτό και δεν φέρνουν. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πχ σε ENA FOOD, μόνο που δεν πουλάνε σε ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεύεις, από τη μια λες ααα δε μου κάνει αυτό γιατί δεν είναι λευκό ξύδι(παρόλο που γράφει πάνω λευκό ξύδι), αυτό γίνεται από λευκό κρασί(έτσι ήξερα και εγώ, από λευκό κρασί βγαίνει λευκό ξύδι, και από κόκκινο κρασί κόκκινο ξύδι), από την άλλη λες ότι δεν σε νοιάζει από τι φτιάχνεται(?????!!!!!!!). Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Όσο για το τελευταίο που γράφεις, δεν φέρνουν μεγάλες συσκευασίες επειδή δεν έχουν ζήτηση. Μόνο πχ εστιατόρια ζητάνε τέτοιες συσκευασίες, αλλά τα εστιατόρια δεν ψωνίζουν από τα μαγαζιά που ψωνίζουμε εμείς για αυτό και δεν φέρνουν. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πχ σε ENA FOOD, μόνο που δεν πουλάνε σε ιδιώτες.

Το ξύδι γίνεται απο ζύμωση, η αλκοόλη μετατρέπεται σε οξεικο οξύ οπότε και απο πατάτες θα μπορούσες να κάνεις ξύδι δεν είναι ανάγκη να είναι απο κρασί..

 

Γίνεται γενικά απο πολλά υλικά (και φυσικά και απο σταφύλια) αλλά αυτό έχει να κάνει με το φαγητό να δώσει χρώμα και γεύση τέτοια που να αρέσει για την χρήση που προορίζεται (πχ σε σαλάτες )

 

Εμένα όμως δεν με νοιάζει αυτό θέλω να είναι λευκό λευκό = διαφανές σαν αυτό

 

distilled-white-vinegar.jpg

 

Το βλέπεις πως είναι σαν νερό (και μάλλον αν κρίνω απο την φωτό απο καλαμπόκι το κάνουν αυτοί.. ) ;;

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι κυρίως οξεικό οξύ.

 

Αυτό έχει δύο καλά για την χρήση που το θέλω εγώ

 

1) Δεν θα αφήσει κατάλοιπα χρώματος

 

2) Το pH του θα είναι όσο χαμηλό γίνεται για ξύδι οπότε θα είναι πολύ καλό για καθάρισμα στις εφαρμογές που θέλω και για σκότωμα μικροβίων.

 

 

====================

 

Για να μάθουν όσοι θέλουν κάποιες απο τις πολλές χρήσεις του λευκού ξυδιού (και των υπολοίπων αν το χρώμα δεν παίζει ρόλο)

 

https://www.youtube.com/results?search_query=uses+of+white+vinegar

 

https://www.sarsons.co.uk/vinegar-tips

 

https://www.rd.com/home/cleaning-organizing/150-household-uses-for-vinegar/

 

http://www.care2.com/greenliving/23-ingenious-uses-for-white-vinegar.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δοκιμάσει στα ρούχα ξύδι με χρώμα? (πχ μηλόξυδο) αφήνει χρώμα;

Ναι με λευκό ξύδι του lidl.Έχει πολύ ελάχιστο χρωματισμό.Μπροστά στα μαλακτικά είναι άχρωμο.

Δεν διαπίστωσα να αφήνει κάποιο χρώμα.

Να προσθέσω ότι το ξύδι είναι ιδανικό να σπάει  τα άλατα από την αντίσταση και να την συντηρεί.

 

Επίσης το χρησιμοποιούσα για τα άλατα της της καφετιέρας αλλά πλέον το κάνω με ξινό διότι δεν αφήνει 

μυρωδιά και με ένα ξέπλυμα φεύγει η ξινίλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστα τα πολυ καλα αποτελεσματα του λευκου ξυδιου, ιδιαιτερα στην απολυμανση. Μεγαλες συσκευασιες πολυ πιθανον ειναι να βρεις στο ΜΑRT αλλα και σε αλλους χονδρεμπορους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όμως δεν με νοιάζει αυτό θέλω να είναι λευκό λευκό = διαφανές σαν αυτό

 

distilled-white-vinegar.jpg

 

Το βλέπεις πως είναι σαν νερό (και μάλλον αν κρίνω απο την φωτό απο καλαμπόκι το κάνουν αυτοί.. ) ;;

Το συγκεκριμένο δεν είναι απλά λευκό ξύδι, είναι αποσταγμένο λευκό ξύδι σύμφωνα με τη σελίδα από την οποία πήρες τη φωτογραφία, και είναι φτιαγμένο από σιτηρά. Η απόσταξη είναι αυτή που του δίνει την καθαρότητα, και όχι το ότι κατασκευάστηκε από σιτάρι.

 

http://www.heinzvinegar.com/products-distilled-white-vinegar.aspx

 

Δεν φταίω εγώ που άλλο ήθελες και για άλλο ρώτησες :)

 

Edit

Κάτι σαν το παρακάτω μπορείς να βρεις σε όλα τα s/m:

 

https://www.caremarket.gr/paros-xudi-leuko-gualino-500ml

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν είναι απλά λευκό ξύδι, είναι αποσταγμένο λευκό ξύδι σύμφωνα με τη σελίδα από την οποία πήρες τη φωτογραφία, και είναι φτιαγμένο από σιτηρά. Η απόσταξη είναι αυτή που του δίνει την καθαρότητα, και όχι το ότι κατασκευάστηκε από σιτάρι.

 

http://www.heinzvinegar.com/products-distilled-white-vinegar.aspx

 

Δεν φταίω εγώ που άλλο ήθελες και για άλλο ρώτησες :)

 

Edit

Κάτι σαν το παρακάτω μπορείς να βρεις σε όλα τα s/m:

 

https://www.caremarket.gr/paros-xudi-leuko-gualino-500ml

1) δεν είπε κανένας ότι φταις πουθενά

 

2) δεν είπε κανένας ότι είναι δυνατό επειδή είναι φτιαγμένο απο σιτηρά ίσα ίσα το αντίθετο ήθελα να τονίσω ότι είναι προϊόν ζυμώσεως το συστατικό που κάνει την δουλειά στο ξύδι και άρα δεν έχει σημασία απο τι θα φτιαχτεί.

 

3) ναι σε μεγάλη ποσότητα είπαμε αυτό κάνει 1.34 τα 500 ml αν πάρω 10 τέτοια θα γεμίσω μπουκάλια και θα δώσω 13 ευρώ δεν συμφέρει με την καμία :P

 

Αλλά συνεχίζω να σε ευχαριστώ για την βοήθεια :)

 

θα πάρω απο amazon μου φαίνεται https://www.amazon.co.uk/Distilled-Vinegar-5l-Pack-2/dp/B071H8Y566/ref=sr_1_2_a_it?ie=UTF8&qid=1506261633&sr=8-2&keywords=white+vinegar+5+litre

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 24/9/2017 στις 2:34 ΜΜ, 29gk είπε

Ειναι γνωστα τα πολυ καλα αποτελεσματα του λευκου ξυδιου, ιδιαιτερα στην απολυμανση. Μεγαλες συσκευασιες πολυ πιθανον ειναι να βρεις στο ΜΑRT αλλα και σε αλλους χονδρεμπορους. Μόνο που στο mart πρέπει να έχεις κάρτα μέλους και την αποκτάς μόνο αν είσαι επαγγελματίας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...