Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει next tracking number που συμπιπτει με την ημερομηνια αποστολης γενικα απο την sunyou("acceptance sent to greece"),αλλα εχει κολλησει γενικα εκει οταν το βαζω parcelappimage.png.676159954d0070491bcb69b5f1b0c02a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, chrigian1 είπε

εχει next tracking number που συμπιπτει με την ημερομηνια αποστολης γενικα απο την sunyou("acceptance sent to greece"),αλλα εχει κολλησει γενικα εκει οταν το βαζω parcelappimage.png.676159954d0070491bcb69b5f1b0c02a.png

Δεν έχει κολλήσει μια χαρά πάει το δέμα σου. Λογικά την άλλη βδομάδα θα παραλάβεις. Συνήθως κάνει 22 μέρες πανω-κατω με την SUNYOU.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sakisgri είπε

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την επεξήγηση . Ναι 45-60 μέρες δεν ξέρω καν αν θα είμαι σπίτι να παραλάβω γιατί έρχεται και καλοκαιρί . Επιπλέον ναι πήγα και διάβασα ένα μικρό ποσοστό του ιστορικού του thread εδώ και δεν ξέρω αν θέλω να μπώ στην διαδικασία και να περιμένω και να είμαι με το άγχος αν κάνει πάει στραβά να ξεκινήσω τυχόν dispute κλπ κλπ .

Θα ψαχτώ από ευρώπη για τίποτα αξιόλογο αν είναι. Γιατί το πληκτρολόγιο που έχω τώρα φτιάξει κάνει double register σε πολλά πλήκτρα και δεν γίνεται αλλό αυτό .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω να παραγγειλω απο AliExpress παρα πολλα χρονια και δεν ξερω τι φαση με τα τελωνεια κ.λ.π.
Θελω να αγορασω δωρο για καποιο ατομο ενα προιον που βρηκα και θελω να μαθω αν θα πληρωσω τελωνειο. 
https://www.aliexpress.com/item/1005004265902358.html?spm=a2g0o.detail.1000023.5.2ea24c32xB2yar
Υπάρχει όντως περίπτωση να έρθει μέσα στον Ιούνιο; Το θέλω για Αύγουστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AlexDeLarge είπε

Καλησπερα παιδια, εχω να παραγγειλω απο AliExpress παρα πολλα χρονια και δεν ξερω τι φαση με τα τελωνεια κ.λ.π.
Θελω να αγορασω δωρο για καποιο ατομο ενα προιον που βρηκα και θελω να μαθω αν θα πληρωσω τελωνειο. 
https://www.aliexpress.com/item/1005004265902358.html?spm=a2g0o.detail.1000023.5.2ea24c32xB2yar
Υπάρχει όντως περίπτωση να έρθει μέσα στον Ιούνιο; Το θέλω για Αύγουστο

Καλησπέρα. Με λίγα λόγια όχι δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω και δεν θα περασει τελωνείο με τον τρόπο αποστολής που βλέπω δλδ "Aliexpress standard shiping".

Για περισσότερα δες σελίδα 294 έχω μια λίστα με ασφαλής τρόποι αποστολής και άλλες πληροφορίες. Δες και ανάρτηση μου στη προηγούμενη σελίδα (340) που γράφω για όριο αγορών κτλ και πιστεύω θα απαντηθούν όλες οι απορίες που μπορεις να εχεις.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlexDeLarge είπε

Καλησπερα παιδια, εχω να παραγγειλω απο AliExpress παρα πολλα χρονια και δεν ξερω τι φαση με τα τελωνεια κ.λ.π.
Θελω να αγορασω δωρο για καποιο ατομο ενα προιον που βρηκα και θελω να μαθω αν θα πληρωσω τελωνειο. 
https://www.aliexpress.com/item/1005004265902358.html?spm=a2g0o.detail.1000023.5.2ea24c32xB2yar
Υπάρχει όντως περίπτωση να έρθει μέσα στον Ιούνιο; Το θέλω για Αύγουστο

Ναι ο μέσος όρος παραλαβής με αυτή τη μέθοδο είναι 20 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποστολή από Κίνα 14 Μαΐου με AliExpress Standard Shipping και παραλαβή στην Καλαμάτα με ACS χθες 25 Μαΐου (11 μέρες)!!! 🤯

Επεξ/σία από bill_viper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Αποστολή από Κίνα 14 Μαΐου με AliExpress Standard Shipping και παραλαβή στην Καλαμάτα με ACS χθες 25 Μαΐου (11 μέρες)!!! 🤯

παρέλαβα και εγώ μια ίδια σε 11 ημέρες με Acs αλλά έχω άλλη μια ίδιου τύπου κολλημένη σε κατάσταση arrived at transit county or facility εδώ και μία εβδομάδα.Η πρώτη ήταν AliExpress Choice και η δεύτερη μερικές ενοποιημένες Cainiao super economy global ,νομίζω ότι δίνουν προτεραιότητα στα Choice.Η δική σου τι ήταν;

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

παρέλαβα και εγώ μια ίδια σε 11 ημέρες με Acs αλλά έχω άλλη μια ίδιου τύπου κολλημένη σε κατάσταση arrived at transit county or facility εδώ και μία εβδομάδα.Η πρώτη ήταν AliExpress Choice και η δεύτερη μερικές ενοποιημένες Cainiao super economy global ,νομίζω ότι δίνουν προτεραιότητα στα Choice.Η δική σου τι ήταν;

To γράφω βρε, AliExpress Standard Shipping. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill_viper είπε

To γράφω βρε, AliExpress Standard Shipping. 😉

Άλλο ρωτάω, μήπως το προϊόν είχε σήμανση Choice;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, αγοράζω 1-2 φορές το μήνα (συνήθως στις αρχές του μήνα που δίνουν cashback και 10-20% επιπλέον έκπτωση) από τα 3+ items 2.99$ γιατί σε κάθε reset τυχαίνει και βγάζουν πολύ δυνατά πραγματάκια των 10-20$ και καταλήγω να τα παίρνω 2-3ευρώ.

Συνήθως τα στέλνουν με Aliexpress Selection Saver --> Untracked Hungary Post (και στα τελευταία έτυχε Aliexpress Standard Shipping οπότε φτάνουν σφαίρα και έρχονται και με σακούλι Choice ενώ πριν ήταν τα κλασικά κινέζικα σακούλια).

Το πρόβλημα μου είναι ότι 1 από τα δεματάκια δεν έφτασε ποτέ, το tracking γράφει ότι έφτασε για delivery στα ΕΛΤΑ (οπότε φαντάζομαι ότι αφορά σκανάρισμα σάκου και όχι μεμονωμένων δεμάτων), τα ΕΛΤΑ λένε ότι δεν το πήραν ποτέ.
Πέρασαν 65 μέρες (αυτά συνήθως φτάνουν σε 15-25 μέρες), και στα dispute μου βγάζει αυτόματα ότι δεν μπορούν να κάνουν refund και ότι πρέπει να τα παραλάβω μιας και έφτασαν (κάτι που δεν ισχύει). Ο πωλητής (που λογικά είναι πάλι aliexpress support στα choice) λέει ότι πρέπει να ανοίξω Dispute αλλά στο dispute τρώμε μπούλο και το Protection time τελειώνει σε 25 μέρες. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Καλησπέρα σε όλους, αγοράζω 1-2 φορές το μήνα (συνήθως στις αρχές του μήνα που δίνουν cashback και 10-20% επιπλέον έκπτωση) από τα 3+ items 2.99$ γιατί σε κάθε reset τυχαίνει και βγάζουν πολύ δυνατά πραγματάκια των 10-20$ και καταλήγω να τα παίρνω 2-3ευρώ.

Συνήθως τα στέλνουν με Aliexpress Selection Saver --> Untracked Hungary Post (και στα τελευταία έτυχε Aliexpress Standard Shipping οπότε φτάνουν σφαίρα και έρχονται και με σακούλι Choice ενώ πριν ήταν τα κλασικά κινέζικα σακούλια).

Το πρόβλημα μου είναι ότι 1 από τα δεματάκια δεν έφτασε ποτέ, το tracking γράφει ότι έφτασε για delivery στα ΕΛΤΑ (οπότε φαντάζομαι ότι αφορά σκανάρισμα σάκου και όχι μεμονωμένων δεμάτων), τα ΕΛΤΑ λένε ότι δεν το πήραν ποτέ.
Πέρασαν 65 μέρες (αυτά συνήθως φτάνουν σε 15-25 μέρες), και στα dispute μου βγάζει αυτόματα ότι δεν μπορούν να κάνουν refund και ότι πρέπει να τα παραλάβω μιας και έφτασαν (κάτι που δεν ισχύει). Ο πωλητής (που λογικά είναι πάλι aliexpress support στα choice) λέει ότι πρέπει να ανοίξω Dispute αλλά στο dispute τρώμε μπούλο και το Protection time τελειώνει σε 25 μέρες. 

 Αυτό που δεν ήρθε είναι untracked?

τύπου U......HU? αν ναι μίλα με την τοπική διανομή των ΕΛΤΑ,αν δεν βρεθεί άκρη μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της χρέωσης στη τράπεζα μιας και το AliExpress θα σου πει ότι έχει φτάσει στην Ελλάδα και δεν θα σου δώσει λεφτά πίσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, radiotv είπε

 Αυτό που δεν ήρθε είναι untracked?

τύπου U......HU? αν ναι μίλα με την τοπική διανομή των ΕΛΤΑ,αν δεν βρεθεί άκρη μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της χρέωσης στη τράπεζα μιας και το AliExpress θα σου πει ότι έχει φτάσει στην Ελλάδα και δεν θα σου δώσει λεφτά πίσω. 

 

Ναι είναι untracked, όπως αυτό που ανέφερες, αλλά μέχρι να φτάσει και μπει Ελλάδα σκανάρετε ο σάκος από στο Aliexpress δείχνει tracking updates.

Το κατάστημα των ΕΛΤΑ δεν το παρέλαβε ποτέ , να σημειώσω ότι έχω PO BOX οπότε αν έφτανε στο κατάστημα θα έμπαινε κατευθείαν εκεί μιας και λαμβάνω δεκάδες δέματα καθημερινά μέσω ταχυδρομείου, οπότε δεν έφτασε καν στο κατάστημα. 

Δεν αξίζει ο χρόνος που θα χάσω  για να το κάνω αμφισβήτηση μέσω τράπεζα , το point είναι να δούμε πως μπορεί να βρεθεί λύση μέσα από το dispute του Aliexpress. Αν το παραλάμβανα πχ και έβγαζα φωτό το καθένα και έλεγα ότι δεν δουλεύει τίποτα, θα έπαιρνα Direct refund από το Aliexpress (ούτε καν περιμένουν απάντηση πωλητή απλά προωθούν refund για τέτοια ποσά, ειδικά από το choice), αλλά στην περίπτωση που δες το παραλάβεις ποτέ απλά την τρως όπως φαίνεται. 

 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε Μάιλ από AliExpress και λέει ότι το δέμα έφτασε στην Αθήνα..κάνω τρακινγκ στο σιτε του ελτα και λέει περιοχή Ουγγαρία...τι έγινε εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...