Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις και προτεινόμενα στα social media


Thaninho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να μου πει με άπλα λόγια πως δουλεύουν τα συγκεκριμένα. Να σας δώσω μερικά παραδείγματα για να καταλάβετε τι εννοώ. Ένας φίλος μου τραβιέται με μια κοπέλα εδώ και λίγο καιρό και μου την εχει βγάλει στους προτεινομενους φιλους ενω εγω δεν εχω συνομιλία check in κλπ στο facebook με τον φιλο μου ουτε αυτός με αυτην. Ενας άλλος απ την παρέα μου στέλνει στην συνομιλία ονόματα από μερικά λαπτοπς να του πω την γνώμη μου και την επόμενη μέρα βλέπω διαφήμιση απο το e-shop τα συγκεκριμένα λαπτοπς και μερικά άλλα στο ίδιο εύρος τιμής. Και το τελευταίο που με έβαλε στην διαδικασία να το ψάξω το θέμα και να ρωτήσω και εδώ είναι ότι μιλούσαμε χθες σε ταβέρνα ( μετά από αρκετά κρασιά) για εξορκισμούς και άλλες τέτοιες ιστορίες και μου έβγαλε στο youtube να δω απ το conjuring τα "αληθινά βίντεο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You can run, but you can’t hide.

 

Έτσι λειτουργεί το σύστημα.

Φιλτράρονται τα πάντα και το έχεις αποδεχτεί σε κάποιους όρους, είτε στο φβ είτε στο γοογλη, η όπου αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρουν τα πάντα και πιάνουν λέξεις από παντού, αυτά που ποστάρεις, αυτά που σχολιάζεις, αυτά που βλέπεις.

 

Τις πρώτες φορές που συμβαίνει είναι ψιλο-τρομακτικό και φρικάρεις, ξεκινάμε κουβέντα ένα βράδυ "που λέτε να πάμε για κάμπινγκ φέτος" και σε δευτερόλεπτα γεμίσαμε όλοι διαφημίσεις και προτεινόμενες σελίδες για σκηνές και είδη κάμπινγκ, μου στέλνει άλλος σε προσωπικό μήνυμα 'τσέκαρε το unboxing από το νέο ΤΑΔΕ κινητό', ξανά σε δευτερόλεπτο διαφημίσεις και καταστήματα που μπορώ να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό.

 

Το που κάνεις κλικ και τι ψάχνεις το ξέραμε εδώ και χρόνια ότι επηρεάζει, αυτό το ότι σκανάρουν ακόμα και τις προσωπικές συζητήσεις (λογισμικό προφανώς εννοώ, όχι ότι κάθεται κάποιος και βλέπει τι γράφετε) με φρίκαρε τις πρώτες φορές που συνέβη.

 

Το ακόμα πιο άθλιο του πράγματος είναι ότι δουλεύει το σύστημα αυτό, ακόμα και εγώ που με κάτι τέτοια το παίρνω πατριωτικά και λέω "ε όχι ρε, έτσι από αντίδραση δεν αγοράζω από εσάς", μερικές διαφημίσεις είναι τόσο στοχευμένες που άνετα μπαίνεις στον πειρασμό να πεις "το θέλω αυτό, θα το πάρω".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ εμένα μου έβγαλε προτεινόμενο στο FB άτομο με μόνο δυο κοινούς, απλα κάτσαμε και μιλήσαμε λίγο στο ίδιο τραπέζι.

 

Creepy είναι, αλλά πλέον ακούνε τα πάντα. Ο λόγος που το big data mining/analytics έχει τόσο δουλειά.

 

Πχ πόσοι με iPhone έχουν βάλει να ενεργοποιείται η Siri με την φωνή και όχι το κουμπί; Τους δίνουμε πρόσβαση στις συνομιλίες μας κανονικά και με τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διαβάζει κανείς σας τους όρους στα καμένα social media ή μπα; Επίσης Αdblock,Ublock και γενικότερα adblocker τα έχετε ακουστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα περισσότερα βγαίνει μια συσχέτιση πως γίνεται η δουλειά αλλά να συζητάς κάτι face to face και να στο πετά μπροστά σου χωρίς να το κάνεις εσύ search είναι λίγο τρομακτικό γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις πως γίνεται  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα περισσότερα βγαίνει μια συσχέτιση πως γίνεται η δουλειά αλλά να συζητάς κάτι face to face και να στο πετά μπροστά σου χωρίς να το κάνεις εσύ search είναι λίγο τρομακτικό γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις πως γίνεται  

Απο τις "φωνητικές εντολές" απλά, πχ στο iOS έχει επιλογή να είναι η Siri πάντα stand by και να ενεργοποιείται με το "Hi Siri". Και στο android λογικά γίνεται κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κοιταζα Kobe Steel Scandal στο Bloomberg και εκτοτε εχω γεμισει με διαφημισεις για αυτα τα τεραστια ρολα sheet metal που δινουν στη βιομηχανια, τι μ@λ@κες, λες και το θα παρω για να τυλιξω το καλαμποκι στο grill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διαβάζει κανείς σας τους όρους στα καμένα social media ή μπα; Επίσης Αdblock,Ublock και γενικότερα adblocker τα έχετε ακουστά;

Ghostery επίσης

 

What are Trackers?

We live in a connected world. When you browse the web, your data leaves a digital footprint that is connected by tracking technologies that help companies build a profile about you. By serving you targeted advertisements, companies can analyze ad and site performance and connect you to site functionality like comments and social media. This profile details how you interact with their sites and those of their competitors, allowing them to optimize communications and site experience to reach you - and others like you - at the right place, at the right time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ εμένα μου έβγαλε προτεινόμενο στο FB άτομο με μόνο δυο κοινούς, απλα κάτσαμε και μιλήσαμε λίγο στο ίδιο τραπέζι.

 

Creepy είναι, αλλά πλέον ακούνε τα πάντα. Ο λόγος που το big data mining/analytics έχει τόσο δουλειά.

 

Συντονίστηκαν τα cellulaρια σας και τα gps σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντονίστηκαν τα cellulaρια σας και τα gps σας.

Μόνο αυτό, αλλά δεν έβγαλε κάποιον άλλο άσχετο απο κοντά/δίπλα τραπέζια. Μόνο αυτόν που μίλησα.

 

Λες και άκουσαν την φωνή του στο δικό μου τηλέφωνο και την δική μου στο δικό του και είπαν ότι είμαστε κοντά. Ή απλά το ίδιο αρχείο ήχου και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό, αλλά δεν έβγαλε κάποιον άλλο άσχετο απο κοντά/δίπλα τραπέζια. Μόνο αυτόν που μίλησα.

 

Λες και άκουσαν την φωνή του στο δικό μου τηλέφωνο και την δική μου στο δικό του και είπαν ότι είμαστε κοντά. Ή απλά το ίδιο αρχείο ήχου και στα δύο.

Αλγόριθμος που υπολογίζει κοινά φυσικά σημεία με κοινούς φίλους. Πιθανόν.

 

Κι αν αυτός ο αλγόριθμος έχει υπολογίσει και άτομα που πράγματι ήταν κοντά αλλά ποτέ δεν έδωσες σημασία / δεν τους πρόσεξες, παρ'όλα αυτά και κοινούς φίλους είχατε αλλά και το φβ στους έβγαλε προτεινόμενους και επειδή δεν τους είχες δει απλά τους αγνόησες;

 

an-old-video-of-mark-zuckerberg-shows-th

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...