Προς το περιεχόμενο

Κοστούμια under 300 ευρώ


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κοστούμι καλής ποιότητας, που θα αντέξει στο χρόνο και δεν θα είναι στο τρίμηνο σαν κουρέλι (αφού θα το φοράς συχνά στην δουλειά σου) ψάξε κάτι σε μάλλινο. Μπορεί να ανεβεί λίγο σε κόστος αλλά είναι και ένα είδος "επένδυσης".

Υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες σχετικά με την ποιότητα ενός κοστουμιού όπως π.χ. το αν είναι ραμμένοι ή κολλητοί οι καμβάδες, οι οποίοι επηρεάζουν την ποιότητα και μακροζωία του όπως βέβαια και την τιμή.

 

Υπάρχει και η λύση αγοράς από το net, αν το ψάξεις λίγο με μεγέθη, γραμμές κλπ.

 

Τέλος γενικά να ξέρεις ότι ένας ΚΑΛΟΣ ράφτης με ένα μικρό έξτρα κόστος μπορεί να μεταμορφώσει και το πιο φτηνό κοστούμι αρκεί να είναι τα βασικά στα μέτρα σου. Θα σου χρειαστεί έτσι κι αλλιώς γιατί είναι πολυ δύσκολο να αγοράσεις κάτι έτοιμο και να μην. Ρειαζεται καμία αλλαγή.

Ναι αυτό ψάχνω συμβουλές για αξιόπιστα σημεία στο internet για κοστούμια σε χαμηλές τιμές/προσφορές το μόνο που με νοιάζει είναι να στέλνουν απο Ευρώπη (ή έστω Αμερική) και να το έχει δοκιμάσει κάποιος να ξέρω ότι δεν στέλνουν αγιοβασιλιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι αυτό ψάχνω συμβουλές για αξιόπιστα σημεία στο internet για κοστούμια σε χαμηλές τιμές/προσφορές το μόνο που με νοιάζει είναι να στέλνουν απο Ευρώπη (ή έστω Αμερική) και να το έχει δοκιμάσει κάποιος να ξέρω ότι δεν στέλνουν αγιοβασιλιάτικα.

 

Θες καλό κουστούμι, και συζητάς να το αγοράσεις μέσω net ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάρτα θα πληρώσω φυσικά

Τύπε, εννοεί ότι για να καλυπτεσαι με το μπατζετ που έχεις θέσει, ομιλουμε για χωρίς φπα και άρα πληρωμή με μετρητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο πραγμα και σημαντικοτερο που μετραει σε ενα κουστουμι, για εμενα τουλαχιστον ειναι η γραμμη.Το πως καθεται επανω σου.Τι να το κανω, ας φορας και κουστουμι των 1000 ευρω εαν ειναι  σακκι επανω σου.Τρουβας.Ολα τα κουστουμια των πολιτικων ειναι απο αθλια-εως παναθλια σε γραμμη, ας ειναι και απο το καλυτερο υφασμα  και ραφτη τις Αγγλιας.

 Μου αρεσει υπερβολικα η στενη-κολλητη γραμμη.Βοηθαει βεβαια που ειμαι και 1.78 περιπου και 70-75 κιλα χωρις μπυροκοιλια.Ισως επειδη  φοραω κουστουμι σε κανενα γαμο συγγενη και εαν .Δηλαδη μπορει να κανω και χρονια να βαλω.Δεν ξερω βεβαια, το κατα ποσο θα βολευει μια τετοια γραμμη σε καποιον για ενα 8οχταωρο και παραπανω και καθε μερα.

Ειχα αγορασει πριν  χρονια ενα σετακι σαν τις φωτο, 200 ευρω εαν θυμαμαι καλα(παντελονι-σακκακι)ισως και παρακατω. Το πηγα και σε ραφτη για τελειοποιηση κοντεμα-στενεμα σε μπουτια-κωλο κτλ  και βγηκε αστερι.και παπουτσακι γυρω στο 50αρικο καφε.

Τωρα για ποιοτητα σε βαθος χρονου δεν με αποσχολη, καθως   το εβαλα περιπου 10 φορες.Δεν ξερω εαν ηταν κουστουμι εργασιας καθημερινο εαν θα χαλαγε-ξεβαφε κτλ., η τα παπουτσια σκισθουν- ξεκολλησουν.Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι ειναι ωραια στην εμφανιση.Μεχρι στιγμης δεν επαθαν απολυτως τιποτε.

post-287124-0-72561700-1506605419_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα θα κάνω τα απαραίτητα adjustments μετά εγώ όμως αυτό που ψάχνω είναι όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα για την τιμή που μιλάμε γιατί θέλω να κρατήσουν τουλάχιστον 6 μήνες σχεδόν καθημερινής χρήσης για να μην πω πως πήγαν τζάμπα τα λεφτά.

 

Και μάλλον για να το πετύχω αυτό είναι μονόδρομος το internet .. ξέρω 2,3 καλά μαγαζιά online αλλά πουλάνε κοστούμια 1000+ και οι προσφορές τους ειναι κοστούμια 500+  :P οπότε δεν με εξυπηρετούν

 

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν bang for the buck καταστήματα είτε μόνο online είτε φυσικά με online παρουσία που θα έχουν κάτι σαν αυτό που ψάχνω απλά δεν είμαι εξοικειωμένος με τον χώρο και θα ήθελα κάποιον να μου προτείνει κάτι (σε κατάστημα κυρίως  αλλά αν θέλει και συγκεκριμένο κοστούμι να προτείνει ας το κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες καλό κουστούμι, και συζητάς να το αγοράσεις μέσω net ;;;

Βασικά σε αυτό το εύρος τιμής είναι μάλλον ο μόνος τρόπος εκτός αν πετύχει τίποτα τρελές εκπτώσεις. Και γιατί όχι; Στο κάτω κάτω μπορεί να αγοράσει δυο μεγέθη και να γυρίσει αυτό που δεν το κάνει, ή μπορεί να δοκιμάσει διάφορες μάρκες και να βρει το μέγεθος του στην καθεμία.

 

Πολύ καλό site που προσφέρει την εμπειρία του bespoke σε πολύ μικρότερη τιμή είναι το suit supply. Ραμμένα σύμφωνα με τα μεγέθη που στέλνεις αλλά θέλει μετρήσεις ακριβείας.

Υπάρχει πάντα και το yoox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λύση μάλλον, κάποιος στο reddit μου συνέστησε αυτή την σελίδα http://www.ctshirts.com/eu/brown-end-on-end-slim-fit-business-suit/SUB03BRN.html?cgid=suits-complete-suits#prefn1=season&prefn2=status&currentPageNum=3&prefv1=AW17%7CSS17%7CAW16%7CSS16&prefv2=new%7Ccontinuity%7Cterminal&sz=72&start=51&cgid=suits-complete-suits

 

και έχει καλές τιμές με 100% μάλλινα υφάσματα και στέλνει ελλάδα με μια πρώτη ματιά φαίνονται κομπλέ όλα ακριβώς ότι έψαχνα :)

 

Αλλά φυσικά ας μην κλείσει το thread όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι ή να προτείνει κάποιο κατάστημα παρακαλώ να το κάνει όσο περισσότερες επιλογές τόσο το καλύτερο όχι μόνο για μένα αλλά για όσους ψάξουν κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Εκτος απο  Charles Tyrwitt (εχει πολυ ωραια shirts btw, πρεπει να εχω καμια 10-15  :ph34r: )

 

Τσεκαρε επισης   

 

https://www.moss.co.uk/suits

 

https://www.tmlewin.co.uk/suits/3-piece-suits/

 

http://savilerowco.com/suits

 

http://www.brooktaverner.co.uk/mens-suits.html

 

https://www.cavani.co.uk/collections/suits

 

http://www.tedbaker.com/uk/Mens/Clothing/Suits/c/category_mens_clothing_suits

 

 

Επισης πρεπει να βρεις και τι style σου αρεσει-ταιριαζει.... Αmerican, British, Italian. 

 

ps: Φυσικα ενα tailor-made suit στα μετρα σου ειναι 1000 φορες καλυτερο απο ενα off the rack. 

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω αρκετοι εχουν ραψει οικονομικα και ικανοποιητικα μπορει καποιος με p.m να μου προτεινει καλο ραφτη για να ραψω ενα κοστουμι που ψαχνομαι τωρα τελευταια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://eu.suitsupply.com/en/suits

 

τιμές για όλα τα βαλάντια και 100% μάλλινα απο ~260-299 ευρώ (δωρεάν αποστολές και επιστροφές, ετσι μου είπαν δεν το δοκίμασα ακόμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω ιντερνετ θα βρεις καλές τιμές, αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις το βασικότερο απ'όλα, αν ταιριάζει στο σώμα σου.

 

Μπορεί να είναι το ακριβότερο κουστούμι και να μην κάθεται καλά πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω ιντερνετ θα βρεις καλές τιμές, αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις το βασικότερο απ'όλα, αν ταιριάζει στο σώμα σου.

 

Μπορεί να είναι το ακριβότερο κουστούμι και να μην κάθεται καλά πάνω σου.

Δεν είναι τόσο εύκολο αν είσαι άσχετος σαν εμένα... αν δεις την πρώτη καρτέλα αν δεν ήμουν προσεκτικός θα τσιμπούσα μια μάπα με πολυεστέρα κτλ

 

χαμηλές τιμές βρίσκεις και στα κινέζικά το θέμα είναι να βρείς κάτι καλό σε χαμηλή τιμή και εκει ειναι που θέλει ψάξιμο εξού και άνοιξα το topic.

 

Όσο για το μέγεθος έχει συνήθως οδηγίες για το πως να μετρηθείς και να πάρεις μέγεθος απο εκει και πέρα αν κάπως δεν κάθετε καλά πας σε έναν ράφτη μετά και στο φέρνει στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα berto lucci στα κουστομια τουλαχιστον ειναι καλο και ειναι κατω απο 200 ευρω το κοστος. Ειδικα στις εκπτωσεις πεφτει πολυ η τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...