Προς το περιεχόμενο

ΙΚΑ και μπλοκάκι


Tyl3r_Durden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθέλα να με διαφωτίσετε όσοι έχετε σχετική εμπερία. 

Δουλεύω ήδη σε μια εταιρία ως προγραμματιστής και είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ (full time 25 ενσημα/μηνα). Παράλληλα μιλάω με μια εταιρία στο εξωτερικό και σκοπεύω να συνεργαστώ μαζί τους ως contractor χωρίς ομως να αφήσω την δουλεια που έχω τωρα. 

Με ρώτησαν πόσα θα τους χρεώνω hourly αλλά δεν τους απάντησα ακόμα γιατί θέλω πρώτα να έχω μια καθαρή εικόνα του τι έξοδα θα έχω και πόσα θα μου μένουν καθαρά στο τέλος.

Επειδή θέλω να είμαι νόμιμος googlαρα λίγο το θέμα μου και απ ότι κατάλαβα θα πρέπει να ανοίξω μπλοκάκι και να κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι εξής:

 

1. Θα πληρώνω ασφάλεια στον ΟΑΕΕ ενώ είμαι ήδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ?

2. Τι ποσοστό χρημάτων θα μου μένει καθαρό εάν π.χ το έσοδα μου απο το μπλοκάκι είναι 30.000 EUR τον χρόνο?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΟΑΕΕ μαλλον παιρνεις απαλλαγη και δε χρειαζεται να πληρωνεις κατι.

 

Στο hourly λογικα θα πρεπει να συμπεριλαβεις ΦΠΑ.

 

Για φορο εισοδηματος δεν εχω καποια εμπεριστατωμενη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΟΑΕΕ μαλλον παιρνεις απαλλαγη και δε χρειαζεται να πληρωνεις κατι.

 

Στο hourly λογικα θα πρεπει να συμπεριλαβεις ΦΠΑ.

 

Για φορο εισοδηματος δεν εχω καποια εμπεριστατωμενη αποψη.

Μέγα λάθος αυτό που είπες περί απαλλαγής. Μάλλον έχεις μείνει ημερολογιακά κάπου ένα χρόνο πίσω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το φορολογικο σύστημα ειναι πολυπλοκο με συνεχεις αλλαγες που ακομη και οι λογιστες δυσκολευονται να ακολουθησουν, καλυτερα να απενθυνθεις σε καποιο λογιστικο γραφείο για σιγουρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι στο ΙΚΑ και έχεις μπλοκάκι θα πληρώνεις, αν δεν έχεις κόψει τιμολόγιο κάποιο μίνιμουμ ποσό, και αν κόβεις θα πληρώνεις και κάποιο ποσοστό. Αυτό ίσχυε την αρχή του χρόνου, οπότε και έκλεισα και εγώ το δικό μου μπλοκάκι.

Επειδή όμως όλα αυτά αλλάζουν, όπως προϋπώθηκε, απευθύνσου σε ένα λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειπώθηκε και μιας και είναι σχετικό: Το κόστος για να κλείσει κάποιος το μπλοκάκι ποιο είναι; Ο γκούκλης δεν τα λέει και πολύ ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, επειδη και εγω εχω δεχθει παρομοια προταση, ποσο τρατζικ ειναι σε μια χωρα με 20% ανεργια και τεραστιο εμπορικο ελλειμα, να θες να δημιουργησεις μια θεση εργασιας χρηματοδοτουμενη 100% απο εξαγωγες και το **λο το κρατος να μη σε αφηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΟΑΕΕ μαλλον παιρνεις απαλλαγη και δε χρειαζεται να πληρωνεις κατι.

 

Στο hourly λογικα θα πρεπει να συμπεριλαβεις ΦΠΑ.

 

Για φορο εισοδηματος δεν εχω καποια εμπεριστατωμενη αποψη.

 

Το ΦΠΑ είναι όσο είναι στην Ελλάδα, δηλαδή 24%? ή όσο είναι στην χώρα που έχει την έδρα της η εταιρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, επειδη και εγω εχω δεχθει παρομοια προταση, ποσο τρατζικ ειναι σε μια χωρα με 20% ανεργια και τεραστιο εμπορικο ελλειμα, να θες να δημιουργησεις μια θεση εργασιας χρηματοδοτουμενη 100% απο εξαγωγες και το **λο το κρατος να μη σε αφηνει.

 

ποσο τρατζικ ειναι που οσοι κανουν κατι τετοιο, consultant φαση και λοιπα, απλα ανοιγουν μια εταιρεια στη Βουλγαρια και κοβουν τιμολογια απο κει γιατι στο δαιδαλο γραφειοκρατιας Ελλαδα λυση δε βρισκεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά , είναι 26% επί των καθαρών κερδών για τον ΕΦΚΑ μετά έχεις ένα 22% φόρο + 100% προκαταβολή φόρου και μετά την 5ετια +650 φόρο επιτηδεύματος.

Αυτά τα ολίγα ,χοντρικά θα σου μένουν τα μισά περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΟΑΕΕ μαλλον παιρνεις απαλλαγη και δε χρειαζεται να πληρωνεις κατι.

 

 

αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας πολύ (πολύ) χοντρικά παίζει το εξής

 

1) δεν είσαι μισθωτός, έχεις κέρδη πληρώνεις εφκα με βάση τα κέρδη

2) δεν είσαι μισθωτός έχεις ζημιά, πληρώνεις το ελάχιστο 167.95 το μήνα

2)είσαι και μισθωτός, για το κομμάτι των κερδών από το ελευθέριο επάγγελμα πληρώνεις εφκα ανάλογα.. 

3) είσαι μισθωτός και δεν έχεις κέρδη σαν ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνεις γύρω στο 10αρικο το μήνα εφκα 

Επειδή ειπώθηκε και μιας και είναι σχετικό: Το κόστος για να κλείσει κάποιος το μπλοκάκι ποιο είναι; Ο γκούκλης δεν τα λέει και πολύ ξεκάθαρα.

τζάμπα είναι το να κάνεις διακοπή.. αν έχεις δημιουργήσει χρέη είναι άλλο θέμα, αλλά το να κλείσεις δεν έχει κόστος (εκτός αν πληρώσεις κάποιον να σου το κάνει) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τζάμπα είναι το να κάνεις διακοπή.. αν έχεις δημιουργήσει χρέη είναι άλλο θέμα, αλλά το να κλείσεις δεν έχει κόστος (εκτός αν πληρώσεις κάποιον να σου το κάνει) 

...εκτός αν έχεις αγοράσει επαγγελματικό εξοπλισμό πρόσφατα, οπότε ανάλογα με τον χρόνο χρήσης θα σου ζητήσουν επιστροφή του ΦΠΑ. 

Σε εμένα, ευτυχώς, δεν έδωσαν και πολλή σημασία σε αυτό. Ο λογιστής μου είχε γράψει κάποιο ποσό για τα μάτια του κόσμου. Ο υπάλληλος μουρμούρησε "καλά μόνο τόσα; Πέρυσι έδωσες 3500 για υπολογιστή"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω πληρωνω οαεε κ μου βαζουν κ ικα..εστω στο ικα επρεπε να παιρνεις απαλαγη κ να σ εδινε ο εργοδοτης σου κατι παραπανω...

Το αντίθετο βασικά. Έχουμε ξεχάσει και για ποιο λόγο τα πληρώνουμε πλέον με όλες αυτές τις αλλαγές.

Ο εφκα και το ικα είναι η ασφάλιση σου (ιατροφαρμακευτική και συνταξιοδοτικό), αφού λοιπόν πληρώνεις το ικα γιατί να πληρώνεις και τον εφκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...