Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό προγραμματιστή


XYZHelloWorld

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν κάποια δείγματα ή βίντεο για ένα σωστό βιογραφικό για κάποιον που ασχολείται με την πληροφορική? αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι πως παρουσιάζουμε τα skills μας. Σε ένα σοβαρό βιογραφικό (όχι Infographic) πως κατηγοριοποιείς τις γλώσσες ανάλογα με το επίπεδο της γνώσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση φίλε μου κ εγώ. Πριν λίγες ώρες ξεκίνησα να γράφω το βιογραφικό μου. Από όσα έχω καταλάβει δεν υπάρχει "ορισμένος" τρόπος για να κάνεις αυτό που ζητάς. Η επιλογή είναι δική σου κ υπάρχει ελευθερία. Δες διάφορα templates που κυκλοφορούν για να πάρεις ιδέες. Άμα κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό τρόπο για να το κάνεις αυτό θα με ενδιέφερε κ εμένα γιατί στη σχολή κ από προσωπική ενασχόληση έχω μάθει ένα κάρο γλώσσες, αλλά εννοείται όχι στο ίδιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bιογραφικό σημείωμα Europass:

 

Πέντε έγγραφα που σας βοηθούν να παρουσιάσετε τις δεξιότητες και τα προσόντα σας με σαφή και εύληπτο τρόπο στην Ευρώπη.

 

Link.png Site: Europass  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bιογραφικό σημείωμα Europass:

 

Πέντε έγγραφα που σας βοηθούν να παρουσιάσετε τις δεξιότητες και τα προσόντα σας με σαφή και εύληπτο τρόπο στην Ευρώπη.

 

Link.png Site: Europass  

Εντάξει δεν βοηθάει κ πολύ. Καταρχάς έχει πολύ μεγάλη έκταση. Καλύτερα να περιοριστείς σε 1-2 σελίδες κ τα skills σου να είναι σχετικά με την θέση που κυνηγάς. Κ εγώ έχω κάνει σερβιτόρος αλλά δεν θα το βάλω στο βιογραφικό που στέλνω για developer. Το ιδανικό από ότι διαβάζω θα ήταν να χωρέσουν όλα σε 1 σελίδα. 2 maximum!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Creddle.io ή για πιο hardcore overleaf->resume templates.

 

Europass ούτε για πλάκα. Επίσης ηλικίες/φύλο/φωτογραφία για εξωτερικό μην το στείλετε καλύτερα καν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO, όσο περισσότερη πραγματική εμπειρία αποκτάς, αυτό που έχει σημασία δεν είναι να πεις ότι ξέρω την τάδε γλώσσα και το δείνα framework αλλά να γράψεις για το κάθε project που συμμετείχες τι responsibilities και τι achievements είχες

 

Τελείως ενδεικτικά:

 

Led a team of five in creating a ...

Migrated monolithic payments system to microservices architecture

Managed infrastructure monitoring system, effectively increasing service SLA 10x

 

Αν θες ντε και καλά να γράψεις ονομάτα τεχνολογιών, που δεν είναι λάθος γιατί θέλεις να έχεις keywords για να περνάει το CV σου τα αυτοματοποιημένα φιλτρα των recruiters/HR, βάλε σε κάθε project και μια γραμμή με software stack όπου θα κάνεις απλή παράθεση τεχνολογιών χωρίς να αναφέρεσαι σε επίπεδο γνώσης.

 

Γενικά, είναι πιο δύσκολο να γράψεις έτσι ένα CV, ιδίως όταν δεν έχεις και πολύ εμπειρία, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

 

edit

 

Πωπω... τώρα είδα ποιος άνοιξε το thread...

και κάθομαι και απαντάω και σοβαρά ο μλκς

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν βοηθάει κ πολύ. Καταρχάς έχει πολύ μεγάλη έκταση. Καλύτερα να περιοριστείς σε 1-2 σελίδες κ τα skills σου να είναι σχετικά με την θέση που κυνηγάς. Κ εγώ έχω κάνει σερβιτόρος αλλά δεν θα το βάλω στο βιογραφικό που στέλνω για developer. Το ιδανικό από ότι διαβάζω θα ήταν να χωρέσουν όλα σε 1 σελίδα. 2 maximum!

 

 

εγω εβαλα στο βιογραφικο μου οτι δουλευα σερβιτορος και μετρησε θετικα στην συνεντευξη. Θεωρω οτι αν δεν εχεις επαγγελματικη εμπειρια πρεπει να το βαλεις, αν εχεις αρκετη δεν χρειαζεται!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εβαλα στο βιογραφικο μου οτι δουλευα σερβιτορος και μετρησε θετικα στην συνεντευξη. Θεωρω οτι αν δεν εχεις επαγγελματικη εμπειρια πρεπει να το βαλεις, αν εχεις αρκετη δεν χρειαζεται!!!

Συγγνώμη που ρωτάω. Για τι δουλειά ήταν η συνέντευξη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όπως είναι γνωστό στον τομέα της Ανάπτυξης Λογισμικού "There are no silver bullets", έτσι ΔΕΝ θες template λόγο ότι είσαι μοναδικός.

 

Απλά φρόντισε ότι βάλεις να το πεις όσο Λακωνικά γίνετε και να δίξεις και 2-3 projects (ξεκίνα και απο μόνος σου ή βάλε κανα χεράκι σε κανα project ελευθέρου Λογισμικού), βάλε βασικά στοιχεία επικοινωνίας και link που θα σου δείχνουν ότι είσαι ο ποιο γαμάου developer που υπάρχει (δεν χρειάζετε να είσαι απλά πρέπει να ΠΟΥΛΣΕΙΣ ότι είσαι ;) ):

 

Κάποια απο αυτά τα link είναι:

  • Github profile
  • Stack Overflow Developer Story
  • Linkedin

Εαν σε έχουν γράψει εφημερίδες (θετικά λόγια πάντα) ή έχεις πάει και σε hackathon ή έχεις παρουσιάσει project, τότε βάλτο δέν χάνεις τίποτε

 

Τέλος ΜΕΛΕΤΗΣΕ τα βιβλία:

Θυμίσου η λέξη-κλειδί είναι "desighn patterns" (που προυποθέτουν γνώση της γλώσσας και κάποιον framework.)

 

Τέλος σημείωσε ότι άλλα σου λένε στην συνέντευξη άλλα μπορεί να κάνεις και να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...