Προς το περιεχόμενο

Απλήρωτες Πρακτικές και ηθική - Unpaid Internships and ethics


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν εργάζεσαι, ακομη και στη λεγόμενη πρακτική, πρέπει να πληρώνεσαι, τελεία και παύλα. 

Λες εσυ. Και εγω, ως manager, θα δω καποιον μετα απο εσενα που, οντας ευπορος, θα προτιθεται να δουλεψει απλα για να προσθεσει μια γραμμη στο βιογραφικο του. Τι λες να κανω? Labor supply/demand. Enter unpaid internship

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα που εδώ και πάνω από δεκαετία με εξοργίζει όταν το συναντώ σε εταιρίες(όχι προσωπικά πάνε χρόνια από τότε που έκανα την πρακτική κ εννοείται όχι τζαμπέ), ειδικά σε μικρές περισσότερο γιατί εκεί είναι που δεν έχει κανένα απολύτως νόημα (όχι ότι έχει γενικώς), και είναι απλά ένα πλυντήριο κυριολεκτικά ΤΣΑΜΠΑ προσωπικού και εκμετάλλευσης από τον κάθε γκασμά ελληνάρα εργοδότη.

Είναι ξενόφερτο, ακραία νεοφιλελεύθερο,(δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε κομμουνιστής) το δημιούργησαν τα Αγγλάκια (ω τι έκπληξη). Να καταλάβω σε μια δοκιμαστική περίοδο της μια βδομάδας μέχρι να συνειδητοποιήσει που βρίσκεται ο πρακτικάριος να μην πληρωθεί, άλλα ρε λαμόγια να τον κρατάτε εκεί να δουλεύει και να μην πληρώνετε μια, για ένα εξάμηνο ολόκληρο, για να του δώσετε την "ευκαιρία" να δουλέψει στην εταιρία σας, και με εκπλήσσει το γεγονός που αυτό γίνεται νόρμα και οι μαλάκες οι εργαζόμενοι το ΔΕΧΟΝΤΑΙ! Ρε σεις "η μάνα σας στον πατέρα δε το δίνει τσάμπα" κ εσείς δέχεστε να δουλεύετε τσαμπέ; Πάτε καλά; Κι εσείς εργοδότες που έχετε την γαμάτη εταιρία απασχολείτε κάποιον έστω να σας φέρνει τα νερά, τα θελήματα, και τις φωτοτυπίες και δεν τον πληρώνετε, και μετά μοστράρετε την εταιρία σας; Ωραία εικόνα. Πραγματικά θα ήθελα ένα site σαν το Glassdoor για την Ελλάδα.

 

Είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι το internship "για τα αγγλάκια" και είναι προφανές ότι πετάς τσιτάτα που σκορπάνε στο Ελλαδιστάν περι του τι είναι φιλελευθερισμός, τι νεοφιλελευθερισμός, τι κομμουνισμός κλπ

 

Τα "γαλλάκια" που είδα εγώ πάντως κάνανε ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα internships σε εταιρείες που ούτε θα τις ονειρευτεί ο μέσος έλληνας σπουδαστής και στα 21-22 τους είχανε 1 χρόνο εμπειρία (3 τετράμηνα ή και παραπάνω) και εμπειρίες που ο έλληνας σπουδαστής δε θα τις ζήσει ποτέ και στην ίδια ηλικία έχει 3-χρόνια τάβλι και κάμπινγκ στην Ίο. Ε, δε θα συγκριθείς ποτέ μαζί του.

 

 

ps:

Το glassdoor είναι για την Ελλάδα. Γιατί να θες κάτι παραπάνω?

 

ps2:

Μη μπερδέυετε το "internship" με το "summer job"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα "γαλλάκια" που είδα εγώ πάντως κάνανε ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα internships σε εταιρείες που ούτε θα τις ονειρευτεί ο μέσος έλληνας σπουδαστής και στα 21-22 τους είχανε 1 χρόνο εμπειρία (3 τετράμηνα ή και παραπάνω) και εμπειρίες που ο έλληνας σπουδαστής δε θα τις ζήσει ποτέ και στην ίδια ηλικία έχει 3-χρόνια τάβλι και κάμπινγκ στην Ίο. Ε, δε θα συγκριθείς ποτέ μαζί του.

 

 

 

 

 

να πω τώρα την λέξη που αρχίζει απο χε....;

 

εδώ περί το τι είναι "internship", δηλαδή πρακτική, στο Αγγλιστάν

https://www.gov.uk/guidance/national-minimum-wage-work-experience-and-internships

 

 

 

Λες εσυ. Και εγω, ως manager, θα δω καποιον μετα απο εσενα που, οντας ευπορος, θα προτιθεται να δουλεψει απλα για να προσθεσει μια γραμμη στο βιογραφικο του. Τι λες να κανω? Labor supply/demand. Enter unpaid internship

 

 

 

εγώ είμαι πολύ περήφανος άνθρωπος και υπερόπτης για να εργαστώ δωρεάν, εκτος και αν πάω εθελοντής

 

υγ: τι ειναι manager; ελληνικά μιλάμε ή αλαμπουρνεζικα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω τώρα την λέξη που αρχίζει απο χε....;

 

εδώ περί το τι είναι "internship", δηλαδή πρακτική, στο Αγγλιστάν

https://www.gov.uk/guidance/national-minimum-wage-work-experience-and-internships

 

 

 

 

εγώ είμαι πολύ περήφανος άνθρωπος και υπερόπτης για να εργαστώ δωρεάν, εκτος και αν πάω εθελοντής

 

υγ: τι ειναι manager; ελληνικά μιλάμε ή αλαμπουρνεζικα;

Περα απο περηφανος και υπεροπτης θα εισαι και ανεργος. Manager ειναι αυτος που θα στο πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εργάζεσαι, ακομη και στη λεγόμενη πρακτική, πρέπει να πληρώνεσαι, τελεία και παύλα. Διαφορετικά είσαι δούλος.

 

Δεν είναι απαραίτητο να πληρώνεσαι σε χρήματα για να μην είσαι δούλος. Αν και προφανώς δεν το εννοώ όπως εφαρμόζεται στην ελληνική πραγματικότητα.

 

Αν ήσουν επίδοξος ποδοσφαιριστής και σου έλεγαν "έλα στην ακαδημία να παίζεις στη Β ομάδα χωρίς πληρωμή, έχουμε Guardiola προπονητή και Messi για συμπαίκτη", μέχρι πόσα θα τους πλήρωνες εσύ το μήνα για να σε πάρουν αμισθί;

εγώ είμαι πολύ περήφανος άνθρωπος και υπερόπτης για να εργαστώ δωρεάν, εκτος και αν πάω εθελοντής

 

Κι εγώ μπορεί να είμαι πολύ περήφανος για να βγω με κάποια που δεν έχει κάνει εξώφυλλο στο Vogue, αλλά αν αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μείνω με την παλάμη δε νομίζω μετά να φταίει το Vogue.

 

Αν αρνείσαι να εργαστείς λόγω αρχών επειδή δεν πληρώνεσαι σε χρήμα τέλος της συζήτησης, χωρίς να πάρεις υπόψη το τι άλλα ωφέλη έχεις από την εν λόγω εργασία, δεν είσαι περήφανος αλλά κοντόφθαλμος.

 

Και το αστείο είναι πως δεχόμενος το σενάριο του εθελοντισμού θα έπρεπε αυτόματα να αντιλαμβάνεσαι πως τα "άλλα ωφέλη" υπάρχουν.

 

 

ΥΓ/update

 

 

 

Έχω κάνει θα μπορούσες να το πεις "internship" σα φοιτητής. To arrangement ήταν, εγώ θα "κάνω μερικές δουλειές" στο net cafe χωρίς συγκεκριμένες υποχρεώσεις ή ωράριο, και σαν αντάλλαγμα θα είμαι μονίμως με 100% έκπτωση ως πελάτης. Αυτό σύντομα έγινε part time job, μετά έγινε full time job, μετά έγινε κάποιος μόνος του με σύστησε αλλού για δουλειά και με πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει αν ενδιαφέρομαι, και μην τα πολυλογώ από εκείνη τη δουλειά

  1. Έβγαλα αρκετά για να πληρώσω μεταπτυχιακό, που αλλιώς δεν υπήρχε σάλιο για να γίνει
  2. Μπλέχτηκα σε μεγάλο software project ως βασικό μέλος με αποτέλεσμα να είμαι τελικά ο #2 αυθεντία στην Ευρώπη πάνω στο συγκεκριμένο, με ο,τι αυτό συνεπάγεται (και συνεπάχθηκε πολλά)
  3. Γνώρισα το μετέπειτα για μια περίοδο μάνατζερ και μέντορά μου από τον οποίο έμαθα τι θα πει μάνατζερ με αρχίδια vs αρχίδια μάνατζερ

 

I guess θα ήταν καλύτερα να είχα πάει μπάρμαν, τουλάχιστον εκεί θα με πλήρωναν.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο Θανάσης Χειμωνάς δεν γράφει τόσο καλά βιωματικα ποστ

Εισαι θαυμαστης? Δεν ειναι λιγακι δεξιος για εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν αρνείσαι να εργαστείς λόγω αρχών επειδή δεν πληρώνεσαι σε χρήμα τέλος της συζήτησης, χωρίς να πάρεις υπόψη το τι άλλα ωφέλη έχεις από την εν λόγω εργασία, δεν είσαι περήφανος αλλά κοντόφθαλμος.

 

 

και ο Σωκράτης που πιε το κώνειο ενώ μπορούσε να αποδράσει ήταν βλάκας, δεν έλαβε υπόψιν τα σοβαρά οφέλη της απόδράσεως

 

μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα-όσο μπορείτε δηλαδή λόγω ημέρας τρολάρετε ελεύθερα- το θέμα είναι επειδή ακούμε παντού "τσιτάτα" όπως : Επαγγελματισμός, Επαγγελματική Δεοντολογία, Κώδικας Ηθικής Εργασίας και άλλα πολλά, πως γίνεται στη πρακτική να ζητάμε κάποιον να επιτελεί εργασίες δωρεάν. Διαφωνώ κάθετα με το "σου δίνει την ευκαιρία", συνήθως οι τσάμπα πρακτικές και ο "εθελοντισμός" γίνονται για αποκτηθεί προϋπηρεσία σε έσχατους καιρούς που δε προσλαμβάνεσαι αλλιώς. Ε όταν γίνεται η τσάμπα εργασία υποχρεωτική και οι άλλοι δεν αντιδρούν άλλα συμμετέχουν σε αυτή τη βρωμιά και λένε "Καλα να λες που υπάρχει δουλίτσα" Η δουλίτσα ρε βλαμμένε πληρώνεται! Ή έχει άλλα οφέλη (Πχ φαγητό, κουπόνια, υποτροφίες κτλ)

Θα το καταλάβαινα αν έκανε κάποιο δωρεάν σεμινάριο ας πούμε η Philips πάνω στα PCB και να πήγαινα οικειοθελώς να αποκτήσω ένα ψήγμα τεχνογνωσίας, άλλα το να σε  βάζει κανονικά ο άλλος σε καθημερινή δουλειά απλήρωτο "για να αποκτήσεις προϋπηρεσία"  το βρίσκω εντελώς ανήθικο όπως επίσης και τον  "εθελοντισμό" σε κερδοσκοπικές εταιρίες... Τι διάολο εθελοντισμός είναι αυτός, ένας θεός ξέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Speculoos ωραία, τώρα που απάντησες στην ερώτηση που ήθελες μήπως θα μπορούσες να απαντήσεις και σ αυτή που έκανα;

 

mtsalla το βιωματικό δεν είναι η τούρτα, είναι το κερασάκι. Κλαίω με την απάντηση στον αγαπημένο Πάμπλο.

 

Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Απαντάς ακαδημαϊκά, δεν καταλαβαίνουν καν τι λες. Απαντάς βιωματικά, σου το γυρνάνε σε κάτι που θυμίζει φιλοσοφία άλλα χωρίς την λογική συνέχεια.

 

Θα δοκιμάσω κάποια φορά να αντικαταστήσω όλες τις λέξεις στην απάντηση με ΠΑΟΚ μπας και έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο Θανάσης Χειμωνάς δεν γράφει τόσο καλά βιωματικα ποστ

 

Ρε συ γαμάτος αυτός δεν τον ήξερα! 

Ούτε ο Θανάσης Χειμωνάς δεν γράφει τόσο καλά βιωματικα ποστ

 

Ρε συ γαμάτος αυτός δεν τον ήξερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...