Προς το περιεχόμενο

Πως κανω με 12 δοσεις σε εφορια


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα να ρυθμισω ενα χρεος του αδερφου μου στην εφορια και συγκεκριμενα τον φορο εισοδηματος που βγηκε φετος , θα πηγαινα σε λογιστη αλλα ρωτησα 2 εδω στην γειτωνια ο ενας μου ειπε 20 ευρω ο αλλος 25 και αν μπορουσα θα ηθελα να τα γλυτωσω γιατι υπαρχουν αλλες υποχρεωσεις που πρεπει να πληρωθουν.

 

Ηθελα λοιπον να ρωτησω τι συμπληρωνω εδω

 

Μηνιαίο καθαρό εισόδημα:  * Πάγιες μηνιαίες υποχρεώσεις:  * Αναμενόμενο (επιπλέον) μηνιαίο Εισόδημα:  *  

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηνιαίο καθαρό εισόδημα: 686

Πάγιες μηνιαίες υποχρεώσεις: 580

Αναμενόμενο (επιπλέον) μηνιαίο Εισόδημα: οτι κατσει €  $.

και με αυτά τα τυχαία νούμερα (σε υπεύθυνη δήλωση κιόλας..) ξέρεις αν η ρύθμιση θα χαρακτηριστεί βιώσιμη;

 

οι άλλοι για κάποιο λόγο ζητάνε 20αρικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με αυτά τα τυχαία νούμερα (σε υπεύθυνη δήλωση κιόλας..) ξέρεις αν η ρύθμιση θα χαρακτηριστεί βιώσιμη;

 

οι άλλοι για κάποιο λόγο ζητάνε 20αρικο 

 

o αδερφος μου παιρνει 600 ευρω τον μηνα σαν μισθοτος περσι εκανε και καποια εξτρα μεροκαματα, σαν μηνιαίο εισοδημα βαζω τα 600 ή το περσινο εισοδημα που εχει η δηλωση δια 12 ?

 

στα παγια εξοδα τι βαζω εχει κατι δοσεις σε τραπεζα και στην εφορια αυτα βαζω η ενα θεωριτικο νουμερο που χαλαει το μηνα ?

 

τελος σε ειδοδημα που μπορει να εχει εξτρα να βαλει πχ το δωρο χριστουγεννων ή εννοει κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση είναι ρε συ. Εμάς ρωτάς;

Είναι ο Νόμος 4152/2013 και διάφορες εγκύκλιοι που τον έχουν ερμηνεύσει.

 

Καλό διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o αδερφος μου παιρνει 600 ευρω τον μηνα σαν μισθοτος περσι εκανε και καποια εξτρα μεροκαματα, σαν μηνιαίο εισοδημα βαζω τα 600 ή το περσινο εισοδημα που εχει η δηλωση δια 12 ?

 

στα παγια εξοδα τι βαζω εχει κατι δοσεις σε τραπεζα και στην εφορια αυτα βαζω η ενα θεωριτικο νουμερο που χαλαει το μηνα ?

 

τελος σε ειδοδημα που μπορει να εχει εξτρα να βαλει πχ το δωρο χριστουγεννων ή εννοει κατι αλλο ?

Φίλε μου όπως λέει από πάνω καλό διάβασμα θα πέσει πολύ πίστεψε με η λύση σου είναι μονόδρομος εδώ γιατί θα πρέπει να δηλώσεις τα ακριβή στοιχειά και όχι θεωρητικά γιατί μετά μπορεί να πιάσουν των αδερφό σου και για απάτη κατά της δημόσιας αρχής οπότε αν ξέρεις τι κάνεις ρίξε διάβασμα αλλιώς δώσε το 25€ να είναι εντάξει το θέμα επιλογή του αδερφέ σου είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απολυτα σιγουρος οτι ο συγκεκριμενος λογιστης θα κανει σωστα την διαδικασια δωστο 20ρι.Απλα επειδη προσωπικα ακομα πληρωνω μ@λ@κιες λογιστων,προτιμω να κατσω να διαβασω τους νομους τις διαδικασιες να μπω σε φορολογικα φορουμ (αυτο και σου προτεινω)και να ενημερωθω,ε και αν γινει λαθος τουλαχιστον θα το παρω πανω μου,οχι ομως να πληρωνω τσαπατσουλιες αλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απολυτα σιγουρος οτι ο συγκεκριμενος λογιστης θα κανει σωστα την διαδικασια δωστο 20ρι.Απλα επειδη προσωπικα ακομα πληρωνω μ@λ@κιες λογιστων,προτιμω να κατσω να διαβασω τους νομους τις διαδικασιες να μπω σε φορολογικα φορουμ (αυτο και σου προτεινω)και να ενημερωθω,ε και αν γινει λαθος τουλαχιστον θα το παρω πανω μου,οχι ομως να πληρωνω τσαπατσουλιες αλλων.

 

αυτο ειναι το θεμα θα το κανει σωστα πριν λιγες μερες ειδα οτι ο προηγουμενος λογιστης που ειχα και μου πηρε 100 ευρω μου εκανε μλκ στο ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, άλλωστε για όλα φταίει ο λογιστής.

Είμαστε όλοι τόσο τυπικοί και σωστοί, που εμείς δε φταίμε ποτέ.

 

Ψάξε στα φόρουμ, ή ακόμα καλύτερα, γίνε λογιστής εσύ να τα κάνεις όλα σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, άλλωστε για όλα φταίει ο λογιστής.

Είμαστε όλοι τόσο τυπικοί και σωστοί, που εμείς δε φταίμε ποτέ.

 

Ψάξε στα φόρουμ, ή ακόμα καλύτερα, γίνε λογιστής εσύ να τα κάνεις όλα σωστά!

Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά μερικοί θέλουν κλωτσιές. Λογιστής δικός μας που υποτίθεται ότι είναι καλός και έχει πολύ πελατεία, εδώ και 4 χρόνια μας έκανε λάθος στην φορολογική δήλωση και στο Ε9. Το λάθος το βρήκε εντελώς τυχαία ο πατέρας μου που δεν έχει βγάλει ούτε το δημοτικό. Είναι λοιπόν λογικό επιστήμονας που έχει σπουδάσει να κάνει τέτοια λάθη που να τα βρίσκει ακόμη και άτομο που δεν έχει βγάλει το δημοτικό; Τώρα επειδή θέλουμε να πουλήσουμε ένα σπίτι, τρέχουμε και δεν φτάνουμε διότι μας ζητάνε στοιχεία πληρωμών στην εφορία από το 2013 και μετά και όλα τα χαρτιά είναι λάθος. Φυσικά δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακί, υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν σωστά την δουλειά τους, αλλά προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάποιον στην τύχη, θα ρωτούσα γνωστούς να μου προτείνουν κάποιον με τον οποίο έχουν συνεργαστεί και ξέρουν ότι κάνει καλή δουλειά. Και αν μιλάμε για 20-25 ευρώ ας τα δώσει για να τελειώνει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τα λάθη γίνονται και είναι ανθρώπινα και όταν κάνεις μαλακία και πολλές φορές την βάζεις και από την τσέπη σου τα πράγματα δεν είναι πάντα ρόδινα 

 

τώρα το να κάνεις μια ρύθμιση δεν είναι και πυρηνική φυσική, αλλά όπως και να χει είναι δουλειά και μπορεί κι εκεί να γίνει κάποιο λάθος και απαιτεί έστω και κάποιες ελάχιστες γνώσεις, συνεπώς ή την κάνεις μόνος σου ή πληρώνεις 

 

ο καθένας πάντως μπορεί να έχει την άποψή του ελεύθερη αγορά έχουμε, αλλά όπως υπάρχουν κακοί επαγγελματίες υπάρχουν και κακοί πελάτες που δεν μπορείς να τους φέρεις στα ίσα τους και γενικά καλό είναι να τους αποφεύγεις και ας έχεις ανάγκη τα χρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο μερος των λογιστων που εχω γνωρισει ηταν ειτε στην τετοια τους ολα ειτε υπερβολικα τυπικοι και απο το αγχος δεν μπορουσαν να κοιμηθουν το βραδυ.Και τα δυο σεναρια ειναι τρομακτικα.Αλλα οταν οπως λεει ο φιλος πανω για παραδειγμα εχει ενα μικρο λαθος το 2013 πρεπει να γινουν 4 τροποποιητικες που αν δεν βγει ευνοικη ρυθμιση σημαινουν 400 ευρω.Φυσικα αυτα τα 400 εγω δεν θα τα δινα.Οποτε ειναι και καλο για τον λογιστη να ειναι προσεκτικος και διαβασμενος.Πληρωνω για να λαβω υπηρεσιες,αν ειναι να δεις τα προσυμπληρωμενα ποσα και να πατησεις οριστικη υποβολη ε ετσι βαζω και τον παππου μου να κανει την δηλωση του που ειναι 85..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο μερος των λογιστων που εχω γνωρισει ηταν ειτε στην τετοια τους ολα ειτε υπερβολικα τυπικοι και απο το αγχος δεν μπορουσαν να κοιμηθουν το βραδυ. 

όλοι έχουν άγχος πίστεψέ με, ακόμα και αν κάποια στιγμή το πας κάπως στα @@ σου για να μην τρελαθείς, το άγχος είναι εκεί και σε τρώει διαρκώς.. πολύ κακή δουλειά από αυτή την άποψη γιατί όσο και να το προσπαθήσεις να το παλέψεις δεν φεύγει ποτέ, εκτός αν αλλάξεις τελείως δουλειά 

 

απλά ο πελάτης που θέλει να κάνει τη δουλειά του δεν ενδιαφέρεται για αυτό και ορθώς βεβαίως, αλλά τουλάχιστον να πληρώνει και αυτά που πρέπει 

 

το λάθος πάντως πάντα μπορεί να γίνει, δεν είναι ανθρωπίνως δυνατό να μην κάνεις λάθος 

 

απλά στα ενδεχομένως ακριβά λάθη (και δεν μιλάμε τώρα για 400€..)  δίνεις πολλή περισσότερη προσοχή, αλλά ακόμα και αν είσαι 99.9999% αλάνθαστος θα υπάρχει κάπου εκεί και το μικρό ποσοστό που θα γίνει κάποια βλακεία και απλά εύχεσαι να μην είναι σοβαρή..

 

σε όλες τις δουλειές άλλωστε γίνονται λάθη, σε κάποιες μπορεί και να πεθάνει κόσμος (γιατροί, οδηγοί) σε κάποιες άλλες (στις περισσότερες ίσως) ε δεν έγινε και τίποτα και στη συγκεκριμένοι οι μαλακίες έχουν ελάχιστη ταρίφα ας πούμε το 100αρικο.. μέχρι και να σε πάνε μέσα

ο καθένας διαλέγει και παίρνει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει, έχω πετύχει άτομο που δεν ήθελε να δουλεύει απλό ταμείο γιατί φοβόταν την ευθύνη.. ενώ άλλοι παιζουν με τα λεφτά και τις ζωές χιλιάδων ανθρώπων λες και πρόκειται για κάποιο παιχνίδι 

 

τεσπα παραέγινε φιλοσοφική η κουβέντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...