Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το macOS High Sierra


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το νέο fs κοπιάρει αρχείο 5gb σε μηδενικό χρόνο!

Είναι feature του APFS, ακόμα και ένα TB να κάνεις copy στον ίδιο δίσκο θα το κάνει αμέσως, κυρίως γιατί αντί να το αντιγράφει στην πραγματικότητα κάνει μία έξυπνη συντόμευση στον δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MacBook Pro retina 13 late 2012, 5 χρόνια μετά από καθημερινή χρήση στο γραφειο και στο σπίτι με εξωτερική οθόνη, φρεσκαρίστηκε σε εντυπωσιακό βαθμό ως προς την ταχύτητα! Το νέο fs κοπιάρει αρχείο 5gb σε μηδενικό χρόνο!

 

something something copy-on-write :P

 

// με πρόλαβαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι feature του APFS, ακόμα και ένα TB να κάνεις copy στον ίδιο δίσκο θα το κάνει αμέσως, κυρίως γιατί αντί να το αντιγράφει στην πραγματικότητα κάνει μία έξυπνη συντόμευση στον δίσκο.

 

 

Οπότε συμπερασματικά, νομίζεις πως έκανες backup το αρχείο ενώ έκανες μια τρύπα στο νερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
 

 

 

Οπότε συμπερασματικά, νομίζεις πως έκανες backup το αρχείο ενώ έκανες μια τρύπα στο νερό!

 

Νομίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζεις!

 

 

Νομίζω ότι έχουν δίκιο οι από πάνω..στην ουσία δεν αντιγράφει το αρχείο αλλά κάνει μία συντόμευση οπότε είτε 5gb είτε 1tb δοκιμάσεις να αντιγράψεις τον ίδιο χρόνο θα δεις.

 

Κάτι όσον αφορά την αναβάθμιση..Κάπου διάβασα ότι πρέπει να απενεργοποιήσω το filevault για να κάνω το update..ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν θα το σκεφτόμουν αλλά έχω κοντά στα 400gb οπότε θα χρειαστώ καμία μέρα για να τα κάνει encrypt πάλι.

 

Επίσης, τι γίνεται με το time machine όταν αλλάξεις σύστημα αρχείων; Θα πάψει να λειτουργεί ή θα γίνει αυτόματα αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στον imac 5k  δεν  μου το βγαζει ακομα ,τι φαση ?

 

 

Και εμένα δεν εμφανίζει ειδοποίηση άλλα άμα μπεις στο store εμφανίζεται στα Featured. O imac έχει fusion;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι update οποτε δε θα το βρεις εκεί αλλά στο store.

op thanks  δεν το ειχα καταλαβει αυτο .

Και εμένα δεν εμφανίζει ειδοποίηση άλλα άμα μπεις στο store εμφανίζεται στα Featured. O imac έχει fusion;

ναι  fusion,καπου ειχα διαβασει πως δεν εχουν βγαλει ακομα  για τους fusion ισχυει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

op thanks  δεν το ειχα καταλαβει αυτο .

ναι  fusion

 

 

Διάβασα ότι δεν εμφανίζεται ειδοποίηση σε όσους έχουν μηχανικό δίσκο αφού προς το παρών δεν υποστηρίζεται το νέο σύστημα αρχείου. Θα μπορείς να κάνεις κανονικά την αναβάθμιση αλλά θα παραμείνεις στο παλιό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι δεν εμφανίζεται ειδοποίηση σε όσους έχουν μηχανικό δίσκο αφού προς το παρών δεν υποστηρίζεται το νέο σύστημα αρχείου. Θα μπορείς να κάνεις κανονικά την αναβάθμιση αλλά θα παραμείνεις στο παλιό.

Ειμαι σε διλλημα αν το κανω η' οχι .Αργοτερα ειπαν θα βγαλουν και για τους fusion 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδοποίηση εμφανίζεται (στα featured), ακόμα και στα Mac με μηχανικό δίσκο. Απλώς, μετά το update, ο δίσκος θα παραμείνει HFS.


Ειμαι σε διλλημα αν το κανω η' οχι .Αργοτερα ειπαν θα βγαλουν και για τους fusion 

Δεν έχεις λόγο να μην το κάνεις. Ότ(αν) βγει υποστήριξη για fusion, θα κάνεις "convert to APFS" απ' το Disk Utility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδοποίηση εμφανίζεται (στα featured), ακόμα και στα Mac με μηχανικό δίσκο. Απλώς, μετά το update, ο δίσκος θα παραμείνει HFS.

 

 

Απλά κάποιοι λένε ότι σε όσους έχουν SSD εμφανίζεται ειδοποίηση χωρίς να μπούνε από μόνοι τους στο store και μου έδωσε την εντύπωση πως η apple δεν προτρέπει τα μηχανήματα με μηχανικό σκληρό δίσκο να αναβαθμιστούν λόγω της μη υποστήριξης του νέου fs προς το παρών.

 

Επίσης, μήπως γνωρίζεται τι ισχύει με το filevault και το time machine;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...