Προς το περιεχόμενο

Το παλιό, καλό, insomnia... :')


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ποδηλατο και λεωφορειο μετακινούμε.χωρις πλακα.δεν εχω λεφτα για αυτοκινητο

Ευτυχως, δεν θα χωρουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτη η αγωνια του Ελληνα να κανει τον εξυπνο?Nα πει την εξυπναδα?Ειτε σε παρεα,ειτε σε φορουμ,ειτε στα σοσιαλ.Το φορουμ χαλασε απο οταν μπηκε το λαικ και ο καθενας πλεον βιαζετε ποτε να πει την εξυπναδα να παρει το λαικ.Και το λαικ το δινουν στην εξυπναδα και στην ειρωνια και οχι στην πληροφορια πχ.Υπαρχουν ωραιες συζητησεις οπου χαλανε μολις αρχισουν οι εξυπναδες.Αυτη την αγωνια του Ελληνα να αποδειξει οτι ειναι εξυπνος,δεν μπορω να την καταλαβω.Ισχυριζεται καποιος το αντιθετο και γι αυτο η βιασυνη να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε εξυπνοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανακαλυψα το 2003 εγινα μελος του 2005-6 αν θυμαμαι καλα και ημουν μελος σε φορουμ που ασχολειτο με κινητα απο το 2003 απο εποχη που ειχα siemens sl45.

πλεον στα φορουμ εχουμε διαφορετικη προσεγγιση απεναντι στους αλλους με ειρωνιες κλπ,να μην πω και για τις αγγελιες και φανω κακος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω κάτι ανάλογο με το YouTube επι ΠΑΣΟΚ.

Όταν πρωτοξεκίνησε, είμασταν 2-3-5 max YouTubers για όλη την Ελληνική επικράτεια. Σε κάθε video υπήρχαν το πολύ 20-30 σχόλια (ζήτημα), και χιλιάδες views. Βέβαια με 240p ποιότητα που ήταν το max για τη σελίδα. Τώρα που όλα γίνανε εύκολα και προσβάσιμα για πολλούς.. χάλασε το πράγμα.

Το ίδιο και στο Internet, όταν το πλήρωνες με χρονοχρέωση (συν ότι πήγαινε αργά). Πρόσεχες τι διάβαζες, τι έγραφες γιατί ήταν ώρα που τη πλήρωνες χρυσάφι. Όταν πλέον το έχει και η κουτσή μαρία, κάτω από κάθε video θα βρεις και ένα μπινελίκι, επειδή η γάτα μου είναι καφέ και ο τοίχος γκρί !

 

καταλήγω στο ότι. Όταν κάτι το πληρώνεις, το σέβεσαι πολύ παραπάνω, από κάτι που στο δίνουν "δωρεάν". Δεν το μεταχειρίζεσαι με κακό τρόπο. Είτε φαγητά/γλυκά είναι, είτε internet/forum/οτιδήποτε. Είμαι premium member σε άλλα κλειστά fora και η συμπεριφορές/comments είναι πολύ ανωτέρου επιπέδου σε σχέση τα "free". Αν το insomnia είχε extra rankings με premium members (συνδρομητές). Θα ήταν λίγο διαφορετικά, το θυμάστε το thegreekz ? δεν λέω, και εκεί είχε ίντριγκα αλλά κρατούσε μέχρι 1 σημείο :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχει πρόσβαση ο καθένας,από 5-6 χρονών μέχρι 90,μπορεί να γράψει από το ανηψάκι μου μέχρι τον μπάρμπα θωμά από την άνω κάτω τραχανοπλαγιά. Μέχρι τις αρχές του 2000(μαξ 2006) πρόσβαση στο ίντερνετ είχαν κυρίως φοιτητές και άτομα στο range 16-40 που ασχολούνταν άμεσα με το τεχνολογικό κομμάτι.Οπότε ήταν και λογικό να υπάρχει πιο ώριμη σκέψη και πιο on point απόψεις.

 

Το γεγονός επίσης,ότι μπήκαν άτομα με την διάδοση του ιντερνετ που δεν είχαν να προσφέρουν τίποτα στην συζήτηση και απλά τρόλαραν είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσουν να φεύγουν αξιόλογα μέλη.Πολλά από τα παιδιά που έγγραφαν παλιά είτε δεν μπαίνουν είτε δεν συμμετέχουν.Κλείσανε και οι Mods το official offtpic thread (για να μην ξεχνιόμαστε) που κρατούσε το τρολλινγκ και τον χαβαλέ και τώρα έχει χαλάσει η πλειοψηφία των thread.

 

Όχι απλά δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι,είμαι σίγουρος ότι θα χειροτερέψει.  :shock:  

 

 

Παρόμοια θέματα είχαν ανοίξει και παλιότερα χωρίς αντίκρισμα.

 

Ένα φόρουμ είναι τα μέλη του οπότε απολαμβάνουμε ότι μας αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι αυτη η αγωνια του Ελληνα να κανει τον εξυπνο?Nα πει την εξυπναδα?Ειτε σε παρεα,ειτε σε φορουμ,ειτε στα σοσιαλ.Το φορουμ χαλασε απο οταν μπηκε το λαικ και ο καθενας πλεον βιαζετε ποτε να πει την εξυπναδα να παρει το λαικ.Και το λαικ το δινουν στην εξυπναδα και στην ειρωνια και οχι στην πληροφορια πχ.Υπαρχουν ωραιες συζητησεις οπου χαλανε μολις αρχισουν οι εξυπναδες.Αυτη την αγωνια του Ελληνα να αποδειξει οτι ειναι εξυπνος,δεν μπορω να την καταλαβω.Ισχυριζεται καποιος το αντιθετο και γι αυτο η βιασυνη να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε εξυπνοι?

Πολύ ενδιαφέρουσα λογική, είναι η μόνη που βγάζει κάποιο νόημα για εμένα (το λέω αυτό γιατι άλλοι είτε θίγανε "ευπάθειες" που υπήρχαν και παλιά χωρίς να έχουμε τα ίδια προβλήματα είτε θεωρούν ως πρόβλημα κάτι που δεν μπορώ να δικαιολογήσω εγώ ως τέτοιο) Επίσης δεν το σκέφτηκα καν αυτό που είπες αν και είναι τόσο προφανές (σου έκανα και like ω τι ειρωνεία :D )

Τωρα δε μετρανε.

 

Το είπες σε συνάρτηση με το postcount του ThReSh όμως και πιστεύω συνεισέφερε και αυτό (το ότι μετρούσε για κάμποσα χρόνια) για ένα σεβαστό αριθμό post (μέχρι και στο link που έβαλα πχ υπάρχει post του :P ) just saying.

 

 

ΣΟρρυ mr paliouras.

Δεν θίχτηκα απλά απότι κατάλαβα είναι σαν να μου λες ότι ξέρεις ότι γεννήθηκα μετά το 2000 .... ή να υπονοείς ότι γράφω σαν ανήλικο; ξέρω 'γω; το δεύτερο θα ήταν ίσως λόγος να θιχτώ αλλά και πάλι δεν.

Επεξ/σία από Manjaro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτη η αγωνια του Ελληνα να κανει τον εξυπνο?Nα πει την εξυπναδα?Ειτε σε παρεα,ειτε σε φορουμ,ειτε στα σοσιαλ.Το φορουμ χαλασε απο οταν μπηκε το λαικ και ο καθενας πλεον βιαζετε ποτε να πει την εξυπναδα να παρει το λαικ.Και το λαικ το δινουν στην εξυπναδα και στην ειρωνια και οχι στην πληροφορια πχ.Υπαρχουν ωραιες συζητησεις οπου χαλανε μολις αρχισουν οι εξυπναδες.Αυτη την αγωνια του Ελληνα να αποδειξει οτι ειναι εξυπνος,δεν μπορω να την καταλαβω.Ισχυριζεται καποιος το αντιθετο και γι αυτο η βιασυνη να αποδειξουμε οτι εμεις ειμαστε εξυπνοι?

Υπαρχει και το ignore, αλλα πολλοι το κανουν ignore.

 

Αν οι μισοι εκαναν ignore τα trolls ή αυτους που τους πανε κοντρα στο καθετι που γραφουν θα χε γλυτωσει το φορουμ απο δαυτους καθως σιγα σιγα δεν ταϊζονται (τα troll) ενω για τους υπολοιπους δεν θα υπηρχαν οι ανουσιες κοντρες πισω απο ενα πληκτρολογιο.

 

Ερωτηση παγιδα: Γιατι επιτρεπεται στο μπλα μπλα ανοιγμα νηματος σε οσους εχουν 0 post; Πειτε μου μια φορα που δεν ανοιξαν τρολλ θεμα ολοι αυτοι οι 0 day λογαριασμοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το ignore, αλλα πολλοι το κανουν ignore.

 

Αν οι μισοι εκαναν ignore τα trolls ή αυτους που τους πανε κοντρα στο καθετι που γραφουν θα χε γλυτωσει το φορουμ απο δαυτους καθως σιγα σιγα δεν ταϊζονται (τα troll) ενω για τους υπολοιπους δεν θα υπηρχαν οι ανουσιες κοντρες πισω απο ενα πληκτρολογιο.

 

Ερωτηση παγιδα: Γιατι επιτρεπεται στο μπλα μπλα ανοιγμα νηματος σε οσους εχουν 0 post; Πειτε μου μια φορα που δεν ανοιξαν τρολλ θεμα ολοι αυτοι οι 0 day λογαριασμοι.

Το πρόβλημα στην λογική σου είναι στον διαχωρισμό...

 

Τι είναι troll ; (υπήρχαν κάμποσα θέματα που έθεταν αυτό το ερώτημα)

 

Ο καθένας θα σου δώσει την δική του μπαρούφα και γενικά όλοι μας ανάλογα το στρες και την διάθεση ή νεύρα μας μπορεί να εκλάβουμε κάτι ως trolling χωρίς να είναι (πχ το ίδιο το παλιό τόπικ για το απαράδεκτο RAM μπορεί να είναι trollιά για κάποιον)

 

Εγώ πιστεύω κακώς υπάρχει η επιλογή του ignore και θα έπρεπε να διαγραφεί.

 

 

Αν θες να κάνεις ignore ποστς σε φόρουμ μην κάνεις log in to begin with... κάνε add τα άτομα που σαρέσουν σε κάποιο IM κτλ και μιλα μαζί τους μόνο σε προσωπικό επίπεδο...

 

Είναι στενόμυαλη και εγωιστή/κακεντρεχής επιλογή που μόνο ζημιά κάνει σε ένα forum. Ειδικά σε ένα φόρουμ ελλήνων που τους αρέσει η κατάχρηση εξουσίας.

 

Το ignore είναι το ίδιο επικίνδυνο με το like για εμένα θα πρέπει να αφαιρεθούν και τα δύο αυτά εργαλεία απο τους χρήστες. Γιατί ειναι ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα που εξαιτίας του κάποιοι είναι generic και ατσαλάκωτοι και κάποιοι είρωνες και εξυπνάκηδες.

 

Ας κάνουμε ελεύθερα συζητήσεις χωρίς φόβο και άγχος απλές αγνές ειλικρινείς.  <- δεν σημαίνει ότι πρέπει να εξυπηρετούν κάποιο σκόπο ή να λένε αλήθειες ή ψέματα.. απλά άνθρωπος με άνθρωπο σε κάθε τοπικ να αναπτύσσουν τις δικές τους υποκειμενικές ή αντικειμενικές λογικές... συζήτηση που λέμε ! όπως παλιά...

 

https://www.youtube.com/watch?v=hUesThil3Fw

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερωτηση παγιδα: Γιατι επιτρεπεται στο μπλα μπλα ανοιγμα νηματος σε οσους εχουν 0 post; Πειτε μου μια φορα που δεν ανοιξαν τρολλ θεμα ολοι αυτοι οι 0 day λογαριασμοι.

Α για άσε τους μηδενικούς ποστ ήσυχους :-P

Ειδαμε και άλλους με 10.000 ποστ που κάνουν σε κάθε ποστ προπαγάνδα για συγκεκριμένη παράταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι παλιό μέλος στο insomnia αν και θα το ήθελα. Συναισθηματικά και λόγω νοσταλγίας θα πω ότι ήταν καλύτερα τότε όπως όλα. Αντικειμενικά και ρεαλιστικά θα πω ότι καλά και στραβά υπάρχουν πάντα και πως όταν κάπου έχουν πρόσβαση όλοι χωρίς περιορισμούς είναι πιο δύσκολος ο έλεγχος.

 

Μπράβο Manjaro, είσαι για forum! (πως λέμε είσαι για σπίτι; Κάπως έτσι :D ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...