Προς το περιεχόμενο

Roadtrip στην Ελλάδα


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αν και το route το έβγαλε το google ανάλογα με τον συντομότερο δρόμο, μιλάς για κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι που θα έχανα θέα εάν πήγαινα από αυτοκινητόδρομο; Πχ από Βόλο για Άθηνα ή από Ναύπλιο για Πάτρα, δεν πιστεύω πως έχει τίποτα τρομερό στους επαρχιακούς δρόμους να δεις. Βέβαια όπως είπα δεν έχω δει και πολύ την Ελλάδα οπότε πολύ πιθανό να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαγοροχωρια, Πηλιο ειναι must για αυτο που αναφερεις.
Και Πελοποννησο να πας....Καλαβρυτα, Τρικαλα Κορινθιας, Δημητσανα, Βυτινα, Μονεμβασια, Μανη κλπ. 

Οσο για διαδρομες με αυτοκινητο γενικα δεν εχω κανει και πολλα οποτε δεν ξερω. Η καλυτερη μου ηταν αυτη 

https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9D%CE%B1%CF%8D%CF%80%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%82,+303+00/%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B1,+341+00/@38.39616,22.4428478,10z/data=!3m1!4b1!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x135e529625885b49:0xfaccd58bc384d267!2m2!1d21.8348729!2d38.3929775!1m5!1m1!1s0x14a1164bc2d6174b:0x380b0a5f7b34c904!2m2!1d23.6050695!2d38.4645245!2m1!2b1!3e0
Την επελεξα για να αποφυγω διοδια κυριως αλλα ηταν απιστευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αν και το route το έβγαλε το google ανάλογα με τον συντομότερο δρόμο, μιλάς για κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι που θα έχανα θέα εάν πήγαινα από αυτοκινητόδρομο; Πχ από Βόλο για Άθηνα ή από Ναύπλιο για Πάτρα, δεν πιστεύω πως έχει τίποτα τρομερό στους επαρχιακούς δρόμους να δεις. Βέβαια όπως είπα δεν έχω δει και πολύ την Ελλάδα οπότε πολύ πιθανό να κάνω λάθος.

 

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας σαν "τρομερό".

Σίγουρα δεν θα χάσεις θέα που θα μπορούσε να μπει στο bucket list του οποιουδήποτε.

Απλά μιλάω περισσότερο για γενικότερη ταξιδιωτική προσέγγιση και όχι για συγκεκριμένο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις! Σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Κάτι που δεν αξίζει;

 

Από Γιάννενα μέχρι Φιλιππιάδα έχει ωραία διαδρομή από τη παλιά εθνική οδό, με κορυφαίο ένα μέρος όπου περνάς μέσα από μια κοιλάδα και είναι ένα ποταμάκι παράλληλα στο δρόμο. Δε την έχω κάνει από το νέο αυτοκινητόδρομο, οπότε δε ξερω πως είναι από εκεί η θέα συγκριτικά.

 

Απο εκεί και πέρα, μέχρι περίπου Αντίρριο θα πήγαινα από το νέο δρόμο. Λίγο πριν το Αντίρριο όμως θα έμπαινα πάλι στη παλιά εθνική, για να περάσω τη Παλιοβούνα περιμετρικά και όχι μέσα από το τούνελ. Κάπου στα Χανια Γαβρολίμνης έχει νομίζω έξοδο απο τον αυτοκινητόδρομο. Εχει υπέροχη θέα όπως κατεβαίνεις από Παλιοβούνα (Πατραϊκός, γέφυρα, Παναχαϊκό απέναντι), εφόσον σου αρέσει να βλέπεις και τη θάλασσα από ψηλά.

 

Αν δε καίγεσαι να περάσεις από Ναύπλιο/Μυκήνες στο συγκεκριμένο ταξίδι, η Αθηνών-Πατρών δε λέει και πολλά, όπως μάλλον θα γνωρίζεις... Η διαδρομή "πάνω από το αυλάκι" είναι πολύ πιο όμορφη, ειδικά το Ναύπακτος-Λειβαδιά, με θέα από ψηλά και πιθανές στάσεις σε Γαλαξίδι, Δελφούς, Αράχοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ το Ναύπλιο ρε γαμώτο, είναι από τα αγαπημένα μου μέρη, αλλά ίσως έχεις δίκιο καλύτερα ίσως να αφήσω την Πελοπόννησο αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ψησατε με αυτα που διαβασα εδω μεσα 

 

την πεμπτη εκλεισα να παω τρικαλα κορινθιας για ενα 3ημερο

 

για πειτε τιποτα εκει κοντα που αξιζει να δω,κανενα δασος κανενα ποταμακι :)

 

που να παω για φαγητο κτλπ

 

οσοι εχετε παει δωστε κανενα tip!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί ήμουν το ΣΚ, δεν έχει τίποτα τρελό να δεις αυτή την εποχή.

Πιο πολύ φύση θα δεις στο δρόμο μετά το Ξυλόκαστρο, παρά στα χωριά.

Και τους ντόπιους που ρώτησα, μου είπαν πως δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σε αξιοθέατα.

 

Το ωραίο ήταν πέρυσι που πετύχαμε ομίχλη, εκεί το θέαμα ήταν απίστευτο.

 

Για φαγητό να πας Ορίζοντες, λίγο πιο πάνω από τα Άνω Τρίκαλα και λίγο πιο πάνω από το μοναστήρι του Αγ.Βλάσση.

Απλό μενού, αλλά νόστιμα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...