Προς το περιεχόμενο

Αγορα προϊόντος εξόφληση κ ενόχληση οτι χρωστάμε γραμμάτια


matinalavda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας το τελευταίο δίμηνο αντιμετωπίζω ενα θέμα, περσι τον Σεπτέμβριο αγοράσαμε μια τηλεόρασή απο ενα μαγαζι, δωσαμε 200 ευρω προκαταβολή και ειπαμε τα υπολιπα με γραμματια, (ετσι ειχαμε παρει κ το πλυντήριο ποιο παλια απο τον ιδιο) μετα απο 5 μέρες που πηγαμε να την παραλαβουμε γιατι δεν ηταν ετοιμοπαραδοτη πληρωσαμε και τα υπολιπα 600 ευρω αφου ευτυχως μας ειχαν κατσι κατι χρωστουμενα απο την αποζιμιωση που ειχα παρει απο την δουλεια μου, και μας εκοψε κανονικα εξοφλιτικη αποδιξη 800 ευρω το συνολο της τηλεωρασης και ρωτησα την υπαλληλο τι γινετε με τα γραμματια και μου απαντησε οτι αφου πηρα εξοφλιτικη αποδιξη διαγραφονται δεν υσχιουν, οποτε την πηραμε και φυγαμε, και τωρα 2 μηνες ερχετε ενας κυριος εκ μερους του μαγαζατορα και μας λεει οτι χρωσταμε τα γραμματια κ αν δεν τα δωσουμε θα παμε δικαστικος, εποινινονισα μαζι του κ του ειπα να μην μας ξανα ενοχλησει γιατι εχω την αποδιξη κ της προκαταβολη κ την εξοφλιτικη κ  συν αυτο εχω τον αντρα με σοβαρο θεμα υγειας δεν γινετε να μας ενοχλουν συνεχεια, αλλα δεν σταματαει βρηκα χαρτι στης σκαλες που ελεγε να εποικινωνισω με τον ταδε δικιγορο, κ σημερα ηρθε παλι αυτος που ειχε ξανα ερθει... οτι χαρτι μας δεινει ειναι χειρογραφο τιποτα επισιμο. τι να κανω; δεν ειμαι για εξοδα δικαστικα κ τετοια κ ιδικα για κατι που το εχω πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα εδωσε οτι ειχε απο επιταγες εγγυητικες στον δικηγορο...

Παρτον και πες να σου στειλει το email του να στειλεις την εξοφλητικη να μην σε πρηζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποδιξη εχει φθαρει κ σοβαρα σκεπτομαι να παω στον δικηγορο του να του την διξω γιατι δεν νομιζω να φανει καλα στο μειλ. αλλα μπορει να κανει κατι τετοιο; εφοσων εχει εξοφλιθει τι παραπανω προσπαθει να βγαλει; μια φιλη μου ειπε οτι μπορω να τον μηνυσω για τοκογλυφια αλλα δεν θελω κ δεν μπορω να μπαινω σε εξοδα, εκτος απο αυτο μπορει να μου κανει τιποτα παραπανω; να μας την παρει η να μας παει δικαστικος κ να υσχιριστη κατι αλλο πχ οτι η αποδιξη κοπηκε για λογους εγγυησης; να παρω αυτον η τον δικηγορο του λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να πας απο κει πηγαινε.κρατησε ομως την οριτζιναλ οπως και να χει.

Καποια σκανερ εχουν 2 επιλογες που λεει greyscale ή μαυροασπρο για μη εγχρωμη..παρε το email ή φαξ του δικηγορου και στειλτην ωστε να μην τρεχεις στο γραφειο του..

Αν φαινετε ο κωδικος αποδειξης θα την βρει και ο εμπορος.

Τοκογλυφια με γραμματια?χλωμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θα την κρατησω την γνησια εκτος του αλλου αποτελει εγγυηση, θα βγαλω φωτοτιπια και θα παω, απλα πρωτη φορα μπαιρδευομαι σε τετοια θεματα και τα εχω παιξει γιατι μας απιλησε οτι θα ερθει να μας την παρει κ οταν του ειπα πως αφου την εχω ξοφλισει εχω αποδιξη μου ειπε εγω γνωστος ειμαι διευκολινση κανω απο εκει και περα μιληστε με τον μαγαζατορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν απαίτησες να πάρεις τα γραμμάτια τη ίδια στιγμή που τα εξόφλησες...

απο την στιγμη που μου ειπε οτι δεν υσχιουν διαγραφονται εμεινα ησυχη που να ηξερα αφου ειχα αποδιξη στα χερια.

Εφόσον έχεις δίκιο μην αγχώνεσαι. Αργά η γρήγορα θα λάμψει η αλήθεια!

μεχρι να λαμψει θα παθει τιποτα ο αντρας μου και θα τρεχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που μου ειπε οτι δεν υσχιουν διαγραφονται εμεινα ησυχη που να ηξερα... 

 

Μια χαρά ισχύουν όσο βρίσκονται στα χέρια του.

 

Τώρα αν η απόδειξη που έχεις γράφει πάνω συγκεκριμένα "για εξόφληση των τάδε γραμματίων" είσαι ok, αν γράφει ξέρω γω "έναντι τηλεόρασης" ή αν δεν φαίνεται καθαρά τι γράφει έχεις θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλα αποδιξη απο την ταμειακη μηχανη μετριτα 800 λεει με ημερωμηνια την μερα που την παραλαβαμε

τα 200προκαταβολη τα ειχα δωσει με καρτα κ εχω το χαρτι που βγαζει το μηχανιμα, εξοφλιτικη απο την ταμειακη μου εδωσε την ημερα που την πηρα κ της εδωσα τα υπολιπα 600


οταν ειχα παρει το πληντιριο κ το ξοφλισα με τα γραμματια την ιδια αποδικη πηρα με την πληρωμη του τελευταιου γραμματιου δεν πηρα καμια διαφορετικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίζει αυτός ο κύριος (μαλ@κας) απλά κάνε αυτό που σου λένε και οι υπόλοιποι κράτα το πρωτότυπο βγάλε αντίγραφο και στείλτω στων δικηγόρο αν συνεχίσει κάνουν μια μήνυση και τελείωσε το πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλα αποδιξη απο την ταμειακη μηχανη μετριτα 800 λεει με ημερωμηνια την μερα που την παραλαβαμε

τα 200προκαταβολη τα ειχα δωσει με καρτα κ εχω το χαρτι που βγαζει το μηχανιμα, εξοφλιτικη απο την ταμειακη μου εδωσε την ημερα που την πηρα κ της εδωσα τα υπολιπα 600

οταν ειχα παρει το πληντιριο κ το ξοφλισα με τα γραμματια την ιδια αποδικη πηρα με την πληρωμη του τελευταιου γραμματιου δεν πηρα καμια διαφορετικη

 

Η απόδειξη της ταμειακής μηχανής είναι "απόδειξη λιανικής πώλησης", και όχι "απόδειξη είσπραξης".

 

Καλά ξεμπερδέματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίζει αυτός ο κύριος (μαλ@κας) απλά κάνε αυτό που σου λένε και οι υπόλοιποι κράτα το πρωτότυπο βγάλε αντίγραφο και στείλτω στων δικηγόρο αν συνεχίσει κάνουν μια μήνυση και τελείωσε το πράγμα 

 

μα το θεμα ειναι οτι κ μηνυση να κανω παλι λεφτα θελει παραβολο 100 ευρω κ δεν ξερω ποσα θα παει λεφτα που με ενα επιδομα δεν μπορω να δωσω κ γιατι να πληρωνω απο την στιγμη που το εξοφλισα.

Η απόδειξη της ταμειακής μηχανής είναι "απόδειξη λιανικής πώλησης", και όχι "απόδειξη είσπραξης".

 

Καλά ξεμπερδέματα...

δηλαδη αχριστη η αποδιη που εχω? αφου υποτιθετε οτι για να την δωσει υσεπραξε τα λεφτα ο κυριος, αν οντως κανουν κομπινες πρεπει να κινηθω ποιο πολυ κ οχι ετσι απλα γιατι ειναι αδικο δεν μας τρεχουν λεφτα ουτε τα γεναμε με ενα επιδομα προνιας ημαστε αφου εγω εχω μεινει ανεργη κ με τα λεφτα απο την αποζιμιωση τον εξοφλισα.

θα ηθελα καποιος που να γνωριζει σιγουρα να μου πει τι μπορει να μου κανει κ τι πρεπει να κανω κ πως να κινιθω σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θεμα ειναι οτι κ μηνυση να κανω παλι λεφτα θελει παραβολο 100 ευρω κ δεν ξερω ποσα θα παει λεφτα που με ενα επιδομα δεν μπορω να δωσω κ γιατι να πληρωνω απο την στιγμη που το εξοφλισα.

Ματίνα ζήτα του τα στοιχεία του και πάρε τηλέφωνο το κατάστημα να για τους πεις να τελειώνουν με αυτά αλλιώς πάρε των συνήγορο καταναλωτή να τους αλλάξουν τα φώτα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εξόφληση επρεπε να παραλάβεις και τα γραμμάτια και να τα σκίσεις ή να τα αφήσεις να τρέχουν και να μην εξοφλήσεις, τώρα αν το τραβήξουν πας για δικαστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...