Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μπαταρίας τηλεκατευθυνόμενου


spartac1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Αγόρασα εχθές για τον μικρό αυτό το τηλεκατευθυνόμενο. Καλή εμβέλεια και ωραία κατασκευή + ότι χρησιμοποιείται  και μέσα στο νερό.

Έχω θέμα όμως με την μπαταρία η οποία διαρκεί μόνο για 10 - 15 λεπτά χρήσης.

 

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει σχετικά να με βοηθήσει ως προς την αντικατάσταση της χωρίς να υπάρξει πρόβλημα με το μοτέρ;

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

post-147498-0-50061600-1510468056_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξεις να βρεις καποια με τα ιδια βολτ V αλλα περισσοτερα μιλιαμπερ mAh

Ναι αυτό το γνωρίζω. Μέχρι πόσα παραπάνω mAh μπορεί να διαχειριστεί π.χ.. Ο φορτιστής είναι USB. Θα μπορεί να φορτίσει τη νέα μπαταρία ή πρέπει να προμηθευτώ και φορτιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το γνωρίζω. Μέχρι πόσα παραπάνω mAh μπορεί να διαχειριστεί π.χ.. Ο φορτιστής είναι USB. Θα μπορεί να φορτίσει τη νέα μπαταρία ή πρέπει να προμηθευτώ και φορτιστή;

 

 

Φαντάζομαι ότι αν δεν το παρακάνεις πολύ στα παραπάνω mah δεν θα έχει πρόβλημα ο φορτιστής να την φορτίσει. Απλά φυσιολογικά θα απαιτεί παραπάνω ώρα για την πλήρη φόρτιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες batteries.gr βρες το τηλέφωνο και παρτους, με έχουν εξυπηρετήσει σε τέτοια θέματα αρκετές φορές. Δεν ξέρω αν αξίζει όμως, δηλαδή από 10-15 λεπτά, θα το πας στα 15-20, και αν.

Ωστόσο μπορεί να έχεις και τα 2 σετ μαζί σου, φορτισμένα.

Επίσης για την φόρτιση δεν νομίζω να έχεις θέμα, μιλάμε για σετ που θα δίνει την ίδια τάση σε πλήρη φόρτιση, οπότε θα την διαβάζει ο ελεγκτής φόρτισης και θα κόβει.

Το μοτέρ δεν νομίζω να έχει κανένα θέμα για τόσο σύντομο διάστημα, σιγά τι να πάθει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-15 λεπτά δεν είναι λίγο πάντως. Συμφωνώ με τον mechpanos ότι καλύτερα είναι να έχεις δύο ίδιες μπαταρίες και να τις αλλάζεις. Άρα πας σχεδόν στη μισή ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτα και τα θεωρεις λιγα;μεγαλυτερες αυτονομιες εχουν μεγαλυτερα μοντελα,με εξειδικευση.και ζητημα δεν θα εχουν τα μοτερ,αλλα η ιδια η μπαταρια,η οποια σαν λιθιου ,δεν ειναι κατασκευασμενη για αποδοση ενεργειας στο μαξ,για πολυ ωρα.βρες μια ή και δυο αν οχι ιδιες,λιγο μεγαλυτερες,και παιξε με  αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε αυτά τα φθηνιάρικα τηλεκατευθυνόμενα βάζουν τόσο μικρές μπαταρίες (380mah wtf?) για λόγους κόστους κ για να προλαβαίνει να ψύχεται το μοτερ. Αν εσύ βάλεις επάνω μια 1200mah θα έχει τουλάχιστον την διπλάσια αυτονομία, άλλα πολύ πιθανό είναι να σου κάψει το μοτεράκι. Καλύτερα όπως σου είπαν να πάρεις 2-3 να τις έχεις φορτισμένες και να αλλάζεις. Θα σου κρατήσουν κ πολύ παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ακριβά και πιο σοβαρά ηλεκτρικά πάντως δεν βλέπεις με τίποτα τέτοιες αυτονομίες, 6-7 λεπτά πχ είναι νορμάλ. Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που θυμάμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ακριβά και πιο σοβαρά ηλεκτρικά πάντως δεν βλέπεις με τίποτα τέτοιες αυτονομίες, 6-7 λεπτά πχ είναι νορμάλ. Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που θυμάμαι εγώ.

 

 

Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά σε ένα τ/κ της traxxas που είχα πάρει ως δώρο στον μεγάλο μου γιό, η 8cell μπαταρία των 8.4volt και 3300mah έβγαζε κοντά μισάωρο. Τώρα επειδή η αυτονομία έχει πάει περίπατο, σκέφτομαι να τσιμπήσω άλλη των 5000mah για παραπάνω αυτονομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά σε ένα τ/κ της traxxas που είχα πάρει ως δώρο στον μεγάλο μου γιό, η 8cell μπαταρία των 8.4volt και 3300mah έβγαζε κοντά μισάωρο. Τώρα επειδή η αυτονομία έχει πάει περίπατο, σκέφτομαι να τσιμπήσω άλλη των 5000mah για παραπάνω αυτονομία.

Ίσως τα έχουν βελτιώσει τότε ή φταίει που αυτά που λέω εγώ είχαν τα περισσότερα αλλαγμένο μοτέρ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης zio10 είπε:
Στα ακριβά και πιο σοβαρά ηλεκτρικά πάντως δεν βλέπεις με τίποτα τέτοιες αυτονομίες, 6-7 λεπτά πχ είναι νορμάλ. Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που θυμάμαι εγώ.
 
 
Δεν θέλω να σε λυπήσω αλλά σε ένα τ/κ της traxxas που είχα πάρει ως δώρο στον μεγάλο μου γιό, η 8cell μπαταρία των 8.4volt και 3300mah έβγαζε κοντά μισάωρο. Τώρα επειδή η αυτονομία έχει πάει περίπατο, σκέφτομαι να τσιμπήσω άλλη των 5000mah για παραπάνω αυτονομία.

 

Μονο που συγκρινεται lipo με nimh ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μονο που συγκρινεται lipo με nimh ...

 

Δεν ισχύει αυτό που λες για την δική μου περίπτωση. Η μπαταρία που έχει το traxxas μου είναι η παρακάτω:

https://www.amazon.ca/Traxxas-2926X-Power-3000mAh-Battery/dp/B00P7X4MYU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...