Προς το περιεχόμενο

H Microsoft παρουσιάζει τις αλλαγές που φέρνει το Fluent Design στα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εμένα μου αρέσουν. Και έκανα clean install για να μου αρέσουν......όπως και οι άλλοι που τους αρέσουνε clean install κάνανε.......και όσοι θα τους αρέσουνε clean install θα κάνουνε......CLEAN INSTALL.......................

και κάθε πότε θα κάνουμε clean install? Αυτή η Microsoft βγάζει κάθε 3-4 μηνες major update (ουσιαστικά νεό install λειτουργικού από πάνω με μη καθαρό το registry). Με την (λογική) προτροπή σου θα κάνουμε clean install κάθε τόσο? Και επειδή σου πειράζει και σου χαλάει με κάθε update ότι registry hack έκανες να μειώσεις την telemetry/forced installs κτλ, φτού και από την αρχή και να μην βρίσκεις σωστά την ρυθμιση στο google. Να ναι καλά το shutup 10 που βοηθάει αρκετά.. Συγνώμη δεν είναι "επαγγελματικό" (σωβαρό) λειτουργικό αυτό. Ούτε καν.. 

 

Υ.Γ. Εννοείται όσοι αναβαθμιστήκαμε από 7άρια ή 8άρια μετά από αυτό κάναμε καθαρή  νεα εγκατάσταση να στρώσει η ιστορία. και όσοι δεν το έκαναν πρέπει αλλιώς ούτε επιδώσεις έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάθε πότε θα κάνουμε clean install? Αυτή η Microsoft βγάζει κάθε 3-4 μηνες major update (ουσιαστικά νεό install λειτουργικού από πάνω με μη καθαρό το registry). Με την (λογική) προτροπή σου θα κάνουμε clean install κάθε τόσο? Και επειδή σου πειράζει και σου χαλάει με κάθε update ότι registry hack έκανες να μειώσεις την telemetry/forced installs κτλ, φτού και από την αρχή και να μην βρίσκεις σωστά την ρυθμιση στο google. Να ναι καλά το shutup 10 που βοηθάει αρκετά.. Συγνώμη δεν είναι "επαγγελματικό" (σωβαρό) λειτουργικό αυτό. Ούτε καν.. 

 

Υ.Γ. Εννοείται όσοι αναβαθμιστήκαμε από 7άρια ή 8άρια μετά από αυτό κάναμε καθαρή  νεα εγκατάσταση να στρώσει η ιστορία. και όσοι δεν το έκαναν πρέπει αλλιώς ούτε επιδώσεις έχεις.

 

 

Δεν ειναι σοβαρο λειτουργικο επειδη δεν κραταει το registry hack που κανεις? 

Τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σοβαρο λειτουργικο επειδη δεν κραταει το registry hack που κανεις? 

Τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα? 

Μα δεν είπα αυτό! Αυτό κατάλαβες;

 

Δεν είναι σοβαρό λειτουργικό για όλα τα άλλα που ανέφερα (σε προηγούμενο post) όπως μέθοδος updates, τηλεμετρία κτλ κτλ. 

 

Το registry hack δεν είναι για να είμαι εγώ "μάγκας" είναι για να δουλέψει αυτό το λειτουργικό γιατί δεν λειτουργεί (όπως πρέπει). Είναι για να το κάνεις "ανθρώπινο" απενεργοποιόντας μερικά από τα πιο εξωφρενικά πράγματα που μπορούν να υπάρχουν. Τι συζητάμε για "σοβαρό" λειτουργικό που σου κατεβάζει και εγκαθιστά software με το έτσι θέλω (περίπτωση candy crush soda) λες και έχεις κολλήσει add trojan και που η default κρυμμένη ρύθμιση διανομής των (υποχρεωτικών) updates καθιστά το μηχάνημα σου p2p client με όλο το ιντερνετ για να μην φορτωθούν οι servers της MS (κάτι σαν torrent client). Και πολλά πολλά πολλά άλλα. Το λειτουργικό έχει πολλά απαράδεκτα σημεία (να μην τα ξανα-ματα-γράφουμε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σοβαρο λειτουργικο επειδη δεν κραταει το registry hack που κανεις? 

Τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα? 

Μιλωντας για σοβαρα λειτουργικα (Unix) σε κρισιμες λειτουργιες, οτι ρυθμιση κανεις (ακομα και σε Registry) δεν πρεπει αλλαζει ετσι αυθαιρετα με ενα update.

 

Οπως π.χ. το οτι δινω καρφωτες IPs σε Windows 8.1 κι αυτες εξαφανιζονται με εναν μαγικο τροπo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην "θεοποιείτε" κάποιοι το Mac OS X, από προσωπική εμπειρία, γιατί έχω και ένα Macbook Pro από το 2009, και προβλήματα έχει και στο θέμα του performance είναι πάρα πολύ κακό, το έχουν βαρύνει απίστευτα, σαν να παίρνουν και δεδομένο πλέον στην Apple ότι θα έχεις SSD.
Τα Windows 10 είναι εξαιρετικά, χωρίς να λέμε ότι δεν έχουν τα προβλήματα τους, που δεν οφείλονται μόνο σε αυτά πάντα, αλλά π.χ. και στους τραγικούς drivers που έρχονται με κάποια motherboards, αλλά και σε drivers που δεν ανανεώνονται από τους διάφορους κατασκευαστές για λίγο παλιότερο hardware, εκτός και αν έχεις αγοράσει πρόσφατα υπολογιστή με πολύ νέο hardware, που έχει και περισσότερη υποστήριξη από τις εταιρείες, για ευνόητους λόγους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα αυτό! Αυτό κατάλαβες;

 

Δεν είναι σοβαρό λειτουργικό για όλα τα άλλα που ανέφερα (σε προηγούμενο post) όπως μέθοδος updates, τηλεμετρία κτλ κτλ. 

 

Το registry hack δεν είναι για να είμαι εγώ "μάγκας" είναι για να δουλέψει αυτό το λειτουργικό γιατί δεν λειτουργεί (όπως πρέπει). Είναι για να το κάνεις "ανθρώπινο" απενεργοποιόντας μερικά από τα πιο εξωφρενικά πράγματα που μπορούν να υπάρχουν. Τι συζητάμε για "σοβαρό" λειτουργικό που σου κατεβάζει και εγκαθιστά software με το έτσι θέλω (περίπτωση candy crush soda) λες και έχεις κολλήσει add trojan και που η default κρυμμένη ρύθμιση διανομής των (υποχρεωτικών) updates καθιστά το μηχάνημα σου p2p client με όλο το ιντερνετ για να μην φορτωθούν οι servers της MS (κάτι σαν torrent client). Και πολλά πολλά πολλά άλλα. Το λειτουργικό έχει πολλά απαράδεκτα σημεία (να μην τα ξανα-ματα-γράφουμε)...

 

Εσύ λοιπόν θεωρείς οτι οι ρυθμίσεις που κάνεις κάνουν το λειτουργικό να δουλεύει όπως πρέπει. Με άλλα λόγια ξέρεις καλύτερα εσυ από τον ίδιο τον κατασκευαστή.

 

Δεν μιλάμε για ρυθμίσεις που αφορούν το UI έτσι? 

 

Στην τελικη να σου πω κατι? Αν δεν σου αρεσει βρες αλλο ή φτιαξε δικο σου λειτουργικο. Η MS και η καθε MS πουλαει την αδεια να χρησιμοποιεις το προιον της. Δεν ειναι υποχρεωμενη να δεχεται τις αλλαγες που κανει ο καθε ενας στον υπολογιστη του. 

 

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση. Γενικα μιλαω για την λαθος αντιμετωπιση που εχουμε σε θεματα software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη να σου πω κατι? Αν δεν σου αρεσει βρες αλλο ή φτιαξε δικο σου λειτουργικο. 

Πω ρε φίλε.. πως δεν το είχα σκεφτεί! Έπρεπε ήδη να είχα φτιάξει ένα να τρέχει τα προγράμματά που χρειαζόμαστε photoshop, office κτλ..

 

Σωβαρά τώρα; Αμα γουστάρω καλώς άμα δε γουστάρω δεν κάνω κριτική?

 

 

Εσύ λοιπόν θεωρείς οτι οι ρυθμίσεις που κάνεις κάνουν το λειτουργικό να δουλεύει όπως πρέπει. Με άλλα λόγια ξέρεις καλύτερα εσυ από τον ίδιο τον κατασκευαστή.

Ναι η MS ξέρει πως να το κάνει αργό και εκνευριστικό για να προωθεί το λογισμικό που θέλει με το ζόρι, για να με επιβαρύνει εμένα να μοιράζω τα update της να τις στέλνω τις τηλεμετρίες που επιθυμεί κτλ κτλ. Εγώ όμως δεν είμαι υποχρεωμένος να το αφίσω έτσι αν μπορώ να το αλλάξω. Και εγώ ξέρω πως πρέπει να λειτουργεί ένα λειτουργικό και όπου μπορώ θα επεμβαίνω. 

 

 

 

Δεν ειναι προσωπικη επιθεση. Γενικα μιλαω για την λαθος αντιμετωπιση που εχουμε σε θεματα software

Νομίζω εσύ πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου για το software. Πρέπει να κάνεις κριτική να μην αποδέχεσαι και να τιμωρείς (μη προτιμώντας) εταιρίες που δεν κάνουν πράγματα που θέλεις. Έτσι δουλεύει το υγείες μάρκετιν. Φτιάχνει προϊόντα που θέλουν οι καταναλωτές όχι που θέλουν αυτοί που τα φτιάχνουν. Και ο τρόπος να τους το δείξεις είναι η επιτυχία ή αποτυχία της αγοράς. Αυτή τη στιγμή η MS χάνει μερίδιο γιατί δεν του ακούει (μας ακούει). Οι ευχαριστημένοι  με τα windows είστε όλο και λιγότεροι εκτός αν εσένα σου αρέσει να βλέπεις ένα (καλο)παίχνιδο κάθε τρις και λίγο στο start σου που με το ζόρι σου βάζει η MS σε πληρωμένο λειτουργικό λες και κόλλησες ad Trojan οπότε ανήκεις στους ευχαριστημένους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ. Όσοι έχετε περασμένο Trend Micro Security ή Antivirus ή Firewall δεν θα σας περνάει το update και θα βγάζει μπλε οθόνη με PAGE FAULT IN NONPAGED AREA. Μόνο με απεγκατάσταση του Trend δουλεύει. Αλλιώς περιμένετε μέχρι να βγάλει patch ή update η Trend micro. Τεσταρισμένο σε 4 Pc. 

 

https://en.community.trendmicro.com/tm_en/topics/trend-micro-installation-bluescreen-in-windows-10-fall-creators-update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μαλακία.
Έχουν focusάρει στις μαλακίες και τα ανούσια πράγματα.

Φτάσαμε 2017 και παρουσιάζουμε τον ήχο που κάνει ένα touch screen όταν πατάς με το δάχτυλο... WOW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...