Προς το περιεχόμενο

Game Development και Σπουδες


xStreetxLegenD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, με λενε Αχιλλεα, ειμαι 17 ετων και αγαπω το Game Development...

Πηγαινω σε επαλ και φετος δινω πανελληνιες στην πληροφορικη και 2 μαθηματα γενικης παιδειας...

Μιας και εχω προχωρησει μονος μου σπιτι στον προγραμματισμο σε αρκετα υψηλο επιπεδο, σκεφτομαι το μελλον οσον αφορα την τριτοβαθμια εκπαιδευση.

Λοιπον μιας και κοιταξα τα προγραμματα σπουδων απο αρκετα ΤΕΙ της ελλαδας καταλαβα οτι δεν με ενδιαφερει καποιο απο τα μαθηματα που μου παρεχει εκτος απο τον προγραμματισμο και τις βασεις δεδομενων.

Κοιταξα καποια δημοσια ΙΕΚ στην ελλαδα και εχουν ως τομεα το Web/Game Development.

Στο προγραμμα τους λεει οτι κανουν Object-Oriented προγραμματισμο, βασεις δεδομενων, OpenGL (αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο), Game Development σε UDK (ξεπερασμενο) και Mods σε Doom/Quake/Half-Life.

Σκεφτομαι προς τα εκει μιας και εκτος του οτι ειναι δωρεαν, εχω και στην πολη μου που σημαινει οτι θα γλιτωσω τα εξοδα μετακινησης η ενοικιασης σπιτιου!

Επισης κοιταξα καποια ιδιωτικα ΙΕΚ οπως το SAE και ΙΕΚ ΑΚΜΗ και παρατηρησα οτι κανουν περιπου τα ιδια μαθηματα, απλα με ποιο συγχρονα προγραμματα (π.χ. UE4/Unity) και ισχυροτερους υπολογιστες...

Για ιδιωτικο ενταξει δεν νομιζω να παω μιας και δεν υπαρχει φραγκο αλλα σκεφτομαι το δημοσιο απο το ΤΕΙ...

•Πιστευετε ειναι καλη επιλογη?

•Υπαρχει καποιος που εχει παει σε δημοσιο ΙΕΚ και του φανηκε χαλια το μαθημα σε αυτον τον τομεα? (μιας και δεν εχουν ολοι γνωσεις Game Development στην ελλαδα, κυριως καποιοι καθηγητες μεγαλης ηλικιας)

•Μηπως δεν θα επρεπε να παω πουθενα και απλα να στρωθω στο διαβασμα με βιβλια και tutorials οσον αφορα το Game Dev?

 

Επισης πιστευετε οτι το πτυχιο του ΤΕΙ ειναι σημαντικο για ευρεση δουλειας στην Ελλαδα και εξωτερικο ή ειναι ποιο σημαντικο το ιστορικο-portfolio?

 

Επισης να αναφερω οτι εκανα αυτο το αρθρο, μπας και βοηθηθουν και αλλα ατομα που βρισκονται στην ιδια θεση με εμενα!

 

Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθεις να τρέχεις καλα, πρεπει πρωτα να μάθεις να μπουσουλας, μετά να περπατάς και μετά να τρέξεις. Αν προσπαθήσεις απο το μπουσούλισμα να πας στο τρέξιμο, ποτε δεν θα τρέξεις καλα και αποδοτικά και πάντα θα βγαίνεις πρώτος-δευτερος ... απο το τέλος. 

 

Οποιοδήποτε πρόγραμμα απο ιεκ θα σου μάθει απλά να μπουσουλας

Οποιοδήποτε πρόγραμμα απο τει/αει/κολλεγιο θα σου μάθεις να μπουσουλας αλλά και να περπατάς

 

Ο προγραμματισμός ειναι προγραμματισμός και αμα τον μάθεις σαν μεθοδολογία, μετα δεν εχεις ορια στην εξέλιξη σου. Ασε λοιπον το ιεκ, πήγαινε σε τει/αει και μετά ασχολείσαι με το game development. 

 

Θα σου πω ενα αλλο παραδειγμα να καταλάβεις τι εννοω. Θες να μαγειρέψεις τηγανητά αυγα. Στο ιεκ θα μάθεις:

 

  1. Παίρνουμε απο το Σκλαβενίτη δυο ασπρα μετρια αυγα
  2. Βαζουμε το τηγανι των 20 εκατοστών στο 3 της ηλεκτρικής κουζίνας
  3. Βάζουμε 2 κουταλιές λάδι
  4. Σπάμε και ριχνουμε τα αυγα
  5. Μετα απο 5 λεπτα και τα βγαζουμε
  6. Ετοιμα

Αμα ο σκλαβενίτης κλείσει, ή δεν εχει αυγα ή δεν εχεις λαδι, θα μείνεις νηστικός. 

Επισης αν θες να κάνεις τηγανητα αυγά με πιπερια, δεν θα ξερεις πως θα γινεται.

 

Στο τει/αει θα μαθεις να σκέφτεσαι σφαιρικά και οχι σειριακά. Να ανακαλύπτεις τρόπους, μεθόδους και λύσεις. 

 

Οποτε ασε το ιεκ, διαβασε καλα και πήγαινε να σπουδάσεις πληροφορική

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλέα, καλημέρα και καλό μήνα :)

 

Μιας και εχω προχωρησει μονος μου σπιτι στον προγραμματισμο σε αρκετα υψηλο επιπεδο, σκεφτομαι το μελλον οσον αφορα την τριτοβαθμια εκπαιδευση.

 

Όταν λες υψηλό επίπεδο, τι έχεις φτιάξει που να το αποδεικνύει; Δε σου τη λέω, απλά θέλω να αντιληφθείς το επίπεδο σου ώστε να ξέρεις που να στοχεύσεις επαγγελματικά.

 

Το κακό με τα ΙΕΚ (δημόσια και ιδιωτικά) είναι ότι κάνουν αυτό που λέει ο isay. Αν είσαι τόσο καλός όσο πιστεύεις ότι είσαι, πας μια σχολή πληροφορικής δυνατή (ΕΜΠ ή κάτι ανάλογο) και πολύ προσωπική εργασία μόνος σου να μάθεις μια μηχανή όπως η unreal engine ή η unity.

 

Επισης πιστευετε οτι το πτυχιο του ΤΕΙ ειναι σημαντικο για ευρεση δουλειας στην Ελλαδα και εξωτερικο ή ειναι ποιο σημαντικο το ιστορικο-portfolio?

 

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που έχει αναπτυχθεί εκτενώς σε άλλο topic του forum. Σε 2 γραμμές αν ενδιαφέρεσαι να πας σε εταιρία game development, τους ενδιαφέρει προφανώς ΤΙ έχεις κάνει (portfolio) στον τομέα αυτό και ΟΧΙ τι έχεις σπουδάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε κάποιο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής (κατά προτίμιση κοντά στην πόλη σου, όλα σχεδόν ίδια είναι), να προσπαθήσεις να μην σε ξενερώσει με κάποια αρχαία και χωρίς ουσία μαθήματα, αλλά να στρωθεί και να το πάρεις το χαρτί.

Το χαρτί σαν μόνο του δεν θα σου δώσει τίποτα για το game dev, αλλά όλη η εμπειρία θα σου δώσει μία εισαγωγή σε ομαδικά project, deadlines, στρώσιμο να κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν ΚΑΙ θα μάθεις ορολογίες για την πληροφορική που μόνος σου πιθανόν δεν θα τις έβρισκες. 

(Ξέρω άτομα που πέρασαν σε ΤΕΙ από ΤΕΕ/ΕΠΑΛ που γούσταραν προγραμματισμό από τα μαθήματα του λυκείου και βαρέθηκαν στο ΤΕΙ, αφού πρέπει να ακολουθήσεις πρόγραμμα για άτομα του Γενικού Λυκείου για αυτό λέω το να μην βαρεθείς.)

Όσο σε παίρνει ο χρόνος (θα έχεις μπόλικο) πιάσε και δες τεχνολογίες μόνος σου UE/Unity, αλλά βρες tutorials που να σου κάνουν σωστή εισαγωγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθεις να τρέχεις καλα, πρεπει πρωτα να μάθεις να μπουσουλας, μετά να περπατάς και μετά να τρέξεις. Αν προσπαθήσεις απο το μπουσούλισμα να πας στο τρέξιμο, ποτε δεν θα τρέξεις καλα και αποδοτικά και πάντα θα βγαίνεις πρώτος-δευτερος ... απο το τέλος.

 

Οποιοδήποτε πρόγραμμα απο ιεκ θα σου μάθει απλά να μπουσουλας

Οποιοδήποτε πρόγραμμα απο τει/αει/κολλεγιο θα σου μάθεις να μπουσουλας αλλά και να περπατάς

 

Ο προγραμματισμός ειναι προγραμματισμός και αμα τον μάθεις σαν μεθοδολογία, μετα δεν εχεις ορια στην εξέλιξη σου. Ασε λοιπον το ιεκ, πήγαινε σε τει/αει και μετά ασχολείσαι με το game development.

 

Θα σου πω ενα αλλο παραδειγμα να καταλάβεις τι εννοω. Θες να μαγειρέψεις τηγανητά αυγα. Στο ιεκ θα μάθεις:

 

  • Παίρνουμε απο το Σκλαβενίτη δυο ασπρα μετρια αυγα
  • Βαζουμε το τηγανι των 20 εκατοστών στο 3 της ηλεκτρικής κουζίνας
  • Βάζουμε 2 κουταλιές λάδι
  • Σπάμε και ριχνουμε τα αυγα
  • Μετα απο 5 λεπτα και τα βγαζουμε
  • Ετοιμα
Αμα ο σκλαβενίτης κλείσει, ή δεν εχει αυγα ή δεν εχεις λαδι, θα μείνεις νηστικός.

Επισης αν θες να κάνεις τηγανητα αυγά με πιπερια, δεν θα ξερεις πως θα γινεται.

 

Στο τει/αει θα μαθεις να σκέφτεσαι σφαιρικά και οχι σειριακά. Να ανακαλύπτεις τρόπους, μεθόδους και λύσεις.

 

Οποτε ασε το ιεκ, διαβασε καλα και πήγαινε να σπουδάσεις πληροφορική

Δηλαδη με λιγα λογια, στο ΑΕΙ θα μου μαθουν αυτα που ειναι να μου μαθουν, αλλα στο ΤΕΙ θα μου μαθουν να μαθαινω.

Ευχαριστω για την απαντηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με λιγα λογια, στο ΑΕΙ θα μου μαθουν αυτα που ειναι να μου μαθουν, αλλα στο ΤΕΙ θα μου μαθουν να μαθαινω.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Οχι, δεν ειπα κάτι τετοιο.

Ειπα οτι στο ιεκ θα σου μάθουν 5 πράγματα τυφλοσουρτη και στο τει/αει θα σου μάθουν πως να σκέφτεσαι,πως να διαβάζεις,να ψάχνεις πληροφορίες και να σκέφτεσαι με γνώμονα το πρόβλημα/ιδεα και ευρεση λύσεων. Ναι εννοείται οτι θα σου μάθουν και 10 πράγματα τυφλοσουρτη και αλλα τοσα πράγματα απο γλώσσες/προγράμματα/κλπ ΑΛΛΑ το βασικό ειναι οτι θα μάθεις να σκέφτεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλέα, καλημέρα και καλό μήνα :)

 

 

Όταν λες υψηλό επίπεδο, τι έχεις φτιάξει που να το αποδεικνύει; Δε σου τη λέω, απλά θέλω να αντιληφθείς το επίπεδο σου ώστε να ξέρεις που να στοχεύσεις επαγγελματικά.

 

Το κακό με τα ΙΕΚ (δημόσια και ιδιωτικά) είναι ότι κάνουν αυτό που λέει ο isay. Αν είσαι τόσο καλός όσο πιστεύεις ότι είσαι, πας μια σχολή πληροφορικής δυνατή (ΕΜΠ ή κάτι ανάλογο) και πολύ προσωπική εργασία μόνος σου να μάθεις μια μηχανή όπως η unreal engine ή η unity.

 

 

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα που έχει αναπτυχθεί εκτενώς σε άλλο topic του forum. Σε 2 γραμμές αν ενδιαφέρεσαι να πας σε εταιρία game development, τους ενδιαφέρει προφανώς ΤΙ έχεις κάνει (portfolio) στον τομέα αυτό και ΟΧΙ τι έχεις σπουδάσει.

Οσον αφορα το "αρκετα υψηλο επιπεδο" που ειπα, εννοουσα το οτι πλεον εχω κατανοησει πως δουλευει ο προγραμματισμος, την μεθοδολογια του, τις διαφορες που μπορει να υπαρξουν αναμεσα σε αλλες γλωσσες και πλεον αν θελησω να φτιαξω ενα προγραμμα η εναν αλγοριθμο, θα το κανω με σωστα βηματα, ξερωντας πως γινεται και με αποτελεσμα τουλαχιστον σχετικο με αυτο που θελω να φτιαξω... (π.χ. πριν 1 εβδομαδα εφτιαξα μια βαση δεδομενων με C και SQL αλλα ειχε αρκετα κενα... Αλλα ομως το εκανα, χωρις να αντιγραψω κωδικα η κατι σχετικο απο sites στο google η βιβλια.

Βεβαια η βαση που εφτιαξα ηταν μονο για να δω μεχρι που μπορω να φτασω (ενα τεστ για τις γνωσεις μου στον προγραμματισμο).

Και εχω κανει και αλλα σχετικα projects οσον αφορα τον προγραμματισμο...

 

Τωρα φυσικα πιστευω εχω παρα πολυ δρομο ακομα, υπαρχουν κιαλλα πραγματα που πρεπει να μαθω ετσι ωστε να μπορεσω να δουλεψω σε μια εταιρεια για παραδειγμα...

 

Το θεμα ειναι οτι νιωθω πως θα πανε 5 χρονια χαμενα σε ενα ΤΕΙ που με ενδιαφερουν μονο τα 2 μαθηματα απο ολα τα αλλα...

 

Ισως να ειμαι λαθος, αλλα θα προτιμουσα μεσα σε 3 ρονια να ασχοληθω με το Game Dev και να παω σε υψηλο επιπεδο ωστε να μπορω να βρω δουλεια σε μια εταιρεια η ως freelance...

Ξερω ειναι το μπερδεμα που νιωθουν πολλοι σε αυτη την ηλικια...

Επισης δεν ειμαι σιγουρος αν τα βγαλω περα με τα οικονομικα για να παω σε ΤΕΙ...

Γιαυτο σκεφτομαι να παρω διαφοτετικους δρομους :/

Οχι, δεν ειπα κάτι τετοιο.

Ειπα οτι στο ιεκ θα σου μάθουν 5 πράγματα τυφλοσουρτη και στο τει/αει θα σου μάθουν πως να σκέφτεσαι,πως να διαβάζεις,να ψάχνεις πληροφορίες και να σκέφτεσαι με γνώμονα το πρόβλημα/ιδεα και ευρεση λύσεων. Ναι εννοείται οτι θα σου μάθουν και 10 πράγματα τυφλοσουρτη και αλλα τοσα πράγματα απο γλώσσες/προγράμματα/κλπ ΑΛΛΑ το βασικό ειναι οτι θα μάθεις να σκέφτεσαι.

Χμμμμ...

Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως το 60% των μαθηματων θα τα βαριεμαι στο ΤΕΙ...

Αλλα αν ειναι οπως τα λες τοτε το ΙΕΚ ειναι το χασιμο χρονου..

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε κάποιο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής (κατά προτίμιση κοντά στην πόλη σου, όλα σχεδόν ίδια είναι), να προσπαθήσεις να μην σε ξενερώσει με κάποια αρχαία και χωρίς ουσία μαθήματα, αλλά να στρωθεί και να το πάρεις το χαρτί.

 

Το χαρτί σαν μόνο του δεν θα σου δώσει τίποτα για το game dev, αλλά όλη η εμπειρία θα σου δώσει μία εισαγωγή σε ομαδικά project, deadlines, στρώσιμο να κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν ΚΑΙ θα μάθεις ορολογίες για την πληροφορική που μόνος σου πιθανόν δεν θα τις έβρισκες.

 

(Ξέρω άτομα που πέρασαν σε ΤΕΙ από ΤΕΕ/ΕΠΑΛ που γούσταραν προγραμματισμό από τα μαθήματα του λυκείου και βαρέθηκαν στο ΤΕΙ, αφού πρέπει να ακολουθήσεις πρόγραμμα για άτομα του Γενικού Λυκείου για αυτό λέω το να μην βαρεθείς.)

 

Όσο σε παίρνει ο χρόνος (θα έχεις μπόλικο) πιάσε και δες τεχνολογίες μόνος σου UE/Unity, αλλά βρες tutorials που να σου κάνουν σωστή εισαγωγή.

Στη πολη μου δεν εχω ΤΕΙ πληροφορικης αλλα κοντα ναι εχω στην Λαρισα...

Το θεμα ειναι μηπως δεν εχω χρονο μετα απο αυτο για Game Dev, μιας και μετα απο τα 4-5 χρονια ΤΕΙ, θα πρεπει να βρω δουλεια, κατι το οποιο θα μειωσει τον ελευθερο χρονο μου για αρκετα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας. Επειδή αυτό που θες να κάνεις είναι πολύ ειδικό και εδώ είναι άπειρα άπειρα άτομα που θέλουν να κάνουν το ίδιο και μπήκαν στη σχολή με αυτό το σκοπό, σου λέω, μην πας σε ΤΕΙ/ΑΕΙ.

 

Όπως λες και εσύ, θα βαρεθείς πολύ. Σκέψου ότι εγώ μπήκα τέρμα πορωμένος επειδή θέλω καθαρά πληροφορική και προγραμματισμό και στα μισά μαθήματα βαριέμαι τη ζωή μου. Ούτε λόγος για κάτι μαθήματα διοίκησης που έχει μέσα.

 

Ξεκίνα να παίζεις με C# για Unity, αν είναι δώσε λίγα λεφτά σε online courses κλπ, μπες στο πιο ηλίθιο ίδρυμα που θα βρεις στην Ελλάδα μόνο για το πάσο ώστε να έχεις πολλά προνόμια σε software λόγω φοιτητικής ιδιότητας και κάψου μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας. Επειδή αυτό που θες να κάνεις είναι πολύ ειδικό και εδώ είναι άπειρα άπειρα άτομα που θέλουν να κάνουν το ίδιο και μπήκαν στη σχολή με αυτό το σκοπό, σου λέω, μην πας σε ΤΕΙ/ΑΕΙ.

 

Όπως λες και εσύ, θα βαρεθείς πολύ. Σκέψου ότι εγώ μπήκα τέρμα πορωμένος επειδή θέλω καθαρά πληροφορική και προγραμματισμό και στα μισά μαθήματα βαριέμαι τη ζωή μου. Ούτε λόγος για κάτι μαθήματα διοίκησης που έχει μέσα.

 

Ξεκίνα να παίζεις με C# για Unity, αν είναι δώσε λίγα λεφτά σε online courses κλπ, μπες στο πιο ηλίθιο ίδρυμα που θα βρεις στην Ελλάδα μόνο για το πάσο ώστε να έχεις πολλά προνόμια σε software λόγω φοιτητικής ιδιότητας και κάψου μόνος σου.

εισαι τερμα λαθος, χωρις τη σχολη και τη καθοδηγηση απο καθηγητες δε πας πουθενα, δε ξερω τι προγραμματισμο μαθαινεις η κανεις, αλλα χωρις μαθηματικα δε πας πουθενα, μετα θελεις αλγοριθμους, δομες και τα λοιπα

 

να περασεις σε ενα τει/αει πληροφορικης, να τελειωσεις, και για μενα καλυτερα να ψαξεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο πανω σε αυτο που θελεις και να το μαθεις σε βαθος, η γλωσσα που θα μαθεις δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, τα εργαλεια σου ειναι οι αλγοριθμοι και οι δομες δεδομενων

 

ειχα φετος ενα μαθημα σχετικο, καναμε περισσοτερο ai γνωστων παιχνιδιων, για να ασχοληθεις θες ενα παρα πολυ δυνατο background σε μαθηματικα και πιθανοτητες, call me markov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχολή για game development, οπότε αναγκαστικά πας στο next best thing, που είναι πληροφορική. Για να γίνεις game dev, πέρα από το τεράστιο πακέτο του προγραμματισμού (δομές δεδομένων, αλγόριθμοι, compilers, λειτουργικά κλπ κλπ), χρειάζεται να ξέρεις πράγματα που εκ πρώτης όψεως μπορεί να σου φαίνονται άχρηστα, όπως, ενδεικτικά: βάσεις δεδομένων, πρωτόκολλα δικτύου, marketing, μαθηματικά, γεωμετρία, φυσική, animation, modelling, δημιουργία/μίξη ήχου και ψυχολογία.

 

Προφανώς δε χρειάζονται όλοι όλα τα παραπάνω, αλλά αναλόγως του τι κάνεις και το πόσο ψηλά στοχεύεις, μπορεί να σου χρειαστούν αρκετά απ' αυτά. Κάποιος με ελάχιστες γνώσεις προγραμματισμού μπορεί σχετικά εύκολα να φτιάξει ένα απλό παιχνίδι στο Unity, το θέμα είναι τι κάνεις μετά απ' αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ποσο μακρια θες να το πας και με τι ακριβως θες να ασχοληθεις στον τομεα του game development. gameplay, design, animation,audio κλπ κλπ.

Eγω θα στοχευα σε καποιο αει/τει (για τους λογους που προειπαν οι najinblue3, Kercyn)

ενω παραλληλα (οπως ειπε ο Dinos_12345), θα κοιτουσα να ασχοληθω οπωσδηποτε με προγραμματισμο σε καποια γλωσσα και να χρησιμοποιησω μια πλατφορμα ωστε να μπορω να κανω τα πρωτα μου βηματα. ενα παραδειγμα θα ηταν να αρχισεις με Unity3D και να χρησιμοποιησεις C#(υπαρχουν πολλες επιλογες βεβαια).
Καποια πραγματα της πληροφορικης ειναι βασικα για game development και δεν μπορεις να τα προσπερασεις γτ θα τα βρεις μπροστα σου αργα ή γρηγορα.

Παρε και 2 ωραιες σελιδουλες με πλουσιο περιεχομενο.
https://www.gamedev.net/
https://www.gamasutra.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι τερμα λαθος, χωρις τη σχολη και τη καθοδηγηση απο καθηγητες δε πας πουθενα, δε ξερω τι προγραμματισμο μαθαινεις η κανεις, αλλα χωρις μαθηματικα δε πας πουθενα, μετα θελεις αλγοριθμους, δομες και τα λοιπα

οοοοοοοοοοοοοοοτι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ποσο μακρια θες να το πας και με τι ακριβως θες να ασχοληθεις στον τομεα του game development. gameplay, design, animation,audio κλπ κλπ.

Eγω θα στοχευα σε καποιο αει/τει (για τους λογους που προειπαν οι najinblue3, Kercyn)

ενω παραλληλα (οπως ειπε ο Dinos_12345), θα κοιτουσα να ασχοληθω οπωσδηποτε με προγραμματισμο σε καποια γλωσσα και να χρησιμοποιησω μια πλατφορμα ωστε να μπορω να κανω τα πρωτα μου βηματα. ενα παραδειγμα θα ηταν να αρχισεις με Unity3D και να χρησιμοποιησεις C#(υπαρχουν πολλες επιλογες βεβαια).

Καποια πραγματα της πληροφορικης ειναι βασικα για game development και δεν μπορεις να τα προσπερασεις γτ θα τα βρεις μπροστα σου αργα ή γρηγορα.

 

Παρε και 2 ωραιες σελιδουλες με πλουσιο περιεχομενο.

https://www.gamedev.net/

https://www.gamasutra.com/

Η αληθεια ειναι οτι εχω 1 χρονο που χρησιμοποιω την Unity3D με C#, αλλα δεν εχω κανει κατι σοβαρο και ουτε νομιζω μπορω ακομα... Μεχρι τωρα μου αρεσε ο προγραμματισμος στο Game Dev αλλα τον τελευταιο μηνα κατεληξα στο 3D Modeling/PBR Texturing... Ποιο συγκεκριμενα θελω να ασχοληθω με το 3D Modeling και προγραμματισμο, αλλα ο προγραμματισμος με τραβαει ποιο πολυ...

Γιαυτο και ενδιαφερθηκα για το ΙΕΚ, φιατι κανουν opengl... Αλλα δεν νομιζω να ειναι και η τελεια ιδεα... Ισως οντως το ΤΕΙ να ειναι μονοδρομος, εκτος αν δεν μπορεσω να παω λογω οικονομικων... Τοτε αλλαζει το θεμα και ισως κανω αυτο που ειπε ο Dinos... Δηλαδη να παω σε ενα ΙΕΚ και οτι μαθω απο εκει... Μετα βιβλια, tutorials και πρακτικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...