Προς το περιεχόμενο

H OnePlus συγκεντρώνει αθόρυβα αρκετά δεδομένα χρήσης από τις συσκευές της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μην πάρετε oneplus γιατί σας κατασκοπεύει.Παρτε apple και samsung για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

 

Για πες για την Apple, τι αποδείξεις έχεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες για την Apple, τι αποδείξεις έχεις? 

Θα σου πω εγώ την θεωρία.. η εταιρία ονομάζεται Apple, το λογότυπο είναι ένα δαγκωμένο μήλο, το δαγκωμένο μήλο έχει να κάνει με τον παράδεισο και το φίδι = σατανάς. Επίσης η Apple χρησιμοποίησε το Design του iPhone 6 για τρεις συνεχόμενες γενιές (6,6s,7) άρα 3x 6 = 666 = Illuminati. Θες και άλλες αποδείξεις;  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, άλλο να μοιράζεσαι τα δεδομένα σου με Ασιάτες και άλλο με Αμέρικα.

Η διαφορά ποια είναι;

Τα χαρακτηριστικά του προσώπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, η Apple διατηρούσε (αφαιρέθηκε τώρα) ένα programming API που σου δίνει πληροφορίες για την οθόνη και τα δεδομένα που εμφανίζονται σε αυτήν. Η Uber το χρησιμοποιούσε για τον συγχρονισμό με το Apple Watch, αλλά από την στιγμή που το API υπάρχει, μπορεί να χρησιμοποιήθηκε και για άλλους λόγους.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, η Apple διατηρούσε (αφαιρέθηκε τώρα) ένα programming API που σου δίνει πληροφορίες για την οθόνη και τα δεδομένα που εμφανίζονται σε αυτήν. Η Uber το χρησιμοποιούσε για τον συγχρονισμό με το Apple Watch, αλλά από την στιγμή που το API υπάρχει, μπορεί να χρησιμοποιήθηκε και για άλλους λόγους.   

To API είναι Built-in στο iPhone, όταν τηλεφωνήσεις σε Apple Support και δεν βγάζεις άκρη, πας στις ρυθμίσεις στα Diagnostics και η Apple σου στέλνει ένα μήνυμα εκεί λοιπόν μπορείς να δώσεις πρόσβαση στην Apple να βλέπει την οθόνη σου και να σου εμφανίζει μηνύματα ή βελάκια για να την βοηθήσεις και να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα σου. Προφανώς έδωσαν πρόσβαση στο συγκεκριμένο API την UBER καλώς ή κακώς γιατί είναι και ύπουλη εταιρία, για να μπορεί να κάνει Render τους χάρτες στο ρολόι γιατί εκείνη την εποχή ήταν ακόμα Beta μέχρι που βγήκε το 2nd Generation. Έτσι λοιπόν με τον ίδιο τρόπο που η Apple έβαζε βελάκια στην οθόνη αυτοί έκαναν Render τους χάρτες στο ρολόι, επικίνδυνο; Ναι, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε μέχρι στιγμής για την συλλογή δεδομένων, ούτε βγήκαν πουθενά στοιχεία ότι χρησιμοποιήθηκε για τέτοιο σκοπό. Μην ξεχνάμε στην τελική ότι σε παρόμοιες καταστάσεις εφαρμογές της Google χρησιμοποιούσαν μέχρι και πρόσφατα στο παρασκήνιο τα μικρόφωνα της συσκευής καθώς και η ίδια η Google για να μαζεύουν ηχητικά στοιχεία και να βγάζουν με αυτά χρήματα από διαφημίσεις, analytics και δεν ξέρω εγώ τι άλλο αφού είχαν πρόσβαση και τρίτες εφαρμογές, δίχως να το γνωρίζει η ίδια η Google. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η uber έκανε πολύ χειρότερα πράγματα στο app της στο android  όπου "έτρεχε" ακόμη και όταν δεν το χρησιμοποιούσες, κατέγραφε τις κινήσεις του χρήστη μέσω του GPS κλπ κλπ.

 

Ολόκληρη η λίστα των πληροφοριών που κατέγραφε και έστελνε πίσω στην Uber:

 

– Accounts log (Email)
– App Activity (Name, PackageName, Process Number of activity, Processed id)
– App Data Usage (Cache size, code size, data size, name, package name)
– App Install (installed at, name, package name, unknown sources enabled, version code, version name)
– Battery (health, level, plugged, present, scale, status, technology, temperature, voltage)
– Device Info (board, brand, build version, cell number, device, device type, display, fingerprint, IP, MAC address, manufacturer, model, OS platform, product, SDK code, total disk space, unknown sources enabled)
– GPS (accuracy, altitude, latitude, longitude, provider, speed)
– MMS (from number, MMS at, MMS type, service number, to number)
– NetData (bytes received, bytes sent, connection type, interface type)
– PhoneCall (call duration, called at, from number, phone call type, to number)
– SMS (from number, service number, SMS at, SMS type, to number)
– TelephonyInfo (cell tower ID, cell tower latitude, cell tower longitude, IMEI, ISO country code, local area code, MEID, mobile country code, mobile network code, network name, network type, phone type, SIM serial number, SIM state, subscriber ID)
– WifiConnection (BSSID, IP, linkspeed, MAC addr, network ID, RSSI, SSID)
– WifiNeighbors (BSSID, capabilities, frequency, level, SSID)
– Root Check (root status code, root status reason code, root version, sig file version)
– Malware Info (algorithm confidence, app list, found malware, malware SDK version, package list, reason code, service list, sigfile version)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι από την στιγμή που το Android είναι δωρεάν, το 'προιόν' είσαι εσύ. Συμφωνώ ότι η Apple έχει πιο ασφαλή κινητά. Απλά κατευθείαν το πήγατε ,και οι δύο :) , στο ότι το Android είναι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φραστική επίθεση προς τους  insomniacs πρόκειται να λύσει ο πρόβλημα που εντόπισες; Να ξέρεις ότι εκτός από την κακία υπάρχει και η εκτίμηση και ο σεβασμός ...

Πρώτον δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα αλλά βρήκα την λύση σε ένα πρόβλημα.
Δεύτερον αν εσύ έχεις κακία όπως αναφέρεις εμένα δεν μου πέφτει λόγος και εκτίμηση και σεβασμός εγώ ξέρω τι είναι εσύ δε ξέρεις απ' ό,τι φαίνεται.
 
Εδώ στο insomnia κάνουν copy/paste ότι βρίσκουν από το internet και το ποστάρουν μετά από καιρό συνήθως λες και παίζουμε χαλασμένο τηλέφωνο.
Αφού βάζουν που βάζουν αυτό τουλάχιστον ας γράψουν και το πως να το μπλοκάρεις μπας και βοηθήσουν κάποιους από αυτούς που το διαβάζουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτον δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα αλλά βρήκα την λύση σε ένα πρόβλημα.
Δεύτερον αν εσύ έχεις κακία όπως αναφέρεις εμένα δεν μου πέφτει λόγος και εκτίμηση και σεβασμός εγώ ξέρω τι είναι εσύ δε ξέρεις απ' ό,τι φαίνεται.
 
Εδώ στο insomnia κάνουν copy/paste ότι βρίσκουν από το internet και το ποστάρουν μετά από καιρό συνήθως λες και παίζουμε χαλασμένο τηλέφωνο.
Αφού βάζουν που βάζουν αυτό τουλάχιστον ας γράψουν και το πως να το μπλοκάρεις μπας και βοηθήσουν κάποιους από αυτούς που το διαβάζουν.

 

Πρώτον, παραλογίζεσαι διότι δεν αναφέρω πουθενά  ότι έχω κακία, απλά επειδή δεν κατάλαβες το υπονοούμενο, αναφέρομαι στη δική σου κακία και το βρίσιμο που ρίχνεις στους υπόλοιπους. Αν το κατάλαβες ακόμα...

Δεύτερον, δεν αναφέρθηκα στο τι κάνουν οι άλλοι, αν κάνουν copy/paste ή αν αυτά που λένε είναι σωστά. Αναφέρθηκα στην δική σου χυδαία συμπεριφορά προς τους υπόλοιπους.

Το ότι διόρθωσες το αρχικό σου post αποδεικνύει την ενοχή σου.

Εαν επέλεξες από μόνος σου να συμπεριφέρεσαι χυδαία προς αγνώστους και να κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία ή ακόμη χειρότερα αν σου την έμαθαν οι γονείς σου, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μας να σε ακούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, παραλογίζεσαι διότι δεν αναφέρω πουθενά  ότι έχω κακία, απλά επειδή δεν κατάλαβες το υπονοούμενο, αναφέρομαι στη δική σου κακία και το βρίσιμο που ρίχνεις στους υπόλοιπους. Αν το κατάλαβες ακόμα...

Δεύτερον, δεν αναφέρθηκα στο τι κάνουν οι άλλοι, αν κάνουν copy/paste ή αν αυτά που λένε είναι σωστά. Αναφέρθηκα στην δική σου χυδαία συμπεριφορά προς τους υπόλοιπους.

Το ότι διόρθωσες το αρχικό σου post αποδεικνύει την ενοχή σου.

Εαν επέλεξες από μόνος σου να συμπεριφέρεσαι χυδαία προς αγνώστους και να κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία ή ακόμη χειρότερα αν σου την έμαθαν οι γονείς σου, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μας να σε ακούμε.

Εγώ μιλάω γενικά και αόριστα δε μίλησα για κάποιον συγκεκριμένα εσύ μιλάς συγκεκριμένα σε εμενα και λες για κακια οποτε να μάθε να μου φέρεσαι.
Εγώ δεν πρόσβαλα κάποιον συγκεκριμένα ενώ εσύ προσβάλεις εμενα άρα εσύ έχεις κακια και κόμπλεξ.
Δεν διόρθωσα κάτι ούτε παραδέχτηκα κάποια ενοχη ξυπνα.
Και για τους γονείς μου δεν θα μιλάς για το καλο σου..
Δεν κρύβομαι από την ανωνυμία όπως ανέφερα και πριν μίλησα γενικός εσύ μιλάς συγκεκριμένα σε εμενα και πουλάς ψευτομαγκιά επειδή κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία που λες για εμενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να σε βρει ο Αμερικάνος, θα σε βρει. Εδώ βρήκε τον μπιν λάντεν που δεν κυκλοφορούσε με κινητό. Δεν θα βρει εσένα τον καραγκιόζη που πας να κρύψεις καμιά τσόντα που βλέπεις;

κατά τα άλλα, δεν πα να παρακολουθούν, στα @@ μας.

9eb929ab8eda799a6b3d158bd32848c70ad4e57f

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι από την στιγμή που το Android είναι δωρεάν, το 'προιόν' είσαι εσύ. Συμφωνώ ότι η Apple έχει πιο ασφαλή κινητά. Απλά κατευθείαν το πήγατε ,και οι δύο :) , στο ότι το Android είναι χειρότερο.

Στην συλλογή δεδομένων ναι είναι. Αυτό όμως δεν καθιστά καμία εταιρία άγγελο. Όλες εχουν τα μαύρα τους σημεία, όπως το περιστατικό με το Uber στα iPhone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...