Προς το περιεχόμενο

Έχουμε αλλάξει ή συνεχίζουμε νάμαστε οι ίδιοι είμαστε;


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία με αφορμή αυτό το κλιπάκι

 

https://www.youtube.com/watch?v=_RIg8XhIr9k

 

 

Εμένα μου φαίνεται τα ίδια μυαλά έχουμε απλά οι μούρες έχουν πέσει μέχρι το πάτωμα για τους γνωστούς λόγους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη οταν ενας χοντρος ελεγε οτι μαζι τα φαγαμε,οι ελληναρες ειχαν παρεξηγηθει.

Αφου πλεον καταλαβαν οτι μαζι τα φαγαμε,γυρισαν στο μαζι τα φαγατε,και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που θα αφανιστουμε πολυ γρηγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη οταν ενας χοντρος ελεγε οτι μαζι τα φαγαμε,οι ελληναρες ειχαν παρεξηγηθει.

Αφου πλεον καταλαβαν οτι μαζι τα φαγαμε,γυρισαν στο μαζι τα φαγατε,και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που θα αφανιστουμε πολυ γρηγορα.

 

Για την ακρίβεια είμαστε χειρότερα παρά ποτέ αφού η κρατικίστικη οικονομία ως ποσοστό του ΑΕΠ αυξήθηκε και άλλο τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά αυτός (ο αυγολέμονος) δεν μοιάζει με τον Πολάκη ?

 

Το να ασχολείσαι με πρόσωπα και όχι με συγκεκριμένα προγράμματα είναι και αυτό δείγμα χρόνιας παθογένειας πάντως να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Γερμανοί τα φάγανε

LOL

 

Οι Γερμανοί (όπως μου έλεγε παλικάρι που δουλεύει 20 χρόνια πάνω) από τον φοιτητή μέχρι τον βιομήχανο ξοδεύουν κάθε μέρα 10 ευρώ.

Συνεπώς είναι οι μόνοι που δεν τρώνε σίγουρα.

Το βλέπεις και στο δρόμο μιας και είναι όλοι λεπτοί.

Εκεί έχει πρόβλημα η κυβέρνηση να τους κάνει να ξοδέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Γερμανοί (όπως μου έλεγε παλικάρι που δουλεύει 20 χρόνια πάνω) από τον φοιτητή μέχρι τον βιομήχανο ξοδεύουν κάθε μέρα 10 ευρώ.

Συνεπώς είναι οι μόνοι που δεν τρώνε σίγουρα.

Το βλέπεις και στο δρόμο μιας και είναι όλοι λεπτοί.

Εκεί έχει πρόβλημα η κυβέρνηση να τους κάνει να ξοδέψουν.

Οι Γερμανοί κάνουν καλά αν δε θέλουν να ξοδέψουν.

Δικά τους δουλεμένα είναι, δε θα τους κάνει κανείς κουμάντο

και μπράβο τους δηλαδή που είναι μαθημένοι στην εγκράτεια.

Αλίμονο.

 

Το δικό μας το χαϊρι να ξοδεύει ο καθένας με δανεικά κι αγύριστα,

δεν είναι παράδειιγμα προς μίμηση.

Και παράδειγμα προς μίμηση δεν είναι να ρίχνουμε στη συνέχεια το φταίξιμο αλλού

για να μπορούμε να λέμε ότι φτάσαμε στην τελειότητα και δε θέλουμε να αλλάξει κάτι.

 

Το πρώτο πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι λοιπόν αν έχουμε αλλάξει ή αν θέλουμε,

το βασικό είναι ότι υπάρχει έλλειψη αυτογνωσίας.

Από εκεί πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα

και μετά βλέπουμε ότι πρέπει να προσανατολιστούμε σε κάποια κατεύθυνση και να αποφασίσουμε ποιά θα είναι.

 

Προς το παρόν,

στην Ελλάδα τα πάντα δεν έχουν αλλάξει σε σωστη κατεύθυνση

και για να μην το πω εγώ, το δείχνει σε ένα βαθμό η πράξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη οταν ενας χοντρος ελεγε οτι μαζι τα φαγαμε,οι ελληναρες ειχαν παρεξηγηθει.

Αφου πλεον καταλαβαν οτι μαζι τα φαγαμε,γυρισαν στο μαζι τα φαγατε,και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που θα αφανιστουμε πολυ γρηγορα.

Για άλλη μια φορά: Οχι, δεν τα φάγαμε μαζί! Έδωσες εσύ καμιά μίζα για τίποτα υποβρύχια ή τζόγαρες εκ του πονηρού χρήματα του ΙΚΑ ας πούμε;

 

Για τον ΦΠΑ που κάναμε γαργάρα μιλάς; Γιατί το χρέος είναι ΔΙΣεκατομμύρια τη στιγμή που η ευθύνη μας, κόστισε μερικά εκατομμύρια αναλογικά και ενω γινόταν για λόγους αξιοπρεπούς διαβίωσης, οχι για να διπλασιάσουμε τα ακίνητά μας...

 

 

Κατάφερε ο άλλος με μια ατάκα, που έμεινε και στην ιστορία κιόλας, να μας κάνει συνένοχους! Κριτική σκέψη μηδέν απο μέρους μας...

 

(και άντε για να μην τα ισοπεδώνω ολα, η μόνη περίπτωση που όντως είμαστε συνένοχοι είναι στο οτι τους κρατούσαμε-κι ακόμα επάνω.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά: Οχι, δεν τα φάγαμε μαζί! Έδωσες εσύ καμιά μίζα για τίποτα υποβρύχια ή τζόγαρες εκ του πονηρού χρήματα του ΙΚΑ ας πούμε;

 

Για τον ΦΠΑ που κάναμε γαργάρα μιλάς; Γιατί το χρέος είναι ΔΙΣεκατομμύρια τη στιγμή που η ευθύνη μας, κόστισε μερικά εκατομμύρια αναλογικά και ενω γινόταν για λόγους αξιοπρεπούς διαβίωσης, οχι για να διπλασιάσουμε τα ακίνητά μας...

 

 

Κατάφερε ο άλλος με μια ατάκα, που έμεινε και στην ιστορία κιόλας, να μας κάνει συνένοχους! Κριτική σκέψη μηδέν απο μέρους μας...

 

(και άντε για να μην τα ισοπεδώνω ολα, η μόνη περίπτωση που όντως είμαστε συνένοχοι είναι στο οτι τους κρατούσαμε-κι ακόμα επάνω.)

 

Ο σφραγιδοπατητής δηλαδή παράγει έργο και πρέπει να τρώει;

Εγώ θα έλεγα ότι όχι μόνο δεν παράγει αλλά εμποδίζει και τους άλλους να παράξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...