Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/12/2020 στις 1:08 ΜΜ, giorgos1966 είπε

Καλημερα.Εγω πάλι εχω παραγγειλει απο 15 /11 και μετα σε διαφορετικες ημερομηνίες διαφορα μικροπράγματα απο το Aliexpress, αλλα μεχρι σήμερα τίποτα...Απλα οταν μπαινω στο track order εχει κολήσει τελωνείο; 

spacer.png

Τί tracking number έχεις φίλος για να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Τί tracking number έχεις φίλος για να δούμε;

 LT387318756NL    Ενα απο τα 8 πραγματα που εχω παραγγειλει μεχρι αρχες Δεκεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

 LT387318756NL    Ενα απο τα 8 πραγματα που εχω παραγγειλει μεχρι αρχες Δεκεμβρίου

29 Δεκεμβρίου το έστειλε το PostNL στην Ελλάδα. Είναι στον δρόμο για Ελλάδα. Θα το δεις στην σελίδα του PostNL (https://www.postnl.post/tracktrace). Όταν έρθει εδώ κανονικά, τότε να συμβουλευτείς την σελίδα του ΕΛΤΑ

Πάμε να ξαναδούμε κάτι που το έχω ξαναδείξει καλά στο insomnia ξανά(σελίδα. 158 αγορές από εξωτερικό (part 2)) - παράκαμψη τελωνείου, και μάλλον έπρεπε ίσως να το είχα δημοσιεύσει εδώ εξαρχής (αυτοί που βλέπουν για πρώτη φορά το μήνυμα, παρακαλώ να πάνε να δούνε την πρώτη σελίδα που αναφέρω),γιατί θα δώσω και άλλες λεπτομέρειες για το πως θα το κάνει ο Κινέζος!!!

Παραγγελία πάλι που υπερβαίνει τα 22 ευρώ, και δεν πήγε σε κανέναν τελωνειακό έλεγχο. Όπως βλέπουμε στην φωτογραφία της παραγγελίας, η παραγγελία κάνει 26,71 ευρώ, και μου έκανε μια μικρή έκπτωση ο πωλητής ... και μου το πούλησε 25 ευρώ (στο τελωνείο να πήγαινε θα το άνοιγαν σίγουρα, γιατί είναι συμπλήρωμα διατροφής και ήταν λίγο βαρύ). Όπως βλέπουμε, μου έδωσε tracking number UD520134478NL (Αν πληκτρολογήσετε στο σύστημα των ΕΛΤΑ, θα δείτε ότι παραδόθηκε σε μένα στις 31 Δεκεμβρίου). Στις φωτογραφίες του δέματος έχω αφαιρέσει το προϊόν με προσοχή χωρίς να χαλάσω τα στοιχεία του δέματος, γιατί ήταν στρόγγυλο και δεν θα φαίνονταν καλά οι φωτογραφίες. Όπως βλέπετε, δεν υπάρχει κανένα αυτοκόλλητο τελωνείου, γιατί πολύ απλά δεν ελέγχθηκε πουθενά. Πάμε λίγο να δούμε πως το στέλνουν με αυτόν τον τρόπο:

Δίπλα από το tracking number στην φώτο της παραγγελίας, στα Κινέζικα γράφει China Post registered packet (中国邮政挂号小包.Όποιος θέλει, ας βάλει μετάφραση στο Google να το δεί)! Οι γνώστες, καταλαβαίνουν ότι το tracking number είναι από το PostNL, και δεν έχει καμιά σχέση με το China post! Θα δούμε παρακάτω που παίζει ρόλο αυτό!

Υπάρχουν δύο τρόποι να βάλουν tracking number οι πωλητες στην πλατφόρμα του Aliexpress. O online και ο offline. Ο online είναι όταν 'βγάζουν' το tracking number από την πλατφόρμα. Ο offline είναι όταν έρχονται σε επαφή με τον μεταφορέα, και 'βγάζει' εκείνος το tracking number (εκτός της πλατφόρμας του Aliexpress)!

Ο online βγάζει κατευθείαν το tracking number και το 'συνδέει' αυτόματα με τον μεταφορέα (China post, Aliexpress standard shipping πχ.), για να φαίνεται σωστά και να αντιστοιχεί το tracking number σωστά στον τρόπο αποστολής!

Όπως καταλαβαίνετε, αυτός ο τρόπος αποστολής είναι offline, καθώς το aliexpress δεν αφήνει τον πωλητή να 'βγάλει' tracking number αυτής της μορφής κατευθείαν από το σύστημα.

Πρακτικά με το offline, συνεννοούνται με τον carrier και παίρνουν ότι tracking number θέλουν! Στην δική μου περίπτωση, δεν μπορεί να αντιστοιχήσει το tracking number με το PostNL για 2 λόγους: Πρώτον γιατί δεν τους αφήνει να χρησιμοποιήσουν το PostNL κατευθείαν η πλατφόρμα αυτήν την στιγμή, και δεύτερον γιατί είναι πάνω από 5 δολάρια η παραγγελία, και κανονικά θα έπρεπε να σταλεί συστημένο (οπότε θα έπρεπε να είχα tracking number της μορφής L?xxxxxxxxxNL ή R?xxxxxxxxxNL). Οπότε, ο πωλητής έβαλε σαν τρόπο αποστολής το China post registered, αλλά έβαλε το tracking number από το PostNL για να το δεχθεί η εφαρμογή!!! Επειδή το έχω ξανακάνει, άλλοι επέλεξαν το ePacket ή το Seller's shipping method, και έβαζαν το tracking number για να το πάρει η εφαρμογή.

Σημείωση (κάτι που δοκιμάσαμε με έναν πωλητή για να δούμε, και το δίνω σαν πληροφορία): Όπως είπα στην πρώτη μου ανάρτηση στην άλλη σελίδα, το Aliexpress standard shipping, χρησιμοποιεί αυτό το διάστημα το PostNL για να στέλνει δέματα (δίνει tracking number της μορφής LTxxxxxxxxxNL). Επίσης, ο πωλητής μπορεί να πάρει και κατευθείαν offline tracking number αυτης της μορφής για να χρησιμοποιήσει κατευθείαν το PostNL! Υπάρχει μια διαφορά όμως: Όταν βγαίνει από την πλατφόρμα online, μπαίνει 'σημάδι' ότι είναι Aliexpress standard shipping tracking number. Αν ο Κινέζος επιχειρήσει να το στείλει σαν δέμα του PostNL κατευθείαν, τότε το δέμα θα του επιστρέψει πίσω, καθώς στο κέντρο διαλογής βλέπουν ότι είναι Aliexpress standard tracking number, και οχι PostNL κατευθείαν!!!

1.png

136082426_449084523141993_487596013901840182_n.jpg

135591196_932666500902420_5741346638393295027_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 1:08 ΜΜ, giorgos1966 είπε

Καλημερα.Εγω πάλι εχω παραγγειλει απο 15 /11 και μετα σε διαφορετικες ημερομηνίες διαφορα μικροπράγματα απο το Aliexpress, αλλα μεχρι σήμερα τίποτα...Απλα οταν μπαινω στο track order εχει κολήσει τελωνείο; 

spacer.png

Από αρχές Νοέμβρη περιμένω και εγώ αρκετά δέματα από aliexpress. Πρέπει να έχει χαθεί η μπάλα γενικά τόσο στα ξένα όσο και στο ελληνικό ταχυδρομείο. Υπομονή, κάποια στιγμή θα παραλάβουμε θέλω να ελπίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ... όποιος ξέρει μπορεί να μου εξηγήσει τι γίνεται με τους εκτελωνηστες; 
την πρωτη φορα που εκτελωνιζουμε κατι φτιάχνουμε καποια χαρτιά. Αν εκτελωνίσεις και δευτερη φορα πρεπει παλι να στειλω χαρτια με το κουριερ; 
επισης τι γινεται με τις τιμες τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Δεματα απο μεσα Νοεμβριου αφαντα... αρε ΕΛΤΑ

Τα ίδια και σε μένα.Εαν δε παραλάβουμε μέχρι τέλος Γενάρη μπορούμε να ζητήσουμε πίσω τα λεφτά μας από το AliExpress; Λέγανε παράδοση το αργότερο μετά από 40 μέρες περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Τα ίδια και σε μένα.Εαν δε παραλάβουμε μέχρι τέλος Γενάρη μπορούμε να ζητήσουμε πίσω τα λεφτά μας από το AliExpress; Λέγανε παράδοση το αργότερο μετά από 40 μέρες περίπου 

dispute μπορεις να ανοιξεις μετα απο 90 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ είναι το εξής,φταίει το Ελτά για τις καθυστερήσεις αυτές η το τελωνείο;Ας μου εξηγήσει κάποιος γνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, pier88 είπε

Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ είναι το εξής,φταίει το Ελτά για τις καθυστερήσεις αυτές η το τελωνείο;Ας μου εξηγήσει κάποιος γνώστης.

Το τελωνείο...

bf μαζί με αγορές Χριστουγέννων μαζί με covid....... Και πάλι καλά να λέμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Το τελωνείο...

bf μαζί με αγορές Χριστουγέννων μαζί με covid....... Και πάλι καλά να λέμε... 

Έτσι νομίζω κι εγώ αλλά βλέπω που τα βάζουν με τα ΕΛΤΑ και είπα να ρωτἠσω.Περιμένω κι εγώ 23 πακέτα από Κίνα κολλημένα στο τελωνείο, όποιο περνάει σε 4-5 μἐρες το πολύ έρχεται σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pier88 είπε

Έτσι νομίζω κι εγώ αλλά βλέπω που τα βάζουν με τα ΕΛΤΑ και είπα να ρωτἠσω.Περιμένω κι εγώ 23 πακέτα από Κίνα κολλημένα στο τελωνείο, όποιο περνάει σε 4-5 μἐρες το πολύ έρχεται σπίτι.

Όταν δεν μπωρείς να καταλάβεις τα αυτονόητα, πάντα κάποιος θα σου φταίει... 

Σίγουρα και τα ΕΛΤΑ έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας, αλλά δεν φταίνε στο συγκεκριμένο πρόβλημα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόση καθυστερήση ποτέ δεν υπήρχε.Τουλαχιστον σε εμένα, μέσα σε 35 μέρες περίπου τα παρελάμβανα.Τωρα έτυχε από Νοέμβριο;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...