Προς το περιεχόμενο

Game Development και Σπουδες


xStreetxLegenD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισαι τερμα λαθος, χωρις τη σχολη και τη καθοδηγηση απο καθηγητες δε πας πουθενα

 

 

Αν περιμενει να τον μαθει ο καθηγητης game development θα περιμενει για πολυ. Οι περισσοτεροι που ξερω δεν εχουν δουλεψει γενικα σε δουλεια ΙΤ την τελευταια 10ετια (η ποτέ), ποσο μαλλον συγκεκριμενα σε τομεις σχετικους με game dev.

 

δε ξερω τι προγραμματισμο μαθαινεις η κανεις, αλλα χωρις μαθηματικα δε πας πουθενα

 

 

Οσον αφορα το game dev, γενικα μιλωντας, δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη γνωση μαθηματικων, κυριως πραγματα που ενας αποφοιτος λυκειου εχει κανει ηδη πανω κατω οπως: Γραμμικη Αλγεβρα, Τριγωνομετρια και απο εκει και περα domain specific πραγματα (ie. αναλογα το τι κανεις). Κατα πασα πιθανοτητα και αυτα ομως δεν θα τα πολυχρειαστεις αν δεν πας να φτιαξεις την δικια σου engine και χρησιμοποιησεις Unity/UDK/whatever.

 

Ειναι πολυ μεγαλος τομεας το game dev, αρα καλυτερα να μαθαινεις πραγματα (οπως πχ. μαθηματικα concepts) οσο και οταν τα χρειαζεσαι.

 

μετα θελεις αλγοριθμους, δομες και τα λοιπα

 

 

Σωστος.

Κατα πασα πιθανοτητα δε θα ζητηθει/χρειαστει να υλοποησεις τιποτα του στυλ sorting/searching/etc αλγοριθμοι μονος σου, αλλα πρεπει να μαθεις πως να σκεφτεσαι αλγοριθμικα και μαθαινοντας το πως δουλευουν καποια πραγματα θα σε βοηθησει.

 

Anyway, οπως μαθαινει κανεις προγραμματισμο αυτοδιδακτως, ετσι μπορει να μαθει και αυτα. Yπαρχουν απειρα resources, μερακι χρειαζεται μονο. Δεν ειναι οτι πρεπει οπωσδηποτε να παει σε καποια σχολη. Αν ειναι απο αυτους που δε χρειαζονται hand-holding, δεν θα τον βοηθησει ιδιαιτερα η σχολη, ισα ισα που μπορει και να τον καθυστερησει απο πρακτικη εμπειρια/portfolio (που arguably ειναι πιο σημαντικα στα ματια ενος εργοδοτη).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω, σαν σπουδαστής Web Development σε ιδιωτική σχολή - δεν θα αναφέρω σε ποια αλλά σε μια από τις δυο που ανέφερες - ότι όπου και να φοιτήσεις είτε σε Αει, είτε σε Τει είτε σε Ιεκ, σημασία έχει να το ψάχνεις μόνος σου και να ασχολείσαι. Αν δεν ασχοληθείς, αν δεν πειραματιστείς, αν δεν διαβάσεις, αν δεν ψαχτείς και πέρα από αυτό που θα σου πει ο καθηγητές, δεν έχει νόημα να κάνεις τίποτα απ' όλα αυτά. Σαφώς και σε ένα Ιεκ θα έχεις πιο σύντομη γνώση μιας και θα παρακολουθήσεις 2 χρόνια μόνο, άρα θα γλυτώσεις την περιττή θεωρία, που αναφέρεις και πιο πάνω. Αν τώρα κρίνεις σε επίπεδο υποδομών, εγκαταστάσεων κλπ. εντάξει νομίζω ότι όλοι μπορούμε να καταλάβουμε ότι σε μια ιδιωτική σχολή οι συνθήκες είναι κλάσεις ανώτερες από τα δημόσια και αυτό σε ειδικότητες που έχουν σχέση με Pc κλπ. σαφώς και έχει τεράστια σημασία.

Νομίζω, ότι αξίζει λίγος χρόνος για να το ψάξεις λίγο πιο ουσιαστικά, ώστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

Π.χ. εγώ στη σχολή που φοιτώ δεν ασχολούμαι μόνο με Η/Υ αλλά δημιουργούμε  games από την αρχή, ασχολούμαστε  με το 3D Printing, με virtual reality κλπ.

Ωστόσο, είναι σημαντικό να ξέρεις ότι η ειδικότητα που ανέφερες υπάρχει μόνο σε Ιεκ και όχι σε Αει και Τει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, με λενε Αχιλλεα, ειμαι 17 ετων και αγαπω το Game Development...

Πηγαινω σε επαλ και φετος δινω πανελληνιες στην πληροφορικη και 2 μαθηματα γενικης παιδειας...

Μιας και εχω προχωρησει μονος μου σπιτι στον προγραμματισμο σε αρκετα υψηλο επιπεδο, σκεφτομαι το μελλον οσον αφορα την τριτοβαθμια εκπαιδευση.

Λοιπον μιας και κοιταξα τα προγραμματα σπουδων απο αρκετα ΤΕΙ της ελλαδας καταλαβα οτι δεν με ενδιαφερει καποιο απο τα μαθηματα που μου παρεχει εκτος απο τον προγραμματισμο και τις βασεις δεδομενων.

Κοιταξα καποια δημοσια ΙΕΚ στην ελλαδα και εχουν ως τομεα το Web/Game Development.

Στο προγραμμα τους λεει οτι κανουν Object-Oriented προγραμματισμο, βασεις δεδομενων, OpenGL (αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο), Game Development σε UDK (ξεπερασμενο) και Mods σε Doom/Quake/Half-Life.

Σκεφτομαι προς τα εκει μιας και εκτος του οτι ειναι δωρεαν, εχω και στην πολη μου που σημαινει οτι θα γλιτωσω τα εξοδα μετακινησης η ενοικιασης σπιτιου!

Επισης κοιταξα καποια ιδιωτικα ΙΕΚ οπως το SAE και ΙΕΚ ΑΚΜΗ και παρατηρησα οτι κανουν περιπου τα ιδια μαθηματα, απλα με ποιο συγχρονα προγραμματα (π.χ. UE4/Unity) και ισχυροτερους υπολογιστες...

Για ιδιωτικο ενταξει δεν νομιζω να παω μιας και δεν υπαρχει φραγκο αλλα σκεφτομαι το δημοσιο απο το ΤΕΙ...

•Πιστευετε ειναι καλη επιλογη?

•Υπαρχει καποιος που εχει παει σε δημοσιο ΙΕΚ και του φανηκε χαλια το μαθημα σε αυτον τον τομεα? (μιας και δεν εχουν ολοι γνωσεις Game Development στην ελλαδα, κυριως καποιοι καθηγητες μεγαλης ηλικιας)

•Μηπως δεν θα επρεπε να παω πουθενα και απλα να στρωθω στο διαβασμα με βιβλια και tutorials οσον αφορα το Game Dev?

 

Επισης πιστευετε οτι το πτυχιο του ΤΕΙ ειναι σημαντικο για ευρεση δουλειας στην Ελλαδα και εξωτερικο ή ειναι ποιο σημαντικο το ιστορικο-portfolio?

 

Επισης να αναφερω οτι εκανα αυτο το αρθρο, μπας και βοηθηθουν και αλλα ατομα που βρισκονται στην ιδια θεση με εμενα!

 

Ευχαριστω!

 

Τα mods για Doom, Quake, κτλπ είναι ακόμα πιο ξεπερασμένα από το UDK. Τελευταίο Doom ή Quake που δεχόταν mods πρέπει να ήταν πριν 16-17 χρόνια. Η τεχνολογία είναι αρχαία. Πιστεύω αυτό το μάθημα στο έχουν για να δεις την αρχιτεκτονική των παιχνιδιών, πως τα έχουν φτιάξει. Σε αυτή τη περίπτωση ίσως να σε βοηθούσε περισσότερο να κοιτάξεις mods για κάποιο πιο σύγχρονο παιχνίδι όπως Fallout 4 ή Skyrim. Μπορείς να βρεις τα εργαλεία online (αν έχεις ήδη κάποιο απ αυτά τα 2 παιχνίδια) και να αρχίσεις με πολλές πληροφορίες απ το διαδίκτυο να σκαλίζεις πράγματα και σιγά σιγά να φτιάξεις μερικά mods. Θα σε βοηθήσει σαν εμπειρία να καταλάβεις αρκετά πράγματα για το πως δουλεύουν τα παιχνίδια.

 

Τώρα δε μπορώ να σου πω αν θα πας στη σχολή ή όχι. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως αν κάποια πράματα δε τα καλύπτει η σχολή που θα πας, να τα μελετάς μόνος σου, στον ελεύθερο χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 1/11/2017 στις 7:29 ΜΜ, xStreetxLegenD είπε

Η αληθεια ειναι οτι εχω 1 χρονο που χρησιμοποιω την Unity3D με C#, αλλα δεν εχω κανει κατι σοβαρο και ουτε νομιζω μπορω ακομα... Μεχρι τωρα μου αρεσε ο προγραμματισμος στο Game Dev αλλα τον τελευταιο μηνα κατεληξα στο 3D Modeling/PBR Texturing... Ποιο συγκεκριμενα θελω να ασχοληθω με το 3D Modeling και προγραμματισμο, αλλα ο προγραμματισμος με τραβαει ποιο πολυ...

Γιαυτο και ενδιαφερθηκα για το ΙΕΚ, φιατι κανουν opengl... Αλλα δεν νομιζω να ειναι και η τελεια ιδεα... Ισως οντως το ΤΕΙ να ειναι μονοδρομος, εκτος αν δεν μπορεσω να παω λογω οικονομικων... Τοτε αλλαζει το θεμα και ισως κανω αυτο που ειπε ο Dinos... Δηλαδη να παω σε ενα ΙΕΚ και οτι μαθω απο εκει... Μετα βιβλια, tutorials και πρακτικη...

Τι έκανες τελικά;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2023 στις 3:46 ΜΜ, rical είπε

Τι έκανες τελικά;;; 

Λοιπόν αυτό το σχόλιο το είχα ξεχάσει... 

Τελικά κατέληξα να πηγαίνω σε ένα πανεπιστήμιο για σπουδές στο τομέα της Επιστήμης της Πληροφορικής. 
Η λογική μου ήταν απλά να πάρω ένα πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης (κυρίως στον τομέα που με ενδιαφέρει) ώστε να αποκτήσω τις γνώσεις αλλα και μία βάση για αναζήτηση εργασίας στο μέλλον. 

Όσον αφορά το game development, απο το σχόλιο που έκανα εδω το 2017, οι γνώσεις μου στον τομέα έχουν αναπτυχθεί στο 500% χωρίς την βοήθεια του πανεπιστημίου. 
Γενικά η άποψη μου στο θέμα του game dev είναι οτι δεν χρειάζεται κάποιο πτυχίο/ανώτατη εκπαίδευση για να μπείς στον κλάδο. Διαβάζοντας βιβλία και απλά πιάνοντας μια game engine/3D Modeling software (δεν χρειάζεται καν τούμπανο PC), μπορείς να ασχοληθείς με όποιο τομέα θες (3D Modeling, Game Programming, Sound Design κτλπ) και να δείς υπερβολικά καλά αποτελέσματα στις γνώσεις σου, αποκτώντας ένα skill που είναι αρκετό για να δουλέψεις σε αρκετές εταιρίες (εδώ να σημειώσω οτι μεγάλο ρόλο θα παίξει το portfolio σου οπότε πρέπει να φροντίσεις να το έχεις σε καλή κατάσταση και με αρκετά σχετικό ιστορικό για τον κλάδο), να βρείς μια ομάδα για να ξεκινήσετε ένα project μαζί ή να κάνεις κάτι μόνος σου (το λεγώμενο solo game dev που είναι πιο painful κι απο 8 χρόνια ανώτατης εκπαίδευσης αλλα ΠΑΝΤΑ στο τέλος ανταμείβει).

Επίσης να αναφέρω οτι το πανεπιστήμιο βοήθησε αρκετά σε αρκετούς τομείς γιατί περιείχε μαθήματα όπως: Βασεις δεδομένων, Λειτουργικά Συστήματα, Αναγνώριση Προτύπων, Μηχανική Μάθηση, Τεχνητή Νοημοσύνη, Web Development, 4 Γλώσσες Προγραμματισμού και άλλα τόσα πράγματα που θα έλεγα οτι βοηθάνε αρκετά τα άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν και δε ξέρανε απο πού να ξεκινήσουν. 

Γενικά η κατάληξη μου στο θέμα του game dev η γενικά στο να αποκτήσεις ενα skill απο τα 20 στο τομέα είναι, απλά να ανοίξεις το pc σου, να κατεβάσεις ένα απο τα software που χρειάζεται και με τη βοήθεια του youtube, βιβλίων και των forum να χτίσεις μια βάση, ώστε να μπορείς απο εκεί και πέρα να μάθεις να μαθαίνεις. Τα ΙΕΚ, πανεπιστήμια, ειδικές σχολές και courses είναι για να σε βοηθήσουν να μάθεις να μαθαίνεις, να σκέφτεσαι και να "μπείς" σε ένα περιβάλλον που αφορά τον κλάδο που θα ασχοληθείς.

Εαν έχεις περισσότερες ερωτήσεις η σε ενδιαφέρει να μάθεις για αυτό το ταξίδι μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να τα πούμε η σχολίασε εδώ να βλέπουν κι άλλοι που έχουν ίδιες απορίες.

Επεξ/σία από xStreetxLegenD
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...