Προς το περιεχόμενο

The Crown (Netflix)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/11/2020 στις 2:58 ΠΜ, Backpacker είπε


Εντάξει στην αρχή ειναι η Νταιάνα στα 18-20 ετη της προφανώς θα είναι αγαθιάρα.  Εμένα πάντως μου θύμισε φατσικά πάρα πολύ την Τζόντι Φόστερ όταν ήταν νέα στις πρώτες τις ταινίες. 
Εδώ έπαιξε καλά...έπιασε πάρα πολύ και την φωνή της Νταιάνας. Κολμαν κλασσικά δύναμη. Ευχάριστη έκπληξη η Άντερσον που μετά το ρόλο της μιλφάρας στο Sex Education στάθηκε πάρα μα πάρα πολύ καλά και εδώ πέρα στον ρόλο της Θάτσερ. Τρομερή ομοιότητα στον τόνο και στο ρυθμό της φωνής. 

Συμφωνώ και για την Άντερσον και στο ότι μοιάζει τη Τζόντι Φόστερ!! Εξαιρετική η ομοιότητα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν κατάφερα να τελειώσω καν τον πρώτο κύκλο.Πολύ ωραία σκηνοθεσία και ερμηνείες αλλά δε βρήκα κανένα ενδιαφέρων για να τη συνεχίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 2:26 ΜΜ, RazielKvlt είπε

Δεν κατάφερα να τελειώσω καν τον πρώτο κύκλο.Πολύ ωραία σκηνοθεσία και ερμηνείες αλλά δε βρήκα κανένα ενδιαφέρων για να τη συνεχίσω.

την ξεκίνησα γιατί είδα μια σκηνή της 4ης σαιζόν με Θάτσερ VS The Queen.

Η αλήθεια είναι ότι το στόρυ δεν έχει αγωνία, ούτε σε κρατάει σε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, παρόλα αυτά είναι τόσο προσεγμένη με πολύ καλές ερμηνείες, μαθαίνεις και λιγη ιστορία, οπότε με ένα ποτάκι το βράδυ χαλαρά τη βλέπεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου φάνηκε εξαιρετική με εξαίρεση τον τρίτο κύκλο που θα τον χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορο. 

Πρέπει βέβαια να σου αρέσει και το συγκεκριμένο είδος. Προσωπικά σε όποιον έχει δει και του άρεσε το house of cards θα την συνεστηνα ανεπιφύλακτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, onelonelystar είπε

την ξεκίνησα γιατί είδα μια σκηνή της 4ης σαιζόν με Θάτσερ VS The Queen.

Η αλήθεια είναι ότι το στόρυ δεν έχει αγωνία, ούτε σε κρατάει σε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, παρόλα αυτά είναι τόσο προσεγμένη με πολύ καλές ερμηνείες, μαθαίνεις και λιγη ιστορία, οπότε με ένα ποτάκι το βράδυ χαλαρά τη βλέπεις!

Μπορεί να τη συνεχίσω μόνο για να μάθω ποιος είναι ποιος.Καθαρα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Την ξεκίνησα και είμαι στο 5ο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν. Πραγματικά όπως διάβασα και πιο πάνω είναι η ζωή των κοπρόσκυλων σε σειρά !

Μου αρέσει πολύ η αναπαράσταση της εποχής, τα σκηνικά και τα κοστούμια. Τα έχουν πετύχει όλα. Κινήσεις, εκφορά λόγου, συμπεριφορά χαρακτήρων, μάλλον πρέπει να έχουν διαβάσει κάποιες βιογραφίες οι σεναριογράφοι για να τα αποτυπώνουν όλα έτσι.

Η Claire Foy είναι τέλεια σαν Ελισσάβετ, και ο Smith σαν Φίλιππος, ο Harris ως Γεώργιος είναι τρομερός, ειδικά στη σκηνή του πάρτυ των Χριστουγέννων συγκινεί και δείχνει πολύ ανθρώπινος, ο δε έκπτωτος Εδουάρδος είναι τόσο γλυώδης και μισάνθρωπος όπως φαίνεται στις επιστολές του στη Σίμπσον, προς τον κοινό κόσμο, που σου έρχεται να σπάσεις την τηλεόραση από τα νεύρα με το σιχαμένο τρομερή η ερμηνεία του Jenings.

Aυτό επίσης που παρατηρώ είναι πως οι χαρακτήρες που ενσαρκώνουν τη βασιλική οικογένεια, είναι όμορφοι εμφανισιακά δεν είναι είναι κακομούτσουνοι όπως οι πραγματικοί. Η Foy με το όμορφο παρουσιαστικό της σε κάνει να συμπαθήσεις την κακομούτσουνη και φλεγματική συγχωρεμένη...

Μέχρι στιγμής με κρατάει δεν την έχω βαρεθεί, και βλέπουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η δεύτερη σεζόν και ξεκίνησα την τρίτη.

Παρατήρησα το εξής παράδοξο, η δεύτερη τελειώνει το 1962 και η τρίτη ξεκινάει το 1964, δύο χρόνια διαφορά δηλαδή. Οι ηθοποιοί που ενσαρκώνουν τους βασικούς χαρακτήρες έχουν γεράσει πολύ, οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ηλικιακό παρουσιαστικό μέσα σε δύο χρόνια, αλλά οι γαλαζοαίματοι αλλάζουν 😂 . Ειδικά ο Φίλιππος (Menzies) έγινε γεράκος μέσα σε δύο χρόνια 😂 δεν μπορεί καν να μιλήσει σωστά, σαν να γρυλίζει ακούγεται. Η Ελισσάβετ (Colman) ψευδίζει κάπως ενοχλητικά. Menzies και Coleman είναι τρομεροί και συμπαθέστατοι ηθοποιοί όμως η γνώμη μου είναι πως δεν ταίριαξαν καθόλου.

Θα μπορούσαν να έχουν κρατήσει Foy και Smith και με λίγο καλό μακιγιάζ να τους φέρουν ηλικιακά δυο χρόνια μετά, αλλά προτίμησαν την αλλαγή. Παρά το παράδοξο αυτό, με κρατάει ακόμα και την συνεχίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέλος όλες οι σεζόν μέχρι στιγμής. Απ' ότι διάβασα θα υπάρξει και 6η που θα είναι η τελευταία.

Δεν θα σχολιάσω κάτι γιατί σαν παραγωγή είναι από τις πιο άψογες που έχω δει.

Αν ένιωθα μια απέχθεια προς ο,τιδήποτε "βασιλικό" πριν δω τη σειρά, τώρα τη νιώθω x10. Αν όλο αυτό το συνονθύλευμα ήταν καθημερινοί άνθρωποι με οικογένειες απλά θα είχαν καταλήξει στα ψυχιατρεία και στις φυλακές. Αφού βέβαια οι Βρετανοί γουστάρουν όλο αυτό το συρφετό, εμάς δεν μας ενδιαφέρει, τους αποφέρει και πολλά λεφτά άλλωστε.

Πάμε για το 1899 τώρα και καλές γιορτές με το Andor.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...