Προς το περιεχόμενο

POS: Είναι νόμιμο να μην δέχεται ένα αρτοποιό κάρτα παρά μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας;


Mikelpcpro_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, παιδιά έχω μια ερώτηση επειδή μου φάνηκε πολύ παράξενο εδώ στην γειτονιά μου έχει ένα αρτοποιό πάω συχνά και παίρνω τυρόπιτες κλπ και μια μέρα παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω αν δέχονται κάρτες και μου λέει εκεί η κοπελιά οτί δέχεται μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας και ρωτάω εγώ αυτό που μου λέει είναι νόμιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Νόμιμο ξενομιμο αυτο λεει ο άνθρωπος, δεν σου αρέσει κανε καταγγελία ή πήγαινε σε άλλο φούρνο, να του βαλεις την κάρτα με το ζορι στο pos δεν παίζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά έχω μια ερώτηση επειδή μου φάνηκε πολύ παράξενο εδώ στην γειτονιά μου έχει ένα αρτοποιό πάω συχνά και παίρνω τυρόπιτες κλπ και μια μέρα παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω αν δέχονται κάρτες και μου λέει εκεί η κοπελιά οτί δέχεται μόνο σε τσιγάρα και κάρτες τηλεφωνίας και ρωτάω εγώ αυτό που μου λέει είναι νόμιμο? 

 

Πήγαινε αλλού να ψωνίσεις. Απλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούρνο με τσιγάρα και κάρτες πρώτη φορά ακούω.

 

Και φυσικά είναι υποχρεωμένος να δεχτεί πληρωμή με κάρτα.Δεν μπορεί στα μισά να δέχεται και στα 

υπόλοιπα να θέλει μετρητά.

Αν κάνεις σαματά πιστεύω θα τη δεχτεί αλλά από την άλλη αν είναι γείτονας και σε ξέρει τι να πω..

 

Κάνε όπως καταλαβαίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 2 πρωτους που -ως συνηθως- δεν προσεφεραν απολυτως τιποτα στη συζητηση με τα ποστ τους:
Δεν σας ρωτησε να του προτεινετε εναλλακτικες, φανταζομαι αλλωστε οτι δεν ειναι τοσο χαζος ωστε να χρειαζεται καποιον αλλον να του προτεινει να παει σε αλλο φουρνο.

Ρωτησε αν ειναι νομιμο. Και η απαντηση ειναι πως δεν ειναι νομιμο να δεχεται επιλεκτικη πληρωμη στο POS.
 

Νόμιμο ξενομιμο αυτο λεει ο άνθρωπος, δεν σου αρέσει κανε καταγγελία ή πήγαινε σε άλλο φούρνο, να του βαλεις την κάρτα με το ζορι στο pos δεν παίζει

Την καρτα στο POS με το ζορι δεν θα την βαλει. Μια καταγγελια ομως μπορει (και πρεπει) να του τραβηξει και τοτε θα δουμε ποιος θα βαλει με το ζορι τι και σε ποιον...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 2 πρωτους που -ως συνηθως- δεν προσεφεραν απολυτως τιποτα στη συζητηση με τα ποστ τους:

Δεν σας ρωτησε να του προτεινετε εναλλακτικες, φανταζομαι αλλωστε οτι δεν ειναι τοσο χαζος ωστε να χρειαζεται καποιον αλλον να του προτεινει να παει σε αλλο φουρνο.

 

Ρωτησε αν ειναι νομιμο. Και η απαντηση ειναι πως δεν ειναι νομιμο να δεχεται επιλεκτικη πληρωμη στο POS.

 

Την καρτα στο POS με το ζορι δεν θα την βαλει. Μια καταγγελια ομως μπορει (και πρεπει) να του τραβηξει και τοτε θα δουμε ποιος θα βαλει με το ζορι τι και σε ποιον...

έχεις δίκαιο φίλε και τα παιδιά από πάνε καλά τα λένε αλλά αυτός εδώ ο φούρνος με βολεύθει οπότε δύσκολα αλλάζουν η συνήθειες όσο για την καταγγελία το σκέφτομαι σοβαρά θα πάω και αύριο και θα τους το εξηγήσω με καλό τρόπο ότι δεν είναι νόμιμο αυτό που κάνουν και αν μου που μα και μου θα φάνε καταγγελία αλλά που θα πρέπει να την κάνω τότε? σδοε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούρνο με τσιγάρα και κάρτες πρώτη φορά ακούω.

 

μπορει να ειναι πρατήριο αρτου ή φουρνος-μπακαλικο-ψιλικατσιδικο, ακουγετε περιεργο αλλα σαν φοιτητης στην καβαλα ακριβως διπλα ειχαμε ενα καταστημα που ηταν μινι μαρκετ ειχε ψωμι και τσιγαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι πρατήριο αρτου ή φουρνος-μπακαλικο-ψιλικατσιδικο, ακουγετε περιεργο αλλα σαν φοιτητης στην καβαλα ακριβως διπλα ειχαμε ενα καταστημα που ηταν μινι μαρκετ ειχε ψωμι και τσιγαρα.

πρατήριο άρτου είναι και πουλά και άλλα είδη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και συ ρε φιλε μια τυροπιτα και θελεις να την πληρώσεις με καρτα.Στο δικομου μεχρι 10 ευρω δεν δεχεται απο κει και πανω κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και συ ρε φιλε μια τυροπιτα και θελεις να την πληρώσεις με καρτα.Στο δικομου μεχρι 10 ευρω δεν δεχεται απο κει και πανω κανονικα.

όχι ρε φίλε μόνο μια τυρόπιτα αν θέλεις να πάρεις και άλλα πράγματα 3-5 παραπάνω υποχρεούται να δέχεται δεν υπάρχει κανένας περιορισμός όπως λες και με των δικό σου αυτή η στάση του που στο λέει δεν είναι νόμιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και συ ρε φιλε μια τυροπιτα και θελεις να την πληρώσεις με καρτα.Στο δικομου μεχρι 10 ευρω δεν δεχεται απο κει και πανω κανονικα.

Παρανομος ελληνοπατεντάς κι αυτος.
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κουφό. Ή δέχεται σε όλα ή δεν δέχεται κάρτα γενικώς.

 

Επίσης κουφό είναι το ότι πουλάει τσιγάρα. Μήπως είναι μίνι μάρκετ; Αλλιώς δε γίνεται να λέγεται "αρτοποιειο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρανομες ειναι και οι κρατησεις απο τις τραπεζες για τα POS που ειναι οι μεγαλύτερες στην ευρωπη, αλλα αυτο δεν σε νοιαζει γιατι το πληρωνει αλλος Αν σου λεγε ομως 10 λεπτα ξερωγω πανω η τυροπιτά με καρτα γαιτ τοσα μου κραταει η καρτα να δεις πως θα εσκουζες..........Σε ολα πρεπει να υπαρχει μια λογικη και ενα μετρο απο όλους μας..............Αλλο το ξεμεινα και θα πληρωσω με καρτα και αλλο το πληρωνω ΚΑΙ την τσιχλα με καρτα γιατι εχω αποψη.Ειπαμε το κρατος ειναι μπουρ@@@ο τουλαχιστον ας βοηθησουμε εμείς με την σταση μας

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δέχεται κάρτα σε εκείνα τα προϊόντα που το κέρδος του είναι έτσι κι αλλιώς μηδαμινό και με την κάρτα μηδενίζονται ακόμα περισσότερο και δε δέχεται στα άλλα που έχει μεγάλο περιθώριο κερδοφορίας. Ίσως όμως η λογική να είναι ακριβώς ότι αφού δε βγάζω που δε βγάζω τίποτα δε με νοιάζει κιόλας. ( αυτά τα έχει για κράχτη στο μαγαζί)

 

Κατά τα άλλα μη γινόμαστε ρε παιδιά κι εμείς παράξενοι και ξεσπάμε στο φούρνο της γειτονιάς μας . Αν κόβει απόδειξη ως οφείλει ας πληρώνουμε κι εμείς μια τυρόπιτα ή ένα ψωμί με μετρητά. Μιλάμε για 60 cents συνήθως (για ψωμί πχ) από τα οποία κάμποσα είναι φόροι (φπα και άλλοι), έξοδα κλπ άμα βγάλουμε και μερικά cents ακόμα ως προμήθεια για τη τράπεζα τι θα μείνει στο τέλος στο φούρναρη.  

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά κάρτα πλέον στις αγορές μου αλλά όχι όταν μιλάμε για μικροποσά σε μικρομάγαζα.

 

Αν για οπουδήποτε λόγο εσύ μπορείς μόνο με κάρτα, θεωρώ πιο έντιμο  να πας σε άλλο φούρνο που να παίρνει κι έτσι όλοι να είναι κερδισμένοι και τιμωρείς έμμεσα τον φούρναρη που δεν δέχτηκε τη κάρτα σου και σε έχασε από πελάτη.

 

Η καταγγελία είναι υπερβολική κίνηση καθώς η υποχρέωση τοποθέτησης POS στην Ελλάδα δε συνοδεύτηκε όπως έπρεπε με υποχρέωση οι τράπεζες να ελαχιστοποιήσουν τις προμήθειες και τα κόστη για τις πληρωμές με pos. Μέχρι να γίνει αυτό προσωπικά δέχομαι ως υποχρεωτικό το να κοπεί απόδειξη φυσικά αλλά αν ένας επαγγελματίας δεν θέλει πληρωμή με POS , το σέβομαι και ανάλογα πράττω (επιλέγω άλλο κατάστημα ή επιλέγω να πληρώσω με μετρητά)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...