Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 minutes ago, sakisgri said:

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής και έρχεται μέσω Ολλανδίας, Cainiao standard for special goods? Αν ναι έπρεπε να κοιτάξεις σε άλλο κατάστημα που να έχει τρόπο αποστολής Aliexpress standard shipping. Γιατί δεν βλέπω να έχει μπαταρία λιθιου για να έρθει μέσω Ολλανδίας.

Ναι έχουν καθυστέρηση από 45 έως 60 μέρες συνήθως κάνει, πιο κοντά στις 60.

Σάκη ευχαριστώ ήταν με AliExpress Standard Shipping γι'αυτό μου κάνει εντύπωση και εμένα πως πήρε τέτοιο tracking, το πούλαγε και άλλος σε κοντινή τιμή αλλά από το official site έκαναν redirect στο Ali shop από το οποίο το πήρα, , και ήταν και ένας scammer που το πούλαγε 1/3 της τιμής και 0% feedback  όπου δεν το ρίσκαρα. Θα πάρει καιρό όπως καταλαβαίνω..

Τα αξεσουάρ του πήραν όλα 10ψηφιο εντομεταξυ, ξεχωριστές παραγγελίες για να μην ξεπεράσω τα 168 ευρώ

 

Screenshot_2023-06-28-18-02-45-019_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, omokas είπε

Σάκη ευχαριστώ ήταν με AliExpress Standard Shipping γι'αυτό μου κάνει εντύπωση και εμένα πως πήρε τέτοιο tracking, το πούλαγε και άλλος σε κοντινή τιμή αλλά από το official site έκαναν redirect στο Ali shop από το οποίο το πήρα, , και ήταν και ένας scammer που το πούλαγε 1/3 της τιμής και 0% feedback  όπου δεν το ρίσκαρα. Θα πάρει καιρό όπως καταλαβαίνω..

Τα αξεσουάρ του πήραν όλα 10ψηφιο εντομεταξυ, ξεχωριστές παραγγελίες για να μην ξεπεράσω τα 168 ευρώ

 

Screenshot_2023-06-28-18-02-45-019_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Περίεργο, καιρό είχαμε να το δούμε αυτό. Παλιά δλδ πριν περίπου 1,5 χρόνο όλα τα Aliexpress standard shipping ερχόταν μέσω Ολλανδίας και κάνανε περίπου 30 μέρες.

Εφόσον το προϊόν δεν ειναι ούτε ειδικά υλικά ούτε βαρύ και ογκώδη που έρχονται με Cainiao standard for special goods και Cainiao heavy parcel line (αυτά αργούνε) και εστάλη με Aliexpress standard shipping τοτε πολύ πιστεύω μπορεί και να έρθει όπως παλιά σε καμιά 30αρια μέρες. Μένει να το δούμε.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Κατα καιρούς που έχω κάνει αγορές με την ίδια μέθοδο αποστολής τυχαίνει να γίνει η παράδοση με ελτα ή με courier. Στην τύχη γίνεται η επιλογή; 

2)Τα προϊόντα με την επιλογή choice έρχονται μόνο με courier χωρίς την μεσολαβεί των ελτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, gvekiaris said:

μου εστειλαν πακετο  απο Aliexpress με SG post!!!

UFxxxxxxxxxSG

θα εχω πρόβλημα

ΣΩΣΤΑ;;;;

κριμα !!!!!!!!!!!!

Αν και εχω πολύ καιρό να δώ Singapore Post, παλαιότερα επι εποχές covid θυμάμαι δέματα να κολλάνε εκεί για καιρό

Αλλά τότε είχαμε πανδημία δεν δούλευε τίποτα, οι πτήσεις ήταν απειροελάχιστες και τα δέματα πιο πολλά απο ποτέ

Νομίζω τώρα δεν θα υπάρχει τόση καθυστερήση

3 hours ago, Kostas__tz said:

1)Κατα καιρούς που έχω κάνει αγορές με την ίδια μέθοδο αποστολής τυχαίνει να γίνει η παράδοση με ελτα ή με courier. Στην τύχη γίνεται η επιλογή; 

2)Τα προϊόντα με την επιλογή choice έρχονται μόνο με courier χωρίς την μεσολαβεί των ελτα;

Πιστέυω είναι αρκετοί παράγοντες για το αν θα γίνουν combine τα δέματα η όχι

Όπως το που βρίσκονται στην Κίνα τα προϊοντα (όσα έχουν γίνει combine παρατήρησα οτι πέρασαν είτε άπο Jingjiang Subdistrict είτε Shatian Town στα πρώτα μηνύματα του tracking), το αν θα μπουν παραπάνω απο 1 είδη απο διαφορετικούς πωλητές στην παραγγελία αλλά και το αν χωράνε όλα σε μία παραγγελία λόγο βάρους όγκου κλπ.

Σε ερώτηση μου στον πωλητή γιατί πήρε το δικό μου PostNL ενώ είχε επιλεχτεί Aliexpress Standard Shipping μου απάντησε το εξής:

image.png.a3530b9d6daf3131b03b8af97eac4f3f.png

Πρακτικά μου λέει οτι επειδή κάνει την αποστολή απο Hong Kong ενδέχεται να αλλάζει η διαδρομή και ο πάροχος που κάνει τη μεταφορά παρόλο που χρησιμοποιείται Aliexpress Standard Shipping. Λογικό που άλλαξε διαδρομή και έρχεται με PostNL μιάς και τα combine κέντρα διαλογής απέχουν πολύ απο το Hong Kong και νομίζω είναι στίς 2 τοποθεσίες που ανέφερα επάνω (Jingjiang Subdistrict , Shatian Town), διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος

Για τα Choice εμένα μου έχουν έρθει όλα με ACS 10ψήφιο, είναι σχεδόν στάνταρντ πιστευώ γιατί νομίζω τα διαχειρίζεται το ίδιο το Aliexpress απο δίκα του καταστήματα (Direct Factory Store, Digitaling Store κλπ)

Επεξ/σία από omokas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gvekiaris είπε

μου εστειλαν πακετο  απο Aliexpress με SG post!!!

UFxxxxxxxxxSG

θα εχω πρόβλημα

ΣΩΣΤΑ;;;;

κριμα !!!!!!!!!!!!

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με βάση τα τελευταία γράμματα στο tracking (SG) θα έρθει κατευθείαν Ελλαδα. Αν ειναι έτσι μάλλον δυστυχώς θα εχεις εξτρά χρέωση, αν η αξία ειναι μεχρι 15€ μάλλον θα χρεωθείς 2,5€.

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής και εστάλη μέσω Singapore post?

4 ώρες πριν, Kostas__tz είπε

1)Κατα καιρούς που έχω κάνει αγορές με την ίδια μέθοδο αποστολής τυχαίνει να γίνει η παράδοση με ελτα ή με courier. Στην τύχη γίνεται η επιλογή; 

2)Τα προϊόντα με την επιλογή choice έρχονται μόνο με courier χωρίς την μεσολαβεί των ελτα;

Αν ειναι μόνο ένα προϊόν και κοστίζει από 8,5€ περίπου και κάτω τοτε τρόπος αποστολής θα εχει Aliexpress saver shipping, Cainiao super economy και Cainiao super economy global αυτά πάντα έρχονται με τα ΕΛΤΑ, ειναι απλή αποστολη.

Αν πάρεις πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα τοτε κατα 99% θα γίνει ενοποίηση δεμάτων και θα αναβαθμιστεί σε Aliexpress standard shipping και θα έρθει με courier. Καλά ειναι να τα βάλεις όλα στο καλάθι και να τα πληρωσεις όλα μαζί. Το ίδιο και αν πάρεις 1 προϊόν με τρόπο αποστολής Aliexpress standard shipping.

Εγώ όσες φορές έβαλα πάνω από ένα προϊόν στο καλάθι και τα πλήρωσα μαζί (καμιά 30αρια) μόνο μια φορά ένα δέμα δεν έγινε ενοποίηση και ήρθε μόνο του.

Ισχύει και ότι σου έγραψε ο @omokas πιο πάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, sakisgri said:

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, με βάση τα τελευταία γράμματα στο tracking (SG) θα έρθει κατευθείαν Ελλαδα. Αν ειναι έτσι μάλλον δυστυχώς θα εχεις εξτρά χρέωση, αν η αξία ειναι μεχρι 15€ μάλλον θα χρεωθείς 2,5€.

Ποιος ήταν ο τρόπος αποστολής και εστάλη μέσω Singapore post?

Αν ειναι μόνο ένα προϊόν και κοστίζει από 8,5€ περίπου και κάτω τοτε τρόπος αποστολής θα εχει Aliexpress saver shipping, Cainiao super economy και Cainiao super economy global αυτά πάντα έρχονται με τα ΕΛΤΑ, ειναι απλή αποστολη.

Αν πάρεις πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα τοτε κατα 99% θα γίνει ενοποίηση δεμάτων και θα αναβαθμιστεί σε Aliexpress standard shipping και θα έρθει με courier. Καλά ειναι να τα βάλεις όλα στο καλάθι και να τα πληρωσεις όλα μαζί. Το ίδιο και αν πάρεις 1 προϊόν με τρόπο αποστολής Aliexpress standard shipping.

Εγώ όσες φορές έβαλα πάνω από ένα προϊόν στο καλάθι και τα πλήρωσα μαζί (καμιά 30αρια) μόνο μια φορά ένα δέμα δεν έγινε ενοποίηση και ήρθε μόνο του.

Ισχύει και ότι σου έγραψε ο @omokas πιο πάνω.

Μου έκαναν ξανά αποστολή μιας παραγγελίας μου επειδη δεν είχαν στείλει το σωστό 

Αλλά δυστυχώς το έστειλαν μέσω SG POST οπότε σίγουρα θα περάσει τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενης αγορασε απο αλι ψαλιδια για να κοβει κρεατα. Αυτα λεει οτι σταματησαν μαλλον τελωνειο;;; και δεν μπορεσαν να εισελθουν στην χωρα. Υπαρχει καποιος περιορισμος που απαγορευονται να εισαχθουν ψαλιδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Ρε παιδια που στο καλο είναι αυτα τα mypicks στο αλι

Εχω φαει τον κόσμο και μόνο τυχαία πέφτω πάνω τους καμία φορά 😁

Μόλις μπεις στην εφαρμογή κάτω από εκεί που γράφει "3+ items from US $1.79" πάτα σε ένα προϊόν , μετά θα δεις τα my picks κάτω αριστερά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Μόλις μπεις στην εφαρμογή κάτω από εκεί που γράφει "3+ items from US $1.79" πάτα σε ένα προϊόν , μετά θα δεις τα my picks κάτω αριστερά.

Θεος

Εγω δε στραβομάρα😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.πρωτη φορά γράφω σε αυτό το νήμα.Αν κατάλαβα καλά,από κάποιους οδηγούς που είδα,από το aliexpress ,εφόσον έχει υπολογισμένο το ΦΠΑ μέχρι 150 ευρώ δεν κινδυνεύουμε από τελωνείο;Το πρόβλημα εστιάζεται μετά τα 150 ; Αναφέρομαι για αγορά από κινεζική αποθήκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Καλημέρα.πρωτη φορά γράφω σε αυτό το νήμα.Αν κατάλαβα καλά,από κάποιους οδηγούς που είδα,από το aliexpress ,εφόσον έχει υπολογισμένο το ΦΠΑ μέχρι 150 ευρώ δεν κινδυνεύουμε από τελωνείο;Το πρόβλημα εστιάζεται μετά τα 150 ; Αναφέρομαι για αγορά από κινεζική αποθήκη 

καλημερα.

Αν ειναι πανω απο 1 ειδος το σπας σε 2 παραγγελιες ή οσες χρειαστει με αρκετη/διαφορα ημερων μεταξύ τους η καθεμία. Να εχει φυγει η 1η για να βαλεις τη 2η παραγγελια. Το οριο ειναι 186 ευρω οποτε λεμε 180€ η καθεμια παραγγελια μέγιστο. Η αναφορα ειναι για αγορές μέσω AliExpress αποκλειστικά.

Δες και εδω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aces είπε

καλημερα.

Αν ειναι πανω απο 1 ειδος το σπας σε 2 παραγγελιες ή οσες χρειαστει με αρκετη/διαφορα ημερων μεταξύ τους η καθεμία. Να εχει φυγει η 1η για να βαλεις τη 2η παραγγελια. Το οριο ειναι 186 ευρω οποτε λεμε 180€ η καθεμια παραγγελια μέγιστο. Η αναφορα ειναι για αγορές μέσω AliExpress αποκλειστικά.

Δηλαδή αν πχ εγώ θέλω να παραγγείλω ένα tv box android πχ και έχει 30 ευρώ,ένα smartwatch κάνει 25 ευρώ,και ασύρματα ακουστικά με τιμή 15 εφόσον η παραγγελία δεν φτάνει τα 180 μπορώ μαζί και τα τρία σε μια παραγγελία;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...