Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αναφέρω αυτό που έχουν γράψει πολλοί άλλοι από ότι βλέπω. Μετά την θέαση του πρώτου επεισοδίου δεν έχω καμιά πίεση να κάτσω να δω το δεύτερο. Η ώρα είναι περασμένη, αλλά στο παρελθόν όταν μου άρεσε κάποια σειρά, μπορεί να καθόμουν μέχρι τις 5-6 το πρωί.

Ελπίζω να βελτιωθεί αργότερα. Ακόμα οι χαρακτήρες είναι άγνωστοι, ακόμα και αυτοί που υποτίθεται γνωρίζουμε, δείχνουν άγνωστοι, ενώ οι εναλλαγές δεν βοηθούν, επειδή είναι εντελώς διαφορετικά τα περιβάλλοντα που εναλλάσσονται. Όταν από τους παιχνιδιάρικους τριχοπόδαρους πας στα σοβαροφανή ελφ, μετά ξανά στους τριχοπόδαρους και εν συνεχεία στον στρατιώτη ελφ που περνάει φάση κατάθλιψης, ε κάπου είναι σαν να συνδυάζεις καυτή σούπα με παγωτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, trelaras22 είπε

Εβαλα το πρώτο, βάζω και το δεύτερο κι επιστρέφω. 2 Ερωτήσεις: 

1ον: Κάθε πότε θα βγαίνει, ωστε να το αναζητώ στον κατάλληλο χρόνο στα γνωστά μέρη;

2ον: Έχουμε πληροφορίες,  έστω και με τα δικά τους χαζά μέσα, τί περίπου θα καλύψουν χρονικά;   Θα δείξουν ξέρω γω τη φάση με τους νουμενόριανς και την πλάνη  τους απ τον Σάουρον, θα  φτάσουν  μέχρι τη μάχη με τον Ισίλντουρ ακόμη κι αν είναι αιώνες μακριά απ το νούμενορ,  ή απλά θα μας τοποθετήσουν στ δεύτερη εποχή κι απο κει και πέρα ο,τι κατεβάσει η κούτρα τους; Υπάρχει κάποια συνέντευξη, spoiler; 

Μέχρι στιγμής πάντως, καλογυρισμένο μεν, με το ζόρι κυλάει δε! 

 

καθε πεμπτη.

Spoiler

στο επομενο επ, λογικα θα δειξουν νουμενορ, ειναι μεγαλο μερος της σειρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά με προσόντα να πέσει και στο 5 εφόσον δεν σβήνονται οι κριτικές κάτω του 6 από το imdb. Ήρωες όσοι καταφέρατε να δείτε τα 2 πρώτα επεισόδια 

 

Screenshot_20220903-045142685.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Σειρά με προσόντα να πέσει και στο 5 εφόσον δεν σβήνονται οι κριτικές κάτω του 6 από το imdb. Ήρωες όσοι καταφέρατε να δείτε τα 2 πρώτα επεισόδια 

 

 

δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. εχει πεσει τρομερο review bombing. πες εσυ οτι ολα τα μηδενικα που εχουν μπει στη σειρα οτι εχουν καποια λογικη. το metacritic της σειρας ειναι πολυ πιο δικαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, γιατί ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα 10αρια που έχει συγκεντρώσει.

Τα οποία, παρενθετικά, είναι περισσότερα από τα μηδενικά. Άρα, ποια από τις δύο πλαστές βαθμολογίες (αν θεωρήσουμε εξ ορισμού όλα τα άκρα υπερβολικά, κι όχι μόνο προς τα κάτω...) είναι αυτή που αλλοιώνει περισσότερο την εικόνα αυτού του πονήματος;

Παρενθετικά, στο metacritic (71) oι "επαγγελματίες" το κρατάνε κάπως, οι βαθμολογίες χρηστών στο 2,3 είναι.

Γνώμη μου, η σειρά είναι καλή στο οπτικό κομμάτι. Προβλέψιμα, δυστυχώς, τόσο το σενάριο όσο και η ηθοποιία είναι επιπέδου σχολικής παράστασης.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 10αρι να βαλεις σε σειρα που μολις ξεκινησε? εξισου χαζο ειναι...μονο ως αντιδραση στο review bombing θα μπορουσα να το δικαιολογησω. Οπως και να χει τα user scores δε μπορουν να μπαινουν ως επιχειρημα σε καμια σοβαρη συζητηση, οταν ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για review bombing. Τουλαχιστον τα επωνυμα reviews των 2 πρωτων επεισοδιων εχουν μια επιχειρηματολογια και ξερουμε πως εχουν γινει απο ανθρωπους που εστω τα εχουν δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, xavier είπε

τι 10αρι να βαλεις σε σειρα που μολις ξεκινησε? εξισου χαζο ειναι...μονο ως αντιδραση στο review bombing θα μπορουσα να το δικαιολογησω. Οπως και να χει τα user scores δε μπορουν να μπαινουν ως επιχειρημα σε καμια σοβαρη συζητηση, οταν ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για review bombing. Τουλαχιστον τα επωνυμα reviews των 2 πρωτων επεισοδιων εχουν μια επιχειρηματολογια και ξερουμε πως εχουν γινει απο ανθρωπους που εστω τα εχουν δει.

Να το δικαιολογήσεις, γιατί;

Δεν μπορεί να σε ενοχλεί μόνο η μία μπάντα της "πλαστής" βαθμολογίας.

Αυτό που λέω, λοιπόν, είναι πως αν βγάλεις από την εξίσωση τα άκρα, το αποτέλεσμα είναι ακόμη χειρότερο από ό,τι καταγράφεται τώρα καθώς οι "αυθόρμητοι" 10ρηδες είναι περισσότερους από τους μηδενιστές.

Και, βέβαια, όταν λέμε για βαθμολογίες στο Metacritic, πρέπει να έχουμε υπόψη και τον παντελώς αυθαίρετο τρόπο που το συγκεκριμένο site αποδίδει βαθμολογίες σε κριτικές που καμία δική τους βαθμολογία δεν δίνουν (Παράδειγμα).

Όταν λες, λοιπόν, πως η βαθμολογία στο Metacritic είναι δικαιότερη, αλλά η βαθμολογία βασίζεται σε σημαντικό βαθμό στο όσμισμα των ονύχων κάποιων ανώνυμων τύπων που κοτσάρουν νούμερα σε κριτικές, έχουμε άλλου είδους θέμα.

  • Like 1
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Σχεδόν σε όλες τις φάσεις είναι λες και σφίγγεται η είναι τσατισμένη, επίσης έχει σχεδόν συνεχεια τα ματια γουρλωμένα και σχεδόν ποτε δεν κάνει full blinking. :P

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Αυτό ακριβώς είναι που με κάνει Τούρκο μαζί της 😋 Αυτό το σφίξιμο στην έκφραση, η ψυχρότητα που έχουν κυρίως στις βόρειες χώρες πχ Σουηδία σε συνδυασμό με το λευκό δέρμα και τα ανοιχτά μάτια.

🥰😍 

image.png.056bd048f29bfbbb240404bca28b46a7.png

image.png.84c59a6f8cf63024ac913d443289652c.png

image.png.7872e6cbffe1a08f7274ae62e9e6c6fa.png

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Snoob είπε

Να το δικαιολογήσεις, γιατί;

Δεν μπορεί να σε ενοχλεί μόνο η μία μπάντα της "πλαστής" βαθμολογίας.

Αυτό που λέω, λοιπόν, είναι πως αν βγάλεις από την εξίσωση τα άκρα, το αποτέλεσμα είναι ακόμη χειρότερο από ό,τι καταγράφεται τώρα καθώς οι "αυθόρμητοι" 10ρηδες είναι περισσότερους από τους μηδενιστές.

Και, βέβαια, όταν λέμε για βαθμολογίες στο Metacritic, πρέπει να έχουμε υπόψη και τον παντελώς αυθαίρετο τρόπο που το συγκεκριμένο site αποδίδει βαθμολογίες σε κριτικές που καμία δική τους βαθμολογία δεν δίνουν (Παράδειγμα).

Όταν λες, λοιπόν, πως η βαθμολογία στο Metacritic είναι δικαιότερη, αλλά η βαθμολογία βασίζεται σε σημαντικό βαθμό στο όσμισμα των ονύχων κάποιων ανώνυμων τύπων που κοτσάρουν νούμερα σε κριτικές, έχουμε άλλου είδους θέμα.

γιατι ειναι αδικο προς τους δημιουργους της σειρας. αν καποιος βλεπει τις μοναδες που ριχνουν καποιοι που προφανως δεν εχουν δει ουτε τα 2 αυτα επεισοδια, κατανοοω την αναγκη τους να αντιδρασει και εκει που θα εβαζε π.χ. ενα 8, να το κανει 10 ως αντιδραση. Για αυτο σου λεω οτι οποιαδηποτε κουβεντα πανω σε αυτα, δεν εχει κανενα νοημα.

καποιες απο τις  χαμηλοτερες βαθμολογιες σε reviews της σειρας  στη λιστα του metacritic προεκυψαν με τον ιδιο τροπο που περιγραφεις(π.χ. του cnn ή των la times). παλι υπαρχει ενα κειμενο απο πισω και μπορεις να κρινεις αν το metacritic κάνει σωστά τη δουλειά του. Που οσο τις ειδα, λιγο πολυ αντιπροσωπευτικες μου φανηκαν.

οπως και να χει, για κατι που εχω δει ο ιδιος δε περιμενω καμια επιβεβαιωση απο κανεναν reviewer, εχω την αποψη μου χωρις να περιμενω κανεναν να μου πει τι θα πρεπει να μου αρεσει.

το πολυ να δω τι λενε καποιοι που τους παρακολουθω χρονια . χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορουν να διαμορφωσουν την αποψη μου.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σου είπα εγώ να περιμένεις από κάποιον reviewer για να διαμορφώσεις άποψη;

Το "δικαιότερο" αμφισβητώ που έγραφες παραπάνω.

Όσο αυθαίρετο είναι το 0 (που μαντεύεις ότι το βάζουν άτομα που δεν έχουν δει τη σειρά) άλλο τόσο είναι και το 10 (που μαντεύεις πως το βάζουν άτομα που έχουν δει τη σειρά). Και μάλιστα, τα αυθαίρετα δεκάρια είναι περισσότερα από τα αυθαίρετα μηδενικά. Άρα, προς τα πού αλλοιώνεται περισσότερο η βαθμολογία;

Λες "δικαιότερη" τη βαθμολογία στο Metacritic, γιατί; Νούμερα του αέρα κοτσάρουν, όπως γουστάρουν, άνθρωποι που δεν ξέρουμε καν ποιοι είναι κι αν έχουν δει τη σειρά.

"Δικαιότερη", λοιπόν, γιατί, ακριβώς;

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Snoob είπε

Σου είπα εγώ να περιμένεις από κάποιον reviewer για να διαμορφώσεις άποψη;

Το "δικαιότερο" αμφισβητώ που έγραφες παραπάνω.

Όσο αυθαίρετο είναι το 0 (που μαντεύεις ότι το βάζουν άτομα που δεν έχουν δει τη σειρά) άλλο τόσο είναι και το 10 (που μαντεύεις πως το βάζουν άτομα που έχουν δει τη σειρά). Και μάλιστα, τα αυθαίρετα δεκάρια είναι περισσότερα από τα αυθαίρετα μηδενικά. Άρα, προς τα πού αλλοιώνεται περισσότερο η βαθμολογία;

Λες "δικαιότερη" τη βαθμολογία στο Metacritic, γιατί; Νούμερα του αέρα κοτσάρουν, όπως γουστάρουν, άνθρωποι που δεν ξέρουμε καν ποιοι είναι κι αν έχουν δει τη σειρά.

"Δικαιότερη", λοιπόν, γιατί, ακριβώς;

σιγουρα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια για να βαθμολογει αλλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει να εισαι τυφλος για να βαλεις μοναδα στο rings of power, ή να μην το εχεις δει και απλα να κανεις review bombing για τον οποιοδηποτε προσωπικο σου λογο.

αν παρακολουθεις το imdb ολα αυτα τα χρονια, θα ηξερες πολυ καλα οτι οι βαθμολογιες μιας καλη σειρας παιζουν μεταξυ 7 και 9. Οποτε  μια μοναδα επηρρεαζει πολυ περισσοτερο το αποτελεσμα απο ενα 10.

το δικαιοτερη στο λεω γιατι εκει  υπαρχει ενα κειμενο απο καποιον που γραφει με ονοματεπωνυμο και οχι απο το  ανωνυμο τρολ που εχει κανει 20 accounts , ποσταρει το ιδιο σχολιο και βαζει το μηδενικο του στη σειρα, επειδη εχει αθηναικες πινακιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, xavier είπε

σιγουρα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια για να βαθμολογει αλλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει να εισαι τυφλος για να βαλεις μοναδα στο rings of power, ή να μην το εχεις δει και απλα να κανεις review bombing για τον οποιοδηποτε προσωπικο σου λογο.

αν παρακολουθεις το imdb ολα αυτα τα χρονια, θα ηξερες πολυ καλα οτι οι βαθμολογιες μιας καλη σειρας παιζουν μεταξυ 7 και 9. Οποτε  μια μοναδα επηρρεαζει πολυ περισσοτερο το αποτελεσμα απο ενα 10.

το δικαιοτερη στο λεω γιατι εκει  υπαρχει ενα κειμενο απο καποιον που γραφει με ονοματεπωνυμο και οχι απο το  ανωνυμο τρολ που εχει κανει 20 accounts , ποσταρει το ιδιο σχολιο και βαζει το μηδενικο του στη σειρα, επειδη εχει αθηναικες πινακιδες.

Και η προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να είσαι τυφλός για να βάλεις 10. Για τον όποιο προσωπικό σου λόγο.

Και τα δεκάρια, επαναλαμβάνω, είναι περισσότερα από τα μηδενικά. Πώς, λοιπόν, αλλοιώνουν περισσότερο τη βαθμολογία; Επειδή θεωρείς πως είναι καλή σειρά, άρα "δικαιούται" το 7 με 9, άρα το 0 τη ρίχνει περισσότερο από όσο την ανεβάζει το 10; Προκύπτει από κάπου αυτό; 

Ή επειδή μαντεύεις πως όλοι όσοι βάζουν μηδενικά δεν έχουν δει τη σειρά, ενώ όλοι όσοι βάζουν δεκάρια το κάνουν οι καψεροί γιατί οι αισθαντικές ψυχούλες τους δεν ανέχονται την αδικία προς τους δημιουργούς της σειράς;

Αυτό που λέω εγώ, είναι πως όσο αυθαίρετο είναι το 0 του όποιου χρήστη, άλλο τόσο αυθαίρετο είνα το 10 ή και η βαθμολογία που κοτσάρει ένας ανώνυμος editor του metacritic στις κριτικές των επαγγελματιών.

Για την αποτύπωση των απόψεων με βαθμούς μιλάμε, όχι για προθέσεις που μαντεύεις εσύ.

Το αν σου αρέσει η σειρά, είναι τελείως άσχετο με αυτό που συζητάω εγώ. Έκανες λόγο για "δικαιότερη" απεικόνιση. Κι απλά επισημαίνω πως αυτό που θεωρείς εσύ "δικαιότερο", είναι εντελώς αυθαίρετο. Από εξίσου ανώνυμους και άγνωστους βαθμολογητές με αυτούς που βάζουν τους άσους και τα μηδενικά.

Η μόνη διαφορά που μπορώ να εντοπίσω, είναι πως ο βαθμός είναι λιγότερο κακός στο metacritic από ό,τι στο imbd. Σε επίπεδο αυθαιρεσίας, όμως, το πρόβλημα είναι πολύ χειρότερο όταν σε μια επώνυμη, ενυπόγραφη άποψη, βάζεις ό,τι βαθμολογία σου καπνίσει.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...