Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την Αθήνα, σειρά η Θεσσαλονίκη...

Αναφορά σε κείμενο

Thessaloniki Pride 2018 – "Άκρως Οικογενειακόν"

Συμβαίνει άλλωστε οι ΛΟΑΤΚΙ άνθρωποι, εκτός από το να ερωτευόμαστε και να φτιάχνουμε σχέσεις αγάπης και στοργής, να δημιουργούμε τις δικές μας οικογένειες, οι οποίες όμως συχνά βρίσκονται στην αφάνεια στην προσπάθειά μας να τις προστατεύσουμε. Σε μια κοινωνία που τις αρνείται και τις στιγματίζει, η ελληνική Πολιτεία ακόμα αδυνατεί να θεσμοθετήσει μέτρα προστασίας τους και να ψηφίσει νόμους που να επιτρέπουν στις οικογένειες των ΛΟΑΤΚΙ ανθρώπων να ζουν αξιοπρεπώς απολαμβάνοντας τα ίδια δικαιώματα που απολαμβάνουν οι υπόλοιπες οικογένειες.

Πηγή: thessalonikipride.com

programma_thess_pride.jpg

 

Και ένα αγαπημένο μου, παλιό spot...

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, AtiX said:

Μετά την Αθήνα, σειρά η Θεσσαλονίκη...

Πηγή: thessalonikipride.com

programma_thess_pride.jpg

 

 

Κι εκεί που νομίζεις ότι είναι menu με παγωτά για κάποιο festival κι έτσι, βλέπεις κάτι άλλο., ΑΙΣΧΟΣ!

Αντίστοιχη απογοήτευση με το κλασικό μεταλλικό κουτί μπισκότων που έχει μέσα κλωστές για ράψιμο!

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2018 στις 8:24 ΠΜ, AtiX είπε

Βρε συ, δεν αναφερόμουνα στον έξω κόσμο άλλα εδώ μέσα... μιας και τόσο ο τόξο όσο και εγώ έχουμε ως φώτο προφίλ το ουράνιο τόξο... :)

έξω δεν κυκλοφορώ με το ουράνιο τόξο στο κούτελο, ούτε φωνάζω είμαι gay καλήμερα σας... είμαι gay τι κάνετε??? :P

Εσύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΠΟΥ αφαιρεί τις έννοιες που σχετίζονται με τις τρανς ταυτότητες από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών.

Αναφορά σε κείμενο

Συγκεκριμένα χτες 18 Ιουνίου ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έδωσε στη δημοσιότητα τον ταξινομητικό κατάλογο ICD-11, από τον οποίο αφαιρέθηκαν όλες οι διαγνώσεις που αφορούσαν τις τρανς ταυτότητες από το κεφάλαιο των ψυχικών διαταραχών.   Πρόκειται για μία ιστορική στιγμή – σημείο καμπής για τη διεθνή κοινότητα των διεμφυλικών προσώπων που ανοίγει μία νέα εποχή σεβασμού των τρανς και φυλοδιαφορετικών ανθρώπων.

Πηγή: lifo.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω δεν ξερω αλλα πιστευω   πως εν ετη 2018 η Ελλαδα ακομη καλως η κακως και ας διχνουν τα ΜΜΕ δεν αποδεχεται οτιδηποτε περα απο αντρα και γυναικα σσαν προτυπο .Το συγκεκριμενο με λυπει γιατι αν και χωρα απο την οποια γεννηθηκε η δημοκρατια μονο αυτη δεν εχουμε αλλα ολοι κρινουν τους LGBT και τους γιουχαρουν.Κριμα για την χωρα.Προσωπικα ειμαι straight και δεν με ενοχλει να συναναστρεφομαι με gay κλπ ή και φιλους να εχω αρκει να μην περνανε τα ορια και επισης να μην προκαλουν σαν αυτον εδω τον ρεζιλι δηλαδη αισχος.Δεν τον θυμαμαι αλλα στο gay pride που εγινε πριν κατι μερες στην Αθηνα ειχε γραμμενο πανω του θεος διονυσος και ηταν ντυμενος χαλια μαυρα δηλαδη γιατι να μην βαλει κανονικα ρουχα οτι νανε,,,,..

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/6/2018 στις 7:29 ΜΜ, ThReSh είπε

Κι εκεί που νομίζεις ότι είναι menu με παγωτά για κάποιο festival κι έτσι, βλέπεις κάτι άλλο., ΑΙΣΧΟΣ!

Αντίστοιχη απογοήτευση με το κλασικό μεταλλικό κουτί μπισκότων που έχει μέσα κλωστές για ράψιμο!

beds-should-look-like-beds-l-ordered-thi

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2018 στις 1:38 ΜΜ, nipoa είπε

o λαος αποφασιζει και δινει εντολη = δημοκρατια

οι τρανς αποφασιζουν και διαταζουν ΤΕΛΟΣ χωρις να τους ενδιαφερει τπτ και εξευτελιζοντας ταυτοχρονα οποιον πει κατι αντιθετο = φασισμος

μια χαρα ταξη εχουν οι σκεψεις μου , εσυ απλα δεν εχεις τι να πεις, λες και κυνηγαει κανενας και δε σε αφηνει να φιλησεις το αγορι σου, σε καταπιεσαν πολυ στο χωριο δε ξερω τι απωθημενα εχεις και θες να τα βγαλεις με τετοιο φασιστικο τροπο

εντολή και δημοκρατία δεν πάνε μαζί..

οι τράνς αποφασίσουν και διατάζουν.. τι να πω  μιλάς για ανθρώπους που από την παιδική τους ηλικία  προσπαθούν να καταλάβουν - αποδεκτούν  τι γίνεται με το σώμα τους

 η δημοκρατία   το δικαίωμα στην ζωή - στην εγρασία . η  ισότητα που έχουμε σαν  "προχωρημένοι"  άνθρωποι... τους αναγκάζει να βγαίνουν στην πορνεία  για την επιβίωση..   

και  ξαφνικά  αποφασίζουν και διατάζουν  

όταν πετάνε βύζους οι φεμινίστριες δεν σας  ενοχλεί   η οτάν βλέπεις λεσβίες να φιλιούνται   δεν υπάρχει διαμαρτυρία για το οτι    φιλήθηκαν 2 γυναίκες    αυτό το λέω   υποκρισία της "δημοκρατίας  σας" 

 

από την άλλη δεν μου αρέσει σαν εικόνα αισθητικά και μόνο   να βλέπω κάποιον  με φτερά   σαν εικόνα δεν μου αρέσει. 

άλλα μπορώ να καταλάβω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν προφανώς  καταπιεσμένος για πολλά χρονιά  , και ξαφνικά του δόθηκε η ελευθεριά της έκφρασης και  άπλα θα  υπερβάλει .που είναι απολυτά λογικό. η στην τελική του αρέσει να βάλει φτερά , εμένα εαν με ρώταγε θα του έλεγα οχι δεν μου αρέσει το στύλ σου . 

από εκεί και πέρα να κάτσω να το κατακρίνω επειδή δεν μου αρέσει . και να το βγάλω "Σκάρτο"  και στην τελική γιατί να μπω στην διαδικασία να τον κατακρίνω? και να του βάλω ένα σωρό ταμπέλες  επειδή είναι διαφορετικός από έμενα??   

 τότε μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα και οχι ο τύπος με τα φτερά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

εντολή και δημοκρατία δεν πάνε μαζί..

οι τράνς αποφασίσουν και διατάζουν.. τι να πω  μιλάς για ανθρώπους που από την παιδική τους ηλικία  προσπαθούν να καταλάβουν - αποδεκτούν  τι γίνεται με το σώμα τους

 η δημοκρατία   το δικαίωμα στην ζωή - στην εγρασία . η  ισότητα που έχουμε σαν  "προχωρημένοι"  άνθρωποι... τους αναγκάζει να βγαίνουν στην πορνεία  για την επιβίωση..   

και  ξαφνικά  αποφασίζουν και διατάζουν  

όταν πετάνε βύζους οι φεμινίστριες δεν σας  ενοχλεί   η οτάν βλέπεις λεσβίες να φιλιούνται   δεν υπάρχει διαμαρτυρία για το οτι    φιλήθηκαν 2 γυναίκες    αυτό το λέω   υποκρισία της "δημοκρατίας  σας" 

από την άλλη δεν μου αρέσει σαν εικόνα αισθητικά και μόνο   να βλέπω κάποιον  με φτερά   σαν εικόνα δεν μου αρέσει. 

άλλα μπορώ να καταλάβω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν προφανώς  καταπιεσμένος για πολλά χρονιά  , και ξαφνικά του δόθηκε η ελευθεριά της έκφρασης και  άπλα θα  υπερβάλει .που είναι απολυτά λογικό. η στην τελική του αρέσει να βάλει φτερά , εμένα εαν με ρώταγε θα του έλεγα οχι δεν μου αρέσει το στύλ σου . 

από εκεί και πέρα να κάτσω να το κατακρίνω επειδή δεν μου αρέσει . και να το βγάλω "Σκάρτο"  και στην τελική γιατί να μπω στην διαδικασία να τον κατακρίνω? και να του βάλω ένα σωρό ταμπέλες  επειδή είναι διαφορετικός από έμενα??   

 τότε μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα και οχι ο τύπος με τα φτερά 

όταν πετάνε βύζους οι φεμινίστριες δεν σας  ενοχλεί = εμένα με ενοχλεί προσωπικά γιατί προωθούν μια agenda που είναι λιγότερο φιλική. Όσο κι αν είμαι μαζί τους, τόσο με απωθούν οι πράξεις τους. Το ίδιο συμβαίνει και με την LGTSFUWQ κοινότητα. Έχουν έναν καλό σκοπό, αλλά έχουν διαλέξει λάθος μέσα με αποτέλεσμα να διχάζουν την κοινωνία ακόμα περισσότερο.

άλλα μπορώ να καταλάβω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν προφανώς  καταπιεσμένος για πολλά χρονιά - Αν ο κάθε καταπιεσμένος απ' την κοινωνία, εκδηλώνονταν μια φορά τον χρόνο, θα ήμασταν όλοι στην φυλακή ή τουλάχιστον θα είχαμε πολλούς εχθρούς. Δεν μου λέει κάτι η καταπίεση. Καταπιεσμένος μπορεί να είναι και ένας νεκρόφιλος.

Όχι ότι με ενοχλεί που είναι με φτερά, ούτε σκάρτο θα τον βγάλω, ΑΛΛΑ όταν με ρωτήσει αν μου αρέσει το θέαμα και του πω όχι, να μην με πει ομοφυλοφοβικό.

Και τις ταμπέλες τις βάζουν μόνοι τους, απ' την στιγμή που για κάθε ανασφάλεια ή αμφιβολία του σεξουαλικού τους προσανατολισμού, βρίσκουν μια ταμπέλα. Είτε αυτό λέγεται Queer, Asexual κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Adanos είπε

όταν πετάνε βύζους οι φεμινίστριες δεν σας  ενοχλεί = εμένα με ενοχλεί προσωπικά γιατί προωθούν μια agenda που είναι λιγότερο φιλική. Όσο κι αν είμαι μαζί τους, τόσο με απωθούν οι πράξεις τους. Το ίδιο συμβαίνει και με την LGTSFUWQ κοινότητα. Έχουν έναν καλό σκοπό, αλλά έχουν διαλέξει λάθος μέσα με αποτέλεσμα να διχάζουν την κοινωνία ακόμα περισσότερο.

άλλα μπορώ να καταλάβω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν προφανώς  καταπιεσμένος για πολλά χρονιά - Αν ο κάθε καταπιεσμένος απ' την κοινωνία, εκδηλώνονταν μια φορά τον χρόνο, θα ήμασταν όλοι στην φυλακή ή τουλάχιστον θα είχαμε πολλούς εχθρούς. Δεν μου λέει κάτι η καταπίεση. Καταπιεσμένος μπορεί να είναι και ένας νεκρόφιλος.

Όχι ότι με ενοχλεί που είναι με φτερά, ούτε σκάρτο θα τον βγάλω, ΑΛΛΑ όταν με ρωτήσει αν μου αρέσει το θέαμα και του πω όχι, να μην με πει ομοφυλοφοβικό.

Και τις ταμπέλες τις βάζουν μόνοι τους, απ' την στιγμή που για κάθε ανασφάλεια ή αμφιβολία του σεξουαλικού τους προσανατολισμού, βρίσκουν μια ταμπέλα. Είτε αυτό λέγεται Queer, Asexual κλπ.

θα του πω όχι γιατί άπλα δεν μου αρέσει το θέαμα , εάν  ήθελα να γίνω αρεστός θα του έλεγα ναι   μην μπερδεύεσαι - παρερμηνεύεις 

αντί να φέρνεις ακραία παραδείγματα για νεκρόφιλους..κάτι που κατατάσσεται σε εγκληματική πράξη...  

  γιατί δεν φέρνεις κάνα πιο νορμάλ παράδειγμα? για καταπιεσμένους .?? πχ για της γυναίκες  που  κάποτε δεν είχαν δικαίωμα στην ψήφο στην εργασία   κτλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας μας δεν θα σε πει ομοφοβικό αν πεις "αυτός δεν μου αρέσει"...

θα σε πούμε όλοι όμως ομοφοβικό αν πεις "αυτοί δεν μου αρέσουν"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2018 στις 1:49 ΜΜ, Adanos είπε

όταν πετάνε βύζους οι φεμινίστριες δεν σας  ενοχλεί = εμένα με ενοχλεί προσωπικά γιατί προωθούν μια agenda που είναι λιγότερο φιλική. Όσο κι αν είμαι μαζί τους, τόσο με απωθούν οι πράξεις τους. Το ίδιο συμβαίνει και με την LGTSFUWQ κοινότητα. Έχουν έναν καλό σκοπό, αλλά έχουν διαλέξει λάθος μέσα με αποτέλεσμα να διχάζουν την κοινωνία ακόμα περισσότερο.

άλλα μπορώ να καταλάβω ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν προφανώς  καταπιεσμένος για πολλά χρονιά - Αν ο κάθε καταπιεσμένος απ' την κοινωνία, εκδηλώνονταν μια φορά τον χρόνο, θα ήμασταν όλοι στην φυλακή ή τουλάχιστον θα είχαμε πολλούς εχθρούς. Δεν μου λέει κάτι η καταπίεση. Καταπιεσμένος μπορεί να είναι και ένας νεκρόφιλος.

Όχι ότι με ενοχλεί που είναι με φτερά, ούτε σκάρτο θα τον βγάλω, ΑΛΛΑ όταν με ρωτήσει αν μου αρέσει το θέαμα και του πω όχι, να μην με πει ομοφυλοφοβικό.

Και τις ταμπέλες τις βάζουν μόνοι τους, απ' την στιγμή που για κάθε ανασφάλεια ή αμφιβολία του σεξουαλικού τους προσανατολισμού, βρίσκουν μια ταμπέλα. Είτε αυτό λέγεται Queer, Asexual κλπ.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Κοινότητες όπως η LGBT και η φεμινιστική (στο εξωτερικό κυρίως και λιγότερο εδώ), έχουν υοθετήσει θέσεις και τακτικές, που περισσότερο πετυχαίνουν να δυναμιτίζουν την κοινωνία, παρά να προάγουν την έννοια της αποδοχής.

Όταν με την πρώτη που κάποιος φέρνει επιχειρήματα στα οποία αυτές οι κοινότητες διαφωνούν, γίνεται μια σχεδόν αντανακλαστική και εξ'ολοκλήρου υστερική ταμπελοποίηση απο μέλη της: "ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΣ" "ΜΙΣΟΓΥΝΗΣ" "ΦΑΣΙΣΤΑΣ"!

Παραδόξως αυτή είναι η λογική που έχουν και οι πραγματικοί "ομοφοβικοί" "μισογύνηδες" "φασίστες". Μία γενικευμένη κατηγοριοποίηση των ανθρώπων, σε ομάδες εχθρών και φίλων, που προσομοιώνει τις λειτουργείες της κοινωνίας με όρους φυλετικότητας.

Αν και στην ελλάδα προς το παρόν έχουμε λίγα τέτοια κρούσματα σε σχέση με έξω, πολύ φοβάμαι ότι οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει τι συνέβει στην Ευρώπη την τελευταία φορά που κοινωνίες ολόκληρες άρχισαν να λειτουργούν με αυτή τη λογική.

Και να πω ότι πέρασε καιρός και η ιστορική μνήμη ξέφτυσε; Ούτε αιώνας δεν πέρασε καλά καλά...

Επεξ/σία από Έλεος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Έλεος γενικά συμφωνώ στα γραφόμενα σου και γενικότερα δεν υποστηρίζω τα άκρα και την σαλαμοποίηση... αλλά δεν θα πρέπει για κάθε λέξη που εκστομίζεται όπως "πούστης", "πουτάνα" κλπ κλπ κλπ να υπάρχει και η αντίστοιχη "ομοφοβικός", "μισογύνης" κλπ κλπ κλπ... Δηλαδή εσύ πχ πως θα αντιδρούσες αν αύριο εκεί που έκανες την βόλτα σου, τύχαινε διπλά σου, δύο τύποι να βρίζανε μια λεσβία??? Πως, έστω, θα τους χαρακτήριζες???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...