Προς το περιεχόμενο

ΙΚΑ και μπλοκάκι


Tyl3r_Durden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...εκτός αν έχεις αγοράσει επαγγελματικό εξοπλισμό πρόσφατα, οπότε ανάλογα με τον χρόνο χρήσης θα σου ζητήσουν επιστροφή του ΦΠΑ.

Σε εμένα, ευτυχώς, δεν έδωσαν και πολλή σημασία σε αυτό. Ο λογιστής μου είχε γράψει κάποιο ποσό για τα μάτια του κόσμου. Ο υπάλληλος μουρμούρησε "καλά μόνο τόσα; Πέρυσι έδωσες 3500 για υπολογιστή"...

Ο,τι πάγια έχεις τα κάνεις αυτοπαραδοση και αποδιδεις τον ΦΠΑ οκ μπορεί να βγει και χρεωστική η δήλωση που θα κανεις στη συνέχεια, αλλά αυτό δεν σταματάει τη διακοπή. Η διακοπή θα γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίθετο βασικά. Έχουμε ξεχάσει και για ποιο λόγο τα πληρώνουμε πλέον με όλες αυτές τις αλλαγές.

Ο εφκα και το ικα είναι η ασφάλιση σου (ιατροφαρμακευτική και συνταξιοδοτικό), αφού λοιπόν πληρώνεις το ικα γιατί να πληρώνεις και τον εφκα?

Γιατί θέλουν να τελειώσουν τον ελεύθερο επαγγελματία και γενικά τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις

 

Όλοι χαμηλόμισθοι υπάλληλοι, αυτό είναι το σχέδιο για την Ελλάδα σε περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθέλα να με διαφωτίσετε όσοι έχετε σχετική εμπερία. 

Δουλεύω ήδη σε μια εταιρία ως προγραμματιστής και είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ (full time 25 ενσημα/μηνα). Παράλληλα μιλάω με μια εταιρία στο εξωτερικό και σκοπεύω να συνεργαστώ μαζί τους ως contractor χωρίς ομως να αφήσω την δουλεια που έχω τωρα. 

Με ρώτησαν πόσα θα τους χρεώνω hourly αλλά δεν τους απάντησα ακόμα γιατί θέλω πρώτα να έχω μια καθαρή εικόνα του τι έξοδα θα έχω και πόσα θα μου μένουν καθαρά στο τέλος.

Επειδή θέλω να είμαι νόμιμος googlαρα λίγο το θέμα μου και απ ότι κατάλαβα θα πρέπει να ανοίξω μπλοκάκι και να κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι εξής:

 

1. Θα πληρώνω ασφάλεια στον ΟΑΕΕ ενώ είμαι ήδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ?

2. Τι ποσοστό χρημάτων θα μου μένει καθαρό εάν π.χ το έσοδα μου απο το μπλοκάκι είναι 30.000 EUR τον χρόνο?

 

Ευχαριστώ

 

1. Ναι, θα πληρώνεις και ΕΦΚΑ/Μισθωτών (ΙΚΑ) και ΕΦΚΑ/Μη-Μισθωτών (ΟΑΕΕ).

Επίσης, όταν θα πας να κάνεις την έναρξη, ο ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ θα ζητήσει να δει τα Ε1 σου της τελευταίας πενταετίας, κι αν έχεις εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα χωρίς έναρξη (όπως Αποδείξεις Επαγγελματικής Δαπάνης & Τίτλους Κτήσης), τότε θεωρεί ότι ασκούσες ελευθέριο επάγγελμα ανασφάλιστος, σε ασφαλίζει αναδρομικά και σου ρίχνει και πρόστιμο.

 

2. Αν έχεις καθαρό αποτέλεσμα προ φόρων και εισφορών 30.000€ (δηλ. μετά τις όποιες δαπάνες σου), τότε ο ΕΦΚΑ που θα αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη χρήση θα είναι 12 Χ 683,75€ = 8.205€. Μπορεί στην αρχή, που δεν θα έχεις ιστορικό στον ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ, να πληρώνεις το ονομαστικό ελάχιστο (167,95€), αλλά όταν κλείσει η χρήση και ρίξεις το Ε1/Ε3 σου, ο ΕΦΚΑ θα κάνει αναδρομικά την αναπροσαρμογή σε 683,75€ — και θα σε πάει έτσι και στην επόμενη χρήση, μέχρι να πέσει το Ε1/Ε3 εκείνης.

Ο φόρος εισοδήματος, το τέλος επιτηδεύματος και η εισφορά αλληλεγγύης θα είναι 7.941€ (επειδή οι ασφαλιστικές εισφορές που θα 'χεις καταβάλει κι άρα θα εκπίπτουν είναι μειωμένες) — και λόγω πρώτης χρήσης θα έχεις και 100% προκαταβολή φόρου άλλα 6.715€ (που θα συμψηφιστούν με τον φόρο της επόμενης χρήσης).

Συνολικά θα δώσεις άμεσα 12 Χ 167,95 + 7941 + 6715 = 16.672€, δηλ. το 55,6% του καθαρού αποτελέσματός σου.

Στην επόμενη χρήση θα 'χεις να δίνεις τα υπόλοιπα 6.190€ στον ΕΦΚΑ απ' την κερδοφορία της πρώτης χρήσης, αλλά θα έχεις κάβα στην εφορία τα 6.715€ απ' την προκαταβολή.

 

 

Το ΦΠΑ είναι όσο είναι στην Ελλάδα, δηλαδή 24%? ή όσο είναι στην χώρα που έχει την έδρα της η εταιρία? 

 

Οι τιμολογήσεις σε λήπτες υπηρεσιών εκτός Ελλάδας (οι οποίοι εδρεύουν εκτός Ελλάδας και δεν έκαναν χρήση των υπηρεσιών εντός Ελλάδας) δεν έχουν ΦΠΑ. Εάν η εταιρία βρίσκεται εντός Ε.Ε., πρέπει να έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές παραδόσεις στην έναρξή σου, και θα υποβάλλεις κάθε μήνα δήλωση ενδοκοινοτικών. Πιθανότατα ο Έφορος να ζητήσει να γίνει και αυτοψία στην έδρα που θα δηλώσεις για να δεχτεί την έναρξη, λόγω των ενδοκοινοτικών. Εάν η εταιρία βρίσκεται εκτός Ε.Ε., πάλι δεν θα βάζεις ΦΠΑ. Αυτό έχει την ενδεχόμενη συνέπεια να μην μπορείς να συμψηφίζεις με κάτι τον ΦΠΑ των δαπανών σου, διότι τα παραστατικά που εσύ θα εκδίδεις δεν θα έχουν ΦΠΑ. Έτσι τα έξοδά σου θα σου φαίνονται αυξημένα, αφού όλος ο ΦΠΑ θα γίνεται πιστωτικός, και θα πρέπει να κάνεις κατά περιόδους αίτημα επιστροφής του ΦΠΑ σου. Αυτό, βέβαια, προϋποθέτει κάποιον έλεγχο απ' τη ΔΟΥ για να σου επιστραφεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τελευταία για επιστροφή φπα τα έβαζαν άμεσα χωρίς ιδιαίτερο έλεγχο, μετά έκαναν κάποιους δειγματοληπτικούς και βρήκαν τέρατα

 

αλλά το καλοκαίρι που έκανα τελευταία φορά για κάνα 7χιλιαρο μπήκαν χωρίς πολλά πολλά (μάλλον είχαν εντολές να τελειώνουν πιο γρήγορα αυτές τις διαδικασίες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

1. Ναι, θα πληρώνεις και ΕΦΚΑ/Μισθωτών (ΙΚΑ) και ΕΦΚΑ/Μη-Μισθωτών (ΟΑΕΕ).

Επίσης, όταν θα πας να κάνεις την έναρξη, ο ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ θα ζητήσει να δει τα Ε1 σου της τελευταίας πενταετίας, κι αν έχεις εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα χωρίς έναρξη (όπως Αποδείξεις Επαγγελματικής Δαπάνης & Τίτλους Κτήσης), τότε θεωρεί ότι ασκούσες ελευθέριο επάγγελμα ανασφάλιστος, σε ασφαλίζει αναδρομικά και σου ρίχνει και πρόστιμο.

 

2. Αν έχεις καθαρό αποτέλεσμα προ φόρων και εισφορών 30.000€ (δηλ. μετά τις όποιες δαπάνες σου), τότε ο ΕΦΚΑ που θα αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη χρήση θα είναι 12 Χ 683,75€ = 8.205€. Μπορεί στην αρχή, που δεν θα έχεις ιστορικό στον ΕΦΚΑ/ΟΑΕΕ, να πληρώνεις το ονομαστικό ελάχιστο (167,95€), αλλά όταν κλείσει η χρήση και ρίξεις το Ε1/Ε3 σου, ο ΕΦΚΑ θα κάνει αναδρομικά την αναπροσαρμογή σε 683,75€ — και θα σε πάει έτσι και στην επόμενη χρήση, μέχρι να πέσει το Ε1/Ε3 εκείνης.

Ο φόρος εισοδήματος, το τέλος επιτηδεύματος και η εισφορά αλληλεγγύης θα είναι 7.941€ (επειδή οι ασφαλιστικές εισφορές που θα 'χεις καταβάλει κι άρα θα εκπίπτουν είναι μειωμένες) — και λόγω πρώτης χρήσης θα έχεις και 100% προκαταβολή φόρου άλλα 6.715€ (που θα συμψηφιστούν με τον φόρο της επόμενης χρήσης).

Συνολικά θα δώσεις άμεσα 12 Χ 167,95 + 7941 + 6715 = 16.672€, δηλ. το 55,6% του καθαρού αποτελέσματός σου.

Στην επόμενη χρήση θα 'χεις να δίνεις τα υπόλοιπα 6.190€ στον ΕΦΚΑ απ' την κερδοφορία της πρώτης χρήσης, αλλά θα έχεις κάβα στην εφορία τα 6.715€ απ' την προκαταβολή.

 

 

 

Οι τιμολογήσεις σε λήπτες υπηρεσιών εκτός Ελλάδας (οι οποίοι εδρεύουν εκτός Ελλάδας και δεν έκαναν χρήση των υπηρεσιών εντός Ελλάδας) δεν έχουν ΦΠΑ. Εάν η εταιρία βρίσκεται εντός Ε.Ε., πρέπει να έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές παραδόσεις στην έναρξή σου, και θα υποβάλλεις κάθε μήνα δήλωση ενδοκοινοτικών. Πιθανότατα ο Έφορος να ζητήσει να γίνει και αυτοψία στην έδρα που θα δηλώσεις για να δεχτεί την έναρξη, λόγω των ενδοκοινοτικών. Εάν η εταιρία βρίσκεται εκτός Ε.Ε., πάλι δεν θα βάζεις ΦΠΑ. Αυτό έχει την ενδεχόμενη συνέπεια να μην μπορείς να συμψηφίζεις με κάτι τον ΦΠΑ των δαπανών σου, διότι τα παραστατικά που εσύ θα εκδίδεις δεν θα έχουν ΦΠΑ. Έτσι τα έξοδά σου θα σου φαίνονται αυξημένα, αφού όλος ο ΦΠΑ θα γίνεται πιστωτικός, και θα πρέπει να κάνεις κατά περιόδους αίτημα επιστροφής του ΦΠΑ σου. Αυτό, βέβαια, προϋποθέτει κάποιον έλεγχο απ' τη ΔΟΥ για να σου επιστραφεί.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!

Βέβαια το 55,6% που αναφέρεις το θεωρώ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ποσοστό και τώρα καταλαβαίνω γιατί όλοι κλείνουν τα μπλοκάκια τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...