Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, omokas είπε

image.png.fdc3ac542f8c648eaee78e8018f7eb2e.png

image.png.7abc519dbf96651ebda5930796432175.png

Σάκη καλησπέρα είχα επιλέξει αυτά τα προϊόντα μου έδινε αυτές τις επιλογές για shipping παρόλο που ειναι choice. Επίσης αν δείς όταν στάλθηκαν βγάζει Parcel 1, Parcel 2 πάνω και είναι ξεχωριστά και Aliexpress Selection Saver

Καλησπέρα , ναι το είδα, φαίνεται έχουν προσθέσει περισσότερους τρόπους αποστολής, κάποτε υπήρχε μόνο ένας για τα Choice.

Λογικά το πρώτο πρέπει να ειναι Aliexpress saver shipping το δεύτερο Aliexpress selection saver και το τρίτο Aliexpress standard shipping η Aliexpress selection standard (μάλλον το πρώτο). Βλακεία όμως που δεν το διευκρινίζουν.

Γιατί αν δεις σε άλλα καταστήματα για το Aliexpress saver shipping γράφει "tracking unavailable", για τα Aliexpress selection saver γράφει "tracking available" άρα τα πρώτα 2 πρέπει να ειναι έτσι.

Το θετικό ειναι ότι έχει tracking number UA**********HU και θα πάει Ουγγαρια και όχι Ολλανδία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, sakisgri είπε

Δεν πιστεύω να μπορεις να κάνεις κάτι προς το παρόν. Το κοίταξες εδώ https://parcelsapp.com/ ? Αν δείχνει ειναι ακόμα Ουγγαρία σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Τα δέματα στην Ουγγαρία συνήθως μπαίνουν και βγαίνουν σε λίγες μέρες. θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν οι 90 μέρες, αν δεν θα εχεις παραλάβει ως τοτε η θα πάρεις αυτόματα τα χρήματα πίσω (όπως γράφουν) η θα ανοίξεις dispute. Εκτός αν φανεί πριν τις 90 μέρες ότι επιστρέφει στην Κίνα, τοτε θα μπορεις να ανοίξεις το dispute νωρίτερα.

Λογικά αφού ειναι combined ειναι συστημένο και θα έχει tracking number ένα από αυτά LA*********HU (παραδίδει τα ΕΛΤΑ), 5UGR*********(παραδίδει η Γενική Ταχυδρομική) η 10ψηφιο 407********(παραδίδει η ACS).

Αν έφυγε από Ουγγαρία, πρόβλημα συνήθως υπάρχει με τα 5UGR******* γιατι μόλις φτάνει Ελλαδα δεν μπορεις να δεις που βρίσκεται, περιμένεις πότε θα σου στείλε μήνυμα στο viber η Γενική Ταχυδρομική και αν δεν το δεις η για κάποιο λόγο δεν μπορούν να σου στειλουν, μετά από 15 μέρες το στέλνουν πίσω στην Κίνα.

Με τα άλλα tracking numbers δεν υπάρχει πρόβλημα το βλέπεις κανονικά.

Αν θες γράψε στους πωλητές και ρώτα τι γίνετε, μπορεί να μπορούν να δουν η να μάθουν κάτι παραπάνω και να σου πούνε.

Η αλήθεια είναι ότι στο τελευταίο update που έχει το tracking number (407***) λέει μόνο το παρακάτω.

image.png.7d97a952e5f6cbc71c3febec7829e9af.png
 

Υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να έχει φτάσει Ελλάδα και να μην έχει σκαναριστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Η αλήθεια είναι ότι στο τελευταίο update που έχει το tracking number (407***) λέει μόνο το παρακάτω.

image.png.7d97a952e5f6cbc71c3febec7829e9af.png
 

Υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να έχει φτάσει Ελλάδα και να μην έχει σκαναριστεί;

Αν ερχόταν με ΕΛΤΑ ναι υπήρχε περίπτωση. Αυτό θα σου του παραδώσει η ACS, η ACS τα παραδίδει γρήγορα και υπάρχει κανονική παρακολούθηση και στο parcelsapp και στην acs και στην cainiao. Δες και σε αυτά μήπως φαίνεται κάτι διαφορετικό. Επίσης η DPD παραδίδει το δέμα στην ACS, δες και μια εδώ αν φαίνεται κάτι άλλο https://dpd.gr/gr/

Ρώτα μια τους πωλητές αν ξέρουν κάτι να σου πούνε.

Εδώ ειναι τα τηλεφωνά από την Magyar post (Ουγγαρέζικο ταχυδρομείο) https://posta.hu/customer_service αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Αν ερχόταν με ΕΛΤΑ ναι υπήρχε περίπτωση. Αυτό θα σου του παραδώσει η ACS, η ACS τα παραδίδει γρήγορα και υπάρχει κανονική παρακολούθηση και στο parcelsapp και στην acs και στην cainiao. Δες και σε αυτά μήπως φαίνεται κάτι διαφορετικό. Επίσης η DPD παραδίδει το δέμα στην ACS, δες και μια εδώ αν φαίνεται κάτι άλλο https://dpd.gr/gr/

Ρώτα μια τους πωλητές αν ξέρουν κάτι να σου πούνε.

Εδώ ειναι τα τηλεφωνά από την Magyar post (Ουγγαρέζικο ταχυδρομείο) https://posta.hu/customer_service αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Δυστυχώς τίποτα παραπάνω δε λένε τα υπόλοιπα tracking sites, και η dpd σε επικοινωνία ανέφερε ότι το δέμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα όποτε δε μπορεί να δει παραπανω πληροφορίες.

Προσωπικα από την επικοινωνία με τους πωλητές (είναι και 5 τα combined δέματα από ξεχωριστούς πωλητές) σκέτη απογοήτευση γιατί στέλνανε όλοι τυποποιημένα μηνύματα και λινκς από cainiao και parcelsapp, και μηνύματα χωρίς καμία ουσία, λέγανε μόνο ότι θα φτάσει κάποια στιγμή κλπ. Γενικά έχω χάσει πλέον κάθε ενδιαφέρον για αγορά από AliExpress από Κίνα, περιμένω απλά να περάσουν οι μέρες για να κάνω dispute μπας και πάρω έστω τα λεφτά μου πίσω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Δυστυχώς τίποτα παραπάνω δε λένε τα υπόλοιπα tracking sites, και η dpd σε επικοινωνία ανέφερε ότι το δέμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα όποτε δε μπορεί να δει παραπανω πληροφορίες.

Προσωπικα από την επικοινωνία με τους πωλητές (είναι και 5 τα combined δέματα από ξεχωριστούς πωλητές) σκέτη απογοήτευση γιατί στέλνανε όλοι τυποποιημένα μηνύματα και λινκς από cainiao και parcelsapp, και μηνύματα χωρίς καμία ουσία, λέγανε μόνο ότι θα φτάσει κάποια στιγμή κλπ. Γενικά έχω χάσει πλέον κάθε ενδιαφέρον για αγορά από AliExpress από Κίνα, περιμένω απλά να περάσουν οι μέρες για να κάνω dispute μπας και πάρω έστω τα λεφτά μου πίσω…

Κοίτα έχω πάρει πάνω από 150 δέματα σε λιγότερο από 2 χρόνια, όλα ήρθαν κανονικά χωρίς ποτέ να πληρώσω κάτι παραπάνω, όπως και πολλοί άλλοι. Αν αυτά τα πράγματα τα έπαιρνα από Ελλαδα θα πλήρωνα περίπου 70% περισσότερα , άσε που πολλά δεν υπήρχαν κιόλας.

Που θέλω να καταλήξω, ειναι κρίμα να σταματήσεις να ψωνίζεις γιατι κάτι πήγε στραβά με ένα δέμα, εσύ θα χάσεις, απλώς έτυχε σε εσένα, θα μπορούσε να συμβεί και σε εμένα. Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ειναι μεγάλη η διαδρομή και αλλάζει πολλά στάδια το δέμα να φτάσει σε εμάς, πολύ σπάνια να συμβεί αλλά κάτι μπορεί να πάει στραβά π.χ να καταστραφεί στη μεταφορά να χαθεί να κλαπεί και πολλά άλλα. Και εγώ στη θέση σου το ίδιο μπορεί να σκεφτόμουν. 

Αν δεν παραλάβεις, τα χρήματα σου θα τα πάρεις πίσω, το δέμα ειναι συστημένο και φαίνεται μεχρι που πήγε και αν παρέλαβες η όχι.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Δυστυχώς τίποτα παραπάνω δε λένε τα υπόλοιπα tracking sites, και η dpd σε επικοινωνία ανέφερε ότι το δέμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα όποτε δε μπορεί να δει παραπανω πληροφορίες.

Προσωπικα από την επικοινωνία με τους πωλητές (είναι και 5 τα combined δέματα από ξεχωριστούς πωλητές) σκέτη απογοήτευση γιατί στέλνανε όλοι τυποποιημένα μηνύματα και λινκς από cainiao και parcelsapp, και μηνύματα χωρίς καμία ουσία, λέγανε μόνο ότι θα φτάσει κάποια στιγμή κλπ. Γενικά έχω χάσει πλέον κάθε ενδιαφέρον για αγορά από AliExpress από Κίνα, περιμένω απλά να περάσουν οι μέρες για να κάνω dispute μπας και πάρω έστω τα λεφτά μου πίσω…

 μια δική μου πρόσφατη εμπειρία, δύο μικροδέματα φάκελοι από Banggood, αποστολή με Yanwen και παράδοση εδώ με Acs, έρχονται δύο μηνύματα στο Viber ότι θα παραδοθούν την προηγούμενη εβδομάδα, έρχεται ο Courrier και μου παραδίδει το ένα,μου λέει το άλλο δεν μπορώ να το βρω.

Τα είχε βάλει και τα δύο στο αυτοκίνητο, αλλά κάπου στην διαδρομή το έχασε,τον έβλεπα επί δέκα λεπτά να ψάχνει μέσα στο αυτοκίνητο και δεν το βρήκε, στο τέλος μου λέει θα το φέρω όταν το βρω.Στο status της παραγγελίας μου γράφει το Banggood:out for delivery

Όπως σου είπε και ο @sakisgri τα δέματα από Κίνα κάνουν μεγάλη διαδρομή και δεν ξέρεις στο τέλος αν κάποιο χαθεί στον δρόμο.

Μην σε πτοεί μια αναποδιά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sakisgri είπε

Κοίτα έχω πάρει πάνω από 150 δέματα σε λιγότερο από 2 χρόνια, όλα ήρθαν κανονικά χωρίς ποτέ να πληρώσω κάτι παραπάνω, όπως και πολλοί άλλοι. Αν αυτά τα πράγματα τα έπαιρνα από Ελλαδα θα πλήρωνα περίπου 70% περισσότερα , άσε που πολλά δεν υπήρχαν κιόλας.

Που θέλω να καταλήξω, ειναι κρίμα να σταματήσεις να ψωνίζεις γιατι κάτι πήγε στραβά με ένα δέμα, εσύ θα χάσεις, απλώς έτυχε σε εσένα, θα μπορούσε να συμβεί και σε εμένα. Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ειναι μεγάλη η διαδρομή και αλλάζει πολλά στάδια το δέμα να φτάσει σε εμάς, πολύ σπάνια να συμβεί αλλά κάτι μπορεί να πάει στραβά π.χ να καταστραφεί στη μεταφορά να χαθεί να κλαπεί και πολλά άλλα. Και εγώ στη θέση σου το ίδιο μπορεί να σκεφτόμουν. 

Αν δεν παραλάβεις, τα χρήματα σου θα τα πάρεις πίσω, το δέμα ειναι συστημένο και φαίνεται μεχρι που πήγε και αν παρέλαβες η όχι.

 

3 ώρες πριν, radiotv είπε

 μια δική μου πρόσφατη εμπειρία, δύο μικροδέματα φάκελοι από Banggood, αποστολή με Yanwen και παράδοση εδώ με Acs, έρχονται δύο μηνύματα στο Viber ότι θα παραδοθούν την προηγούμενη εβδομάδα, έρχεται ο Courrier και μου παραδίδει το ένα,μου λέει το άλλο δεν μπορώ να το βρω.

Τα είχε βάλει και τα δύο στο αυτοκίνητο, αλλά κάπου στην διαδρομή το έχασε,τον έβλεπα επί δέκα λεπτά να ψάχνει μέσα στο αυτοκίνητο και δεν το βρήκε, στο τέλος μου λέει θα το φέρω όταν το βρω.Στο status της παραγγελίας μου γράφει το Banggood:out for delivery

Όπως σου είπε και ο @sakisgri τα δέματα από Κίνα κάνουν μεγάλη διαδρομή και δεν ξέρεις στο τέλος αν κάποιο χαθεί στον δρόμο.

Μην σε πτοεί μια αναποδιά.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Είναι βέβαια το 2ο δέμα που δεν μου παραδίδεται φέτος με παρόμοιο tracking number. 
Εχω παραγγείλει από AliExpress πράγματα εδώ και πολλά χρόνια γενικά χωρίς θέματα, αλλά 2 φορές φέτος μου είναι αρκετές να σταματήσω να ψωνίζω, έστω για λίγο καιρό. Αυτή τη φορά είχα πάρει ένα αντικείμενο που το χρειαζόμουν, το οποίο το είχε και το Αμαζον 4-5 ευρώ πιο ακριβό. Εν τελεί για τόσο μικρή διαφορά δεν άξιζε η όλη ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, evansicaria είπε

Όταν ένα δέμα φτάσει Ελλάδα γίνεται να δω αν το έχει πάρει τα ΕΛΤΑ ή η γενική ταχυδρομική ή η ACS ή κάποια άλλη?

Ανάλογα το tracking number, τα UA*********HU, LA**********HU, LT***********NL, LS************NL έρχονται με ΕΛΤΑ, τα 5UGR******** έρχονται με Γενική ταχυδρομική και τα 10ψηφια  - 407********* έρχονται με ACS.

Φαίνεται και εδώ https://parcelsapp.com/

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα με number  UA*********HU φαίνεται από 28/4 "Αrrived at local delivery center" στο tracking του ΑliExpress, με υποσημείωση ότι πλέον δεν υφίσταται tracking καθώς παραδόθηκε στην χώρα προορισμού. Στις 20 μέρες που μεσολάβησαν δεν θα έπρεπε να έχει έρθει ειδοποιητήριο; Μπορώ να πάω να το ψάξω στο ταχυδρομίο με το όνομα Παραλήπτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Δέμα με number  UA*********HU φαίνεται από 28/4 "Αrrived at local delivery center" στο tracking του ΑliExpress, με υποσημείωση ότι πλέον δεν υφίσταται tracking καθώς παραδόθηκε στην χώρα προορισμού. Στις 20 μέρες που μεσολάβησαν δεν θα έπρεπε να έχει έρθει ειδοποιητήριο; Μπορώ να πάω να το ψάξω στο ταχυδρομίο με το όνομα Παραλήπτη;

Στα ΕΛΤΑ τι σου βγάζει,   το arrived at local σημαίνει και της Ουγγαρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Δέμα με number  UA*********HU φαίνεται από 28/4 "Αrrived at local delivery center" στο tracking του ΑliExpress, με υποσημείωση ότι πλέον δεν υφίσταται tracking καθώς παραδόθηκε στην χώρα προορισμού. Στις 20 μέρες που μεσολάβησαν δεν θα έπρεπε να έχει έρθει ειδοποιητήριο; Μπορώ να πάω να το ψάξω στο ταχυδρομίο με το όνομα Παραλήπτη;

είναι απλό δέμα δεν αφήνουν ειδοποίηση,θα το αναζητήσεις στην τοπική διανομή της περιοχής σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Θα στο αφησει ο ταχυδρομος στο σπιτι σου ,εκτος αν ειναι μεγαλο πακετο που δεν μπορει να το εχει μαζι του και σου αφησει ειδοποιητηριο.

Mπορεί και να το έχει αρπάξει κάποιος δηλαδή... Δεν είναι μεγάλο.

 

2 ώρες πριν, sdikr είπε

Στα ΕΛΤΑ τι σου βγάζει,   το arrived at local σημαίνει και της Ουγγαρίας

Στο ΕΛΤΑ μόνο ένα σημείο βγάζει, την Ουγγαρία. Στο Ali όμως δείχνει ότι πέρασε και έφυγε από εκεί και έφτασε Ελλάδα στο local delivery office.

 

2 ώρες πριν, radiotv είπε

είναι απλό δέμα δεν αφήνουν ειδοποίηση,θα το αναζητήσεις στην τοπική διανομή της περιοχής σου.

Πρώτη φορά ακούω ότι δεν αφήνουν ειδοποίηση. Δηλαδή κάποιος πρέπει να παρακολουθεί συνέχεια το δέμα; Και στην περίπτωση που δεν υπάρχει Tracking number;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bebius είπε

Στο ΕΛΤΑ μόνο ένα σημείο βγάζει, την Ουγγαρία. Στο Ali όμως δείχνει ότι πέρασε και έφυγε από εκεί και έφτασε Ελλάδα στο local delivery office.

Στην Ελλάδα θα το δεις όταν φτάσει στο τοπικό κέντρο μεταφοράς, λίγο πριν το στείλουν στο τοπικό κατάστημα

Θα σου έρθει ειδοποιηση να παραλάβει

Το έχω δει να είναι και πάνω απο 15 ημέρες στο αποστολή απο Ουγγαρία και να έρθει τελικά στο τοπικό κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...