Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Billator είπε

Ναι είναι untracked, όπως αυτό που ανέφερες, αλλά μέχρι να φτάσει και μπει Ελλάδα σκανάρετε ο σάκος από στο Aliexpress δείχνει tracking updates.

Το κατάστημα των ΕΛΤΑ δεν το παρέλαβε ποτέ , να σημειώσω ότι έχω PO BOX οπότε αν έφτανε στο κατάστημα θα έμπαινε κατευθείαν εκεί μιας και λαμβάνω δεκάδες δέματα καθημερινά μέσω ταχυδρομείου, οπότε δεν έφτασε καν στο κατάστημα. 

Δεν αξίζει ο χρόνος που θα χάσω  για να το κάνω αμφισβήτηση μέσω τράπεζα , το point είναι να δούμε πως μπορεί να βρεθεί λύση μέσα από το dispute του Aliexpress. Αν το παραλάμβανα πχ και έβγαζα φωτό το καθένα και έλεγα ότι δεν δουλεύει τίποτα, θα έπαιρνα Direct refund από το Aliexpress (ούτε καν περιμένουν απάντηση πωλητή απλά προωθούν refund για τέτοια ποσά, ειδικά από το choice), αλλά στην περίπτωση που δες το παραλάβεις ποτέ απλά την τρως όπως φαίνεται. 

 

Για τα untracked ισχύει αυτό

  • Από τα ΕΛΤΑ θα δεις μόνο μια ενημέρωση που θα ειναι "Αποστολή αντικειμένου, ΟΥΓΓΑΡΙΑ"
  • Aπό το parcelsapp και cainiao θα δεις και το "Arrived at local delivery center" που θα φανεί όταν τα ΕΛΤΑ σκανάρουν το δέμα (στην Αθήνα) και τπτ άλλο.

Αν βλέπεις κάτι από αυτά τοτε έφτασε Ελλαδα, και θα κόλλησε κάπου, αλλά κατά 99% να παραλάβεις. Αν όχι θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν οι 90 μέρες πριν ανοίξεις dispute. Για να δεις πόσες μέρες απομένουν, αν μπεις στην εφαρμογή και δεις την παραγγελία σου, το γράφει πάνω πάνω.

Όντως τελευταία τα 3 items from US $2,99 στέλνουν και με Aliexpress standard shipping. Αλλά μάλλον για δέματα αξίας από 8,5€ και πάνω. Δεν ξέρω τι αξία είχε το δέμα σου άλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να έφτανε η τιμή κανένα 10€ για να έρθει συστημένο. Ένα που πήρα εγώ με 4 προϊόντα και βγήκε στα 11,36€ το έστειλαν με Aliexpress selection standard πήρε 10ψηφιο και θα έρθει με ACS.

50 λεπτά πριν, daPro7 είπε

Μου ήρθε Μάιλ από AliExpress και λέει ότι το δέμα έφτασε στην Αθήνα..κάνω τρακινγκ στο σιτε του ελτα και λέει περιοχή Ουγγαρία...τι έγινε εδώ?

Μη δίνεις και πολύ βάση στο tracking από το Aliexpress, τα γράφει λίγο χοντρά χοντρά δλδ όταν το δέμα φτάνει πχ Ουγγαρια μπορεί να γράψει ειναι Ελλαδα. Να το κοιτάς εδώ https://parcelsapp.com/ η εδώ https://global.cainiao.com/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Όντως τελευταία τα 3 items from US $2,99 στέλνουν και με Aliexpress standard shipping. Αλλά μάλλον για δέματα αξίας από 8,5€ και πάνω. Δεν ξέρω τι αξία είχε το δέμα σου άλλα μήπως θα ήταν καλύτερα να έφτανε η τιμή κανένα 10€ για να έρθει συστημένο. Ένα που πήρα εγώ με 4 προϊόντα και βγήκε στα 11,36€ το έστειλαν με Aliexpress selection standard πήρε 10ψηφιο και θα έρθει με ACS.

Η αξία ήταν περίπου 10ευρώ και κάτι αλλά σαν προιοντα ογκώδη. Το Standard τώρα πρέπει να ξεκίνησε τον προηγούμενο μήνα γιατί ότι πήρα πιο πριν ακόμα και πάνω από 10-20 ευρώ ήταν untracked (πάντα μιλάμε για το 3+ items, γιατί όλα τα choice εκτός αυτών τα στέλνουν πάντα σε εμένα είτε με ACS DPD, είτε με ΕΛΤΑ Netherland Post οπότε είναι συστημένα).

Άρα περιμένω να φτάσουν οι 90 μερες για να βγάλω άκρη. Μακάρι να έρθουν γιατί ήταν πραγματικά κλέψιμο τα συγεκριμένα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας, Επανερχομαι παλι για το πακετο caionao heavy parxel line. Εληγε αυριο η προσθεσμια σημερα το πηρα. 2 μηνες εκανε. Το θετικο ειναι οτι το δεμα εκανε 500 ευρω και μιλησα με το κινεζο και μου το εσπασε σε 2 πληρωμες τον 58€ και αλλη μια 300€ Και ετσι το δεμα ηρθε χωρις να πληρωσω ουτε ευρω. Σακη σε ευχαριστω πολυ για ολα σε ειχα ενημερωσει εξαρχης τους φοβους μου μηπως και δεν πετυχει . Να εισαι παντα καλα. Ενα ευχαριστω και στον κινεζουλη επισης για την παγαποντια που μου ειπε :P

Επεξ/σία από miltgiorg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι λογικό που πήγε Θεσσαλονίκη αντί για Αθήνα-Κερατσινι; 10 ψηφίο έχει άρα acs…

IMG_2139.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι λογικό που πήγε Θεσσαλονίκη αντί για Αθήνα-Κερατσινι; 10 ψηφίο έχει άρα acs…

IMG_2139.jpeg

Καλησπέρα. Ναι τα 10ψηφια πάνε Ουγγαρια - Βουλγαρία - Ελλαδα/Θεσσαλονίκη και μετά όπου πρέπει να καταλήξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα. Ναι τα 10ψηφια πάνε Ουγγαρια - Βουλγαρία - Ελλαδα/Θεσσαλονίκη και μετά όπου πρέπει να καταλήξουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση μήπως γνωρίζετε…

Ο κουνιαδος μου είναι resident στο Dubai. Έχει visa δηλαδή όχι τουριστική γιατί δουλεύει εκεί τα τελευταία χρόνια… Αν έρθει Ελλάδα έχοντας αγοράσει ένα κινητό και 2 smartwatch θα έχει θέμα με τελωνειο, δασμούς ή ΦΠΑ; 
 

Παλιοτερα είχα διαβάσει ότι για να φέρεις κάποιο κινητό από Dubai, βάζεις το κινητό τσέπη και το κουτί βαλίτσα… Έτσι δεν υπάρχει θέμα, κ καλά είναι για προσωπική χρήση. 
Αυτό για κάποιον με τουριστική visa. 
 

Ισχύει ακόμα αυτό; Δηλαδή αν ειναο να φέρει τα συγκεκριμένα πρέπει να τα αφαιρέσει από κουτια και να τα έχει πάνω του;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Ισχύει ακόμα αυτό; Δηλαδή αν ειναο να φέρει τα συγκεκριμένα πρέπει να τα αφαιρέσει από κουτια και να τα έχει πάνω του;; 

Σωστό.

Αφαιρεί όλα τα κουτιά – ζελατίνες και φέρνει ότι συσκευή θέλει… κινητό… λαπτοπ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!!Γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα την βοήθειά σας! Έχω κάνει μια παραγγελία με αποστολή AliExpress standard shipping (το οποίο το έμαθα από εσάς🥰) και 10ψηφιο κωδικό. Λέει ότι εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης θα είναι αύριο αλλά φαίνεται κολλημένο στο τελωνείο εδώ και 17 μέρες ενώ λέει ότι είμαι οκ από τελωνείο (Import customs clearance complete). Φαίνεται tracking notice: Your package has been stuck for more than 14 days. Please tap below for help και σαν βοήθεια λέει να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Ξέρετε τι παίζει και γιατί αργεί??με ποιον θα μπορούσα να επικοινωνήσω???Σας επισυνάπτω και logistics info του αντικειμένου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

IMG_20230528_163504.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, guitar hero είπε

Γεια σας!!Γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα την βοήθειά σας! Έχω κάνει μια παραγγελία με αποστολή AliExpress standard shipping (το οποίο το έμαθα από εσάς🥰) και 10ψηφιο κωδικό. Λέει ότι εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης θα είναι αύριο αλλά φαίνεται κολλημένο στο τελωνείο εδώ και 17 μέρες ενώ λέει ότι είμαι οκ από τελωνείο (Import customs clearance complete). Φαίνεται tracking notice: Your package has been stuck for more than 14 days. Please tap below for help και σαν βοήθεια λέει να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Ξέρετε τι παίζει και γιατί αργεί??με ποιον θα μπορούσα να επικοινωνήσω???Σας επισυνάπτω και logistics info του αντικειμένου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

IMG_20230528_163504.jpg

Γεια σου. Δεν φαίνεται εδώ αλλά λογικά το δέμα σου πήγε Ουγγαρια, αν το ψάξεις εδώ https://parcelsapp.com/ ειναι πιο ξεκάθαρο. Επίσης θα δεις ότι θα έχει και dpd που θα παραλάβει το δέμα από την Ουγγαρια να το παραδώσει στην ACS στην Θεσσαλονίκη και η ACS θα το παραδώσει σε εσένα.

Η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης δεν ειναι standard, ειναι μια εκτίμηση με βάση κάποιο αριθμό δεμάτων που έχουν παραδοθεί το τελευταίο διάστημα.

Κανονικά δεν καθυστερούν τόσο, αλλά συμβαίνει καμια φορά. Προς το παρόν δεν μπορεις να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις. Αν δεν παραλάβεις σε 90 μέρες (φαίνεται πόσες μέρες απομένουν αν μπεις και δεις την παραγγελία σου πάνω πάνω) τοτε θα μπορεις να ανοίξεις dispute και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Εκτός αν φανεί κάτι άλλο στο tracking όπως το δέμα επιστρέφει στην Κίνα, τοτε θα μπορεις να ανοίξεις dispute νωρίτερα.

Έχεις ξανά κάνει παραγγελία από Aliexpress, η ειναι πρώτη φορά ? ρωτάω γιατι μήπως δεν έγραψες σωστά την διεύθυνση σου με λατινικούς χαρακτήρες.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Γεια σου. Δεν φαίνεται εδώ αλλά λογικά το δέμα σου πήγε Ουγγαρια, αν το ψάξεις εδώ https://parcelsapp.com/ ειναι πιο ξεκάθαρο. Επίσης θα δεις ότι θα έχει και dpd που θα παραλάβει το δέμα από την Ουγγαρια να το παραδώσει στην ACS στην Θεσσαλονίκη και η ACS θα το παραδώσει σε εσένα.

Η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης δεν ειναι standard, ειναι μια εκτίμηση με βάση κάποιο αριθμό δεμάτων που έχουν παραδοθεί το τελευταίο διάστημα.

Κανονικά δεν καθυστερούν τόσο, αλλά συμβαίνει καμια φορά. Προς το παρόν δεν μπορεις να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις. Αν δεν παραλάβεις σε 90 μέρες (φαίνεται πόσες μέρες απομένουν αν μπεις και δεις την παραγγελία σου πάνω πάνω) τοτε θα μπορεις να ανοίξεις dispute και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Εκτός αν φανεί κάτι άλλο στο tracking όπως το δέμα επιστρέφει στην Κίνα, τοτε θα μπορεις να ανοίξεις dispute νωρίτερα.

Έχεις ξανά κάνει παραγγελία από Aliexpress, η ειναι πρώτη φορά ? ρωτάω γιατι μήπως δεν έγραψες σωστά την διεύθυνση σου με λατινικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!έχω από το 2015 που παραγγέλνω και παλιά πάντα αργούσαν, αλλά τώρα με το θέμα του τελωνείου και το AliExpress standard shipping πάντα οι παραγγελίες έρχονταν στην ώρα τους και πολλές φορές μέσα σε 15 ημέρες!Είπα μην έχει πρόβλημα με το τελωνείο. Δεν βλέπω καν να παραδόθηκαν σε μεταφορική και ανησυχώ γιατί αν παραδοθεί αργότερα δεν το χρειάζομαι καν (σακουλάκια για ρύζι για γάμο αγόρασα....). IMG_20230528_184757.jpg.60022f91c1a9fdd080779b61de65c0bb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2023 στις 12:26 ΜΜ, radiotv είπε

Άλλο ρωτάω, μήπως το προϊόν είχε σήμανση Choice;

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, όχι, δεν είχε καμία σήμανση Choice.

Επεξ/σία από bill_viper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sxiotis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρουμε σε πόσες περίπου μέρες θα φτάσει; το tracking number είναι δεκαψηφιο .Ευχαριστώ .

Screenshot_2023-05-29-22-31-57-154_com.android.chrome.jpg

Καλησπέρα, Θα έλεγα σε καμια βδομάδα. Τα 10ψηφιο κάνουν περίπου 16-22 (συνήθως το πιο χαμηλό νούμερο) Τα γράφω στη σελίδα 294 μαζί με άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε το νου σας γιατί κάτι άσχημο παίζεται με τα δέματα που έρχονται μέσω Ουγγαρίας. Δύο δέματα από 27/3 φαίνονται ότι βρίσκονται προς παράδοση αλλά δεν έχω πάρει τίποτα. Εκανα κρούση στο τοπικό γραφείο ΕΛΤΑ όπου με ενημέρωσαν ότι βρίσκονται στο Ελ. Βενιζέλος και ότι "κάποια" στιγμή θα τα πάρω. Το ένα από αυτά έληξε ο χρόνος των 90 ημερών άνοιξα dispute στο aliexpress αλλά δεν μου έδωσαν τίποτα επειδή φαίνεται ότι το δεμα είναι προς παράδοση. Είμαι πελάτης στο aliexpress εδώ και 6-7 χρόνια έχω πάρει πάνω απο 150 δέματα αλλά αυτό το χάλι πρώτη φορά το βλέπω. Πρός στιγμήν σταμάτησα να ψωνίζω από αυτούς γιατί και δεν παραλαμβάνω και δεν αποζημιώνομαι. Δεν ξέρω τι παίζεται εδώ ούτε και μπορώ να βγάλω καποια άκρη. Ευτυχώς τα δέματα ήταν μικρής αξίας (4-6ευρώ) οπότε δεν με πολυνοιάζει. Εχετε παρόμοια θέματα τώρα τελευταία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...