Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, spartak1 είπε

Δεν εκτελωνίζονται όλα τα πακέτα Post nl Ολλανδία. Μόνο κάποια συγκεκριμένα για τα οποία υπάρχει ειδική σύμβαση.

 

8 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Δεν εκτελωνίζεται στην Ολλανδία. Είναι πάρα πολύ απλό, και κοινή λογική: Τα δέματα από Κίνα, που στέλνονται με PostNL μέσω Ολλανδίας, έχουν πάνω τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note - CN22 ή CN23). Ένα δέμα σταλμένο κανονικά με το PostNL από Ολλανδία, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ για το περιεχόμενο του. Αυτό βλέπουν οι τελωνειακοί, και καταλαβαίνουν ότι το δέμα δεν είναι από Ολλανδία. Μου έχει συμβεί σε δέμα, να κολλήσουν 2ο αυτοκόλλητο με το tracking number ξανά, και να το κολλήσουν πάνω στην τελωνειακή δήλωση, και το δέμα δεν πέρασε από τελωνείο (γιατί θεώρησαν έτσι, ότι είναι κανονική αποστολή από Ε.Ε. Αλλά αυτό έγινε καθαρά από τύχη).

Σου λέει απλά εκφόρτωση, χωρίς αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο, για αυτό το λες αυτό

 

Τα διαδικαστικά η αλήθεια είναι πως δεν τα γνωρίζω. Κάνω αρκετές αγορές από κίνα. Σε σοβαρά καταστήματα φαίνεται ξεκάθαρα ότι το δέμα έρχεται από κίνα αλλά για κάποιο λόγο δεν τρώει τελωνείο. Στο AliExpress το κάθε μικροκαταστηματάκι είναι δύσκολο να πετύχει τέτοιες συμφωνίες οπότε κρατάτε μία πισινή ή έστω ρωτήστε των πωλητή αν σας καλύπτει τα έξοδα τελωνίου ή έστω αν σας επιστρέφει τα χρήματα στην περίπτωση που το αφήσετε και πάει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, manolis940 είπε

 

Τα διαδικαστικά η αλήθεια είναι πως δεν τα γνωρίζω. Κάνω αρκετές αγορές από κίνα. Σε σοβαρά καταστήματα φαίνεται ξεκάθαρα ότι το δέμα έρχεται από κίνα αλλά για κάποιο λόγο δεν τρώει τελωνείο. Στο AliExpress το κάθε μικροκαταστηματάκι είναι δύσκολο να πετύχει τέτοιες συμφωνίες οπότε κρατάτε μία πισινή ή έστω ρωτήστε των πωλητή αν σας καλύπτει τα έξοδα τελωνίου ή έστω αν σας επιστρέφει τα χρήματα στην περίπτωση που το αφήσετε και πάει πίσω.

Μπορείς να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα, σε ποιο δέμα και με τί tracking number, δεν σου πέρασαν τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Μπορείς να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα, σε ποιο δέμα και με τί tracking number, δεν σου πέρασαν τελωνείο;

Προφανώς και δεν μπορώ τα tracking γράφουν σχεδόν την διεύθυνση μου. Ήταν τύπου LO ή LT για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, manolis940 είπε

Προφανώς και δεν μπορώ τα tracking γράφουν σχεδόν την διεύθυνση μου. Ήταν τύπου LO ή LT για παράδειγμα.

Με παράδειγμα δεν γίνεται δουλειά. Αν δεν δώσεις ακριβώς το tracking number να το δω, ο κάθε ένας λέει ότι θέλει εδώ.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περίεργο μου συνέβη για πρώτη φορά και θέλω να το μοιραστώ (αν είναι κάτι συνηθισμένο και εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι, γράψτε λάθος):

Μου ήρθε σήμερα 14 Δεκεμβρίου με ACS απο Θεσσαλονίκη στα χέρια μου, γκατζετ των 10$ απο aliexpress που αγοράστηκε 22/11 , με έξοδα αποστολης 2$ με την πιο φτηνή αποστολή (China Post Registered Air Mail συγκεκριμένα).

Tracking της μορφής YT20328212######## .

Δείτε εδώ κατάσταση, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα μικροπράγμα από ali να μου έρθει σε 20 μέρες στην πόρτα μου με ACS

Spoiler

 

Αναφορά σε κείμενο
  • Departure Scan----1549-THESSALONIKI, GREECE
    13
    2020/12/09 14:55:31
  • Received in Office----1549-THESSALONIKI, GREECE
    12
    2020/12/09 14:50:29
  • delivery to local courier----Rozenburg
    11
    2020/12/09 15:00:00
  • Departed from Facility----Rozenburg
    10
    2020/12/06 16:35:00
  • Custom clearance completed
    9
    2020/12/05 09:22:17
  • Arrived at AIRPORT of Destination,clearance in process
    8
    2020/12/04 08:00:00
  • Departed from AIRPORT of Origin
    7
    2020/11/30 19:43:00
  • Arrive at international airport to abroad----HK
    6
    2020/11/28 20:00:00
  • Departed Facility In processing center----Hong Kong
    5
    2020/11/28 16:35:40
  • Departed Facility In processing center----SHENZHEN,CHINA
    4
    2020/11/28 16:35:40
  • Shipment has been processed in operational center----SHENZHEN,CHINA
    3
    2020/11/27 17:16:58
  • Arrived at Sort Facility SHENZHEN----SHENZHEN,CHINA
    2
    2020/11/24 04:09:38
  • Shipment information received
Αναφορά σε κείμενο
Προς Παράδοση
538####### ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 09/12/2020 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ Η αποστολή βρίσκεται στην διαδρομή προς το κατάστημα παράδοσης
 
Hμερομηνία Ώρα Σημειώσεις/Οδηγίες Σημείο ελέγχου Παρατηρήσεις
09/12/2020 14:55:25 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  
09/12/2020 15:00:09 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  
14/12/2020 08:04:24 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ XXXXX  
14/12/2020 08:04:24 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER XXXXX  
14/12/2020 09:45:39 ΑΠΟΣΤΟΛΗ SMS ACS ΚΕΝΤΡΙΚΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mezger είπε

Κάτι περίεργο μου συνέβη για πρώτη φορά και θέλω να το μοιραστώ (αν είναι κάτι συνηθισμένο και εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι, γράψτε λάθος):

Μου ήρθε σήμερα 14 Δεκεμβρίου με ACS απο Θεσσαλονίκη στα χέρια μου, γκατζετ των 10$ απο aliexpress που αγοράστηκε 22/11 , με έξοδα αποστολης 2$ με την πιο φτηνή αποστολή (China Post Registered Air Mail συγκεκριμένα).

Tracking της μορφής YT20328212######## .

Δείτε εδώ κατάσταση, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα μικροπράγμα από ali να μου έρθει σε 20 μέρες στην πόρτα μου με ACS

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

με το αλαλουμ που γινεται αυτες τις μερες ολα ειναι πιθανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Salvation81 είπε

με το αλαλουμ που γινεται αυτες τις μερες ολα ειναι πιθανα

Λογικα ηρθε μεσω Πολωνιας .... σε νορμαλ περιοδους κανουν 9 μερες απο την αποστολη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2020 στις 1:32 ΜΜ, mezger είπε

Κάτι περίεργο μου συνέβη για πρώτη φορά και θέλω να το μοιραστώ (αν είναι κάτι συνηθισμένο και εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι, γράψτε λάθος):

Μου ήρθε σήμερα 14 Δεκεμβρίου με ACS απο Θεσσαλονίκη στα χέρια μου, γκατζετ των 10$ απο aliexpress που αγοράστηκε 22/11 , με έξοδα αποστολης 2$ με την πιο φτηνή αποστολή (China Post Registered Air Mail συγκεκριμένα).

Tracking της μορφής YT20328212######## .

Δείτε εδώ κατάσταση, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα μικροπράγμα από ali να μου έρθει σε 20 μέρες στην πόρτα μου με ACS

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Έβαλες China Post, αλλά ο Κινέζος στο έστειλε με Yun Express (είναι Κινέζος courier). Εκτελωνίζει τα δέματα σε άλλη χώρα, και τα φέρνει Ελλάδα. Έχω πάρει δέμα από Yun express, σε λιγότερο και από 15 μέρες (το καλοκαίρι). Κάποιο Κινέζοι έχουν πολύ καλές 'παρτίδες' μαζί της, και πρακτικά παίρνουν τις ίδιες τιμές που παίρνουν με το παραδοσιακό ταχυδρομείο. Οπότε, την προτιμούν! Επίσης, έχω πάρει εν μέσω covid-19 (πρώτου κύματος), δέμα με Ordinary China post σε ... 12 μέρες!!!  Έχω και εγώ 2 δέματα που περιμένω με Yun Express .... και έχει περάσει ο μήνας, και ακόμα περιμένω!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα.Εγω πάλι εχω παραγγειλει απο 15 /11 και μετα σε διαφορετικες ημερομηνίες διαφορα μικροπράγματα απο το Aliexpress, αλλα μεχρι σήμερα τίποτα...Απλα οταν μπαινω στο track order εχει κολήσει τελωνείο; 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 1:32 ΜΜ, mezger είπε

Κάτι περίεργο μου συνέβη για πρώτη φορά και θέλω να το μοιραστώ (αν είναι κάτι συνηθισμένο και εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι, γράψτε λάθος):

Μου ήρθε σήμερα 14 Δεκεμβρίου με ACS απο Θεσσαλονίκη στα χέρια μου, γκατζετ των 10$ απο aliexpress που αγοράστηκε 22/11 , με έξοδα αποστολης 2$ με την πιο φτηνή αποστολή (China Post Registered Air Mail συγκεκριμένα).

Tracking της μορφής YT20328212######## .

Δείτε εδώ κατάσταση, ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα μικροπράγμα από ali να μου έρθει σε 20 μέρες στην πόρτα μου με ACS

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Μπορείς να μας πεις από ποιον έμπορο στο Άλι το ψώνισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aristarhos είπε

Μπορείς να μας πεις από ποιον έμπορο στο Άλι το ψώνισες;

Eχω συνολικά 8 παραγελίες από διάφορους...Η καθε παραγγελια εχει 1 η 2 είδη μέσα αλλα δεν ξεπερνουν το καθένα τα 14 ευρω περίπου.Τωρα που ξαναμπήκα μεσω track 17 ειδα ότι τα στελνουν μεσω Ολλανδίας.Το ενα βρισκεται στις αποθηκες των ΕΛΤΑ. Τα αλλα γραφει ότι ερχονται Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, giorgos1966 είπε

Eχω συνολικά 8 παραγελίες από διάφορους...Η καθε παραγγελια εχει 1 η 2 είδη μέσα αλλα δεν ξεπερνουν το καθένα τα 14 ευρω περίπου.Τωρα που ξαναμπήκα μεσω track 17 ειδα ότι τα στελνουν μεσω Ολλανδίας.Το ενα βρισκεται στις αποθηκες των ΕΛΤΑ. Τα αλλα γραφει ότι ερχονται Ελλάδα....

Όλες έρχονται με Yun Express? Ρωτάω για την παραγγελία που σου έστειλε με Yun Express ποιος έμπορος είναι στο Aliexpress;

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos1966 είπε

Λαθος...απάντησα

 

5 λεπτά πριν, aristarhos είπε

Όλες έρχονται με Yun Express? Ρωτάω για την παραγγελία που σου έστειλε με Yun Express ποιος έμπορος είναι στο Aliexpress;

LANLUCK Store

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...