Προς το περιεχόμενο

Το thread για τα LGBT+ δικαιώματα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xgol Το πρόβλημα ξεκινάει εκεί που σταματάει το “δεν μου αρέσει” και αρχίζει το “δεν πρέπει να το κάνεις”...

Εσύ και εγώ, όπως και πολλοί εδώ μέσα αναγνωρίζουμε τα όρια αυτά... κάποιοι άλλοι, οι γνωστοί άγνωστοι, προσπαθούν να κάνουν λάστιχο αυτά τα όρια, γιατί όχι απλά δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν αλλά θέλουν να το κοροϊδέψουν, να το τραμπουκίσουν και τελικά να το απαγορεύσουν ως κάτι ανήθικο και ανώμαλο...

Εδώ είναι το πρόβλημα... βλέπεις άτομα να ξεκινάνε την συζήτηση εντός των ορίων της κοινής λογικής, χαίρεσαι που επιτέλους θα συζητήσεις και θα ανταλλάξεις απόψεις πάνω σε ένα θέμα και ξαφνικά σου πετάνε το δεν με ενοχλεί φτάνει να το κάνετε στο κρεβάτι σας... λες και ζητάμε να έχουμε ελευθέρας στο υπαίθριο σεξ...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, *nenya* είπε

Απογοήτευση και θλίψη.
Έφερε μια συνάδελφος το αγοράκι της για μερικές ώρες στο γραφείο. Και υπήρξαν 3-4 άτομα που δεν είπαν ούτε γεια στο παιδάκι.
Και ο λόγος; 'Σιγά μην μιλήσουμε σε παιδί που μεγαλώνει με λεσβίες!'
Το αγοράκι μετά είπε στη μαμά του στ'αγγλικά [είναι αγγλίδα η μάνα]: 'Δεν με πειράζει που με κοιτούσαν περίεργα και δεν μου μίλησαν. Μην ανησυχείς μαμά.'

Σφίχτηκε η καρδιά μου. Τί έχει ν'ακούσει και να δει αυτό το παιδί μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχουν και οικογένειες με 2 μαμάδες/μπαμπάδες....

Ναι, αυτό είναι άσχημο.

Είναι όμως αυτό που έχω πει παλιότερα: θέλει προσοχή από τα ομόφυλα ζευγάρια που σκοπεύουν να υιοθετήσουν.

Θα πρέπει να σκέφτονται ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος ακόμα, και να βάζουν το παιδί τους πάνω απ' όλα, όχι τους εαυτούς τους και τον αγώνα της κοινότητας. Και εννοείται σε καμία περίπτωση να μη χρησιμοποιήσουν τα παιδιά ως εφαλτήριο γι' αυτό.

Απ' τη στιγμή που δεν έχουν κλειστεί σε γυάλα και ζούμε όλοι μαζί, θα πρέπει να τα βάζουν όλα κάτω και όχι να αδιαφορούν για τους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, αυτό είναι άσχημο.

Είναι όμως αυτό που έχω πει παλιότερα: θέλει προσοχή από τα ομόφυλα ζευγάρια που σκοπεύουν να υιοθετήσουν.

Θα πρέπει να σκέφτονται ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος ακόμα, και να βάζουν το παιδί τους πάνω απ' όλα, όχι τους εαυτούς τους και τον αγώνα της κοινότητας. Και εννοείται σε καμία περίπτωση να μη χρησιμοποιήσουν τα παιδιά ως εφαλτήριο γι' αυτό.

Απ' τη στιγμή που δεν έχουν κλειστεί σε γυάλα και ζούμε όλοι μαζί, θα πρέπει να τα βάζουν όλα κάτω και όχι να αδιαφορούν για τους άλλους.

Θα σου πω “παρόμοια” κατάσταση που έχω ζήσει... με τον σύντροφο μου είμαστε 11 χρόνια μαζί και έχουμε πάει σε άπειρες κοινωνικές εκδηλώσεις... στην αρχή ναι, ήταν δύσκολα, σιγά σιγά όμως ακόμα και κάποιοι στενοκέφαλοι που νόμιζαν ότι έκαναν χαβαλέ με τις δυο αδελφές, το σταμάτησαν γιατί είχαν να αντιμετωπίσουν και το φιλικό και κοινωνικό περιβάλλον μας... αυτό έγινε όχι γιατί το ζητήσαμε, αλλά γιατί κατάλαβαν ότι δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τους υπολοίπους... οπότε δεν θα έπρεπε το μερίδιο της ευθύνης να το έχει η οικογένεια, ακόμα και αν υπάρχει παιδί, αλλά το κοινωνικό περιβάλλον που δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει και να αποδεχτεί την "διαφορετικότητα" του άλλου...

Και εδώ είναι το βασικό μας θέμα... 

ΔΕΝ ήμαστε εξωγήινοι ούτε κάποιο σπάνιο είδος ανθρώπων με περίεργα βίτσια και γούστα... η μόνη μας διαφορά είναι ότι αντί να μου αρέσει η Τασούλα, μου αρέσει ο Κωστάκης! τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο....

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η διαφορά μπορεί να είναι αυτή, αλλά αφορά εσένα και το σύντροφό σου.

Όταν μπαίνει το παιδί στη μέση, η βαρύτητα πρέπει να δίνεται εκεί. Με το παιδί μπορεί να μη σας παίρνει να περάσουν 1, 2 ή 5 χρόνια μέχρι να προσαρμοστεί ο περίγυρός σας. Μπορεί να χρειαστούν 1-2 περιστατικά για να γίνει η «ζημιά».

Το αγοράκι που ανέφερε η nenya (που δε γνωρίζουμε και την ηλικία του) για να πει κάτι τέτοιο, κάτι σημαίνει, που ελπίζω να μη σημαίνει τίποτα και απλά να έτυχε να βγουν αυτές οι λέξεις απ' το στόμα του.

Φαντάζομαι δεν περιμένετε να αλλάξει ο κόσμος ή έστω ο περίγυρός σας απ' τη μία μέρα στην άλλη, όσο και να το θέλετε. Και πως γνωρίζετε ότι το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να περάσουν αρκετά χρόνια. Οπότε τι γίνεται στο μεσοδιάστημα;

Και αυτό που με απασχολεί εμένα είναι: το σκέφτεστε αυτό ή πρόσω ολοταχώς κι όπου μας βγάλει, θα τη βρούμε την άκρη, θα τους βάλουμε μυαλό κ.λπ.; Θα καταφέρετε να προστατεύσετε τα παιδιά απ' τις κακές γλώσσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ομοφυλοφιλία μέχρι πρόσφατα  αναφερόταν ως  ψυχιατρική διαταραχή.Το ότι αφαιρέθηκε από τις ψυχιατρικές διαταραχές θεωρώ ότι έγινε για πολιτικούς και ανθρωπιστικούς λόγους αλλά κυρίως επειδή οι ομοφυλόφιλοι είναι ένα σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού.Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι θεωρούνταν μια διαταραχή.Αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν για παράδειγμα οι παιδεραστές  η οι κτηνοβάτες αρχίζουν να πιέζουν ώστε να αναγνωριστεί το δικαίωμα τους στη διαφορετικότητα.Τονίζω ότι δεν  βάζω ομοφυλόφιλους στην ίδια κατηγορία με παιδεραστές και κτηνοβάτες αλλά όμως η λογική τους θα είναι  ίδια.Μειονότητες που θα ασκήσουν κοινωνικές πιέσεις ώστε οι διαταραχές τους να θεωρηθούν φυσιολογικοί σεξουαλικοί προσανατολισμοί.Ποιος είναι το όριο που θα μπει και ποιος θα αποφασίζει για το πότε και ποια μειονότητα θα έχει το δικαίωμα στη διαφορετικότητα;

Μου είναι αδιάφορο αν σε κάποιον αρέσει η Τασούλα η ο Κωστάκης αλλά στο θέμα της υιοθεσίας των παιδιών από από ομοφυλόφιλα  ζευγάρια είμαι αντίθετος.Επειδή υπάρχουν πολλά φυσιολογικά ζευγάρια που είναι άχρηστοι ως γονείς αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να  επιτρέπουμε τα  παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα αφύσικο περιβάλλον.

 

Επεξ/σία από Raptorex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@phanispal η λογική λέει ότι όσο πιο πολύ μας βλέπετε και καταλαβαίνετε οτι δεν διαφέρουμε σε τίποτα απο τα υπόλοιπα ζευγάρια, τόσο πιο πολύ θα μας αποδέχεστε... Τώρα για το θέμα του παιδιού... οι έρευνες αναφέρουν καλύτερη διαπαιδαγώγηση, γρηγορότερη ωρίμανση με μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση και κοινωνικοποίηση... αν αυτά είναι λίγα για ένα παιδί που είναι ευτυχισμένο, τι να πω...

@Raptorex σοβαρά τώρα... τα πιστεύεις??? Μήπως να ανοίξεις κανένα βιβλίο ή έστω site και να αρχίσεις το διάβασμα??? Ποτέ δεν ξέρεις τι θα μάθεις...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

@xgol Το πρόβλημα ξεκινάει εκεί που σταματάει το “δεν μου αρέσει” και αρχίζει το “δεν πρέπει να το κάνεις”...

Εσύ και εγώ, όπως και πολλοί εδώ μέσα αναγνωρίζουμε τα όρια αυτά... κάποιοι άλλοι, οι γνωστοί άγνωστοι, προσπαθούν να κάνουν λάστιχο αυτά τα όρια, γιατί όχι απλά δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν αλλά θέλουν να το κοροϊδέψουν, να το τραμπουκίσουν και τελικά να το απαγορεύσουν ως κάτι ανήθικο και ανώμαλο...

Εδώ είναι το πρόβλημα... βλέπεις άτομα να ξεκινάνε την συζήτηση εντός των ορίων της κοινής λογικής, χαίρεσαι που επιτέλους θα συζητήσεις και θα ανταλλάξεις απόψεις πάνω σε ένα θέμα και ξαφνικά σου πετάνε το δεν με ενοχλεί φτάνει να το κάνετε στο κρεβάτι σας... λες και ζητάμε να έχουμε ελευθέρας στο υπαίθριο σεξ...

Είναι ανώμαλο . 

Ανήθικο δεν είναι .

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

@phanispal η λογική λέει ότι όσο πιο πολύ μας βλέπετε και καταλαβαίνετε οτι δεν διαφέρουμε σε τίποτα απο τα υπόλοιπα ζευγάρια, τόσο πιο πολύ θα μας αποδέχεστε... Τώρα για το θέμα του παιδιού... οι έρευνες αναφέρουν καλύτερη διαπαιδαγώγηση, γρηγορότερη ωρίμανση με μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση και κοινωνικοποίηση... αν αυτά είναι λίγα για ένα παιδί που είναι ευτυχισμένο, τι να πω...

@Raptorex σοβαρά τώρα... τα πιστεύεις??? Μήπως να ανοίξεις κανένα βιβλίο ή έστω site και να αρχίσεις το διάβασμα??? Ποτέ δεν ξέρεις τι θα μάθεις...

Φίλε μο εγω δεν είχα ποτέ πρόβλημα να αποδεχθώ ζευγάρια . Όσο αφορά το θέμα του παιδιού οι απόψεις είναι πολλές αλλά η ουσία είναι ότι  είναι κρίμα να υπάρχουν παιδιά σε ορφανοτροφεία και ιδρύματα . Βέβαια εδώ ισχύει το καθεστώς που ισχύει και για τα ομόφυλα ζευγάρια δηλαδή οποίος έχει λεφτά ....

Τωρα αυτή η κουλτούρα που οποίος έχει διαφορετική άποψη όπως ο raptorex , τον υποτιμάται και θεωρείτε ότι δεν ξέρει , 

κατανταει κουραστική . 

7 ώρες πριν, *nenya* είπε

Απογοήτευση και θλίψη.
Έφερε μια συνάδελφος το αγοράκι της για μερικές ώρες στο γραφείο. Και υπήρξαν 3-4 άτομα που δεν είπαν ούτε γεια στο παιδάκι.
Και ο λόγος; 'Σιγά μην μιλήσουμε σε παιδί που μεγαλώνει με λεσβίες!'
Το αγοράκι μετά είπε στη μαμά του στ'αγγλικά [είναι αγγλίδα η μάνα]: 'Δεν με πειράζει που με κοιτούσαν περίεργα και δεν μου μίλησαν. Μην ανησυχείς μαμά.'

Σφίχτηκε η καρδιά μου. Τί έχει ν'ακούσει και να δει αυτό το παιδί μόνο και μόνο επειδή κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχουν και οικογένειες με 2 μαμάδες/μπαμπάδες....

Φίλε αλήθεια . Σας αφήνουν να έχετε  τα παιδιά στην δουλειά ;

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Alexandros7474 

Όταν υπάρχουν απόψεις που έχουν καταρριφθεί από όλη την επιστημονική κοινότητα εδώ και πολλές δεκαετίες όπως πχ...

 

Αναφορά σε κείμενο

Το ότι αφαιρέθηκε από τις ψυχιατρικές διαταραχές θεωρώ ότι έγινε για πολιτικούς και ανθρωπιστικούς λόγους

 

Αναφορά σε κείμενο

δεν αλλάζει το γεγονός ότι θεωρούνταν μια διαταραχή

 

Αναφορά σε κείμενο

Τονίζω ότι δεν βάζω ομοφυλόφιλους στην ίδια κατηγορία με παιδεραστές και κτηνοβάτες αλλά όμως η λογική τους θα είναι ίδια.

 

Αναφορά σε κείμενο

θα ασκήσουν κοινωνικές πιέσεις ώστε οι διαταραχές τους να θεωρηθούν φυσιολογικοί σεξουαλικοί προσανατολισμοί

 

Αναφορά σε κείμενο

ποια μειονότητα θα έχει το δικαίωμα στη διαφορετικότητα

 

Αναφορά σε κείμενο

δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να επιτρέπουμε τα παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα αφύσικο περιβάλλον

 

Αναφορά σε κείμενο

Είναι ανώμαλο .

 

Αναφορά σε κείμενο

Βέβαια εδώ ισχύει το καθεστώς που ισχύει και για τα ομόφυλα ζευγάρια δηλαδή οποίος έχει λεφτά ....

Μην περιμένεις κάποιος που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω να σου το πει... δεν το κάνει για να νιώσει καλύτερα, το κάνει για να σε προστατέψει από τυχών και άλλες βλακείες...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Alexandros7474 said:

Είναι ανώμαλο . 

Ανήθικο δεν είναι .

Φίλε μο εγω δεν είχα ποτέ πρόβλημα να αποδεχθώ ζευγάρια . Όσο αφορά το θέμα του παιδιού οι απόψεις είναι πολλές αλλά η ουσία είναι ότι  είναι κρίμα να υπάρχουν παιδιά σε ορφανοτροφεία και ιδρύματα . Βέβαια εδώ ισχύει το καθεστώς που ισχύει και για τα ομόφυλα ζευγάρια δηλαδή οποίος έχει λεφτά ....

Τωρα αυτή η κουλτούρα που οποίος έχει διαφορετική άποψη όπως ο raptorex , τον υποτιμάται και θεωρείτε ότι δεν ξέρει , 

κατανταει κουραστική . 

Φίλε αλήθεια . Σας αφήνουν να έχετε  τα παιδιά στην δουλειά ;

Φιλε; Μπαααα

Ναι, αφηνουν μια στο τοσο να φερει καποιος για λιγο το παιδι του. Με την προϋπόθεση να μην ενοχλει. Μονο που δεν ειναι αυτο το θεμα μας εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

@Raptorex σοβαρά τώρα... τα πιστεύεις??? Μήπως να ανοίξεις κανένα βιβλίο ή έστω site και να αρχίσεις το διάβασμα??? Ποτέ δεν ξέρεις τι θα μάθεις...

Η ερώτηση μου είναι τι θα γίνει όταν  άλλες κοινωνικές ομάδες που είναι τώρα στη λίστα των σεξουαλικών διαταραχών απαιτήσουν το δικαίωμα στη διαφορετικότητα και ποιος είναι αυτός που θα αποφασίζει ποια μειονότητα θα έχει το δικαίωμα στη διαφορετικότητα και ποια όχι.Θα έρχεται ο αυνανιστής και θα λέει ότι είναι δικαίωμα του να τον παίζει δημόσια  η κτηνοβάτης να έχει ερωτικές σχέσεις με ζώα  η ο παιδόφιλος να λέει ότι το να έχεις ένας ενήλικας σχέση με παιδάκια δεν είναι βιασμός.Το ξαναλέω ότι ότι δεν με ενδιαφέρει αν σε κάποιον αρέσει ο Κωστάκης η Τασούλα αλλά το ότι αφαιρέθηκε η ομοφυλοφιλία από τις ψυχιατρικές διαταραχές κατα την άποψη μου με κοινωνικοπολιτικά κριτήρια δημιουργεί κακό προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι, η διαφορά μπορεί να είναι αυτή, αλλά αφορά εσένα και το σύντροφό σου.

Όταν μπαίνει το παιδί στη μέση, η βαρύτητα πρέπει να δίνεται εκεί. Με το παιδί μπορεί να μη σας παίρνει να περάσουν 1, 2 ή 5 χρόνια μέχρι να προσαρμοστεί ο περίγυρός σας. Μπορεί να χρειαστούν 1-2 περιστατικά για να γίνει η «ζημιά».

Το αγοράκι που ανέφερε η nenya (που δε γνωρίζουμε και την ηλικία του) για να πει κάτι τέτοιο, κάτι σημαίνει, που ελπίζω να μη σημαίνει τίποτα και απλά να έτυχε να βγουν αυτές οι λέξεις απ' το στόμα του.

Φαντάζομαι δεν περιμένετε να αλλάξει ο κόσμος ή έστω ο περίγυρός σας απ' τη μία μέρα στην άλλη, όσο και να το θέλετε. Και πως γνωρίζετε ότι το πιθανότερο είναι να χρειαστεί να περάσουν αρκετά χρόνια. Οπότε τι γίνεται στο μεσοδιάστημα;

Και αυτό που με απασχολεί εμένα είναι: το σκέφτεστε αυτό ή πρόσω ολοταχώς κι όπου μας βγάλει, θα τη βρούμε την άκρη, θα τους βάλουμε μυαλό κ.λπ.; Θα καταφέρετε να προστατεύσετε τα παιδιά απ' τις κακές γλώσσες;

Έχω μιά γειτόνισσα,αθώα κοπέλα.Τα 'χε με κάποιον,έμεινε έγκυος και αυτός εξαφανίστηκε.Κράτησε το παιδί,το υιοθέτησε ο πατέρας της αλλά άκουσε τόσα που του άλλαξε σχολείο.Ζει δίπλα στους γονείς της με έναν ξαναπαντρεμένο και δεν τα πάνε και πολύ καλά.Μήπως θα έπρεπε να το κρατήσει στο υπόγειο όσο ετοιμάζεται η κοινωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Raptorex said:

Η ομοφυλοφιλία μέχρι πρόσφατα  αναφερόταν ως  ψυχιατρική διαταραχή.Το ότι αφαιρέθηκε από τις ψυχιατρικές διαταραχές θεωρώ ότι έγινε για πολιτικούς και ανθρωπιστικούς λόγους αλλά κυρίως επειδή οι ομοφυλόφιλοι είναι ένα σημαντικό κομμάτι του πληθυσμού.Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι θεωρούνταν μια διαταραχή.Αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν για παράδειγμα οι παιδεραστές  η οι κτηνοβάτες αρχίζουν να πιέζουν ώστε να αναγνωριστεί το δικαίωμα τους στη διαφορετικότητα.Τονίζω ότι δεν  βάζω ομοφυλόφιλους στην ίδια κατηγορία με παιδεραστές και κτηνοβάτες αλλά όμως η λογική τους θα είναι  ίδια.Μειονότητες που θα ασκήσουν κοινωνικές πιέσεις ώστε οι διαταραχές τους να θεωρηθούν φυσιολογικοί σεξουαλικοί προσανατολισμοί.Ποιος είναι το όριο που θα μπει και ποιος θα αποφασίζει για το πότε και ποια μειονότητα θα έχει το δικαίωμα στη διαφορετικότητα;

Μου είναι αδιάφορο αν σε κάποιον αρέσει η Τασούλα η ο Κωστάκης αλλά στο θέμα της υιοθεσίας των παιδιών από από ομοφυλόφιλα  ζευγάρια είμαι αντίθετος.Επειδή υπάρχουν πολλά φυσιολογικά ζευγάρια που είναι άχρηστοι ως γονείς αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να  επιτρέπουμε τα  παιδιά να μεγαλώνουν σε ένα αφύσικο περιβάλλον.

Πολλά πράγματα θεωρούνταν φυσιολογικά και κοινωνικά αποδεκτά και ηθικά πριν πολύ ή και λίγο καιρό.
Το να έχεις σκλάβους για παράδειγμα, η θανατική ποινή κλπ. τι πάει να πει? Ότι όλα αυτά καταργήθηκαν για πολιτικούς λόγους?!

Μπορεί να μην θέλουμε να το δούμε και να λέμε ότι ζούμε σε έναν σκατένιο κόσμο, αλλά η ανθρωπότητα ζει τα "καλύτερα" της χρόνια σε ότι αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα...
Φυσικά υπάρχει χώρος για βελτίωση και προς τα εκεί οδεύουμε αλλά σιγά-σιγά.

Οι ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί ψυχολογικό νόσημα γιατί πολύ απλά δεν είναι.
Έχουν γίνει μελέτες και το έχουν αποδείξει.

Το να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τους κτηνοβάτες και τους παιδεραστές είναι το λιγότερο άστοχο και νιώθω σαν να ακούω Alex Jones!!
Στην ομοφυλοφιλία υπάρχει συναίνεση μεταξύ ενηλίκων και αυτό από μόνο του λέει πολλά.
Κανένα ζώο ή παιδί δεν νομίζω να έχει δώσει την άδεια για το πηδήξουν... εν αντιθέσει ο Κωστάκης με τον Γιωργάκη τα συμφώνησαν και πηδήχτηκαν μια χαρά.

Σε ότι αφορά την υιοθεσία.. ένα παιδί για να μεγαλώσει σωστά, χωρίς προβλήματα χρειάζεται ένα σταθερό οικογενειακό περιβάλλον, προσοχή και αγάπη.
Ένα ομόφυλο ζευγάρι μπορεί να τα προσφέρει όλα αυτά χωρίς να του λείψει τίποτα του παιδιού.
Είναι καλύτερα το παιδί να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον το οποίο υπάρχει μόνο ένας γονιός? Όχι!
Είναι καλύτερα το παιδί να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον όπου οι ετερόφυλοι γονείς του είναι συνέχεια στην κόντρα και στα μαλώματα? Όχι!
Είναι καλύτερα το παιδί να μεγαλώνει στα ιδρύματα?
You get the point.

Σε άλλες χώρες όπου η υιοθεσία είναι αποδεκτή εδώ και πολλά χρόνια, έχουν γίνει έρευνες σε παιδιά που έχουν μεγαλώσει σε ομόφυλα ζευγάρια.
Τα αποτελέσματα τα βγάζουν εντελώς φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.
Περισσότερα παιδιά έχουν προβλήματα που προέρχονται από οικογένειες όπου είναι διαζευγμένα τα ζευγάρια..
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Τωρα αυτή η κουλτούρα που οποίος έχει διαφορετική άποψη όπως ο raptorex , τον υποτιμάται και θεωρείτε ότι δεν ξέρει , 

κατανταει κουραστική .

Δεν είναι θέμα κουλτούρας αλλά θέμα ωριμότητας και καλό είναι (όλοι μας) να μην έχουμε άποψη για τα πάντα (γιατί λεγόμαστε ξερόλες) και να μην πετάμε "μαργαριτάρια" εφόσον είμαστε παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο διότι φαινόμαστε γελοίοι. Κουραστικό έχει γίνει να αμπελοφιλοσοφούμε λέγοντας ο καθένας -κυριολεκτικά- το μακρύ και το κοντό του βασιζόμενος μόνο στην ωριμότητα του και τις προσωπικές του πεποιθήσεις παρα στο οποιοδήποτε επιστημονικό στοιχείο και στις κλινικές έρευνες που έχουν γίνει και να θεωρούνε και την άποψη τους κιόλας σεβαστή επειδή το λένε αυτοί. Προτείνω διάβασμα και μελέτη σε βάθος όλων των DSM  από την αρχή έως το DSM-III-R. Αυτά για αρχή ώστε -τουλάχιστον- να μπορεί να γίνει συζήτηση.

 

3 λεπτά πριν, Raptorex είπε

.....αλλά το ότι αφαιρέθηκε η ομοφυλοφιλία από τις ψυχιατρικές διαταραχές κατα την άποψη μου με κοινωνικοπολιτικά κριτήρια δημιουργεί κακό προηγούμενο.

Διάβασε τι γράφω παραπάνω και κατάλαβε ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν μας ποια είναι η άποψη σου για ένα τέτοιο ζήτημα. Το ίδιο ισχύει και για την άποψη μου πχ. Οι επιστήμονες έχουν κάνει αμέτρητες έρευνες για πάρα πολλά χρόνια, έχουν τεκμηριώσει και έχουν απαντήσει σχετικά. Υλικό υπάρχει (ανέφερα ήδη παραπάνω ένα σημαντικό). Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει ή να λάβει στα σοβαρά κάποιον που έχει μια λανθασμένη πεποίθηση επειδή είναι απλά.. η άποψη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

@Alexandros7474 

Όταν υπάρχουν απόψεις που έχουν καταρριφθεί από όλη την επιστημονική κοινότητα εδώ και πολλές δεκαετίες όπως πχ...

Μην περιμένεις κάποιος που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω να σου το πει... δεν το κάνει για να νιώσει καλύτερα, το κάνει για να σε προστατέψει από τυχών και άλλες βλακείες...

Έγραψε ο φίλος ´ μέχρι πρόσφατα θεωρούνταν ....κτλ ´ 

κατι που είναι γεγονός και εσυ τον χειραγωγεί φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Raptorex Φίλε μου παρακάτω σου έχω δυο (!) μόνο link...

Σεξουαλικός προσανατολισμός

Παραφιλία

θα ήθελα να τα διαβάσεις με προσοχή, να δεις τι ισχύει και τι όχι, τι πιστεύεις εσύ και που είσαι λάθος και μπερδεύεσαι .. έτσι μπας και μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...