Προς το περιεχόμενο

Το HP Envy x360 15-bq101na ενδέχεται να είναι η πρώτη υλοποίηση με AMD “Raven Ridge"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η HP δημοσίευσε το datasheet του επερχόμενου 2-in-1 φορητού υπολογιστή της HP Envy x360 15-bq101na, το οποίο ενδέχεται να είναι η πρώτη υλοποίηση στο κόσμο που θα βασίζεται στην επερχόμενη APU (Accelerated Processing Unit) της AMD, “Raven Ridge” που κατασκευάζεται στα 14nm.

Στην APU θα συνδυάζεται τετραπύρηνος επεξεργαστής αρχιτεκτονικής “Zen” και επεξεργαστής γραφικών που βασίζεται στην αρχιτεκτονική GPU με την ονομασία ”Vega”.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δηλαδή στο datasheet που είδε το φως της δημοσιότητας μαθαίνουμε ότι το σύστημα της HP θα βασίζεται στην APU, AMD Ryzen 5 2500U. Με συχνότητα λειτουργίας 2,0GHz και Turbo Core στα 3,6GHz, οι τέσσερις πυρήνες στο εσωτερικό της APU ενσωματώνουν 6MB cache συνολικά (4MB L3 cache) και συνεργάζονται με τον επεξεργαστή γραφικών AMD Radeon Vega M.

 

Όσον αφορά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του HP Envy x360 15-bq101na διαθέτει οθόνη αφής LCD IPS με διαγώνιο 15,6 ιντσών και ανάλυση 1920 x 1080pixels και η APU της AMD συνοδεύεται από 8GB μνήμης DDR4-2400 και από SSD τύπου NVMe M.2 PCIe χωρητικότητας 256GB.

 

Σύμφωνα με τη κατασκευάστρια εταιρεία, η αυτονομία αγγίζει τις 10 ώρες χάρη στη μπαταρία των 55,8Wh. Από άποψη συνδεσιμότητας διαθέτει WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2, δύο USB 3.0 από τις οποίες η μία είναι τύπου USB Type-C και HDMI καθώς και stereo audio

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε εάν αυτή θα είναι η πρώτη APU που θα πλησιάζει το PS4 στη δύναμη. Αλλιώς θα πάει... ξέρετε εσείς... σαν αυτά τα πράγματα που τους λείπει το κάτω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πλησιάζει γιατί η μνήμη που θα χρησιμοποιεί είναι DDR4 που στα φορητά φτάνει τα 2400 και στα σταθερά τα 3200Mhz

 

να υπενθυμίσω ότι το PS4 συνδέει την APU με GDDR5 που είναι ΠΟΛΥ ταχύτερη. 

 

Για να το κάνουμε ταληράκια , 1080 gaming με APU το ξεχνάμε , στόχος είναι οι επιδόσεις της NVIDIA1030 αν τις πιάσουμε στα μεγάλα μοντέλα apu.

 

H apu γενικά είναι αποτυχημένη ιδέα , γιατί δημιουργεί ψευδαισθήσεις για φθηνό gaming , ενώ η ΙΝΤΕΛ είναι ποιο ειλικρινής και λέει ενσωματωμένη gpu για όλα τα άλλα πλην gamining Ετσι φτάσαμε σε πολλούς απογοητευμένους καταναλωτές της AMD που αγόρασαν APU , αναγκάστηκαν μετά να αγοράσουν και vga και τώρα κλαίνε γιατί και σαν cpu είναι χώμα. 

 

Οταν σε 2-3 χρόνια με το καλό οι cpu φτιάχνονται στα 7-8νμ , έχουμε για ram DDR5 και για mainstream gaming τα 4Κ , τότε θα βγουν apu για 1080 gaming. Ποιο νωρίς ξεχάστε το!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρώτος μου υπολογιστης ηταν ενας Pentium 200Mhz MMX πάντα κοιτούσα τις κινήσεις της AMD αλλά ακόμα και η τελευταία της κίνηση με τους Ryzen δεν με εντυπωσίασε καθώς έστω και τα μέτρια γραφικά ενός intell 1151 είναι αρκετά για να κάνω την δουλειά μου. Η νέα όμως APU θα είναι ο λόγος που θα πάω πρώτη φορά σε AMD από το 1998 που πρωτοξεκίνησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνουμε ταληράκια , 1080 gaming με APU το ξεχνάμε , στόχος είναι οι επιδόσεις της NVIDIA1030 αν τις πιάσουμε στα μεγάλα μοντέλα apu.

 

γιατι τι εχει μια 1030 σε apu,μια χαρά ειναι.... δεν μιλάμε για games: pubg/witcher 3,αλλά για καποια mmo/moba +video encoding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πλησιάζει γιατί η μνήμη που θα χρησιμοποιεί είναι DDR4 που στα φορητά φτάνει τα 2400 και στα σταθερά τα 3200Mhz

 

να υπενθυμίσω ότι το PS4 συνδέει την APU με GDDR5 που είναι ΠΟΛΥ ταχύτερη. 

 

Για να το κάνουμε ταληράκια , 1080 gaming με APU το ξεχνάμε , στόχος είναι οι επιδόσεις της NVIDIA1030 αν τις πιάσουμε στα μεγάλα μοντέλα apu.

 

H apu γενικά είναι αποτυχημένη ιδέα , γιατί δημιουργεί ψευδαισθήσεις για φθηνό gaming , ενώ η ΙΝΤΕΛ είναι ποιο ειλικρινής και λέει ενσωματωμένη gpu για όλα τα άλλα πλην gamining Ετσι φτάσαμε σε πολλούς απογοητευμένους καταναλωτές της AMD που αγόρασαν APU , αναγκάστηκαν μετά να αγοράσουν και vga και τώρα κλαίνε γιατί και σαν cpu είναι χώμα. 

 

Οταν σε 2-3 χρόνια με το καλό οι cpu φτιάχνονται στα 7-8νμ , έχουμε για ram DDR5 και για mainstream gaming τα 4Κ , τότε θα βγουν apu για 1080 gaming. Ποιο νωρίς ξεχάστε το!

 

Εξαρτάται τι ζητά κανεις απο το gaming. Εγω παιζω 1080p με Intel Graphics (5500) 2ετιας. Low settings βεβαια. Δε βλεπω γιατι να μην τα καταφερει η AMD καλυτερα απο τις onboard της Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα γούστα του καθενός πάω πάσο

αν σας αρκεί μια κάρτα επιπέδου με επιδόσεις λίγο χαμηλότερες της 1030/2GB απο αυτά που έχω διαβάσει το κορυφαίο apu που θα βγει σε 5-6 μήνες θα το πλησιάσει.

 

βέβαια κατα την άποψη μου αυτό είναι "casual" 1080 gaming αλλά αν σε κάποιον αρκεί εμένα η γνώμη μου περισσεύει. Δεν είναι κακή λύση για όποιον είναι συνειδητοποιημένος και ξέρει βέβαια ότι πρέπει να βάλει "υποχρεωτικά" μνήμες με υψηλά Mhz , χαμηλό CL. Να το ξέρετε βέβαια ότι η ταχύτητα της μνήμης που θα βάλετε για RAM θα κρίνει αν θα πλησιάσετε τις επιδόσεις της nv1030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να δώ τα πρώτα benchmarks καθώς και την κατανάλωση. Δε χρειάζονται όλοι gaming laptop, οπότε λογικό είναι οι πρώτες υλοποιήσεις να έχουν "χαμηλα" γραφικά. Τωρα το εαν θα βγει APU με  πολύ δυνατά γραφικά είναι τεχνικά εφικτό αν κρίνουμε από τις κονσόλες, και θα μπορούσε ενα APU με GDDR5 να είναι ταχύτατο. Αλλά γιατί να ασχοληθεί η AMD, όταν πουλάει κάρτες γραφικών βγάζοντας πολλαπλάσιο κέρδος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Yoga500 με i7-6500 / 8GB / 480GB με ιντελ 520 (τωρινος κατοχος) θεωρω πως δεν εχει να ζηλεψει τιποτα.

Και μαλιστα εχω την εντυπωση πως το yoga ειναι πολυ φτηνοτερο.

Κοιτα να δεις που θα κανουν τα ιντελ να ειναι πιο vfm απο τα AMD στα λαπτοπ/ultrabooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα APU απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν λίγο από όλα, για εμένα το κριτήριο για τα νέα AMD είναι η επεξεργαστηκή ισχύς και πως στέκονται απέναντι στα Intel που παίζουν 10 χρόνια χωρίς αντίπαλο στην κατηγορία ιδίως για ultra mobile συστήματα. Τα γραφικά θα είναι το κερασάκι στην τούρτα και δεν θα ήταν καθόλου άσχημα να πλησιάζουν την 1030 mobile (που είναι ξεχωριστή κάρτα γραφικών). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...