Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, η έξτρα χρέωση που βλέπω να αναφέρεται σε πολλά μηνύματα για παράδοση με ACS περίπου για τι ποσό μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Ρε παιδια..
Τι γινετε με αυτη την εφαρμογη στο κινητο???
Σπαμαρει και σε εσας συνέχεια welcome Και welcome ... ??????

Για notification λές? Εμένα μου έρχονται προσφορές και τέτοια αλλα σκέφτομαι να τα απενεργοποιήσω γιατι όντως ψιλοσπαμάρει. Αν σου έχει κολλήσει και πετάει το ίδιο μήνυμα, δοκίμασε μήπως με απεγκατάσταση και να το εγκαταστήσεις εκ νέου

 

2 ώρες πριν, atsoum είπε

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, η έξτρα χρέωση που βλέπω να αναφέρεται σε πολλά μηνύματα για παράδοση με ACS περίπου για τι ποσό μιλάμε?

Καλησπέρα ότι δέμα έρχετε απο την ACS αν είναι κάτω των 186 ευρώ (δηλ 150 χωρις ΦΠΑ) δεν έχει καμία έξτρα χρέωση

Αυτά που έρχονται με ΕΛΤΑ ελάχιστες φορές ζητούν ΦΠΑ αναλόγος με τον τρόπο αποστολής αν είναι ασφαλής η όχι (ασφαλής ενοούμε να εκτελωνίζεται π.χ σε άλλη ευρωπαική χώρα και έτσι να μη φορολογείται στην Ελλάδα ή να διαθέτει σωστα περασμένα τα IOSS στοιχεία για να περάσει χωρίς χρέωση εφώσον έχει εξοφληθεί ο ΦΠΑ κατα την αγορά) 

Εγώ προσωπικά επιλέγω της μεθόδους αποστολής του AliExpress παρόλο που είναι λίγο πιο ακριβές (Saver + Standard) με τις οποίες δεν είχα ποτέ κανενα θέμα με διπλοχρέωση φπα κλπ.

Αν βάλεις πάνω απο 1 προϊον στο καλάθι συνήθως γίνεται combine και παίρνει 10ψήφιο που έρχεται με ACS

Μπορείς να δείς τη λίστα που έχει φτιάξει ο @sakisgri με τους ασφαλής τρόπους στη σελίδα 294 εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το παρακάτω προϊόν, αλλά εκτός του free shipping δεν αναφέρει τρόπο αποστολής. Υπάρχει περίπωση να την πατήσω με τελωνείο;

https://vi.aliexpress.com/item/1005004983733405.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.25c42bf5o6IMNN&algo_pvid=8924c368-9acc-4ecb-bddb-543ba2847f18&algo_exp_id=8924c368-9acc-4ecb-bddb-543ba2847f18-0&pdp_npi=3%40dis!EUR!161.72!48.52!!!!!%4021021a7216866492919984195d0744!12000031237553225!sea!GR!192038394&curPageLogUid=6c6Dj67y3T0j&gatewayAdapt=glo2vnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Θέλω να αγοράσω το παρακάτω προϊόν, αλλά εκτός του free shipping δεν αναφέρει τρόπο αποστολής. Υπάρχει περίπωση να την πατήσω με τελωνείο;

https://vi.aliexpress.com/item/1005004983733405.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.25c42bf5o6IMNN&algo_pvid=8924c368-9acc-4ecb-bddb-543ba2847f18&algo_exp_id=8924c368-9acc-4ecb-bddb-543ba2847f18-0&pdp_npi=3%40dis!EUR!161.72!48.52!!!!!%4021021a7216866492919984195d0744!12000031237553225!sea!GR!192038394&curPageLogUid=6c6Dj67y3T0j&gatewayAdapt=glo2vnm

Είναι Choice, το γράφει πάνω με κίτρινα γράμματα.

Όλα τα Choice στέλνονται με Aliexpress τρόπο αποστολής δλδ Aliexpress saver/selection saver shipping, Aliexpress standard/selection standard shipping. Παράγγειλε άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνουμε παραγγελία πολλά πράγματα με μια πληρωμή και σε κάποια η μέθοδος shipping δεν είναι AliExpress, είναι σίγουρο ότι θα συγκεντρωθούν κ θα συγχωνευθούν σε AliExpress Standard Shipping? Θα μπορούσε δλδ κάποιος να παραγγείλει 10 πράγματα και να επιλέξει μόνο σε ένα μέθοδο AliExpress?

Επεξ/σία από atsoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atsoum είπε

Αν κάνουμε παραγγελία πολλά πράγματα με μια πληρωμή και σε κάποια η μέθοδος shipping δεν είναι AliExpress, είναι σίγουρο ότι θα συγκεντρωθούν κ θα συγχωνευθούν σε AliExpress Standard Shipping? Θα μπορούσε δλδ κάποιος να παραγγείλει 10 πράγματα και να επιλέξει μόνο σε ένα μέθοδο AliExpress?

Πιο πιθανό ναι. Μπορεί να μη εχεις κανένα Aliexpress και πάλι να γίνουν combined. Ο @radiotv παίρνει συνέχεια με cainiao και γίνονται combined κανονικά.

Οι τρόποι αποστολής πρέπει να ειναι με κάποια από τα παρακάτω. Γνώμη μου ειναι, όσα semitrackable μπορεις να επιλεξεις Aliexpress Saver Shipping  με μια μικρή διαφορά στη τιμή μπορεί να ειναι καλύτερα, αν ειναι μεγάλη η διαφορά επέλεξε Cainiao.

  • Aliexpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσειΑθήνα.
  • Aliexpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Aliexpress Super Economy Global        (semitrackable)  Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

Βασικά Cainiao και Aliexpress ειναι ακριβώς ίδια και ίδια εταιρία (Alibaba group) Απλώς αυτά που ειναι Aliexpress τα διαχειρίζεται το ίδιο το Aliexpress.

Αν ειναι πολλές οι παραγγελίες παίζει ρόλο ανάλογα το μέγεθος και βάρος τον δεμάτων, μπορεί να γίνουν όλα ένα δέμα, μπορεί και 2 διαφορετικά δέματα combined. Δεν σε απασχολεί αυτό, και 2 να γίνουν μπορεί πάλι να τα παραλάβεις την ίδια μέρα (παρέλαβα 3 προχθές, την ίδια μέρα).

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, atsoum είπε

Αν κάνουμε παραγγελία πολλά πράγματα με μια πληρωμή και σε κάποια η μέθοδος shipping δεν είναι AliExpress, είναι σίγουρο ότι θα συγκεντρωθούν κ θα συγχωνευθούν σε AliExpress Standard Shipping? Θα μπορούσε δλδ κάποιος να παραγγείλει 10 πράγματα και να επιλέξει μόνο σε ένα μέθοδο AliExpress?

και με την φθηνή αποστολή Cainiao super economy global αν παραγγείλεις από διαφορετικούς πωλητές και τα βάλεις όλα μαζί στο καλάθι το πιθανότερο είναι να σου συγχωνεύσει κάποια και να τα στείλει με standard shipping και Acs,έχω παραλάβει δεκάδες φορές χωρίς προβλήματα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Για την ιστορια σημερα ελαβα την επιστροφη ποσου απο την τραπεζα κανοντας αιτηση αμφισβητησης πριν 10 μερες μεσα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας στο κινητο. Ας περιγραψω την ιστορια μου γιατι εχει και λιγο γελιο νομιζω.

 14 Φεβρουαριου κανω παραγγελια μια οθονη κινητου αξιας 27κατι ευρω με αποστολη aliexpress standard shipping. Τελος του φεβρουαριου παραλαμβανω αλλα η οθονη ηταν ελαττωματικη. Τραβαω βιντεο τη διαδικασια τοποθετησης και μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, αυτος μου προτεινε να μου στειλει αλλη μεσω μιας αλλης παραγγελιας αξιας 0,10€. Συμφωνησα και στις 2 Μαρτιου καταχωρειται η νεα παραγγελια αλλα με τροπο αποστολης Cainiao super economy global. Απο 24 Μαρτιου φαινοταν οτι ηρθε Ελλαδα και απο κει και περα τιποτα. Σε επομενη επικοινωνια ο πωλητης εκανε τον κινεζο. Περασαν 90 μερες απο τη δευτερη παραγγελια και κανω παραπονο στο ali μεσω chat οτι ο πωλητης με εβαλε να περιμενω σαν το μ...α χανοντας την προθεσμια να κανω dispute την αρχικη παραγγελια και τωρα το μονο που μπορω να διεκδικησω ειναι τα 0,10€ της 2ης παραγγελιας. Το ali μετα απο μια ημερα μου απαντησε με email κονσερβα οτι εφοσον περασε το χρονικο περιθωριο δεν εχει εχει ευθυνη. Στις 6 Ιουνιου κανω αμφισβητηση στην τραπεζα (την αρχικη παραγγελια) περιγραφοντας ολα τα παραπανω. Και εδω ερχεται το αστειο: στις 9 Ιουνιου μου πεταει ο ταχυδρομος το δεματακι στην πορτα. Ναι καλα ακουτε με καθυστερηση πανω απο τρεις μηνες παρακαλω. Ειχε το μικρο μου ονομα μονο και αριθμο τηλεφωνου αλλα ντι αλλων. Ανοιγω και μου βγαινει ο ζονγκ: κατι εργαλειακια της πλακας αλλα η οθονη πουθενα! Χαχα ο κινεζος πηγε να με κοροιδεψει. Σημερα ομως αυτος και το ali μαζι, πηραν τα φρυδια μου. Αυτα.

Επεξ/σία από user27
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, user27 είπε

 Για την ιστορια σημερα ελαβα την επιστροφη ποσου απο την τραπεζα κανοντας αιτηση αμφισβητησης πριν 10 μερες μεσα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας στο κινητο. Ας περιγραψω την ιστορια μου γιατι εχει και λιγο γελιο νομιζω.

 14 Φεβρουαριου κανω παραγγελια μια οθονη κινητου αξιας 27κατι ευρω με αποστολη aliexpress standard shipping. Τελος του φεβρουαριου παραλαμβανω αλλα η οθονη ηταν ελαττωματικη. Τραβαω βιντεο τη διαδικασια τοποθετησης και μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, αυτος μου προτεινε να μου στειλει αλλη μεσω μιας αλλης παραγγελιας αξιας 0,10€. Συμφωνησα και στις 2 Μαρτιου καταχωρειται η νεα παραγγελια αλλα με τροπο αποστολης Cainiao super economy global. Απο 24 Μαρτιου φαινοταν οτι ηρθε Ελλαδα και απο κει και περα τιποτα. Σε επομενη επικοινωνια ο πωλητης εκανε τον κινεζο. Περασαν 90 μερες απο τη δευτερη παραγγελια και κανω παραπονο στο ali μεσω chat οτι ο πωλητης με εβαλε να περιμενω σαν το μ...α χανοντας την προθεσμια να κανω dispute την αρχικη παραγγελια και τωρα το μονο που μπορω να διεκδικησω ειναι τα 0,10€ της 2ης παραγγελιας. Το ali μετα απο μια ημερα μου απαντησε με email κονσερβα οτι εφοσον περασε το χρονικο περιθωριο δεν εχει εχει ευθυνη. Στις 6 Ιουνιου κανω αμφισβητηση στην τραπεζα (την αρχικη παραγγελια) περιγραφοντας ολα τα παραπανω. Και εδω ερχεται το αστειο: στις 9 Ιουνιου μου πεταει ο ταχυδρομος το δεματακι στην πορτα. Ναι καλα ακουτε με καθυστερηση πανω απο τρεις μηνες παρακαλω. Ειχε το μικρο μου ονομα μονο και αριθμο τηλεφωνου αλλα ντι αλλων. Ανοιγω και μου βγαινει ο ζονγκ: κατι εργαλειακια της πλακας αλλα η οθονη πουθενα! Χαχα ο κινεζος πηγε να με κοροιδεψει. Σημερα ομως αυτος και το ali μαζι, πηραν τα φρυδια μου. Αυτα.

έτσι θέλουν, χτύπημα αλύπητα,το ίδιο τους έκανα και εγώ για κάποια γάντια ποδηλάτου που δεν μου ήρθαν ποτέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, user27 είπε

 Για την ιστορια σημερα ελαβα την επιστροφη ποσου απο την τραπεζα κανοντας αιτηση αμφισβητησης πριν 10 μερες μεσα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας στο κινητο. Ας περιγραψω την ιστορια μου γιατι εχει και λιγο γελιο νομιζω.

 14 Φεβρουαριου κανω παραγγελια μια οθονη κινητου αξιας 27κατι ευρω με αποστολη aliexpress standard shipping. Τελος του φεβρουαριου παραλαμβανω αλλα η οθονη ηταν ελαττωματικη. Τραβαω βιντεο τη διαδικασια τοποθετησης και μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, αυτος μου προτεινε να μου στειλει αλλη μεσω μιας αλλης παραγγελιας αξιας 0,10€. Συμφωνησα και στις 2 Μαρτιου καταχωρειται η νεα παραγγελια αλλα με τροπο αποστολης Cainiao super economy global. Απο 24 Μαρτιου φαινοταν οτι ηρθε Ελλαδα και απο κει και περα τιποτα. Σε επομενη επικοινωνια ο πωλητης εκανε τον κινεζο. Περασαν 90 μερες απο τη δευτερη παραγγελια και κανω παραπονο στο ali μεσω chat οτι ο πωλητης με εβαλε να περιμενω σαν το μ...α χανοντας την προθεσμια να κανω dispute την αρχικη παραγγελια και τωρα το μονο που μπορω να διεκδικησω ειναι τα 0,10€ της 2ης παραγγελιας. Το ali μετα απο μια ημερα μου απαντησε με email κονσερβα οτι εφοσον περασε το χρονικο περιθωριο δεν εχει εχει ευθυνη. Στις 6 Ιουνιου κανω αμφισβητηση στην τραπεζα (την αρχικη παραγγελια) περιγραφοντας ολα τα παραπανω. Και εδω ερχεται το αστειο: στις 9 Ιουνιου μου πεταει ο ταχυδρομος το δεματακι στην πορτα. Ναι καλα ακουτε με καθυστερηση πανω απο τρεις μηνες παρακαλω. Ειχε το μικρο μου ονομα μονο και αριθμο τηλεφωνου αλλα ντι αλλων. Ανοιγω και μου βγαινει ο ζονγκ: κατι εργαλειακια της πλακας αλλα η οθονη πουθενα! Χαχα ο κινεζος πηγε να με κοροιδεψει. Σημερα ομως αυτος και το ali μαζι, πηραν τα φρυδια μου. Αυτα.

Γιαυτό ποτέ δεν μιλάμε με τον πωλητή, ότι και να σου πει ειναι λόγια του αέρα, πάντα ανοίγουμε dispute και ότι και αν θέλει να σου προτείνει το κάνει μέσα από το dispute με μάρτυρα το Aliexpress.

Εφόσον είχες αποδείξεις έπρεπε να ανοίξεις dispute και να ζητήσεις όλο το ποσό πίσω και να κρατήσεις το προϊόν, θα το κέρδιζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Γιαυτό ποτέ δεν μιλάμε με τον πωλητή, ότι και να σου πει ειναι λόγια του αέρα, πάντα ανοίγουμε dispute και ότι και αν θέλει να σου προτείνει το κάνει μέσα από το dispute με μάρτυρα το Aliexpress.

Εφόσον είχες αποδείξεις έπρεπε να ανοίξεις dispute και να ζητήσεις όλο το ποσό πίσω και να κρατήσεις το προϊόν, θα το κέρδιζες.

Συμφωνω. Το ali ομως προτεινει σαν πρωτο βημα να επικοινωνησουμε με τον πωλητη και αν δεν βρουμε λυση τοτε να ανοιξουμε dispute αλλα οταν εγω δεν βρηκα λυση με τον πωλητη τοτε ηθελαν να βγαλουν τον κ...ο τους απεξω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, user27 είπε

Συμφωνω. Το ali ομως προτεινει σαν πρωτο βημα να επικοινωνησουμε με τον πωλητη και αν δεν βρουμε λυση τοτε να ανοιξουμε dispute αλλα οταν εγω δεν βρηκα λυση με τον πωλητη τοτε ηθελαν να βγαλουν τον κ...ο τους απεξω....

Έτσι ειναι, αλλά με αυτά που έχω διαβάσει προσωπικά δεν το ρισκάρω. Εγώ το μόνο που κάνω ειναι τους γράφω το πρόβλημα και τους λέω συγνώμη αλλά θα αναγκαστώ να ανοίξω dispute. Αν έχει να μου προτείνει κάτι ας το κάνει μέσα από το dispute.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, user27 said:

 Για την ιστορια σημερα ελαβα την επιστροφη ποσου απο την τραπεζα κανοντας αιτηση αμφισβητησης πριν 10 μερες μεσα απο την εφαρμογη της εθνικης τραπεζας στο κινητο. Ας περιγραψω την ιστορια μου γιατι εχει και λιγο γελιο νομιζω.

 14 Φεβρουαριου κανω παραγγελια μια οθονη κινητου αξιας 27κατι ευρω με αποστολη aliexpress standard shipping. Τελος του φεβρουαριου παραλαμβανω αλλα η οθονη ηταν ελαττωματικη. Τραβαω βιντεο τη διαδικασια τοποθετησης και μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, αυτος μου προτεινε να μου στειλει αλλη μεσω μιας αλλης παραγγελιας αξιας 0,10€. Συμφωνησα και στις 2 Μαρτιου καταχωρειται η νεα παραγγελια αλλα με τροπο αποστολης Cainiao super economy global. Απο 24 Μαρτιου φαινοταν οτι ηρθε Ελλαδα και απο κει και περα τιποτα. Σε επομενη επικοινωνια ο πωλητης εκανε τον κινεζο. Περασαν 90 μερες απο τη δευτερη παραγγελια και κανω παραπονο στο ali μεσω chat οτι ο πωλητης με εβαλε να περιμενω σαν το μ...α χανοντας την προθεσμια να κανω dispute την αρχικη παραγγελια και τωρα το μονο που μπορω να διεκδικησω ειναι τα 0,10€ της 2ης παραγγελιας. Το ali μετα απο μια ημερα μου απαντησε με email κονσερβα οτι εφοσον περασε το χρονικο περιθωριο δεν εχει εχει ευθυνη. Στις 6 Ιουνιου κανω αμφισβητηση στην τραπεζα (την αρχικη παραγγελια) περιγραφοντας ολα τα παραπανω. Και εδω ερχεται το αστειο: στις 9 Ιουνιου μου πεταει ο ταχυδρομος το δεματακι στην πορτα. Ναι καλα ακουτε με καθυστερηση πανω απο τρεις μηνες παρακαλω. Ειχε το μικρο μου ονομα μονο και αριθμο τηλεφωνου αλλα ντι αλλων. Ανοιγω και μου βγαινει ο ζονγκ: κατι εργαλειακια της πλακας αλλα η οθονη πουθενα! Χαχα ο κινεζος πηγε να με κοροιδεψει. Σημερα ομως αυτος και το ali μαζι, πηραν τα φρυδια μου. Αυτα.

Απαράβατος κανόνας,  μόνο refund απο Κινέζο και νέα παραγγελία αν θέλεις το είδος, ότι άλλο εμπεριέχει να σου κάνει μαμουνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα παραγγελία που έκανα πρίν 11 ημέρες στις 5 Ιουνίου έφτασε Ελλάδα και είναι πρός παράδοση απο την ACS!!

Μπορεί και αύριο να την παραλάβω δείχνει να έχει φτάσει Αθήνα!

Μιλάμε χρόνος ρεκόρ δεν έχω ξαναλάβει κάτι ποτέ τόσο γρήγορα απο Aliexpress 

Και τα περίμενα για τέλος του μήνα δε με χάλασε 😆 

image.png.6325c72166f88c579f269d4fd9c3b369.png

image.png.d0e42c381f357662cac07913fa06c9d2.png

Επεξ/σία από omokas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, omokas είπε

Παιδία καλησπέρα παραγγελία που έκανα πρίν 11 ημέρες στις 5 Ιουνίου έφτασε Ελλάδα και είναι πρός παράδοση απο την ACS!!

Μπορεί και αύριο να την παραλάβω δείχνει να έχει φτάσει Αθήνα!

Μιλάμε χρόνος ρεκόρ δεν έχω ξαναλάβει κάτι ποτέ τόσο γρήγορα απο Aliexpress 

Και τα περίμενα για τέλος του μήνα δε με χάλασε 😆 

image.png.6325c72166f88c579f269d4fd9c3b369.png

image.png.d0e42c381f357662cac07913fa06c9d2.png

Ίδια ακριβώς περίπτωση παρέλαβα την Δευτέρα, 13 μέρες! Ήταν 3 προϊόντα Choice Combined με τρόπο αποστολής Aliexpress selection standard shipping.

Επίσης έκανα 3 παραγγελίες από Choice πάλι αξίας 4,59€, 4,18€ και 2,75€ όλα στάλθηκαν με Aliexpress selection standard shipping και πήραν 10ψηφιο, ξεχωριστά 3 δέματα. Πιο παλιά θα ερχόταν με ΕΛΤΑ και θα περιμέναμε κανένα μήνα, και χωρίς ενημέρωση.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...