Προς το περιεχόμενο

TEDxTalks,χρόνος και λογική


Apollonas25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Τον τελευταίο χρόνο γίναμε μάρτυρες αυτόπτες  του παραλογισμού που μαστίζει την κοινωνία των ΗΠΑ

εδώ και μερικά χρόνια

σήμερα αναπαράγουμε ΟΛΟΙ,λίγο πολύ,επιχειρήματα που ήδη έχουμε ακούσει σε συζητήσεις που

έχουμε δει στο Internet,μεταξύ μας.

 

 

Ουσιαστικά δημιουργήθηκε στην Ελλάδα εκβιαστικά μια κατάσταση

όπου λίγο πολύ,καλούμαστε να αποδείξει ο καθένας ξεχωριστά ότι δεν είναι ελέφαντας.

 

 

Βλέπω ότι η λογική και η κριτική σκέψη είναι στο στόχαστρο.

 

Πριν λίγες μέρες είδα μια διάλεξη στο tedx σχετικά με τον εθισμό στο διαδίκτυο,όπου μεταξύ άλλων,

ανέφερε ο ομιλητής το παιχνίδι Pokemon Go,κάτι που πια,ως κοινωνία,έχουμε αφήσει πίσω.

 

Θυμήθηκα λοιπόν ότι πριν έξι μήνες,εδώ στην χώρα μας,άνθρωποι,σοβαροί,ενήλικες,με καριέρες

οικογένειες,υποχρεώσεις

βγαίναν και κυνηγούσαν pokemon

και είχαν και επιχειρήματα υπέρ αυτής της δραστηριότητας

Τότε

Τώρα το άφησαν πίσω τους

Γιατί ήταν ηλίθιο

 

  

 

Τους βλέπω όμως,μερικούς από αυτούς στην καθημερινότητα μου,χωρίς να έχουν κάνει την αυτοκριτική τους.χωρίς να έχουν καταλάβει,ακόμα να προσπαθούν να

επιβάλουν στην κοινωνία πράγματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα λοιπόν ότι πριν έξι μήνες,εδώ στην χώρα μας,άνθρωποι,σοβαροί,ενήλικες,με καριέρες

οικογένειες,υποχρεώσεις

βγαίναν και κυνηγούσαν pokemon

και είχαν και επιχειρήματα υπέρ αυτής της δραστηριότητας

Ποιοι είναι αυτοί οι "σοβαροί"; Διότι δεν γνωρίζω κανέναν.

(και αδυνατώ να πιστέψω ότι συνδέονται αυτά τα δύο μεταξύ τους)

 ..............

 

Ίσως δίνεις περισσότερη σημασία απ' ότι χρειάζεται σε ανούσια πράγματα και -εν μέρει- το πρόβλημα με το οποίο καταπιάνεσαι το δημιουργείς εσύ στο μυαλό σου. Εάν έδινες λιγότερη σημασία, ή και καθόλου, δεν νομίζω πως θα χρειαζόταν να γράψεις το αρχικό σου post ούτε θα είχες τις παραπάνω ανησυχίες.

Ωραία.. κάποιοι ασχολούντουσαν με το pokemon go ή κάποια άλλη μαλακία (whatever).. who gives a shit?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που δε καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις ?

 

Αν έχεις παίξει Pokemon Go τότε είσαι χαζός και το γεγονός πως δεν έχεις μετανοήσει δημοσίως είναι ανησυχητικό.

 

Ακούγεται σκληρό αλλά αν το προσέξεις λίγο περισσότερο η ουσία του είναι πολύ ψαγμένη. Π.χ. αν έχεις παίξει DOTA ή αν πηγαίνεις γήπεδο να δεις την ΑΕΚ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με τα pokemon αυτό είναι κάτι που όλοι καταλαβαίνουμε την αδιαπραγμάτευτη και διαχρονική αξία του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία των tedx talks είναι βαρετά, κενά περιεχομένου και νοήματος που συνεισφέρουν στη συσσώρευση χαμηλού επιπέδου πληροφορίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι είναι αυτοί οι "σοβαροί"; Διότι δεν γνωρίζω κανέναν.

(και αδυνατώ να πιστέψω ότι συνδέονται αυτά τα δύο μεταξύ τους)

 

Ίσως δίνεις περισσότερη σημασία απ' ότι χρειάζεται σε ανούσια πράγματα και -εν μέρει- το πρόβλημα με το οποίο καταπιάνεσαι το δημιουργείς εσύ στο μυαλό σου. Εάν έδινες λιγότερη σημασία, ή και καθόλου, δεν νομίζω πως θα χρειαζόταν να γράψεις το αρχικό σου post ούτε θα είχες τις παραπάνω ανησυχίες.

Ωραία.. κάποιοι ασχολούντουσαν με το pokemon go ή κάποια άλλη μαλακία (whatever).. who gives a shit?

 

 

 

1)

έστω,βάλ το μέσα σε εισαγωγικά το σοβαροί

 

 

2)

καθόλου δε το δημιουργώ εγώ

είναι κομμάτι της κοινωνίας μας

είναι οι άνθρωποι που άκριτα αναπαράγουν ότι βλακεία δουν 

Η συντριπτική πλειοψηφία των tedx talks είναι βαρετά, κενά περιεχομένου και νοήματος που συνεισφέρουν στη συσσώρευση χαμηλού επιπέδου πληροφορίας.

 

δε ξέρω και δε με νοιάζει,απλά μου θύμισε τους κυνηγούς ποκεμον,δε μετέφερα κάτι από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα ΤΕD talks είναι βαρετά. Αν άφηναν λίγη ρητορική μίσους που είναι το αλατοπίπερο, θα γινόντουσαν πολύ πιο συναρπαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου δε το δημιουργώ εγώ

είναι κομμάτι της κοινωνίας μας

είναι οι άνθρωποι που άκριτα αναπαράγουν ότι βλακεία δουν

 

Κομμάτι της κοινωνίας μας είναι πολλές κάστες ανθρώπων. Κάποιες μας επηρεάζουν (πχ. κάφροι οδηγοί) και κάποιες όχι. Ε σε αυτές που δεν μας επηρεάζουν δεν δίνουμε σημασία και προσοχή. Δικαίωμα τους είναι εξάλλου. Για κάποιον μπορεί να είναι ηλιθιότητα κάποιος να παίζει παιχνίδια στον υπολογιστή, για κάποιον άλλο μπορεί να ηλιθιότητα κάποιος άλλος να βλέπει χαζομάρες στη τηλεόραση, το ίδιο με κάποιον άλλον που πάει στο γήπεδο και ούτω καθεξής. Και αυτά που κάνω εγώ μπορεί να φαίνονται ηλίθια σε κάποιον άλλον και είναι σεβαστό. Ε ας κάνουν λοιπόν ότι θέλουν. Γιατί θα πρέπει να μας αφορά; Ορισμένες φορές, κάποια πράγματα έχουν τόση αξία ανάλογα με την σημασία που τους δίνουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μπω στη διαδικασία να εξηγήσω το δέντρο και όχι το δάσος

 

Η ηλιθιότητα αυτών κυνηγούσαν pokemon

πέρα απ την απτή βλακεία του ότι μπαίνανε σε ιδιωτικούς χώρους,νοσοκομεία,σε δρόμους,κανα δυο πέσαν σε λιμάνι 

 

 

είναι,στη βάση της,ότι δέχτηκαν άκριτα μια συμπεριφορά που διαφημίστηκε και κλείσαν τα αυτιά τους στην κριτική που τους ασκήθηκε.

 

 

Το αν ήταν ηλίθιο ή όχι κρίνεται απ το πόσοι  συνεχίζουν το κυνήγι ακόμη και πόσοι όχι.

 

 

 

Το πρόβλημα που βλέπω είναι ότι οι ίδιοι άνθρωποι με την ίδια πρακτική συνεχίζουν ακάθεκτοι να προπαγανδίζουν ηλιθιότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα σου είναι ότι είναι αν είναι ή όχι χαζό να παίζεις Pokemon Go ή ότι είναι τραγικό που κάποιοι στα TEDtalks κάνουν ομιλίες για μη υπαρκτά ζητήματα ? 


Αν έχεις παίξει Pokemon Go τότε είσαι χαζός και το γεγονός πως δεν έχεις μετανοήσει δημοσίως είναι ανησυχητικό.

 

Ακούγεται σκληρό αλλά αν το προσέξεις λίγο περισσότερο η ουσία του είναι πολύ ψαγμένη. Π.χ. αν έχεις παίξει DOTA ή αν πηγαίνεις γήπεδο να δεις την ΑΕΚ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με τα pokemon αυτό είναι κάτι που όλοι καταλαβαίνουμε την αδιαπραγμάτευτη και διαχρονική αξία του.

 

και το TED που κολλάει σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...