Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή είστε αφελείς ή είστε παιδάκια.

Τα παιδάκια στο σποτ τα είδατε; Ή κάνετε ότι δεν τα είδατε; Λίγο με νοιάζει το "σπρώξιμο" των γκέι. Τα ανήλικα τι δουλειά έχουν ανάμεσα σε ένα ζευγάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου της Ινδίας ίσως είναι η σημαντικότερη νίκη της κοινότητας ως σήμερα στην Ασία. 

Σε μια χώρα που σχεδόν το 50% των ενεργών σεξουαλικά ανδρών είχε τουλάχιστον μια ομόφυλη σεξουαλική εμπειρία σύμφωνα με κάποιες μελέτες ήταν εντελώς κουλό που ακόμα επιβίωνε η μαλάκια της Βρετανικής colonial era

Well done India!

 

PS. Ο άνδρας μου είναι απλά εκστασιασμένος μετά τα σημερινά νέα από τη πατρίδα του

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jerry banana είπε

Εγω πιστευω  καλο ειναι ο καθενας να ειναι οτι  θελει αρκει να μην προκαλει και να μην ενοχλει.Ειναι δικαιωμα του καθενος να ειναι οτι θελει.

 

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

 Σε μια χώρα που σχεδόν το 50% των ενεργών σεξουαλικά ανδρών είχε τουλάχιστον μια ομόφυλη σεξουαλική εμπειρία σύμφωνα με κάποιες μελέτες ήταν εντελώς κουλό που ακόμα επιβίωνε η μαλάκια της Βρετανικής colonial era

 

εκεί κάτω πρέπει να δίνουν πόνο, βλέπω αρκετούς μετανάστες εδώ πέρα που σκάνε από ινδία-πακισταν (που είμαστε αρκετά πιο απελευθερωμένοι σε σχέση με αυτούς) να εκδηλώνονται φουλ δημόσια στο δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Ή είστε αφελείς ή είστε παιδάκια.

Τα παιδάκια στο σποτ τα είδατε; Ή κάνετε ότι δεν τα είδατε; Λίγο με νοιάζει το "σπρώξιμο" των γκέι. Τα ανήλικα τι δουλειά έχουν ανάμεσα σε ένα ζευγάρι;

Τι εννοεις τι δουλεια εχουν τα ανηλικα αναμεσα σε ενα ζευγαρι; οι περισσοτερες οικογενειες αποτελουνται απο ενα ζευγαρι και καποια ανηλικα τεκνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ManFromEarth είπε

Τι εννοεις τι δουλεια εχουν τα ανηλικα αναμεσα σε ενα ζευγαρι; οι περισσοτερες οικογενειες αποτελουνται απο ενα ζευγαρι και καποια ανηλικα τεκνα.

Είδες πόσο έξυπνα φέρνεις το θέμα εκεί που θες; Οι περισσότερες οικογένειες αποτελούνται βασικά από 2 άτομα διαφορετικού φύλου. Αυτός είναι ο πυρήνας.

Λυπάμαι, αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα παιδί που δε μεγαλώνει με μία οικογένεια με μπαμπά-μαμά, μπορεί να είναι το ίδιο. Σκέφτηκε κανένας γιατί στις κοινωνικές δομές οι γονείς είναι μαμάδες; 

Μπορώ να καταλάβω την ανάγκη κάποιων να έχουν ένα παιδί, αλλά θεωρώ ότι πολλές φορές δεν είναι η ίδια η ανάγκη για παιδί, όσο το να μην είσαι κοινωνικά ανάπηρος. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και δε συνεχίζω γιατί ξαναγυρνάμε 20 σελίδες πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα παιδιά που μεγάλωσαν σε μονογονεϊκή οικογένεια π.χ. θάνατος γονέα ή εγκατάλειψη οικογενειακής στέγης πριν την γέννηση του τέκνου  είναι "ανάπηρα". 

Σε τι ακριβώς είναι ανάπηρα, αν θες εξήγησε την αναπηρία.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Οπότε τα παιδιά που μεγάλωσαν σε μονογονεϊκή οικογένεια π.χ. θάνατος γονέα ή εγκατάλειψη οικογενειακής στέγης πριν την γέννηση του τέκνου  είναι "ανάπηρα". 

Σε τι ακριβώς είναι ανάπηρα, αν θες εξήγησε την αναπηρία.

Διάβασε καλά τι γράφω. Δεν είπα κοινωνικά ανάπηρα τα παιδιά.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Hazuki είπε

Οπότε τα παιδιά που μεγάλωσαν σε μονογονεϊκή οικογένεια π.χ. θάνατος γονέα ή εγκατάλειψη οικογενειακής στέγης πριν την γέννηση του τέκνου  είναι "ανάπηρα". 

Σε τι ακριβώς είναι ανάπηρα, αν θες εξήγησε την αναπηρία.

πριν βγει κάποιος και μιλήσει για τους κακούς γονείς που καπνίζουν μπροστά στα παιδιά τους και πίνουν κρυφά, ανάπηρα (ανούσια βαρύς χαρακτηρισμός) δεν είναι, αλλά θα ήταν σίγουρα καλύτερα αν υπήρχαν και οι δύο δε νομίζω να είναι πολλοί άνθρωποι χαρούμενοι που ορφάνεψαν ή γενικά δεν πολυέβλεπαν τον έναν τους γονιό. ακόμα και στα πιο χαρούμενα διαζύγια

 

προφανώς κάτι λείπει από το "ιδανικό" σενάριο και ας είναι κάποιες φορές καλύτερο από το σενάριο να είναι μαζί γονείς και να πλακώνονται 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση και θλίψη.
Έφερε μια συνάδελφος το αγοράκι της για μερικές ώρες στο γραφείο. Και υπήρξαν 3-4 άτομα που δεν είπαν ούτε γεια στο παιδάκι.
Και ο λόγος; 'Σιγά μην μιλήσουμε σε παιδί που μεγαλώνει με λεσβίες!'
Το αγοράκι μετά είπε στη μαμά του στ'αγγλικά [είναι αγγλίδα η μάνα]: 'Δεν με πειράζει που με κοιτούσαν περίεργα και δεν μου μίλησαν. Μην ανησυχείς μαμά.'

Σφίχτηκε η καρδιά μου. Τί έχει ν'ακούσει και να δει αυτό το παιδί μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχουν και οικογένειες με 2 μαμάδες/μπαμπάδες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Λυπάμαι, αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα παιδί που δε μεγαλώνει με μία οικογένεια με μπαμπά-μαμά, μπορεί να είναι το ίδιο.

Αρα κατα τη γνωμη σου:

- παιδια ορφανα

- παιδια χωρισμενων γονιων

- παιδια ορφανα απο μανα ή απο πατερα

- παιδια με γονεις ιδιου φυλου

- παιδια που δεν αναγνωριστηκαν απο τον βιολογικο τους πατερα

δεν "ειναι το ιδιο".

ομορφη αποψη αν μη τι αλλο :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Απογοήτευση και θλίψη.
Έφερε μια συνάδελφος το αγοράκι της για μερικές ώρες στο γραφείο. Και υπήρξαν 3-4 άτομα που δεν είπαν ούτε γεια στο παιδάκι.
Και ο λόγος; 'Σιγά μην μιλήσουμε σε παιδί που μεγαλώνει με λεσβίες!'
Το αγοράκι μετά είπε στη μαμά του στ'αγγλικά [είναι αγγλίδα η μάνα]: 'Δεν με πειράζει που με κοιτούσαν περίεργα και δεν μου μίλησαν. Μην ανησυχείς μαμά.'

Σφίχτηκε η καρδιά μου. Τί έχει ν'ακούσει και να δει αυτό το παιδί μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχουν και οικογένειες με 2 μαμάδες/μπαμπάδες....

Νομιζω οτι με δυο μαμαδες δυσκολα καποιος να εχει θεμα. Εδω οι περισσοτεροι αντρες το εχουν σαν φαντασιωση τους. Οι μαμαδες οπως και να το κανουμε ειναι καλυτερες με τα παιδια απο τους μπαμπαδες, ειναι μεγαλυτερο το δεσιμο.
Σε χωρο γραφειου και εγω δεν θα μιλαγα στο παιδι συναδελφου γιατι εχω δει πολλα στραβα, παραξηγησεις για αστειους λογους, οποτε λες "ασε καλυτερα μην μου πει αυριο τιποτα", μπορεις να πεις και ευθυνοφοβη σταση αλλα προτιμω να ειμαι προς την τυπικη μερια. Προσωπικη επιλογη και ναι ξερω οι συναδελφοι που μας περιγραφεις ειναι κακοι ομοφοβικοι που δεν παιξαν με το παιδι...

Για παιδι που μεγαλωνει με δυο μπαμπαδες αυτο και εμενα μου κανει λιγο περιεργο. Νομιζω οτι δεν ειμαι ομοφοβικος (φυσικα ολο και καποιος θα με χαρακτηρισει ετσι).
Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι θα βιαζουν το παιδακι τους ολη ημερα (το εχω ακουσει σαν επιχειρημα) ουτε οτι θα χουφτωνονται ολη την ημερα οι μπαμπαδες μεταξυ τους μπροστα στο παιδι.
Νομιζω οτι το δεσιμο μανας-παιδιου δεν μπορει να υπαρξει.

Και εγω μεγαλωσα με πατερα ναυτικο, πρακτικα χωρις πατερα, οι υπερβολες περι αναπηριας ειναι τραγικες. Αλλα το να μεγαλωνεις χωρις πατερα ειναι αυτο απλα μεγαλωνεις χωρις πατερα.
 

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με απασχολεί αν το παιδί μεγαλώνει σε παραδοσιακή ή ομοφυλόφιλη οικογένεια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχουν (οι γονείς) τα κατάλληλα εφόδια να δώσουν στο παιδί, ώστε να "παραδώσουν" έναν αυθυπόστατο, μη μισαλλόδοξο, άνθρωπο στην κοινωνία.

Πολλοί λένε  και κάνουν παιδιά με το σκεπτικό "έλα μωρέ, όπως μεγάλωσαν όλα θα μεγαλώσει και το δικό μου". Δεν είναι έτσι, ούτε η θέληση για παιδί πρέπει να είναι ικανή συνθήκη για τεκνοποίηση/μεγάλωμα ενός παιδιού. 

Δεν θα φτάσω τόσο μακριά να πω ότι όλοι θα έπρεπε να εξετάζονται, προτού τεκνοποιήσουν, αλλά σίγουρα αυτοί που υιοθετούν, ασχέτως αν είναι straight ή gay ζευγάρια, θα πρέπει να περνούν από κάποιου είδους screening, το οποίο θα εξετάζει εκτός από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια, και ψυχολογικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...