Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα! Το ένα 16/10 και το άλλο 13/11. Στο πρώτο άνοιξα τώρα refund γιατί έχει χρόνο προστασίας. Δηλαδή αν παρέλθει το περιθώριο δε μπορείς να ζητήσεις πίσω τα χρήματα σου. Στο δεύτερο εκανα πριν δυο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά για τον ίδιο λόγο. 
ναι στα επιστρέφουν αλλά προσοχή αν κανεις συχνά refund requests μπορεί και να φας ban. Αλλά εγώ δεν κάνω. Δηλαδή σε ότι δεν έχει έρθει μόνο και με καλύπτει η προστασία. Σε κάποια αντικείμενα κάτω των 2€ δεν τα έχω ζητήσει καν τα λεφτά πίσω από φόβο μάλλον. 
αλλα θέλω πολύ να βρω μήπως έχει έρθει το αντικείμενο Ελλάδα. Σκοπός μου είναι μετά να επικοινωνήσω με τον πωλητή και να του βάλω τα λεφτά μέσω PayPal. Ήταν και αξία κοντά 20€. 
 

EDIT: να προσθέσω ότι στο refund έχει δυο επιλογές. Να επιλέξεις να πάρεις τα λεφτά. Και να επιλέξεις να πάρεις τα λεφτά και να επιστρέψεις το αντικείμενο. Αλλά στη περίπτωση μου δεν έχω πάρει καν το αντικείμενο στα χέρια μου. Όποτε συνήθως επιλέγω το πρωτοΖ. Πάντως σε όσα έχω ζητήσει refund δε βρέθηκαν ποτε. Όποτε δικαίως εκανα ότι εκανα.

 

το συγκεκριμένο το χρειάζομαι για τη δουλειά άμεσα δυστυχώς για αυτό θέλω να πάω να ρωτήσω στο ταχυδρομείο. Και αν βρεθεί σαφώς να τον πληρώσω.

13 Νοεμβριου η 2η και περιμενεις Γεναρη να ειναι εδω; Ακομα και προ-covid ηταν 60 μερες το minimum για refund, πως θα ζητησεις refund τωρα; Εμενα ολες οι παραγγελιες μου (εχω 42 παραγγελιες απο 15 Οκτωμβριου που περιμενω) ειναι στις 90 μερες minimum (και φυσικα αφηνω αλλες 10-15 μερες κατοπην συννενοησης με τους πωλητες γιατι ξερω πως δεν φταινε μονο εκεινοι για τις καθυστερησεις). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

13 Νοεμβριου η 2η και περιμενεις Γεναρη να ειναι εδω; Ακομα και προ-covid ηταν 60 μερες το minimum για refund, πως θα ζητησεις refund τωρα; Εμενα ολες οι παραγγελιες μου (εχω 42 παραγγελιες απο 15 Οκτωμβριου που περιμενω) ειναι στις 90 μερες minimum (και φυσικα αφηνω αλλες 10-15 μερες κατοπην συννενοησης με τους πωλητες γιατι ξερω πως δεν φταινε μονο εκεινοι για τις καθυστερησεις). 

Καλησπέρα γνωρίζω ότι δεν φταίνε. Αλλά μου βγάζει προστασία και λήγει πχ τόσες ώρες. Αν υπάρχει άλλος τρόπος να το κάνω. Φυσικά και θέλω τα αντικείμενα μου και όχι να τους ζημιώσω. Δηλαδή στέλνεις μήνυμα αφού κανεις αίτηση για refund? Απλώς φοβάμαι μην χάσω τα λεφτά. Εκανα refund και σκέφτηκα αν το παραλάβω να μιλήσω μαζί τους για καταβολή χρημάτων PayPal. Αν ξέρεις έναν πιο καλό τρόπο μοιράσου τα βήματα σου μαζί μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα γνωρίζω ότι δεν φταίνε. Αλλά μου βγάζει προστασία και λήγει πχ τόσες ώρες. Αν υπάρχει άλλος τρόπος να το κάνω. Φυσικά και θέλω τα αντικείμενα μου και όχι να τους ζημιώσω. Δηλαδή στέλνεις μήνυμα αφού κανεις αίτηση για refund? Απλώς φοβάμαι μην χάσω τα λεφτά. Εκανα refund και σκέφτηκα αν το παραλάβω να μιλήσω μαζί τους για καταβολή χρημάτων PayPal. Αν ξέρεις έναν πιο καλό τρόπο μοιράσου τα βήματα σου μαζί μου! 

Στελνεις στον πωλητη 5-10 μερες πριν ληξει ο χρονος και ζητας να κανει extension καποιες μερες (συνηθως ειναι μεχρι 1 μηνας).

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Στελνεις στον πωλητη 5-10 μερες πριν ληξει ο χρονος και ζητας να κανει extension καποιες μερες (συνηθως ειναι μεχρι 1 μηνας).

 

Δεν το ήξερα αυτό δυστυχως. Πολύ κρίμα. Θα το έχω υπόψιν για την επόμενη φορά. Προσωπικό μήνυμα θα του στείλω έτσι; Σε ευχαριστώ καλό βράδυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sp3cial είπε

Δεν το ήξερα αυτό δυστυχως. Πολύ κρίμα. Θα το έχω υπόψιν για την επόμενη φορά. Προσωπικό μήνυμα θα του στείλω έτσι; Σε ευχαριστώ καλό βράδυ! 

Οταν πατας πανω στην παραγγελια σου βγαζει μετα επιλογη να στειλεις μηνυμα στον πωλητη. Καληνυχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίνω αβάντα όταν πρόκειται για παραγγελίες που είχαν μικρό χρόνο παράδοσης και γνωρίζω πως δεν ήταν εφικτό. Αν όμως είναι στο κλασσικό 90 ημερών, δεν δίνω καμία αβάντα, γιατί πχ ζητάω εγώ να του δώσω μία εβδομάδα επιπλέον και μπορεί να μου πατήσει +30 ημέρες από μόνος του οπότε refund μόνο, είναι μεγάλο διάστημα για να κάνω χάρες. Επιπλέον αν το tracking ID δε βγάζει καμία κίνηση πάλι δεν χαρίζω, συνήθως έχουν λάθος ID αλλά έχει τύχει και όντως να μην έρθει ποτέ. Σιγά μη περιμένω και 3,5 μήνες για ένα σκατουλάκι, είναι και ηθική αποζημίωση πια η επιστροφή κι ας πάρεις τελικά το αντικείμενο.

Πάντως παιδιά τελευταία δεν αφήνουν τίποτα τελωνείο, έχει σφίξει πολύ το πράγμα. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου να πληρώσω το ΦΠΑ αλλά το 15€ στα έξοδα εκτελωνισμού για ένα αντικείμενο κόστους πχ 30€ πάει όντως πολύ, διπλασιάζεται κάθε φορά το κόστος του αντικειμένου. Εχω αρχίσει πια και ΔΕΝ παραγγέλνω κάποια πράγματα τέτοιας μέτριας αξίας λόγω αυτού. Οσα έχουν κάποιο βάρος και τους κάθονται καλά στο μάτι τσουπ φεύγει μηνυματάκι για διευκρίνηση.

Επιπλέον αυτά που νομίζαμε για τριγωνικές αποστολές τα ξεχνάμε, μπορεί να έχει tracking ID από Ευρώπη αλλά φαίνεται πως έχει ξεκινήσει από Κίνα και το τρως κανονικά. Σε δέμα από Ολλανδία όπου δεν υπήρχει κανένα αναγνωριστικό από Κίνα, η διεύθυνση επιστροφής ήταν καθαρά Ολλανδία, έφαγα κανονικά τελωνείο, υπόψιν...

Δεν ξέρω αν είναι ο ιός trumpακουλο και τα έχουν βάλει με τις εισαγωγές από Κίνα ή αν στα ΕΛΤΑ προσπαθούν να βγάλουν σπασμένα ή και τα δύο.

Ενα που διαφωνώ σε όσα γράφτηκαν, όταν μου στέλνουν SMS για εκτελωνισμό η διαδικασία είναι ΤΑΧΥΤΑΤΗ, βασικά έχω την εντύπωση πως τα πληρωτέα διακπεραιώνονται πολύ πιο γρήγορα και ο σωρός με τα ελεύθερα καθυστερεί στα ΕΛΤΑ. Αυτό από προσωπική εμπειρία... ό,τι πληρώνεις παίρνεις που λέμε!

Υ.Γ. Οι νέοι κανόνες με εκτελωνισμό από 22€ κι ελάχιστη ταρίφα 15€+ΦΠΑ είναι τραγικοί απλά. Με καπέλο 15€ ας ξεκινούσαν από τα 50€ αξίας τουλάχιστον ή ας κόψουν λίγο την αμοιβή του εκτελωνιστή στα φτηνά, είναι υπερβολικό. Και μόνος σου να πήγαινες να το εκτελωνίσεις θα σε χρεώσουν λέει 15€ «Τέλος Παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη» άκουσον άκουσον, να πάρουν το καπέλο 15€ κι όπως το πάρουν για 22€ αντικείμενο... λογική νονού της νύχτας ένα πράγμα.

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, PCharon είπε

Πάντως παιδιά τελευταία δεν αφήνουν τίποτα τελωνείο, έχει σφίξει πολύ το πράγμα. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου να πληρώσω το ΦΠΑ αλλά το 15€ στα έξοδα εκτελωνισμού για ένα αντικείμενο κόστους πχ 30€ πάει όντως πολύ, διπλασιάζεται κάθε φορά το κόστος του αντικειμένου. Εχω αρχίσει πια και ΔΕΝ παραγγέλνω κάποια πράγματα τέτοιας μέτριας αξίας λόγω αυτού. Οσα έχουν κάποιο βάρος και τους κάθονται καλά στο μάτι τσουπ φεύγει μηνυματάκι για διευκρίνηση.

Σε εμένα πάντως προχτές πέρασε αέρα μεγάλο δέμα των 50+ ευρώ

Ολόκληρο σετ με προβολείς ομίχλης, πλαστικά, καλωδιώσεις…

371032750_.png.61d0fd658b143dcc6e67c3d7823244bf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Σε εμένα πάντως προχτές πέρασε αέρα μεγάλο δέμα των 50+ ευρώ

Μαλλον πέφτω στον καλό τον υπάλληλο, χαχα.

Δηλαδή ήμαρτον, ένα δεματάκι με ένα μετασχηματιστή μέσα και κάτι καλώδια - όλα άκυρα στο μάτι - εμένα μου ζήτησαν χτες τελωνείο (αξία αγοράς 25€ περίπου και θα μου γίνει 45...). Δεν το περίμενα γι αυτό το αντικείμενο... κι όμως!

Παίζει ο κινέζος να έχει γράψει βλακείες πάνω στο δέμα, γι αυτό. Μάλλον πρέπει να ζητάμε από τους κινέζους πωλητές να σταματήσουν να γράφουν σε όλα γενικό στυλ «electronics διαφορα 5$ ή χειρότερα 0.90$» και τέτοια χαζά με αξίες που δεν ανταποκρίνονται ούτε ελάχιστα στο πακέτο που βλέπει ο τελωνειακός.

 

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα. Επιτελους από τα οκτω πραγματα που περίμενα σημερα μου ηρθαν τα 2.Το ενα περασε τελωνείο ελεύθερο,ειχε την πράσινη ετικέτα και το άλλο (κατι καλώδια) free. To περίεργο ειναι ότι αυτα παραγγελθηκαν το πρώτο 10ημερο Δεκεμβρίου που ηταν από τις τελευταίες μου παραγγελίες....Και ηρθαν πρώτα. Θα αναμένω και τα αλλα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το κόλπο ποιο είναι το να λέμε στους Κινέζους να γράφουν πόσα χρήματα και τι περιέχει μέσα; 

Βέβαια στα ηλεκτρονικά υπάρχει η λύση της Ευρώπης αλλά πληρώνεις +8-10 ευρώ μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 11:14 ΠΜ, giorgos1966 είπε

Kαλημερα. Επιτελους από τα οκτω πραγματα που περίμενα σημερα μου ηρθαν τα 2.Το ενα περασε τελωνείο ελεύθερο,ειχε την πράσινη ετικέτα και το άλλο (κατι καλώδια) free. To περίεργο ειναι ότι αυτα παραγγελθηκαν το πρώτο 10ημερο Δεκεμβρίου που ηταν από τις τελευταίες μου παραγγελίες....Και ηρθαν πρώτα. Θα αναμένω και τα αλλα.

Παιζει ρολο και απο πιο μερος της Κινας στα εστειλαν, η Κινα δεν ειναι Ελλαδα σε μεγεθος.

Βεβαια παιζει ρολο και ποτε ανοιχτηκε ενας σακος με πραγματα οποτε πολλα παιζουν.

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Τελικά το κόλπο ποιο είναι το να λέμε στους Κινέζους να γράφουν πόσα χρήματα και τι περιέχει μέσα; 

Βέβαια στα ηλεκτρονικά υπάρχει η λύση της Ευρώπης αλλά πληρώνεις +8-10 ευρώ μεταφορικά. 

Αν πεσεις σε εξυπνο τελωνειακο θα ζητησει αποδειξη αγορας και αν και αυτη δεν την φαει (αν δεν ειναι σωστη) μπορει να ψαξει στο ιντερνετ εκει που αγορασες κατι (σπανιο αλλα μου εχει τυχει 1 φορα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Παιζει ρολο και απο πιο μερος της Κινας στα εστειλαν, η Κινα δεν ειναι Ελλαδα σε μεγεθος.

Βεβαια παιζει ρολο και ποτε ανοιχτηκε ενας σακος με πραγματα οποτε πολλα παιζουν.

Αν πεσεις σε εξυπνο τελωνειακο θα ζητησει αποδειξη αγορας και αν και αυτη δεν την φαει (αν δεν ειναι σωστη) μπορει να ψαξει στο ιντερνετ εκει που αγορασες κατι (σπανιο αλλα μου εχει τυχει 1 φορα).

Κάτσε απόδειξη αγοράς από που θα ζητήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Κάτσε απόδειξη αγοράς από που θα ζητήσει; 

Απο σενα (αποδειξη αγορας  = screenshot απο οταν το αγορασες η απο κινηση τραπεζας)

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Απο σενα.

Κάτσε αυτό πως γίνεται; σε παίρνει τηλέφωνο και σου λέει, στείλε μου την απόδειξη; 

Αυτό μπορεί να γίνει και σε δέμα από ευρωπαϊκή ένωση; δεν το ήξερα βασικά. 

Νόμιζα μόνο της Κινας κινδυνεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Κάτσε αυτό πως γίνεται; σε παίρνει τηλέφωνο και σου λέει, στείλε μου την απόδειξη; 

Δεν επικοινωνει ο τελωνειακος μαζι σου, επικοινωνουν ειτε τα ΕΛΤΑ ειτε η εταιρεια κουριερ και στο ζητανε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...