Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση-συγκατοίκιση με φίλο


Edel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν λοιπόν. Εδώ και καιρό έχουν μπει τα δαιμόνια να φύγω από το σπίτι και τις φτερούγες τις οικογένειας, αλλά να πάω να μείνω μόνος μου δε βγαίνει οικονομικά, με τη γυναίκα δε θέλω σε καμία περίπτωση ακόμα (πρώτα θέλω να το κάνω μόνος μου) και σαν πρόταση-σκέψη έπεσε να βρω σπίτι με το κολλητό μου και να συγκατοικήσουμε.

 

αν το έχει κάνει κανείς ας πει την εμπειρία του, και αν έχετε συμβουλες τι πρέπει να προσέξουμε καλοδεχούμενα όλα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος, ακόμη και αδελφικός φίλος, δεν σημαίνει καλός συγκάτοικος. 

 

Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική, συνεννόηση χρειάζεται σε βασικά πράγματα, με ποιό σημαντικό ίσως το οικονομικό. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη ιδεα η συγκατοικηση.

Οσο αδερφια και να εισαστε με καποιον,στη συγκατοικηση βλεπεις αλλες πτυχες ( και δειχνεις φυσικα ) που δε φανταζοσουν.

Προσφατα συγκατοικησα με εναν αδερφο και φιλο,ο οποιος ηταν γενικοτερα πολυ τυπικος στη ζωη του.

Δυστυχως στη συγκατοικηση τα πραματα ηταν διαφορετικα.

Δε θα μπω σε λεπτομερειες,αλλα πριν συγκατοικησω,στους 10 που συζητησα για αυτο το θεμα πριν προχωρησω,οι 9 μου ειπαν οτι τα πραματα ειναι αλλιως οταν ζεις με τον αλλο.

Παρ ολα αυτα,επειδη θα αλλαζαμε και οι 2 σπιτι εκεινο τον καιρο,το δοκιμασαμε.

Παντως εαν προχωρησετε στη συγκατοικηση,πρωτα απο ολα προσεξτε το οικονομικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή ο φίλος μπορεί να μην έχει ακριβώς εικόνα, 2-3 πραγματάκια που μπορεί να του φανούν χρήσιμα:

 

- Το ενοίκιο θα είναι απόλυτα μοιρασμένο, 50/50;

- Ο καθένας θα ψωνίζει (και καταναλώνει) τα δικά του φαγώσιμα, είδη μπάνιου, κτλ;

- Οι λογαριασμοί, κοινόχρηστα;

 

Μην αγχώνεσαι. Επαναλαμβάνω, δεν μιλάμε για πολυσύνθετες έννοιες - συνεννοηθείτε εκ των προτέρων και όλα θα πάνε καλά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχουμε θέσει στο τραπέζι μέχρι στιγμής είναι

 

50/50 ενοίκιο

 

Ο καθένας δικά του τρόφιμα στο σούπερ μάρκετ

 

Χαρτικά και είδη μπάνιου κοινά

 

Κοινή καθαριότητα

 

 

Γι αυτό ρωτάω, μήπως ξεφεύγει τίποτα άλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλήστε και για τα πιάτα [καθένας να πλένει πχ τα δικά του], σκούπισμα και άλλες δουλειές του σπιτιού πώς ακριβώς θα τις κάνετε, το θέμα των επισκέψεων [πότε μπορεί ο καθένας να φέρνει κόσμο σπίτι], το θέμα ησυχίας, το θέμα των σκευών κουζίνας [κοινά ή όχι], αν θα υπάρχουν κοινόχρηστες συσκευές/έπιπλα κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλήστε και για τα πιάτα [καθένας να πλένει πχ τα δικά του], σκούπισμα και άλλες δουλειές του σπιτιού πώς ακριβώς θα τις κάνετε, το θέμα των επισκέψεων [πότε μπορεί ο καθένας να φέρνει κόσμο σπίτι], το θέμα ησυχίας, το θέμα των σκευών κουζίνας [κοινά ή όχι], αν θα υπάρχουν κοινόχρηστες συσκευές/έπιπλα κλπ.

 

 

Συγκατοίκησα αναγκαστικά με φιλο από το στρατό για περιπου 1 μήνα. Να πλύνει τα πιάτα από το νεροχύτη (οχι τα δικά μου) ούτε λόγος. Επλενα και των 2 για μια βδομάδα γιατί αλλιώς δεν ειχε χωρο ούτε για ποτήρι,οχι στο νεροχύτη αλλα και στο πάγκο! Τη δεύτερη βδομάδα ξηγήθηκα πλαστικά πιατάκια και ντελίβερι. Δεν πήγαινε άλλο. Μερικοί ειναι ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ! Και τους πειράζουν ασήμαντα πράγματα όπως καπακια τουαλέτας ή κάλτσες ενώ κοιμάσαι κ πολλα άλλα.

 

ΕΠΙΣΗΣ τελευταίο άλλα οχι ασήμαντο. ΚΑΠΝΙΣΜΑ ή ΑΤΜΙΣΜΑ στο σπίτι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα δυστυχως, κολλητοι μου φιλοι αποφασισαν να μεινουν μαζι... αποτελεσμα μετα απο 1 χρονο να μην μιλανε καν. Γενικα ειναι αλλιως η παρεα και αλλιως οταν ειναι ενα σπιτι στην μεση, στην θεση σου θα το εψαχνα καλυτερα ωστε να βρω κατι και να κανω το βημα μονος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτε κατω και τη παραμικρη λεπτομερεια που μπορειτε να σκεφτειτε γιατι οπως λενε, οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.

 

απο αυτη τη συγκατοικηση, η θα βγειτε ακομα πιο δεμενοι φιλοι, η θα τα σπασετε, οποτε το νου σας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχουμε θέσει στο τραπέζι μέχρι στιγμής είναι

 

50/50 ενοίκιο

 

Ο καθένας δικά του τρόφιμα στο σούπερ μάρκετ

 

Χαρτικά και είδη μπάνιου κοινά

 

Κοινή καθαριότητα

 

 

Γι αυτό ρωτάω, μήπως ξεφεύγει τίποτα άλο

1cik8g.jpg

 

Είστε και πιτσιρικάδες να υποθέσω ε;

 

 

Λοιπόν να σε φέρω λίγο στην πραγματικότητα.. θα έχετε συνέχεια θέμα με τα λεφτά μια θα μπιστολιάζει ο ένας μια ο άλλος.

Το ψυγείο θα είναι free for all εκτός αν φτύσεις μέσα στα πράγματα που χρησιμοποιείς.

 

μετά απο κάνα 3-4μηνο θα έχετε κοινή βρωμιά όχι καθαριότητα τα πιάτα στοίβα στην κουζίνα και το μπάνιο αστο καλύτερα. (για συμμάζεμα ξεσκόνισμα σφουγγάρισμα κτλ δεν το συζητάμε κάν )

 

 

Οπότε το πολύ μια φορά τον μήνα πριν γίνει το σπίτι σαν τον κόπρο του Αυγεία ένας απο εσάς μες στα νεύρα (με την λογική ότι ντεμέκ μόνο ο άλλος φταίει και τον εκμεταλλεύεται ) θα κάνει τα βασικά και μετά θα μαλώσει τον άλλον και για μια βδομάδα θα κάνετε όσα βλέπει η πεθερά με βάρδιες μέχρι που να τα ξαναπαρατήσετε και να γίνει το σπίτι ρδελομπού και φτού και απο την αρχή.

 

Επίσης μετά το πρώτο 6-8μηνο ο καθένας θα τα πρήζει στον άλλον με τις ασχολίες του και τις παρέες που θα φέρνει σε ακατάλληλες ώρες αλλά δεν θα εξωτερικεύετε αυτά τα προβλήματα σαν ζευγάρι που είναι για διαζύγιο αλλά δεν θέλει να το βγάλει για τα παιδιά.

 

Στο τέλος ή θα σταματήσει η συγκατοίκηση ή θα γίνετε λιγότερο φίλοι :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μεχρι και τα σκουπιδια μπορει να γινουν θεμα! Ποιος θα τα πεταει ξερωγω!

Πολυ πολυ καλη συνεννόηση απο το πρωτο λεπτο για να παει καλα η συγκατοικηση. Και δεν συγκατοικουμε με βρωμιαρηδες και τεμπέληδες. Μακριααα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη, να μην το επιχειρήσεις. Οχι οτι ντε και καλά αν προσπαθήσεις να συγκατοικήσεις με κολλητό θα αποτύχεις.

 

Αλλά επειδή κάποτε είχα φτάσει οχι στο παρά πέντε αλλά στο παρά 0.1 να διαλυθούν εντελώς οι σχέσεις μου με έναν κολλητό μου (χωρίς συγκατοίκηση εννοείται), απλά σε προειδοποιώ να ξέρεις οτι όταν συγκατοικείς με τον άλλον, ανακαλύπτονται πολλές πτυχές για το άτομο οι οποίες δεν φαίνονται με τις βόλτες τα τηλέφωνα και τις εξόδους και αργά ή γρήγορα μπορεί να "καταρρεύσουν" διάφορες θετικές εικόνες ή απόψεις που είχες για τον κολλητό σου και αυτό με την σειρά του να σας οδηγήσει να φύγει κάποιος από το σπίτι ή να χαλάσετε τελείως τις σχέσεις σας, το ίδιο μπορεί να συμβεί και αντιστρόφως. Είναι κάτι που λένε αρκετοί όπως γίνεται στις ερωτικές σχέσεις και όταν υπάρξει χωρισμός αρχίζουν τα "μα πως έγινε έτσι ήτανε άλλος άνθρωπος πριν και έγινε άλλος άνθρωπος μετά" προς το χειρότερο φυσικά.

 

Η προσυνεννόηση-ξεκαθάρισμα για τα των πιάτων του καθαρισμού των επισκέψεων και του κόσμου στο σπίτι κ.α. επιβάλλεται πριν την συγκατοίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...