Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το macOS High Sierra


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέσιμη είναι από χθες η νέα έκδοση του macOS με την ονομασία High Sierra και με την αναβάθμιση να είναι για μια ακόμη φορά δωρεάν μέσω του Mac App Store για τους χρήστες προηγούμενων εκδόσεων.

Όπως είχε δηλώσει και κατά την πρώτη παρουσίαση του λειτουργικού τον περασμένο Ιούνιο η Apple στο συνέδριο WWDC, το macOS High Sierra έχει στόχο να βελτιώσει αρκετά από τα χαρακτηριστικά που λάνσαρε η εταιρεία με την προηγούμενη έκδοση. Σε ότι αφορά τα νέα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν, το πρώτο είναι το σύστημα αρχείων APFS που βασίζεται σε 64bit αρχιτεκτονική, σχεδιασμένο για όλα τα σύγχρονα μέσα αποθήκευσης που διαθέτουν πλέον οι υπολογιστές. Οι αντιγραφές αρχείων αναμένεται να είναι γρηγορότερες, όπως επίσης και η ασφάλεια των αρχείων που έχετε στον υπολογιστή σας.

 

Το macOS High Sierra υποστηρίζει ακόμα εγγενώς το HEVC ή αλλιώς H.265, το νέο πρότυπο συμπίεσης βίντεο που είναι βελτιστοποιημένο για βίντεο ανάλυσης 4K, χαρίζοντας έως και 40% καλύτερη συμπίεση έναντι του H.264. Αναλυτικά τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του macOS High Sierra είναι τα εξής:

  • Metal 2, ενσωματωμένη τεχνολογία στο macOS που επιτρέπει τη χρήση των πλήρων δυνατοτήτων μιας GPU
  • Δυνατότητα ανάπτυξης εμπειριών εικονικής πραγματικότητας με το Metal VR και χρήση του HTC Vive
  • Photos: Περισσότερες επιλογές επεξεργασίας και οργάνωσης των φωτογραφιών σας
  • Photos: Καλύτερη αναγνώριση προσώπων για αυτόματη κατηγοριοποίηση
  • Νέες κατηγορίες για την εφαρμογή Memories
  • Safari browser με πολύ καλύτερη απόδοση στη JavaScript και δυνατότητα Intelligent tracking που μπλοκάρει όλους τους trackers έτσι ώστε ιστοσελίδες όπως το Amazon, το Facebook ή της Google, να μην χρησιμοποιούν στοιχεία από cookies προκειμένου να διαφημίσουν προϊόντα που ήδη έχετε αγοράσει ή δει με συνεχή εμφάνιση τους στα banners
  • Νέα πιο φυσική φωνή για τη Siri
  • Mail: Βελτιωμένη αναζήτηση και χρήση λιγότερου αποθηκευτικού χώρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το MacBook Pro retina 13 late 2012, 5 χρόνια μετά από καθημερινή χρήση στο γραφειο και στο σπίτι με εξωτερική οθόνη, φρεσκαρίστηκε σε εντυπωσιακό βαθμό ως προς την ταχύτητα! Το νέο fs κοπιάρει αρχείο 5gb σε μηδενικό χρόνο!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεέχω το λειτουργικό απο την πρώτη beta σε imac 27 (2013) και τρέχει άψογα!!!

 

Αυξήθηκε ελάχιστα ο χρόνος εκκίνησης του λειτουργικού αλλά μπορεί να φταίει και το γεγονός οτι έχω να κάνω format καμια τριετία και το έχω φορτώσει με πολύ πράμα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος MacBook Pro 2009, το έκανα clean install με bootable usb και με φρεσκοφορεμένο ssd 240giga και παει σφαίρα !!!

Άλλαξες modelID με το γνωστό patch? Γιατί αλλιώς...πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mbp 15'' mid 2010 ---> Done

 

Mbp 13'' early 2015----> Done

 

Mbp 15'' Late 2016---> Done

 

MacPro 2013----> Done

 

iMac 5k Retina----> pending

 

 

Flawless install σε ολα. Χωρις καμια πτωση στην αποδοση τους.

 

Well done Apple  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι νομιζω οτι αργει περισσοτερο το boot μετα το update?

 

Βαζω κωδικο για να κανω login και μετα παιρνει περισσοτερο χρονο να μπει στο desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε εμένα σε MacBook Pro 2015 κόλλησε στο progress bar μετα το restart. Το άφησα 5-6 ώρες αλλά τιποτα. Το έκανα restart και το έβαλα σε verbose mode μήπως δω κατι στο boot progress που βοηθάει, αλλα μπα. Μπήκα σε recovery, έκανα verify repair αλλα καμμία διαφορά. Δοκίμασα και nvram reset μήπως και.

 

Τελικά απο recovery terminal έσωσα το Home μου και το Applications folder και στη συνέχεια re install Macos απο Apple server. Πιθανότατα θα το περάσει απο πάνω χωρίς format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ έχω ένα MacBook pro 13 2015 της δουλειάς. Αγοράστηκε και το άνοιξα πρώτη φορά στην Αμερική.

Το store κάτω δεξιά δείχνει ότι έχω ορίσει Ελλάδα ως region.

Το update δεν το βλέπω πουθενά.εχω το macos Sierra 10.12.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...