Προς το περιεχόμενο

Ρουβίκωνας: «Παίρνεις φακελάκι Γιατρέ? Θα σου σπάσουμε το κεφάλι»


dimpa16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και πιστεύω οτι δεν την ΄΄βγάζει΄΄ για πολλή ώρα το θέμα,θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

Δεν βάζω κάποιο link,αλλά όποιος δεν έχει δει το βίντεο και θέλει να το δει και ακούσει,ας κάνει copy στον τίτλο και ας το googlαρει.

Ο διάλογος είναι ο εξής:

 

Ρουβίκωνας: Γιατί παίρνεις φακελάκια για να χειρουργείς τον κόσμο;

Γιατρός: Ποιος το είπε αυτό το πράγμα;

Ρουβίκωνας: Ποιος το είπε; Ο κόσμος το ‘χει τούμπανο και συ κρυφό καμάρι; Μη μιλάς τώρα, μη μιλάς, μη μιλάς! Γιατί εκμεταλλεύεσαι τον πόνο και την ανάγκη του άλλου;

Γιατρός: Ποιον εκμεταλλεύτηκα;

Ρουβίκωνας: Μη μιλάς! Πήρες πολύ πρόσφατα και παίρνεις φακελάκια.

Γιατρός: Από ποιον πήρα φακελάκι;

Ρουβίκωνας: Δεν θα σου πω εγώ το όνομα να τον εκθέσω. Ηρθε και μας το είπε. Και το ξέρει όλο το νοσοκομείο.

Γιατρός: Ποιος; Τι είναι αυτά που λέτε;

Ρουβίκωνας: Λοιπόν, άκουσέ με λίγο. Αν μάθουμε πάλι ότι έχεις πάρει φακελάκι…

Γιατρός: Ποιοι είστε εσείς κατ’ αρχάς;

Ρουβίκωνας: Από τον Ρουβίκωνα είμαστε. Λοιπόν, αν μάθουμε πάλι ότι έχεις πάρει φακελάκι εδώ μέσα, θα βγάλουμε τη φωτογραφία σου και το όνομά σου σ’ όλο το νοσοκομείο.

Γιατρός: Τελείωσες;

Ρουβίκωνας: Δεν τελείωσα. Δεν μιλάς καθόλου τώρα! Εάν το συνεχίσεις, θα έρθουμε έξω από το σπίτι σου και θα σου σπάσουμε το κεφάλι. Και αν μας πιάσουν και πάμε φυλακή, ξέρεις τι θα κάνουμε; Θα βγούμε από τη φυλακή και θα σου ξανασπάσουμε το κεφάλι. Μη διανοηθείς, θα σου κόψουμε το χέρι. Θα σου βάλουμε τα λεφτά από το φακελάκι να τα φας. Συνεννοηθήκαμε;

Γιατρός: Ωραία, περιμένω να τελειώσετε για να μιλήσω.

Ρουβίκωνας: Δεν θα μιλήσεις.

Γιατρός: Εντάξει.

Ρουβίκωνας: Λοιπόν, τελευταία προειδοποίηση, εντάξει; Άιντε! Την άλλη φορά δεν θα σε πετύχουμε στο νοσοκομείο, εδώ σεβόμαστε το χώρο τώρα.

 

Την αφορμή για το θέμα,την πήρα, μετά από διάλογο με τη μάνα,η οποία πρέπει να κάνει εγχείρηση καταράκτη  και δεν την κάνει, επειδή δεν έχει μαζέψει χρήματα (φακελάκι; δωράκι ;) για τον γιατρό (σε δημόσιο νοσοκομείο).Δεν μου έχει πεί αν της έχει ζητήσει (φοβάται την αντίδρασή μου) και ούτε θα μου πεί.

Φυσικά, από την πλευρά μου,προσπαθώ να της αλλάξω τα μυαλά,αλλά, όταν ο άνθρωπος έχει φτάσει τα 77 και με αυτά που έχει ζήσει και έχουν δει τα μάτια του,δύσκολα αλλάζει.

Anyway,πέρα από τα προσωπικά μου,βλέπω οτι,τελικά, αν το κράτος δεν προστατέψει τους πολίτες του (σε πάααρα πολλά θέματα),φτάνουμε στις ακρότητες (δεν σας κρύβω,οτι μέσα μου είπα,να αγιάσει το στόμα του,του τύπου που τα έχωνε στο γιατρό και ας μιλούσε σα φασίστας).

Ξέρω - ξέρω,με τι αποδείξεις έγιναν αυτά και αν είναι αθώος και αν αν αν...και σωστά όλα,όσα θα γραφτούν.

Δεν θεωρώ σωστή την αυτοδικία,αλλά, ρε γαμώτη μου,τι άλλο πια να γίνει; Ποιός στο διάολο θα μας προστατέψει;

Ήμουν παιδί όταν άκουγα για δαύτα και τώρα στα 47 μου πάλι για τα ίδια ακούω και λύση καμιά (τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου).

Δεν θα μπω σε καμία αντιπαράθεση,με κανέναν σας και καλό είναι να μην μπείτε ούτε και εσείς μεταξύ σας (τρομερά δύσκολο και το καταλαβαίνω,αλλά,προσπαθήστε).


Αν και πιστεύω οτι δεν την ΄΄βγάζει΄΄ για πολλή ώρα το θέμα,θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

Δεν βάζω κάποιο link,αλλά όποιος δεν έχει δει το βίντεο και θέλει να το δει και ακούσει,ας κάνει copy στον τίτλο και ας το googlαρει.

Ο διάλογος είναι ο εξής:

 

Ρουβίκωνας: Γιατί παίρνεις φακελάκια για να χειρουργείς τον κόσμο;

Γιατρός: Ποιος το είπε αυτό το πράγμα;

Ρουβίκωνας: Ποιος το είπε; Ο κόσμος το ‘χει τούμπανο και συ κρυφό καμάρι; Μη μιλάς τώρα, μη μιλάς, μη μιλάς! Γιατί εκμεταλλεύεσαι τον πόνο και την ανάγκη του άλλου;

Γιατρός: Ποιον εκμεταλλεύτηκα;

Ρουβίκωνας: Μη μιλάς! Πήρες πολύ πρόσφατα και παίρνεις φακελάκια.

Γιατρός: Από ποιον πήρα φακελάκι;

Ρουβίκωνας: Δεν θα σου πω εγώ το όνομα να τον εκθέσω. Ηρθε και μας το είπε. Και το ξέρει όλο το νοσοκομείο.

Γιατρός: Ποιος; Τι είναι αυτά που λέτε;

Ρουβίκωνας: Λοιπόν, άκουσέ με λίγο. Αν μάθουμε πάλι ότι έχεις πάρει φακελάκι…

Γιατρός: Ποιοι είστε εσείς κατ’ αρχάς;

Ρουβίκωνας: Από τον Ρουβίκωνα είμαστε. Λοιπόν, αν μάθουμε πάλι ότι έχεις πάρει φακελάκι εδώ μέσα, θα βγάλουμε τη φωτογραφία σου και το όνομά σου σ’ όλο το νοσοκομείο.

Γιατρός: Τελείωσες;

Ρουβίκωνας: Δεν τελείωσα. Δεν μιλάς καθόλου τώρα! Εάν το συνεχίσεις, θα έρθουμε έξω από το σπίτι σου και θα σου σπάσουμε το κεφάλι. Και αν μας πιάσουν και πάμε φυλακή, ξέρεις τι θα κάνουμε; Θα βγούμε από τη φυλακή και θα σου ξανασπάσουμε το κεφάλι. Μη διανοηθείς, θα σου κόψουμε το χέρι. Θα σου βάλουμε τα λεφτά από το φακελάκι να τα φας. Συνεννοηθήκαμε;

Γιατρός: Ωραία, περιμένω να τελειώσετε για να μιλήσω.

Ρουβίκωνας: Δεν θα μιλήσεις.

Γιατρός: Εντάξει.

Ρουβίκωνας: Λοιπόν, τελευταία προειδοποίηση, εντάξει; Άιντε! Την άλλη φορά δεν θα σε πετύχουμε στο νοσοκομείο, εδώ σεβόμαστε το χώρο τώρα.

 

Την αφορμή για το θέμα,την πήρα, μετά από διάλογο με τη μάνα,η οποία πρέπει να κάνει εγχείρηση καταράκτη  και δεν την κάνει, επειδή δεν έχει μαζέψει χρήματα (φακελάκι; δωράκι ;) για τον γιατρό (σε δημόσιο νοσοκομείο).Δεν μου έχει πεί αν της έχει ζητήσει (φοβάται την αντίδρασή μου) και ούτε θα μου πεί.

Φυσικά, από την πλευρά μου,προσπαθώ να της αλλάξω τα μυαλά,αλλά, όταν ο άνθρωπος έχει φτάσει τα 77 και με αυτά που έχει ζήσει και έχουν δει τα μάτια του,δύσκολα αλλάζει.

Anyway,πέρα από τα προσωπικά μου,βλέπω οτι,τελικά, αν το κράτος δεν προστατέψει τους πολίτες του (σε πάααρα πολλά θέματα),φτάνουμε στις ακρότητες (δεν σας κρύβω,οτι μέσα μου είπα,να αγιάσει το στόμα του,του τύπου που τα έχωνε στο γιατρό και ας μιλούσε σα φασίστας).

Ξέρω - ξέρω,με τι αποδείξεις έγιναν αυτά και αν είναι αθώος και αν αν αν...και σωστά όλα,όσα θα γραφτούν.

Δεν θεωρώ σωστή την αυτοδικία,αλλά, ρε γαμώτη μου,τι άλλο πια να γίνει; Ποιός στο διάολο θα μας προστατέψει;

Ήμουν παιδί όταν άκουγα για δαύτα και τώρα στα 47 μου πάλι για τα ίδια ακούω και λύση καμιά (τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου).

Δεν θα μπω σε καμία αντιπαράθεση,με κανέναν σας και καλό είναι να μην μπείτε ούτε και εσείς μεταξύ σας (τρομερά δύσκολο και το καταλαβαίνω,αλλά,προσπαθήστε).

Σκατά τα έκανα.

Παρακαλώ κάποιος mod να το βάλει στο μπλα μπλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε μαν θελω να ζωγραφισω αλλα το εχεις βαλλει εδω http://www.insomnia.gr/forum/14-hardware-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

 Ασε, οταν το είδα μου έσπασαν τα νευρα και βγήκα για τσιγαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τη στάση του Ρουβίκωνα,δεν έχουνε τραμπουκισει κάνενα κακομοίρη,σε τέτοια σάπια κοινωνία που ζουμε,μακάρι ο κόσμος να είχε τη δύναμη των μελών του Ρουβίκωνα και να μην αφήνετε να τον πατάνε κάτω και να του κλέβουν τη ζωή και την αξιοπρέπεια του.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να γίνει καταγγελία. Η αστυνομία σε άλλες περιπτώσεις έχει κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.

Θα πρέπει να γίνει καταγγελία -> συμφωνώ

Η αστυνομία σε άλλες περιπτώσεις έχει κάνει πολύ καλά τη δουλειά της -> άντε και σ`αυτό να συμφωνίσω

 

Που στα κομμάτια κολάει το πράμα;

Δεν είναι δυνατό επιστήμονας άνθρωπος να ρισκάρει τόσο,αν δεν είναι σίγουρος.Κάπου ποντάρει.

Εγώ συμφωνώ με τη στάση του Ρουβίκωνα,δεν έχουνε τραμπουκισει κάνενα κακομοίρη,σε τέτοια σάπια κοινωνία που ζουμε,μακάρι ο κόσμος να είχε τη δύναμη των μελών του Ρουβίκωνα και να μην αφήνετε να τον πατάνε κάτω και να του κλέβουν τη ζωή και την αξιοπρέπεια του.

Ειλικρινά είμαι περίεργος να μάθω (πάντα με την προυπόθεση οτι ο γιατρός έχει χεσμένη τη φωλιά του) αν μετά από τη φάση που παίχτηκε,έκλασε μέντες και σταμάτησε το πανηγύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε μια φυσιολογική χώρα θα έπρεπε να τους έχουν κλείσει μέσα ...χθες. Όταν σαν κοινωνία αντί να εμπιστευόμαστε τις αρμόδιες αρχές, στηρίζουμε αυτοδικίες τύπου ρουβίκωνα, το χάσαμε το κορμί πατριώτη... Επίλεον το γίδι στο βίντεο που το παίζει βαρύς και ασήκωτος θέλω να ...........

 

Anyway.

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τη στάση του Ρουβίκωνα,δεν έχουνε τραμπουκισει κάνενα κακομοίρη,σε τέτοια σάπια κοινωνία που ζουμε,μακάρι ο κόσμος να είχε τη δύναμη των μελών του Ρουβίκωνα και να μην αφήνετε να τον πατάνε κάτω και να του κλέβουν τη ζωή και την αξιοπρέπεια του.

Ο Διαφωτισμος ξερεις τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια φυσιολογική χώρα θα έπρεπε να τους έχουν κλείσει μέσα ...χθες. Όταν σαν κοινωνία αντί να εμπιστευόμαστε τις αρμόδιες αρχές, στηρίζουμε αυτοδικίες τύπου ρουβίκωνα, το χάσαμε το κορμί πατριώτη... Επίλεον το γίδι στο βίντεο που το παίζει βαρύς και ασήκωτος θέλω να ...........

 

Anyway.

Σωστό.

Και τους δύο.

Και οι δυο όμως είναι έξω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τη στάση του Ρουβίκωνα,δεν έχουνε τραμπουκισει κάνενα κακομοίρη,σε τέτοια σάπια κοινωνία που ζουμε,μακάρι ο κόσμος να είχε τη δύναμη των μελών του Ρουβίκωνα και να μην αφήνετε να τον πατάνε κάτω και να του κλέβουν τη ζωή και την αξιοπρέπεια του.

 

 

αρα συμφωνεις και με τους Χρυσαυγητες , κι αυτοι ετσι κι αλλιως με τα κριτηρια καποιου καπου δε τραμπουκιζουν κανα κακομοιρη, ανθρωπους που θεωρουν οτι μπηκαν παρανομα στη χωρα τραμπουκιζουν,

 

catch my drift? Δεν εχει δουλεια κανενας Ρουβικωνας και κανενας Χρυσαυγητης να υποκαθιστα το κρατος, να αποφασιζει ποιος ειναι ενοχος και να 'τιμωρει'. Αμα σου ζητησει φακελακι γιατρος πας στο τμημα εκβιασμων της αστυνομιας, οχι στο ρουβικωνα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χαθεί κάθε έννοια πολιτισμού, αξιοπρέπειας, ηθικής,παιδείας κλπ μετά την "εκλογή" των αχαρακτήριστων. Όλα αυτά τα δήθεν φαινόμενα τύπου ρουβικονα,απλυτων κλπ λύνονται σε λίγα δευτερόλεπτα με πολιτική βούληση.

Ουγκ όμως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι οι γιατροί θα έπρεπε να παίρνουν αρκετά περισσότερα λεφτά από όσα παίρνουν αλλά στην πρώτη στραβή που θα κάνουν (φακελάκι, δώρα από φαρμακευτικές κλπ) να απολύονται απευθείας και να τους παίρνουν την άδεια.

 

Επίσης όμως θα ήθελα αυτός που θέλει να δώσει ένα δώρο στο γιατρό να μπορεί με κάποιο τρόπο να το δώσει χωρίς συνέπειες (όπως αφήνεις πουρμπουάρ πχ).  

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το κράτος συνεχίζει να γίνεται πιο μπουρδέλο, η αυτοδικία είναι μονόδρομος γιατί αποτελεί συνήθως μόνη λύση. Όταν σε αγνοούν τους κάνεις να σε προσέξουν. Επίσης η εισαγγελέας που διερευνεί την υπόθεση διέταξε εις διπλούν και τους Ρουβίκωνες, Κόνδορες κ άλλα πτηνά να δουν (@@ θα τους κλάσουν όπως πάντα) άλλα ΚΑΙ τον γιατρό! Αν είναι κάποιοι πολίτες που τον αναγνώρισαν ας του κάνουν καταγγελία στην εισαγγελέα κ αν γίνεται να τον στείλουν από το δημόσιο νοσοκομείο. Χαμένος δε πρόκειται να πάει...

 

Συνοψίζοντας, μπράβο στους μπαχαλάκηδες αυτή τη φορά. Επίσης να κάνουν και μια ακόμη επίσκεψη, σε ένα/μια τίμιο γιατρό, και να του προσφέρουν λουλούδια και φαρμακευτικά να κάνει πιο εύκολα την δουλειά του. Έτσι θα πάρουν ένα μέρος της κοινωνίας με το μέρος τους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...