Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα ορθογραφιας


mcharis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνοι, απλά όταν ανοίγεις ένα θέμα για την ορθογραφία πρέπει να φροντίζεις πρώτα απ' όλα να είσαι εσύ σωστός. Ειδικά το αγγλικό ερωτηματικό δε μπορεί σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί αβλεψία ή τυχαίο σφάλμα.

Συμφωνώ σε αυτό. Εγώ το έγραψα πιο γενικά και ειδικά εδώ μέσα που το βλέπω αρκετά συχνά. Μπορεί να μπει κάποιος (αν είναι καινούργιο μέλος χτυπάει ακόμα πιο άσχημα σε μένα) να ρωτήσει κάτι και να ασχοληθούμε ειρωνικά με την ορθογραφία του και όχι με το να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι κάποια σημεία στίξης που αρκετοί δεν ξέρουν που βρίσκονται στο πληκτρολόγιο και θεωρούν

περιττό να ψάξουν να τα βρουν όταν βολεύονται με κάτι παρόμοιο έστω και λάθος.

 

Το Ελληνικό ερωτηματικό και εγώ δεν ήξερα που βρίσκεται στο πληκτρολόγιο γιατί σημειώνεται σε λάθος

θέση,  δεν υπάρχει εκεί  υπέθετα ότι το έχουν παραλείψει και χρησιμοποιούσα το Αγγλικό ώσπου κάποιος 

νομίζοντας ότι το κάνω επίτηδες με πρόσβαλε και όταν του απάντησα ότι δεν ξέρω που είναι μου είπε ότι

απλά βρίσκεται στο Q

 

Τόσο απλό που βγαίνει άμεσα ενώ για το Αγγλικό πρέπει να πατήσεις και το Shift. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ελληνικό ερωτηματικό και εγώ δεν ήξερα που βρίσκεται στο πληκτρολόγιο γιατί σημειώνεται σε λάθος

θέση,  δεν υπάρχει εκεί  υπέθετα ότι το έχουν παραλείψει και χρησιμοποιούσα το Αγγλικό ώσπου κάποιος 

νομίζοντας ότι το κάνω επίτηδες με πρόσβαλε και όταν του απάντησα ότι δεν ξέρω που είναι μου είπε ότι

απλά βρίσκεται στο Q

 

Με αφορμή αυτό, λύσε μου τώρα για χαβαλέ μια παρόμοια απορία που έχω εγώ...

 

Πώς γίνεται να έχει μάθει κανείς ελληνικό πληκτρολόγιο, να γράφει Ν χρόνια σ' αυτό, να έχει μάθει απέξω ότι τα γράμματα πάνε έτσι, πατάς V βγαίνει Ω, βάζεις σίγμα τελικό πατώντας το W... και να μην έχει πατήσει ποτέ το Q έστω από περιέργεια να δει τι κάνει;;;   :-D

 

Παρεμπιπτόντως, η ίδια περιέργεια είναι που μου έμαθε κάποτε τι πατάς για να γράψεις λέξεις όπως "μπαΐλντισα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα δεν έχουν εξήγηση.Απλά γίνονται χωρίς να υπάρχει γιατί B) . ;;;;

 

Edit. Tο  ω ή το ν ή το ψ ή το ς σημειώνονται πάνω στα πλήκτρα.

Το ερωτηματικό δεν  σημειώνεται στο Q.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι άνθρωποι ήταν αναλφάβητοι, και απλά τώρα που έχει και η κουτσή Μαρία φβ, φαίνεται. Παλιότερες εποχές κάποιοι δεν είχαν καν τη πολυτέλεια να τελειώσουν το δημοτικό, ειδικά σε καμιά επαρχία, και από μικρά τα παιδιά τα έστελναν για μεροκάματο.

 

Δε μιλάω για ανθρώπους που σήμερα είναι έφηβοι, 20ηδες, 30ηδες, αλλά άνθρωποι 60 και πάνω που πρόλαβαν άλλες εποχές. Οι σημερινοί νέοι στη πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν δικαιολογούνται.

 

 

ΥΓ εμένα μου τη σπαν "λάθη" που δε περνιουνται για λάθη ποια, όπως που γράφουν πολλοί το αυγό "αβγό". Υποτίθεται οτι ονομάστηκε έτσι επειδή το μαζεύουν απ το κοτέτσι την αυγή. Άρα αυγό πρέπει να γράφεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ εμένα μου τη σπαν "λάθη" που δε περνιουνται για λάθη ποια, όπως που γράφουν πολλοί το αυγό "αβγό". Υποτίθεται οτι ονομάστηκε έτσι επειδή το μαζεύουν απ το κοτέτσι την αυγή. Άρα αυγό πρέπει να γράφεται.

Για το τραινο τι εχεις να πεις?

Πολλα τα καθημερινα λαθη,αλλα αυτο που με στοιχιωνει ειναι το "ως αναφορα", αντι για οσον αφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια πηγή ότι βγήκε από το ότι μαζεύεται την αυγή;

 

Γιατί,

αβγό < μεσαιωνική ελληνική αβγό(ν) < αρχαία ελληνική ᾠόν < ᾠFόν < πρωτοελληνική *ōyyón < ινδοευρωπαϊκή (ρίζα) *h₂ōwyóm ‎(αβγό) < *h₂éwis ‎(πουλί)

 

(από τη συνεκφορά: τὰ ᾠά > ταωά > ταουγά > ταβγά > τ’ αβγά > αβγό· πβ. αφτί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τραινο τι εχεις να πεις?

Πολλα τα καθημερινα λαθη,αλλα αυτο που με στοιχιωνει ειναι το "ως αναφορα", αντι για οσον αφορα.

Κοίτα το τραίνο προέρχεται από ξένη λέξη. Υπάρχουν καποιοι που νομίζουν οτι σωστό είναι να το γράψεις με τρόπο που θυμίζει οπτικά τη πρωτότυπη λέξη "train" και άρα το γράφουν με αι, και άλλοι είναι υπέρ της απλοποίησης. Εγώ επειδή όταν ήμουν μικρός όλοι το έγραφαν με αι, το γράφω τραίνο, χωρίς όμως να υποστηριζω πως απαραίτητα έτσι είναι σωστό.

 

Το "οσο αναφορά" και άλλα τέτοια super cringy μου τη σπαν κι εμένα

Έχεις κάποια πηγή ότι βγήκε από το ότι μαζεύεται την αυγή;

 

Γιατί,

 

Όχι δεν έχω. Αλλά όταν πήγαινα σχολείο με ύψιλον μας μάθαιναν να το γράφουμε, και παντού έτσι το έβλεπα. Πρώτη φορά το είδα να γράφεται με βήτα από Αλβανό. Αλλά αυτός έγραφε και τα πάντα με ιωτα. Μετά τους Αλβανούς άρχισαν και πολλοί Έλληνες να το γράφουν έτσι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινε δεν ξερω που κολλανε οι Αλβανοι αλλα προσωπικα απλα κοιταξα τα βιβλια Α' Δημοτικου πριν λιγο καιρο και ειδα οτι το διδασκουν πλεον με αβ αντι για αυ. Οποτε τα παιδια δεν αντιγραφουν τους Αλβανους που λες. Απλα το Υπουργειο Παιδειας κ η ομαδα που φτιαχνει τα βιβλια της γλωσσας αποφασισαν το 'αυγο' να διδασκεται 'αβγο', το 'κτηριο' να διδασκεται 'κτιριο' κλπ. Δεν γνωριζω την αιτια. Φανταζομαι για να κανουν την ορθογραφια πιο ευκολη στα παιδια;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα δεν έχουν εξήγηση.Απλά γίνονται χωρίς να υπάρχει γιατί B) . ;;;;

 

Edit. Tο  ω ή το ν ή το ψ ή το ς σημειώνονται πάνω στα πλήκτρα.

Το ερωτηματικό δεν  σημειώνεται στο Q.

To ερωτηματικό σημειώνεται στο q στα ελληνικά πληκτρολόγια. Στα δικά μου τουλάχιστον! :P

 

Για το τραινο τι εχεις να πεις?

Πολλα τα καθημερινα λαθη,αλλα αυτο που με στοιχιωνει ειναι το "ως αναφορα", αντι για οσον αφορα.

Καλά το ως αναφορά το ακούς και στην τηλεόραση συνέχεια, εκεί που υποτίθεται πρέπει να μιλάνε στοιχειωδώς σωστά αυτοί που κάνουν τους παρουσιαστές, δημοσιογράφους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινε δεν ξερω που κολλανε οι Αλβανοι αλλα προσωπικα απλα κοιταξα τα βιβλια Α' Δημοτικου πριν λιγο καιρο και ειδα οτι το διδασκουν πλεον με αβ αντι για αυ. Οποτε τα παιδια δεν αντιγραφουν τους Αλβανους που λες. Απλα το Υπουργειο Παιδειας κ η ομαδα που φτιαχνει τα βιβλια της γλωσσας αποφασισαν το 'αυγο' να διδασκεται 'αβγο', το 'κτηριο' να διδασκεται 'κτιριο' κλπ. Δεν γνωριζω την αιτια. Φανταζομαι για να κανουν την ορθογραφια πιο ευκολη στα παιδια;

Εγώ δε πήγα Πρώτη πριν λίγο καιρό, αλλά πριν απο 25 χρόνια. Δε καταλαβαίνω τι δε καταλαβαίνεις. Ήμουν ξεκάθαρος. Πρώτη φορά είδα να το γράφει έτσι άνθρωπος που γενικά δεν ήξερε ορθογραφία και όλα τα έγραφε με ιωτα κτλπ.

 

Η ορθογραφία, και μάλιστα σε τόσο απλές λέξεις δεν είναι δύσκολη. Τουλάχιστον για υγιή παιδί που δε τεμπελιαζει. Εμείς που μάθαμε να τα γράφουμε αλλιώς τι πάθαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...