Προς το περιεχόμενο

Roadtrip στην Ελλάδα


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και επιστρέφω στην Ελλάδα για κανένα τρίμηνο χαλάρωσης ξεκούρασης και περισυλλογής, σκέφτηκα να κάνω ένα roadtrip ανοιξιάτικο (γύρω Απρίλιο με Μάιο) στην ηπειρωτική χώρα. Θέλω οι έμπειροι να μου προτείνετε ωραίες διαδρομές για εκείνη την εποχή. Γενικώς εκτός από νησιά δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο λίγο Πελοπόννησο και αυτή παλιά. Ο χρόνος που θέλω να αφιερώσω είναι 10 με 12 μέρες, θέλω να ξεκινήσω από Αθήνα και να καταλήξω εκεί. Ιδανικά θα ήθελα να μένω σε κάθε μέρος 2-3 μέρες max και να συνεχίζω για το επόμενο. Θέλουμε φύση πράσινο και φαγητό μέχρι θανάτου. Παρακαλώ τα φώτα σας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και επιστρέφω στην Ελλάδα για κανένα τρίμηνο χαλάρωσης ξεκούρασης και περισυλλογής, σκέφτηκα να κάνω ένα roadtrip ανοιξιάτικο (γύρω Απρίλιο με Μάιο) στην ηπειρωτική χώρα. Θέλω οι έμπειροι να μου προτείνετε ωραίες διαδρομές για εκείνη την εποχή. Γενικώς εκτός από νησιά δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο λίγο Πελοπόννησο και αυτή παλιά. Ο χρόνος που θέλω να αφιερώσω είναι 10 με 12 μέρες, θέλω να ξεκινήσω από Αθήνα και να καταλήξω εκεί. Ιδανικά θα ήθελα να μένω σε κάθε μέρος 2-3 μέρες max και να συνεχίζω για το επόμενο. Θέλουμε φύση πράσινο και φαγητό μέχρι θανάτου. Παρακαλώ τα φώτα σας!

 

Λοιπόν Ολλανδέζα  :P, διαδρομή δε μπορώ να σου προτείνω για όλη την Ελλάδα, απλά πέρσι είχα κάνει ένα οδοιπορικό εδώ:

 

https://www.google.gr/search?q=%CE%91%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CE%A6%CF%89%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&dcr=0&ei=n9ECWr_TJOOY6ASZ0Lto

 

Η διαδρομή είναι απολαυστική από Αθήνα αν μπεις από Κάστρο στην Εθνική. Η διαφορά απολαυστικής με την ενοχλητική και κουραστική από τη στιγμή που θα αρχίσεις τα στροφιλίκια στα Βουνά , εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό (έχει ΠΑΡΑ πολλές στροφές). Όταν φθάσεις στον Αθανάσιο Διάκο στην κεντρική πλατεία, σου προτείνω Ταβέρνα  . Να σε προετοιμάσω μόνο για το μενού, περιλαμβάνει κυρίως αρνίσιο και πρόβειο κρέας καθώς και κατσικίσιο. Δεν μυρίζει πέρα από βουτυρίλα . Είναι δικής τους παραγωγής και ελευθέρας βοσκής επί το πλείστον. Η δεύτερη σου επιλογή είναι το μοσχαρίσιο, προς θεού μη πάρεις γουρούνι εκεί πάνω, θα τους προσβάλλεις. Μετά έχουν καταπληκτικές πίτες και επίσης κάτι που δεν περίμενα- Φοβερά γευστικό παγωτό από πρόβειο γάλα που σβήνει από το χάρτη κορυφαίες εμπορικές "gourme" μάρκες παγωτών. Δοκίμασε τη μαύρη σοκολάτα. :wub:  Αν το τιμήσεις περιμένω εντυπώσεις. Εγώ έφυγα πάντως σκασμένος! 2 φορές σε όλη μου τη ζωή έχω φάει τόσο καλό κρέας!

 

Υ.Γ. Να δεις καιρό πριν να πας και να έχεις μαζί σου πάντα αλυσίδες χιονιού τέτοια εποχή. Εγώ είχα πάει Σεπτέμβριο και ήταν κομπλέ. Πιάνει άνετα χιόνι, κι άνετα μπορείς να αποκλειστείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και επιστρέφω στην Ελλάδα για κανένα τρίμηνο χαλάρωσης ξεκούρασης και περισυλλογής, σκέφτηκα να κάνω ένα roadtrip ανοιξιάτικο (γύρω Απρίλιο με Μάιο) στην ηπειρωτική χώρα. Θέλω οι έμπειροι να μου προτείνετε ωραίες διαδρομές για εκείνη την εποχή. Γενικώς εκτός από νησιά δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο λίγο Πελοπόννησο και αυτή παλιά. Ο χρόνος που θέλω να αφιερώσω είναι 10 με 12 μέρες, θέλω να ξεκινήσω από Αθήνα και να καταλήξω εκεί. Ιδανικά θα ήθελα να μένω σε κάθε μέρος 2-3 μέρες max και να συνεχίζω για το επόμενο. Θέλουμε φύση πράσινο και φαγητό μέχρι θανάτου. Παρακαλώ τα φώτα σας!

Προσπερνάς με συνοπτικες Στερεα Ελλάδα και φτάνεις Βολο. Ανεβαινεις Μακρυνιτσα και αν θελεις το γυριζεις κατεβαίνοντας από την πισω πλευρα.

Την επομενη Μετέωρα. Περνάς την υπόλοιπη μέρα εκει μοναστήρια – βραχοι κλπ. Παιζει και αναρρίχηση αν το εχεις.

 

 

sky-and-the-rocks-of-meteora.ashx?h=1200

 

 

Διαμονη καπου εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g1070999-d2193681-Reviews-Camping_Vrachos-Kastraki_Kalambaka_Trikala_Region_Thessaly.html

Την επομενη Μετσοβο - Γιαννενα – και φαι στη Νιαο στο Ανηλιο, αξιοθεατα – καστρο ιωαννινων – Νησακι – κερινο μουσείο κλπ.

Την επομενη Τζουμερκα και στα χωρια Καλαρρύτες και συρράκο. Μπορεις να κανεις τη διαδρομή και με τα ποδια αναμεσα στα 2 χωρια.

Παιζει και ραφτινγκ στον Αραχθο ή τις επομενες μερες στον Βοιδοματη. Απαραιτητο το τηλ για να σας βαλουν σε γκρουπ και να σας πουν αν εχει νερα.

 

 

syrrako.JPG?1374524499

 

 

Επομενες δυο - τρεις μερες για Ζαγοροχώρια – Φαράγγι Βικου και Δρακολιμνη.

Περπατηματατα , φυση, παραδοσιακα χωρια κλπ

 

 

thea-lithos-dilofo.jpg

 

Vikos-Gorge-15.jpeg

 

 

Μετά ανεβαινεις Καστορια και λίμνη – Νυμφαιο - απαραιτητο το φαι στην ταβερνα του Θωμα στο Σκληθρο. Διαμονη στο Νυμφαιο και επισκεψη στον Αρκτουρο

 

 

kastoria-limni-1.jpg

h-1-traditional-village.ashx?w=820&h=483

 

 

http://www.arcturos.gr/

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g5602945-d4859642-Reviews-Thomas_Taverna-Sklithro_Florina_Region_West_Macedonia.html

Επομενη μερα στη Φλωρινα για καφε και βολτα στο ποτάμι

 

 

florina-640x350.jpg

 

 

Την επομενη Θεσσαλονικη Και οποτε βαρεθεις κατεβαινεις προς Λιτόχωρο.

 

 

 

33_Mount_Olympus_from_Litochoro.jpg

 

 

Φαραγγι Ενιπέα κλπ Δεν αναφερω Ολυμπο γιατι λογικα θα εχει χιονια.

Και συνεχιζεις προς ΑΘηνα

 

post-61654-0-42164000-1510136508_thumb.png

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrisxxx σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Καστοριά, Φλώρινα έχω ξαναπάει οπότε λέω να τα παραλείψω γιατί μου φαίνονται κάπως πιο χειμερινοί προορισμοί κιόλας. Αν θέλω να κάτσω λίγο παραπάνω στο Πήλιο ποιά μέρη δεν πρέπει να χάσω; (τρελαίνομαι να χαζεύω τη θάλασσα από ψηλά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω μια μικρή παράκαμψη στο πλάνο του Chrisxxx? Πριν έρθεις Καλαμπάκα- Μετέωρα, ερχόμενοι από Αθήνα κατευθυνθείτε προς Καρδίτσα με προορισμό την Λίμνη Πλαστήρα https://www.google.gr/search?q=%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=fs&gws_rd=cr&dcr=0&ei=OQ0DWqLSCeP06ASarpj4Ag

μπορείτε να μείνετε ενα-δυο βράδια .

Επίσης, μπορείτε να αφιερώσετε δυο-τρεις βραδιές στα ορεινά χωριά των Τρικάλων ( για να διαφημίσω και λίγο την πόλη μου :P)  Πύλη, Περτούλι,Νεραιδοχώρι http://elati-pertouli.gr/

Αν είσαι των χειμερινών σπορ, το Περτούλι έχει και χιονοδρομικό κέντρο αν το θελήσει ο καιρός να χιονίσει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρομοιο roadtrip προσπαθησα να κανω καποτε, με προορισμο τα πανεμορφα Μετεωρα. Λογω διαφωνιας του αδερφου μου με τον χαρτη της Ελλαδας, βρεθηκαμε σε ενα χωριο στο Περτουλι, να φοραω εγω δανεικη ζακετα (κρυο κατακαλοκαιρα) και να τρωμε και οι δυο πατατες τηγανιτες και λουκανικα. Πηγαμε να σηκωθουμε και δεν μπορουσαμε (απο το τσιπουρο, ενιωθα οτι σταματησε ο χρονος). Διανυκτερευσαμε εκει. Το roadtrip ελαβε τελος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrisxxx σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Καστοριά, Φλώρινα έχω ξαναπάει οπότε λέω να τα παραλείψω γιατί μου φαίνονται κάπως πιο χειμερινοί προορισμοί κιόλας. Αν θέλω να κάτσω λίγο παραπάνω στο Πήλιο ποιά μέρη δεν πρέπει να χάσω; (τρελαίνομαι να χαζεύω τη θάλασσα από ψηλά)

Μακρυνίτσα - Πορταρια, απο τα "μπροστά". Με την Μακρυνιτσα να ειναι πολυ πιο ομορφη για μενα. Πισω ειναι περισσότερο για καλοκαιρι αλλά μπορεις να πας Μακρυρράχη - Ζαγορα, Τσαγκαράδα ή στα παραλιακα Αγ.Ιωαννης - Μυλοπόταμος καμια βολτα. Και μεσα ο Βολος λεει με τα τσιπουράδικα οπως και το λιμανι του για βολτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Ολλανδέζα  :P, διαδρομή δε μπορώ να σου προτείνω για όλη την Ελλάδα, απλά πέρσι είχα κάνει ένα οδοιπορικό εδώ:

 

https://www.google.gr/search?q=%CE%91%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82+%CE%A6%CF%89%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&dcr=0&ei=n9ECWr_TJOOY6ASZ0Lto

 

Η διαδρομή είναι απολαυστική από Αθήνα αν μπεις από Κάστρο στην Εθνική. Η διαφορά απολαυστικής με την ενοχλητική και κουραστική από τη στιγμή που θα αρχίσεις τα στροφιλίκια στα Βουνά , εξαρτάται καθαρά από τον οδηγό (έχει ΠΑΡΑ πολλές στροφές). Όταν φθάσεις στον Αθανάσιο Διάκο στην κεντρική πλατεία, σου προτείνω Ταβέρνα  . Να σε προετοιμάσω μόνο για το μενού, περιλαμβάνει κυρίως αρνίσιο και πρόβειο κρέας καθώς και κατσικίσιο. Δεν μυρίζει πέρα από βουτυρίλα . Είναι δικής τους παραγωγής και ελευθέρας βοσκής επί το πλείστον. Η δεύτερη σου επιλογή είναι το μοσχαρίσιο, προς θεού μη πάρεις γουρούνι εκεί πάνω, θα τους προσβάλλεις. Μετά έχουν καταπληκτικές πίτες και επίσης κάτι που δεν περίμενα- Φοβερά γευστικό παγωτό από πρόβειο γάλα που σβήνει από το χάρτη κορυφαίες εμπορικές "gourme" μάρκες παγωτών. Δοκίμασε τη μαύρη σοκολάτα. :wub:  Αν το τιμήσεις περιμένω εντυπώσεις. Εγώ έφυγα πάντως σκασμένος! 2 φορές σε όλη μου τη ζωή έχω φάει τόσο καλό κρέας!

 

Υ.Γ. Να δεις καιρό πριν να πας και να έχεις μαζί σου πάντα αλυσίδες χιονιού τέτοια εποχή. Εγώ είχα πάει Σεπτέμβριο και ήταν κομπλέ. Πιάνει άνετα χιόνι, κι άνετα μπορείς να αποκλειστείς.

Ελα πες,δικη σας ειναι η ταβερνα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και επιστρέφω στην Ελλάδα για κανένα τρίμηνο χαλάρωσης ξεκούρασης και περισυλλογής, σκέφτηκα να κάνω ένα roadtrip ανοιξιάτικο (γύρω Απρίλιο με Μάιο) στην ηπειρωτική χώρα. Θέλω οι έμπειροι να μου προτείνετε ωραίες διαδρομές για εκείνη την εποχή. Γενικώς εκτός από νησιά δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά στην Ελλάδα, μόνο λίγο Πελοπόννησο και αυτή παλιά. Ο χρόνος που θέλω να αφιερώσω είναι 10 με 12 μέρες, θέλω να ξεκινήσω από Αθήνα και να καταλήξω εκεί. Ιδανικά θα ήθελα να μένω σε κάθε μέρος 2-3 μέρες max και να συνεχίζω για το επόμενο. Θέλουμε φύση πράσινο και φαγητό μέχρι θανάτου. Παρακαλώ τα φώτα σας!

Να πας Τζουμέρκα και Ζαγοροχώρια.

Είναι κοντά σχετικά και στα Ζαγοροχώρια να κάνεις rafting. Εκεί θα δεις το μεγαλείο της φύσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα πες,δικη σας ειναι η ταβερνα ε?

 

Μακάρι να ήταν. Θα γινόμουν 150 κιλά και με χοληστερίνη 700. Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά εαν έχω κάνει λεφτά μέχρι να γεράσω να παω να μείνω εκεί στο χωριό. Δεν έχω ξαναδεί τόση ησυχία, ηρεμία και ποιοτικό φαγητό.

Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις! Σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Κάτι που δεν αξίζει;

 

Μeh διαδρομή από αυτοκινητοδρόμους και εθνικές οδούς... Δε βλέπεις τίποτα. Το Περτούλι που ανέφεραν οι παραπάνω κι αυτό τρομερός προορισμός + οτι περνάς κι από μετέωρα. Αν κάνεις μια παράκαμψη στα Τρίκαλα και πας προς τα κει αξίζει. Βάλτου πινέζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............................Μeh διαδρομή από αυτοκινητοδρόμους και εθνικές οδούς... Δε βλέπεις τίποτα.................................

 

+1000000 και από μένα.

 

@ ts Αν με την λέξη roadtrip περιγράφεις απλά τον τρόπο μετακίνησης, δηλαδή τρόπος για να πας από το Α στο Β, τότε οκ.

Αν όμως εννοείς ότι και η μετακίνηση είναι μέσα σε αυτά που θες να απολαύσεις τότε οι αυτοκινητόδρομοι "πρέπει" να βγουν εκτός.

Όπως "ανακάλυψα" πριν αρκετά χρόνια οι αυτοκινητόδρομοι (και σε Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό) προσφέρουν ταχύτητα και ασφάλεια αλλά όχι θέα.

Αν λοιπόν έχεις το χρόνο και το ταξίδι με το αυτοκίνητο δεν σε κουράζει, αφήνεις στην άκρη το highway και πιάνεις επαρχιακούς δρόμους. Χωριά και κωμοπόλεις μπαίνουν στην πορεία σου, σκυλιά γατιά και περαστικοί θα πετάγονται (προσοχή), η ταχύτητα πέφτει και άρα το ταξίδι μακραίνει αλλά τελικά γνωρίζεις τον τόπο (αν είναι ζητούμενο), ρίχνεις απείρως καλύτερες μάσες από το όποιο ΣΕΑ και γυρίζεις με όμορφες εικόνες στο μυαλό, φωτογραφίες στη μηχανή και πιθανότατα τοπικά προϊόντα στις αποσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...