Προς το περιεχόμενο

Laminate σε σπίτι που θα νοικιάσω?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι να νοικιάσω ένα σπίτι τις προσεχείς ημέρες το οποίο έχει παντού μωσαικό.

Σκεφτόμουν μήπως έβαζα Laminate σε 2 χώρους (σαλονι-τραπεζαρια) και παιδικό δωμάτιο.

 

Το σπίτι ειναι ισόγειο. Το θέλω πιο πολύ για καλύτερη μόνωση και για καλύτερη αισθητική.

Βεβαια δεν ειναι δικο μου το σπίτι και θα πρέπει να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη

 

Γενικα ειναι καλό το Laminate σε θεμα καλύτερης μόνωσης? Μπορεί να αφαιρεθεί ευκολα πχ αν φυγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε μάρμαρο, θα προτιμούσα να βάλω PVC πλακάκι (επαγγελματικό). Θα σου πάει λίγο λιγότερα με σχέση το laminate.

Αν θες bonus μόνωση προσθέτεις υπόστρωμα (κάτω από το πλακάκι) φελλό η άλλο αντίστοιχο υλικό. Δεν χρειάζεται να είναι και πολλά τα χιλιοστά.

Στο laminate αν θες να σου αντέξει στο χρόνο, πρέπει να προσθέσεις ρητίνη. Αν το βάλεις σκέτο, θα σου γραντζουνιστεί η θα γδαρθεί γρήγορα με βαρύ φορτίο η έπιπλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα ειδα τα πλακακια τώρα. Υπόστρωμα σίγουρα θα προσθέσω. 

Βασικά θα φτιάξω πρώτα το δωμάτιο των παιδιών που με νοιαζει πιο πολύ και θα δω για το σαλόνι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαμινειτ παίζει και με 7 και με 15€ το τετραγωνικό. Το δεύτερο δεν έχει πρόβλημα από γρατζουνιές κλπ αλλά κοστίζει σαφώς ακριβότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα μονωσης τον μεγαλυτερο ρολο παιζει το υποστρωμα, υπαρχει το απλο που ειναι σαν σφουγκαρακι μέχρι τον φελλο που ειναι το καλυτερο και πιο ακριβο. Σαν ισόγειο βεβαια που ειναι το σπίτι δεν ειναι τοσο μεγάλες οι απωλειες απο το πάτωμα.

Το laminait μπορεις να το βαλεις και μονος σου με λιγα εργαλεια και φυσικα μπορει να βγει οποτε θες, το προβλημα ειναι τα σοβατεπι που καπως πρεπει να κοληθουν ή καρφωθουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης πιθανον να θελουν και κοψιμο ή εστω καποιο ροκανισμα οι πορτες απο κατω. Οποτε θα πρεπει να ξερει ακριβως τις παρεμβασεις ο ιδιοκτητης και συμφβνισρι κιολας γιατι ισως οταν φυγεις να σου ζητάει και αποζημιωση για τις πορτες που θα κοπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει μόνος μου σε δύο δωμάτια.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου με μία φτηνή σέγα βλέποντας και αρκετά βιντεάκια στο youtube το βάζεις μόνος.

Να μην πάρεις το πιο φτηνό με τα 6-7 ευρώ.Πάρε με 11-12-13.Δες πράκτικερ και λερόϋ.

Εμφανισιακά είναι πολύ ωραίο το έχω 10 χρόνια και δεν έχει χαράξει πουθενά.

 

Τοποθετείται πολύ εύκολα όπως και βγαίνει εύκολα.Δεν χρειάζεται γυάλισμα.

 

Το πρόβλημα είναι αυτό που είπαν προλαλήσαντες.Το κόψιμο πόρτας και το σοβατεπί.Δεν μπορείς να βγάλεις

το παλιό να βάλεις καινούργιο.

Πιθανώς κάτι τέτοιο λουστραρισμένο καρφωτό και κολητό με σιλικόνη.

https://www.praktiker.gr/p/pixaki-souidiko-tetartimorio-14x15mm-29369

 

Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να πας σε μία μοκέτα από γωνία σε γωνία.Τα ίδια λεφτά θα σου έρθει και 

τοποθετείται πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σοβατεπι χωρις να βγαλεις το παλιο το βαζεις απο μπροστα,γεμιζεις απο πανω με λευκη σιλικονη κ απλα φαινεταιπιο χοντρο. Αν παρεις λαμινειτ παρε να ναι λιγο καλο οχι οτι πιοφθηνο βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...