Προς το περιεχόμενο

Νέο OnePlus 5T με 6,01” AMOLED οθόνη 18:9 και τιμή από €499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου γνώμη είναι πώς αδιαβροχοποίηση και OIS είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αν θες να λέγεσαι flagship. Θεωρώ πως αυτό που κοστίζει πραγματικά λεφτά είναι η κάμερα, γι'αυτό και τη βρίσκεις μόνο σε κάτι S8/iPhone/Pixel (με τα δύο πρώτα να έχουν και οθόνη συν τοις άλλοις). 

Μακράν του 2ου η κορυφαία από άποψη hardware (και μόνο) συσκευή είναι το S8 αυτή τη στιγμή. Οι υπόλοιποι ας παίρνουν μαθήματα. ΚΑΙ αδιαβροχοποίηση ΚΑΙ κορυφαία κάμερα ΚΑΙ κορυφαία οθόνη ΚΑΙ μαμημένο headphone jack ΚΑΙ φευγάτο screen-to-body ratio ΚΑΙ ασύρματη φόρτιση και ό,τι άλλο θες. Δε λέω, το stock android είναι άλλη φάση (έλα μωρή Samsung βγάλε ένα Google Edition επιτέλους) αλλά δεν υπάρχει ΈΝΑΣ κατασκευαστής (από Android μεριά) που να μου δώσει κάτι ισάξιο. Ακόμη και στα 700+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η δική μου γνώμη είναι πώς αδιαβροχοποίηση και OIS είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αν θες να λέγεσαι flagship. Θεωρώ πως αυτό που κοστίζει πραγματικά λεφτά είναι η κάμερα, γι'αυτό και τη βρίσκεις μόνο σε κάτι S8/iPhone/Pixel (με τα δύο πρώτα να έχουν και οθόνη συν τοις άλλοις). 

 

Μακράν του 2ου η κορυφαία από άποψη hardware (και μόνο) συσκευή είναι το S8 αυτή τη στιγμή. Οι υπόλοιποι ας παίρνουν μαθήματα. ΚΑΙ αδιαβροχοποίηση ΚΑΙ κορυφαία κάμερα ΚΑΙ κορυφαία οθόνη ΚΑΙ μαμημένο headphone jack ΚΑΙ φευγάτο screen-to-body ratio ΚΑΙ ασύρματη φόρτιση και ό,τι άλλο θες. Δε λέω, το stock android είναι άλλη φάση (έλα μωρή Samsung βγάλε ένα Google Edition επιτέλους) αλλά δεν υπάρχει ΈΝΑΣ κατασκευαστής (από Android μεριά) που να μου δώσει κάτι ισάξιο. Ακόμη και στα 700+

Η Samsung με το Touchwiz, η Samsung Xperience η οπως το λένε πλέον τελοσπάντων, βάζει τρικλοποδιές μόνη της. Έχει μια απίστευτη συσκευή, σε απίστευτη αυτή την εποχή τιμή, και δεν μπορώ ουτε να σκεφτώ να το πάρω, λόγο Software. Και κάνει τα πάντα πράγματι, ειναι η πιο πλήρης συσκευή που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμη απο άποψη χαρακτηριστικών και design, αλλα όχι βάζοντας το δίπλα σε ένα Oneplus 5 είναι σαν να έχει συσκευές άλλης γενιάς απο θέμα ταχύτητας. Δυστυχώς.

 

Με το Galaxy S6 έκανε άλμα κατασκευαστικά, ελπίζω με το S9 να κάνει και άλμα στο Software. Μέχρι τότε, Oneplus.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ολους εσας τους powerusers σαν εχει δεσει τα χερια το touchwiz και αναθεματιζετε την ωρα κ την στιγμη που πηρατε s7/s8 κτλ?

Ναι, πουλησα το S7 μέσα σε 15 μέρες, λόγο Software, απέρριψα λόγο του ίδιου λόγου το S8, μετά δοκιμή 2 ημερών(δανείστηκα το s8 του αδελφού μου) 

 

Οταν δηλώνεις Flagship το 2017 περιμένω άμεση απόκριση, και ελάχιστα εως καθόλου κολλήματα. Και μην ακούσω για Android, τα Pixel πάνε μπάλα, το Oneplus 5, και τα περισσότερα Sony επίσης, ακόμα και το Mi6 που κουβαλάει ολόκληρη MIUI είναι γρή-γο-ρο. Τα lag και τα κολληματάκια, και ο τρόμος του τι θα δείς μετά απο κάθε αναβάθμιση μικρη η μεγάλη, δεν είναι προβλήματα που ενοχλούν τους Power Users, αλλα αυτούς που θέλουν ενα κορυφαίο κινητό να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Οταν ανεβαίνω απο τα 450+ ευρώ θέλω η συσκευή να είναι απροβλημάτιστη στην καθημερινή χρήση. Ολα τα άλλα μετράνε, στην τελική επιλογή, αλλα η απροβλημάτιστη λειτουργία δεν είναι διαπραγματεύσιμη.

 

Αυτα φυσικά ειναι τα δικά μου θέλω, δε χρειάζεται να ταυτίζονται με τα δικά σου, αλλα την ειρωνεία δεν την κατάλαβα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ολους εσας τους powerusers σαν εχει δεσει τα χερια το touchwiz και αναθεματιζετε την ωρα κ την στιγμη που πηρατε s7/s8 κτλ?

Για ποιόν λόγο το S8 δεν έχει την απόκριση του Pixel ή του 1+5? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ειρωνια φιλτατε και ουτε η απαντηση μου πηγαινε προς εσενα αποκλειστικα.

Υπαρχει ηλεκτρονικο μεσο που να περιλαμβανει HW και SW και να μην εχει μικρο bugs ή/και περιορισμους?

Διαλεγεις και παιρνεις.

Αλλα δεν μπορω να ακουω για το touchwiz οταν εγω δεν βλεπω να μου δημιουργει καπου πτροβλημα στην καθημερινοτητα μου και ειμαι ενας απαιτητικος business χρηστης και ταυτοχρονα παιζω κ αρκετα βαρια παιχνιδια στο κινητο.

Απο εκει ορμωμενος ερχεται η απορια μου για την γκρινια προς το touchwiz πχ και δεν ειναι καποια μομφη προς την δικη σπυ εμπειρια χρησης

Για ποιόν λόγο το S8 δεν έχει την απόκριση του Pixel ή του 1+5?

Προφανως ισως λογω touchwiz. Το θεμα ειναι οτι αυτο σου ζοριζει την καθημερινοτητα σαν χρηστης, ή απλα σε ενοχλει που υπαρχει? Σιγουρα το ιδανικο θα ηταν η απουσια του αλλα κ την παρουσια του δεν την βλεπω τοσο μεγαλο προβλημα χρηστικοτητας που ηταν το 2011-2012 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ειρωνια φιλτατε και ουτε η απαντηση μου πηγαινε προς εσενα αποκλειστικα.

Υπαρχει ηλεκτρονικο μεσο που να περιλαμβανει HW και SW και να μην εχει μικρο bugs ή/και περιορισμους?

Διαλεγεις και παιρνεις.

Αλλα δεν μπορω να ακουω για το touchwiz οταν εγω δεν βλεπω να μου δημιουργει καπου πτροβλημα στην καθημερινοτητα μου και ειμαι ενας απαιτητικος business χρηστης και ταυτοχρονα παιζω κ αρκετα βαρια παιχνιδια στο κινητο.

Απο εκει ορμωμενος ερχεται η απορια μου για την γκρινια προς το touchwiz πχ και δεν ειναι καποια μομφη προς την δικη σπυ εμπειρια χρησης

 

Προφανως ισως λογω touchwiz. Το θεμα ειναι οτι αυτο σου ζοριζει την καθημερινοτητα σαν χρηστης, ή απλα σε ενοχλει που υπαρχει? Σιγουρα το ιδανικο θα ηταν η απουσια του αλλα κ την παρουσια του δεν την βλεπω τοσο μεγαλο προβλημα χρηστικοτητας που ηταν το 2011-2012 πχ.

To S8/8+ θα μπορούσε να είναι 4 φορές καλύτερη συσκευή, με ένα λειτουργικό πως η Oxygen OS. Το Touchwiz έχει φορτωθεί με 300.000 άχρηστες επιλογές, που γεμίζουν τα μενού, οι μισές εφαρμογές είναι διπλές, το Lag υπάρχει ακομα και σε συσκευές οπως του Note 8, που φυσικά δεν είναι πρόβλημα Hardware.

 

Το οτι καλύπτει εσένα το touchwiz δεν σημαίνει οτι δεν έχει πρόβλημα. Το οτι εγώ δε βρίσκω το OIS χρήσιμο, καθότι φωτογραφίες και ειδικά βράδυ..νιετ, δε σημαίνει οτι δεν είναι σημαντική έλλειψη. 

 

Κοντεύουμε 2018. Κάποια πράγματα οπως η έλλειψη lag σε ένα High End κινητό νομίζω θα έπρεπε να είναι στανταρ. Πριν 3 χρόνια θα σου έλεγα"δε βαριέσαι, έχει και θέματα το Android" . Πλέον φαίνεται ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εχει θέματα το Android, και το έδειξε η ίδια η Google, με τα Pixel. Αν θες, μπορείς να κάνεις το Android, Buttery Smooth, και αφού μπορείς, το θεωρώ απαραίτητο. Δόξα το Θεό επιλογές έχουμε.

 

Το παράπονο μου εμένα, είναι οτι η Samsung, πράγματι έχει την καλύτερη συσκευή της αγοράς, που μετά απο 7-8 μήνες έχει φτάσει σε εξαιρετική τιμή. Αν δε θέλει και χρήστες σαν και εμένα, δικαίωμα της, να ξέρεις ομως οτι είμαστε πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S8/8+ θα μπορούσε να είναι 4 φορές καλύτερη συσκευή, με ένα λειτουργικό πως η Oxygen OS. Το Touchwiz έχει φορτωθεί με 300.000 άχρηστες επιλογές, που γεμίζουν τα μενού, οι μισές εφαρμογές είναι διπλές, το Lag υπάρχει ακομα και σε συσκευές οπως του Note 8, που φυσικά δεν είναι πρόβλημα Hardware.

 

Το οτι καλύπτει εσένα το touchwiz δεν σημαίνει οτι δεν έχει πρόβλημα. Το οτι εγώ δε βρίσκω το OIS χρήσιμο, καθότι φωτογραφίες και ειδικά βράδυ..νιετ, δε σημαίνει οτι δεν είναι σημαντική έλλειψη.

 

Κοντεύουμε 2018. Κάποια πράγματα οπως η έλλειψη lag σε ένα High End κινητό νομίζω θα έπρεπε να είναι στανταρ. Πριν 3 χρόνια θα σου έλεγα"δε βαριέσαι, έχει και θέματα το Android" . Πλέον φαίνεται ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εχει θέματα το Android, και το έδειξε η ίδια η Google, με τα Pixel. Αν θες, μπορείς να κάνεις το Android, Buttery Smooth, και αφού μπορείς, το θεωρώ απαραίτητο. Δόξα το Θεό επιλογές έχουμε.

 

Το παράπονο μου εμένα, είναι οτι η Samsung, πράγματι έχει την καλύτερη συσκευή της αγοράς, που μετά απο 7-8 μήνες έχει φτάσει σε εξαιρετική τιμή. Αν δε θέλει και χρήστες σαν και εμένα, δικαίωμα της, να ξέρεις ομως οτι είμαστε πολλοί.

Συμφωνοι. Σε ολα.

Η διαφωνια μου ηταν κ θα ειναι , η ισοπεδωση (οχι εκ μερους σου).

Η εκαστωτε πχ One Plus, αφου κανει την κινηταρα (χωρις ειρωνια) γιατι δεν βαζει κ την καμεραρα να τελειωνουμε? Καταλαβες το point μου. Για ολα υπαρχει ενα ναι μεν αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι. Σε ολα.

Η διαφωνια μου ηταν κ θα ειναι , η ισοπεδωση (οχι εκ μερους σου).

Η εκαστωτε πχ One Plus, αφου κανει την κινηταρα (χωρις ειρωνια) γιατι δεν βαζει κ την καμεραρα να τελειωνουμε? Καταλαβες το point μου. Για ολα υπαρχει ενα ναι μεν αλλα.

Μα η καλή κάμερα, η καλή οθόνη, οι κορυφαίες συναρμογές κοστίζουν. Γι'αυτό και τα βλέπεις μόνο σε Samsung και Apple που μπορούν χώνουν εκατοντάδες εκατομμύρια τόσο σε υλικά όσο και σε διαδικασίες παραγωγής. Ένα βουτυράτο λειτουργικό πόσο κοστίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι. Σε ολα.

Η διαφωνια μου ηταν κ θα ειναι , η ισοπεδωση (οχι εκ μερους σου).

Η εκαστωτε πχ One Plus, αφου κανει την κινηταρα (χωρις ειρωνια) γιατι δεν βαζει κ την καμεραρα να τελειωνουμε? Καταλαβες το point μου. Για ολα υπαρχει ενα ναι μεν αλλα.

Επειδή η κορυφαία κάμερα απαιτεί τρομερό R&D, πολλά εκατομμύρια σε επένδυση, τεχνολογίες, πατέντες και πολλά αλλα. Που να τα βρει αυτά μια μικροσκοπική σχετικά νέα εταιρία που έχει σαν στόχο πρώτα το software κομμάτι? Πρέπει να κατανοήσετε μια καλή κάμερα δεν είναι απλά μια υπόθεση βάζοντας ένα καλο sony αισθητήρα. Είναι πολλά περισσότερα. Ακόμη θυμάμαι διαβάζοντας ότι η Apple έχει 500 άτομα να εργάζονται μοναχα στην κάμερα. Όπως και η google που το πείρε σοβαρά φέτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βουτυρατο τιποτα. Το να μην βαλεις ομως εφαρμογες σου μεσα (bloatware) κοστιζει πολυ. Τα margin και τα κερδη σε SW και υπηρεσιες ειναι που κρατανε τις εταιρειες ψηλα και οχι τα κερδη απο το HW.

Επειδή η κορυφαία κάμερα απαιτεί τρομερό R&D, πολλά εκατομμύρια σε επένδυση, τεχνολογίες, πατέντες και πολλά αλλα. Που να τα βρει αυτά μια μικροσκοπική σχετικά νέα εταιρία που έχει σαν στόχο πρώτα το software κομμάτι? Πρέπει να κατανοήσετε μια καλή κάμερα δεν είναι απλά μια υπόθεση βάζοντας ένα καλο sony αισθητήρα. Είναι πολλά περισσότερα. Ακόμη θυμάμαι διαβάζοντας ότι η Apple έχει 500 άτομα να εργάζονται μοναχα στην κάμερα. Όπως και η google που το πείρε σοβαρά φέτος.

Το ιδιο λεμε. Αρα διαλεγεις και παιρνεις βασει των αναγκων σου. Εγω εχω πχ κριτηριο την καμερα εσυ το zero lag. Στο s7/s8 βασει των αναγκων μου εχω κ τα δυο. Εκτος αν ενδιαφερομαστε να ανοιγει ενα second ποιο γρηγορα ο dialer και η οθονη πχ να ειναι midrange.

Παντα υποκειμενικα μιλωντας για να μην παρεξηγηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βουτυρατο τιποτα. Το να μην βαλεις ομως εφαρμογες σου μεσα (bloatware) κοστιζει πολυ. Τα margin και τα κερδη σε SW και υπηρεσιες ειναι που κρατανε τις εταιρειες ψηλα και οχι τα κερδη απο το HW.

 

Δηλαδή βγάζει λεφτά η Samsung από τον launcher ή από τις non-google εφαρμογές που βάζει μέσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή βγάζει λεφτά η Samsung από τον launcher ή από τις non-google εφαρμογές που βάζει μέσα; 

Όχι δεν βγάζει απλός ο κύριος πιο πάνω λέει βλακείες να δικαιολόγηση τα αδικαιολόγητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S8/8+ θα μπορούσε να είναι 4 φορές καλύτερη συσκευή, με ένα λειτουργικό πως η Oxygen OS. Το Touchwiz έχει φορτωθεί με 300.000 άχρηστες επιλογές, που γεμίζουν τα μενού, οι μισές εφαρμογές είναι διπλές, το Lag υπάρχει ακομα και σε συσκευές οπως του Note 8, που φυσικά δεν είναι πρόβλημα Hardware.

 

Το οτι καλύπτει εσένα το touchwiz δεν σημαίνει οτι δεν έχει πρόβλημα. Το οτι εγώ δε βρίσκω το OIS χρήσιμο, καθότι φωτογραφίες και ειδικά βράδυ..νιετ, δε σημαίνει οτι δεν είναι σημαντική έλλειψη.

 

Κοντεύουμε 2018. Κάποια πράγματα οπως η έλλειψη lag σε ένα High End κινητό νομίζω θα έπρεπε να είναι στανταρ. Πριν 3 χρόνια θα σου έλεγα"δε βαριέσαι, έχει και θέματα το Android" . Πλέον φαίνεται ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εχει θέματα το Android, και το έδειξε η ίδια η Google, με τα Pixel. Αν θες, μπορείς να κάνεις το Android, Buttery Smooth, και αφού μπορείς, το θεωρώ απαραίτητο. Δόξα το Θεό επιλογές έχουμε.

 

Το παράπονο μου εμένα, είναι οτι η Samsung, πράγματι έχει την καλύτερη συσκευή της αγοράς, που μετά απο 7-8 μήνες έχει φτάσει σε εξαιρετική τιμή. Αν δε θέλει και χρήστες σαν και εμένα, δικαίωμα της, να ξέρεις ομως οτι είμαστε πολλοί.

Συμφωνοι. Σε ολα.

Η διαφωνια μου ηταν κ θα ειναι , η ισοπεδωση (οχι εκ μερους σου).

Η εκαστωτε πχ One Plus, αφου κανει την κινηταρα (χωρις ειρωνια) γιατι δεν βαζει κ την καμεραρα να τελειωνουμε? Καταλαβες το point μου. Για ολα υπαρχει ενα ναι μεν αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή η κορυφαία κάμερα απαιτεί τρομερό R&D, πολλά εκατομμύρια σε επένδυση, τεχνολογίες, πατέντες και πολλά αλλα. Που να τα βρει αυτά μια μικροσκοπική σχετικά νέα εταιρία που έχει σαν στόχο πρώτα το software κομμάτι? Πρέπει να κατανοήσετε μια καλή κάμερα δεν είναι απλά μια υπόθεση βάζοντας ένα καλο sony αισθητήρα. Είναι πολλά περισσότερα. Ακόμη θυμάμαι διαβάζοντας ότι η Apple έχει 500 άτομα να εργάζονται μοναχα στην κάμερα. Όπως και η google που το πείρε σοβαρά φέτος.

Μια διευκρίνιση που αγνοούν οι περισσότεροι, η OnePlus εσφαλμένα θεωρείται μικρή εταιρεία και αυτό οφείλεται στο πετυχημένο μάρκετινγκ που εφαρμόζει.

 

Είναι παιδί της OPPO και έχει πρόσβαση σε όλες τις τεχνολογίες της OPPO χωρίς να πληρώνει δεκάρα, χαρακτηριστικό είναι το Dush Charging που όπου και αν ακούσεις στέλεχος της OnePlus να μιλάει, αναφέρεται σε αυτό, σαν να το έχουν εξελίξει οι ίδιοι και δεν το έχει κανείς άλλος, όμως είναι τεχνολογία 100% OPPO.

 

Η OPPO πουλάει πολύ περισσότερα κινητά, έχει μεγαλύτερο κομμάτι αγοράς και φυσικά μεγαλύτερα κέρδη από την αγορά των smart phone από εταιρίες όπως η Sony και η LG, αυτή είναι η OPPO και κατά επέκταση αυτή είναι και η OnePlus. Στεγάζονται στο ίδιο κτήριο στον από κάτω όροφο και όλοι οι υπάλληλοι και τα ιδρυτικά στελέχη της OnePlus προήλθαν από την μάνα OPPO.

 

Τώρα γιατί δεν μπορούν να κάνουν μια κάμερα ανταγωνιστική, μάλλον είναι θέμα ανικανότητας και όχι μέγεθος.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...