Προς το περιεχόμενο

Airbnb: Οι Ελληνες οικοδεσπότες θέλουν να καταβάλουν φόρους, πρέπει όμως να διατηρήσουμε το απόρρητό τους


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν περίπου 2 χρόνια η Ελληνική κυβέρνηση είχε προσεγγίσει την Airbnb για να συζητήσουν το θέμα φορολόγησης. Η Airbnb δεν είχε κάποια αντίρρηση σε αυτό. Είχε προτείνει να παρακρατεί τον φόρο κατευθύαν από την πληρωμή και να το αποδόσει στο κράτος. Σίγουρα, εύκολα, ανώνυμα, από την πρώτη στιγμή. Η απάντηση της Ελληνικής κυβέρνησης ήταν όχι, "θα το κάνουμε με τον δικό μας τρόπο".

 

Αυτό δεν μπορεί να γίνει για ένα σωρό λόγων.

 

Άλλο το ότι έπρεπε να γίνει και να γίνει με δικούς μας όρους, άλλο το ότι η ελληνική πολιτεία είναι γενικά ανίκανη στο να υλοποιήσει πράγματα αποτελεσματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έγκλημα είναι και να νοικιάζεις το σπίτι σου μόνο μέσω Airbnb σε τιμές 5-10 φορές πάνω με αποτέλεσμα κανένας ντόπιος να μην μπορεί να βρει σπίτι για να μείνει.

 

Νέα Υόρκη, Βερολίνο αλλά και άλλες πόλεις έχουν σοβαρό πρόβλημα στέγασης και υπηρεσίες τύπου Airbnb έχουν φέρει την κατάσταση στο απροχώρητο.

 

Μην βλέπουμε τα πράγματα μόνο όπως μας βολεύει.

Για την αγΕλλάδα λέμε φίλε μου μην πηδάμε όλες τις συζητήσεις με το τι γίνετε σε άλλες χώρες, εμένα με βολεύει τι κάνουν οι Ιάπωνες, αλλά δεν είδα εδώ να το κάνει κανένας από όλους αυτούς ληστεύουν το οικόπεδο 200 χρόνια τώρα.

Η αγΕλλάδα είναι σε καθεστώς εκκαθάρισης και όλα αυτά γίνονται για αρπαχτή χωρίς αντίκρισμα για αυτό υπάρχει αντίδραση διαχρονική σε όλα τα επίπεδα και ας αφήσουμε τους αφορισμούς σε όλα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προβληματισμό για το θέμα αυτό διαπίστωσε σε πρόσφατη ημερίδα και η Ομοσπονδία τουριστικών καταλυμμάτων Ελλάδας σε εκδήλωση στην Κυπαρισσία όπου μεταξύ άλλων θίχτηκε το θέμα αυτό και με την φορολογία, το μοντέλο εξωστρέφειας κι άλλα.

Σύμφωνα με το http://kyparissialive.blogspot.gr/2017/11/blog-post_41.html " Οι ομιλητές όπως ο καθηγητής κ. Λαγός, ο κ. Βαρελάς και ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μεσσηνίας ανέπτυξαν στοιχεία για την εικόνα που αποτυπώνεται τουριστικά η περιοχή, καθώς ο τουρισμός αντιπροσωπεύει το 18,6% του ΑΕΠ, μπορεί να δώσει ετησίως ρυθμό ανάπτυξης στο ΑΕΠ της χώρας κατά 1,3%, να δημιουργηθούν 860.315 θέσεις εργασίας σύμφωνα με τα στατιστικά του 2016. Επίσης τα τουριστικά έσοδα ανήλθαν σε 14,5 δις Ευρώ, οι διεθνείς αφίξεις το 2016 ήταν 25 εκ. τουρίστες, ενώ η Ελλάδα αντιπροσωπεύει το 3,1% της ευρωπαικής αγοράς τουρισμού και το 2,0% της παγκόσμιας αγοράς το 2016, αλλά παρουσιάζει τον δυσμενέστερο δείκτη εποχικότητας πανευρωπαικά συγκεντρώνοντας το 52% των επισκεπτών σε διάρκεια 3 μηνών."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρωμεροί κρατικοδίαιτοι νοσταλγοί της σοβιετίας , εσείς που πιστεύετε ότι τα λεφτά φυτρώνουν στην ιδιωτική οικονομία και νομίζετε ότι μπορείτε να απλώνετε τα βρωμερά σας χέρια  και να παίρνετε ότι σας λείπει , πότε επιτέλους θα καταλάβετε ότι ΟΣΟΙ παράγουν τον πλούτο , θα έχουν και το ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο της ευελιξίας της διακίνησής του;

 

Αυτό δε θα αλλάξει ΠΟΤΕ. Συνεχίστε το κυνήγι των μαγισσών αντί να δημιουργήσετε τις συνθήκες για να αναπτυχθεί ο τόπος... 

Μη τολμησεις και χρησιμοποιησεις κατι δημοσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o τιτλος ειναι LOL :D

το μονο σιγουρο οτι η φορολογια παγκοσμιως θελει lifting!

oοι φοροι ισοδηματος,τεκμηρια και αλλα καλουδια κρατανε ομηρους την προοδο και την αναπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αδερφέ.... το ποιος πληρώνει για ποιους είναι άλλο θέμα πονεμένο.
Εγώ δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ δάνειο και τώρα πληρώνω για αυτούς που τα γαμή[email protected]% όλα.
Επιτηδεύματος Χ2.... Αλληλεγγύης.... ΦΠΑ 23% για ότι αγόρασα, 23% για ότι πούλησα και στο τέλος κρατάει από τα καθαρά μου κέρδη και δίνω προκαταβολικά τον φόρο για του χρόνου.
Αυτοί οι φόροι δεν υπάρχουν σε καμία άλλη χώρα.... μην το ψάχνεις.
 
Στην Γερμανία που ήμουν την περασμένη ευδομάδα, πουλάνε το μικρό νεράκι 2,80€ και το ΦΠΑ είναι 10%.
Δείνει 0,27€ στην εφορία και τα 2,53€ τσέπη.
Εγώ το δείνω 0,50€ και τα μισά πάνε στην εφορία.

 

 

 

Το νεράκι δίνεις 0,50 , τα υπόποιπα ???? Μην δουλευόμαστε , δεν τρώμε σανό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταντήσει αστείο αυτο το νομοπλαισιο για τις βραχυπρόθεσμες μισθώσεις ακινήτων.

Δηλαδή ο Έλληνας μικρομεσαίος τουριστικός επιχειρηματιας που διέθεσε τόσες χιλιάδες ευρω για άδειες Ε.Ο.Τ και φορολογία ειναι βλάκας? Η απόλυτη αυτοαναίρεση του Κράτους. Νοικιάστε τα σπίτια σας οσο γουστάρετε χωρίς άδειες ΕΟΤ και τωρα παραπονιούνται και για τη φορολογία?!?! Εννοείται να τους φορολογήσουν 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγκλημα είναι και να νοικιάζεις το σπίτι σου μόνο μέσω Airbnb σε τιμές 5-10 φορές πάνω με αποτέλεσμα κανένας ντόπιος να μην μπορεί να βρει σπίτι για να μείνει.

 

Νέα Υόρκη, Βερολίνο αλλά και άλλες πόλεις έχουν σοβαρό πρόβλημα στέγασης και υπηρεσίες τύπου Airbnb έχουν φέρει την κατάσταση στο απροχώρητο.

 

Μην βλέπουμε τα πράγματα μόνο όπως μας βολεύει.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχουν και την Ολλανδία.

Η κατάσταση έχει όντως ξεφύγει γενικά με το Airbnb.

Δεν λέω, βολικό και οικονομικότερο τις περισσότερες φορές, από το ξενοδοχείο, αλλά δεν γίνετε να είναι όλα τα σπίτια εκεί και να μένουμε με τα ερείπια 40ετίας να νοικιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 5 χρόνια τα σπίτια χαρίζονταν γιατί οι ιδιοκτήτες δε μπορούσαν να τα συντηρήσουν. Ο κατασκευαστικός τομέας βάλτωσε με χιλιάδες κόσμο να μένει άνεργος. Όλοι έχουμε έναν φίλο πολιτικό μηχανικό που έφυγε για Αυστραλία. Τώρα ο κόσμος (όχι κάποια πολυεθνική) κατάφεραν να τα αξιοποιήσουν, να βγάλουν ένα extra εισόδημα και να βοηθήσουν σημαντικά το τουρισμό. Προσωπικά θεωρώ πως αυτό θα ενεργοποιήσει εκ νέου και τις κατασκευές. Από όσο ξέρω ήδη φορολογούνται κανονικά οι κάτοχοι σπιτιού στο airbnb. Οπότε δε καταλαβαίνω το ντόρο. Επειδή δεν έχουμε σπίτια στην ιδιοκτησία μας να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα..?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ελληνες οικοδεσποτες δεν θελουν να καταβαλουν φορους.

αυτο ακριβως. βρηκαν ευκαιρια να βγαλουν ευκολα μαυρο χρημα με συνεπεια αυτη τη στιγμη να μη βρισκεις τριαρι 20ετιας να νοικιασεις κατω απο 800-900 ευρω (εκτος και αν πας στο βουνο)

 

προσωπικα, ειμαι και ιδιοκτητης και ενοικιαστης, δε προκειται ποτε να χρησιμοποιησω τη συγκεκριμενη πλατφορμα. ευχομαι να τους κοψουν τον κωλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...