Προς το περιεχόμενο

Η Intel τερματίζει την υποστήριξη για “Legacy BIOS” στο UEFI firmware από το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε φιλε.

Μπορω να σου πω εξ αρχης για παρα πολλες εταιριες που ακομα χρεισημοποιουν DOS. Ναι... DOS.

Και δεν ειναι καθολου χειρωτερο.

Γιατι να μπει στη διαδικασια να μαθει το οτιδηποτε καινουριο αφου τη δουλεια του τη κανει?

Κιαλλες σκοτουρες?

 

"Μα ειναι καλυτερο? Γιατι δεν το αγοραζετε?"

"Θα κανει κανει διαφορετικο?"

"Θα κανει το ιδιο πραγμα με πιο ευκολο τροπο."

"Μα μου ειναι ηδη ευκολο!"

"ΟΚ. Τι πιθανοτητες βαζετε να χρειαστω υποστηριξη η κατι να παει στραβα?"

"Ε. Ολα τα καινουρια βγαζουν προβληματα στην αρχη."

"Τοτε γιατι να αλλαξω?"

 

Και το 2020 ειναι πολυ πολυ κοντα!

Και αντε πες το αυτο στον καταξιομενο επιστημονα γιατρο που ειναι μανουλα στο να σωζει ανθρωπους και ολος ο κοσμος ξερει το ονομα του και ειναι 60, αλλα δεν μπορει να προγραματισει ουτε το ρολοι του φουρνου, στο ασχετο να σταματισει να δουλευει η database του που ειναι γραμμενη σε Lotus.

Ειναι πολυ κοντα το 2020.

Για εσένα λοιπόν και για τους υπόλοιπους 2-3 που "τρέχουν" DOS εφαρμογές το 2017 υπάρχουν τρόποι ακόμα και με UEFI only boot.

 

1) Clover bootloader

2) Virtual Machines

 

Αναφορικά με τα προβλήματα που γράφεις παραπάνω για το UEFI να ξέρεις ότι 8 στα 10 λάπτοπ από το 2013 τρέχουν UEFI από default δίχως κανένα μα κανένα πρόβλημα και με καλύτερους χρόνους εκκίνησης.

 

Για τα mac δεν θα κάνω κουβέντα καθώς τρέχουν σε EFI από τότε που τα θυμάμαι.

 

Πάντως αν χρειαστείς PC έχω ένα 8086 και ένα atari για να τρέχεις τις εφαρμογές που θες :P

 

Για τις κοτσάνες που διαβάζω σχετικά με linux και uefi δεν μπορώ παρά μόνο να γελώ.

 

Παλικάρια...O GRUB ΥΠΟΣΤΗΡIΖEI UEFI

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τα προτερήματα του uefi? Απο ο,τι ξερω ακομη και ίο μπορεί να κολλήσει το uefi, αν δεν κάνω λάθος. Δεν ειμαι και γνωστης του αντικείμενου αλλα θα ήθελα μια εξήγηση.

https://www.pcsteps.gr/90064-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-bios-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-uefi-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/

 

Στο παραπάνω λινκ θα σου λυθούν οι απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για υπολογιστές που θα πωλούνται από το 2020 και μετά , να μην πούμε ότι ακόμη μέχρι το 2025 θα βρίσκουμε υπολογιστές προηγούμενων γενιών που θα είναι dual (UEFI/BIOS)

 

δεν είπε η ΙΝΤΕΛ ότι θα επιβάλει στρατιωτικό νόμο και θα απογoρέψει οτιδήποτε έχει σχέση με ΒΙΟS.

 

ΥΓ

Αν ο γιατρός ή ο φοιτητής θέλει 32bits χωρίς VS λειτουργικό ας αρκεστεί με τα canon lakes που θα βγουν το 2019 και θα έχουν και BIOS και θα πωλούνται μέχρι το 2022+ ή θα του είναι ανεπαρκή? Aν θέλει παλαιολιθικό λογισμικό μετά το 2024-2025 που δεν θα κυκλοφορεί τίποτε καινουριο με BIOS ας δώσει 50ευρώ σε κάποιον να του φτιάξει ένα VM ή 20ευρώ να του εξάγουν την βάση από το DOS/LOTUS123 σε win/excel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε.

Μπορω να σου πω εξ αρχης για παρα πολλες εταιριες που ακομα χρεισημοποιουν DOS. Ναι... DOS.

Και δεν ειναι καθολου χειρωτερο.

Γιατι να μπει στη διαδικασια να μαθει το οτιδηποτε καινουριο αφου τη δουλεια του τη κανει?

Κιαλλες σκοτουρες?

 

"Μα ειναι καλυτερο? Γιατι δεν το αγοραζετε?"

"Θα κανει κανει διαφορετικο?"

"Θα κανει το ιδιο πραγμα με πιο ευκολο τροπο."

"Μα μου ειναι ηδη ευκολο!"

"ΟΚ. Τι πιθανοτητες βαζετε να χρειαστω υποστηριξη η κατι να παει στραβα?"

"Ε. Ολα τα καινουρια βγαζουν προβληματα στην αρχη."

"Τοτε γιατι να αλλαξω?"

 

Και το 2020 ειναι πολυ πολυ κοντα!

Και αντε πες το αυτο στον καταξιομενο επιστημονα γιατρο που ειναι μανουλα στο να σωζει ανθρωπους και ολος ο κοσμος ξερει το ονομα του και ειναι 60, αλλα δεν μπορει να προγραματισει ουτε το ρολοι του φουρνου, στο ασχετο να σταματισει να δουλευει η database του που ειναι γραμμενη σε Lotus.

Ειναι πολυ κοντα το 2020.

Υπερβολικός. Γράφεις μόνο και μόνο για να γράψεις και να γκρινιάξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε.

Μπορω να σου πω εξ αρχης για παρα πολλες εταιριες που ακομα χρεισημοποιουν DOS. Ναι... DOS.

Και δεν ειναι καθολου χειρωτερο.

Γιατι να μπει στη διαδικασια να μαθει το οτιδηποτε καινουριο αφου τη δουλεια του τη κανει?

Κιαλλες σκοτουρες?

 

"Μα ειναι καλυτερο? Γιατι δεν το αγοραζετε?"

"Θα κανει κανει διαφορετικο?"

"Θα κανει το ιδιο πραγμα με πιο ευκολο τροπο."

"Μα μου ειναι ηδη ευκολο!"

"ΟΚ. Τι πιθανοτητες βαζετε να χρειαστω υποστηριξη η κατι να παει στραβα?"

"Ε. Ολα τα καινουρια βγαζουν προβληματα στην αρχη."

"Τοτε γιατι να αλλαξω?"

 

Και το 2020 ειναι πολυ πολυ κοντα!

Και αντε πες το αυτο στον καταξιομενο επιστημονα γιατρο που ειναι μανουλα στο να σωζει ανθρωπους και ολος ο κοσμος ξερει το ονομα του και ειναι 60, αλλα δεν μπορει να προγραματισει ουτε το ρολοι του φουρνου, στο ασχετο να σταματισει να δουλευει η database του που ειναι γραμμενη σε Lotus.

Ειναι πολυ κοντα το 2020.

 

Οπότε ας αποφασίσουμε να παγώσουμε την όποιαδήποτε εξέλιξη εδώ προκειμένου να είμαστε άνετοι με αυτά που έχουμε μάθει. Βασικά γιατί να μην πάμε λιγο πίσω, στις διάτρητες κάρτες; Τόσα άτομα αναγκάσαμε να αλλάξουν και γιατι? Αφου την δουλειά τους την κάνανε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καλός γνώστης των ηλεκτρονικών και αρκετά coder κοντά στα ηλεκτρονικά, αλλά χωρίς να έχω διαβάσει ιδιαίτερα πάνω στο UEFI, μου μοιάζει ότι αποτελεί τη φυσική εξέλιξη του BIOS, με κάποιους πειραματισμούς ίσως (καλούς ή κακούς). Εφόσον τα ηλεκτρονικά δηλαδή εξελίσσονται είναι λογικό να πρέπει να εξελίσσεται και το coding που είναι ακριβώς δίπλα στα ηλεκτρονικά. 

 

Και ειπώθηκε ήδη η ερώτηση που μου φαίνεται πολύ σωστή: Μιλάμε για μια επιλογή που θα επηρεάσει καθαρά τα μελλοντικά μηχανήματα, όσοι έχουν αυτά που έχουν δεν επηρεάζονται, και όσοι αγοράζουν από εδώ και πέρα εννοείται πως τα καινούρια μηχανήματα θα έχουν καινούρια λειτουργικά που θα συνεργάζονται άψογα, είτε windows, είτε linux, είτε οτιδήποτε άλλο είναι ενεργό σε ανάπτυξη. Γιατί οι διαμαρτυρίες; 

 

Ο γιατρός αν χρειάζεται το DOS δεν είναι ανάγκη να αλλάξει μηχάνημα ποτέ, και αν χρειάζεται σώνει και καλά το DOS, σε ένα καινούριο γρήγορο και μοντέρνο μηχάνημα, τότε είναι η εξαίρεση. Θα μπορέσει να κάνει τη δουλειά του με ένα virtual machine και μάλιστα πάρα πολύ γρήγορα και χωρίς προβλήματα, και δεν χρειάζεται να σταματήσει η τεχνολογία να αναπτύσσεται εξαιτίας αυτής της περίπτωσης. Επιπλέον, θα έχει επιπλέον σίγουρα και θα απολαμβάνει ένα μοντέρνο desktop ή laptop που θα εκμεταλλεύεται την πλήρη εξέλιξη της τεχνολογίας.

 

Δεν λέω ότι οι εξελίξεις της τεχνολογίας πρέπει να περνάνε άκριτες, αλλά σε αυτό το θέμα, κατά την άποψή μου και μόνο, η γκρίνια είναι μόνο για την γκρίνια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EFI, πάντα ήταν ένα "διαφορετικό BIOS" που εξυπηρετεί καλύτερα κάποιες περιπτώσεις. Υπάρχει εδώ και πολλά πολλά χρόνια. H Microsoft όμως, έχοντας στενές σχέσεις με την Intel, εκμεταλλεύεται το UEFI, για να κάνει τη δουλίτσα της: Να δυσκολεύει τους απλούς χρήστες να δοκιμάζουν άλλα λειτουργικά συστήματα.

 

ΥΓ: Δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου αν υπολογιστές με bios, πωλούνται στο μέλλον σε τιμές όπως του Technics 1200 MK2 στο χώρο των πικάπ. Δηλαδή σε τιμές καινούριου ή και ακριβότερα.

Ευτυχώς, η απόλυτη πλειοψηφία των servers είναι linux, άρα θα υπάρχει για πολλά χρόνια η δυνατότητα να έχουμε πραγματικά λειτουργικά συστήματα και υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έχετε.. Λοιπόν intel και ms.. Εγώ θα σας πώ ποιο είναι το μέλλον τις τεχνολογίας και όχι εσείς.. Τί και άν έχετε φάει μία ζωη πάνω σε πράγματα και ανακαλύψεις που ουτε κάν μπορώ να φανταστώ.. τι και άν είστε μπιζνα που πρέπει να βγάλει λεφτά και επενδύετε δις κάθε χρόνο, απλά δεν έχετε ιδέα. Εγώ εδώ στον καναπέ τα ξέρω καλύτερα.. ακους εκεί μαζεύτηκαν 5-10 σπασίκλες και μας πασάρουν τεχνολογίες για νας εκμεταλευτούν. τι και αν είναι δικό σου το μαγαζί, εγώ θέλω να το ελένχω. Όπως διάβασα και ποιό πάνω..

 

Compatibility issues to come...

"Συγνωμη κυριε, αλλα θα πρεπει να αγορασετε καποιο PC που να μπορει να υποστηριξει τα νεα συστηματα, που φυσικα θα σας επιβαλουμε με τον καιρο, οπως και οτιδηποτε αλλο που ειναι long-term σχεδιο στο να τραβαμε λιγο λιγο και για μεγαλο χρονικο διαστημα τα χρηματα του κοσμου εφ οσων σας εχουμε κοροιδεψει πως ειναι ολο και καλυτερα απο τα προυγουμενα και προς οφελος σας.

Αφου σας εχουμε πεισει προ πολλου οτι μας εχετε αναγκη και πως δεν μπορειτε να κανετε χωρις εμας.

Σταματηστε να μας ενοχλειτε και απλα ακολουθηστε το λινκ για την αγορα του νεου σας ολοκαινουριου υπερσυγχρονου μηχανιματος.

Μεχρι να κανετε την αγορα σας δεν μπορουμε να σας βοηθησουμε σε κατι αλλο..."

 

ε ναί ρε ms πώς θα με υποχρεώσεις να πάρω καινούργιο και να δώσω 1500 ευρώ (όποιος θέλει παίρνει αυτοί απλά προσφέρουν) + αρκετος κόσμος βγάζει λεφτά μέσω των pc. και με τα σημερινά δεδομένα ένα τέτοιο μηχάνημα δεν θα χρεισαστεί τπτ άλλο για τα επόμενα 6-7 χρόνια. Κακό.. άν τα δώσω όλα εκεί.. πού θα βρώ μετά τα 1300 κάθε χρόνο για κινητό οπου θα μπορώ  να κάνω και  κλήσεις...  αλλα ναι.. το pc δεν μπορείς να το μεταφέρεις στην καφετέρια και να το μοστράρεις πανω  στο τραπέζι.

 

Καμία προσωπική αντιπαράθεση, γνώμες λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ,το Linux υποστηρίζει κανονικά UEFI .... το έχουν φτάσει μέχρι την υποστήριξη σε VM.... επίσης οι Server και αυτοί έχουν UEFI και BIOS , δεν έχει καμία σχέση το λειτουργικό σύστημα μιας και είναι απόφαση ενός HW Vendor....

 

ΕΛΕΟΣ....

 

Jesus δηλαδή που λένε....

 

 

Meanwhile ακόμη και οι Windows Users το κάνουν Disable , μιας που δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς κάνει εκτός από το να τους δυσκολεύει να βάλουν το λειτουργικό τους. Αν διαβάζαν λιιιιγγοοο βέβαια θα βρίσκαν πως οι εταιρείες έχουν εργαλεία για να κάνουν restore σε EFI ακόμη και το καθαρό ISO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσένα λοιπόν και για τους υπόλοιπους 2-3 που "τρέχουν" DOS εφαρμογές το 2017 υπάρχουν τρόποι ακόμα και με UEFI only boot.

 

1) Clover bootloader

2) Virtual Machines

 

Αναφορικά με τα προβλήματα που γράφεις παραπάνω για το UEFI να ξέρεις ότι 8 στα 10 λάπτοπ από το 2013 τρέχουν UEFI από default δίχως κανένα μα κανένα πρόβλημα και με καλύτερους χρόνους εκκίνησης.

 

Για τα mac δεν θα κάνω κουβέντα καθώς τρέχουν σε EFI από τότε που τα θυμάμαι.

 

Πάντως αν χρειαστείς PC έχω ένα 8086 και ένα atari για να τρέχεις τις εφαρμογές που θες :P

 

Για τις κοτσάνες που διαβάζω σχετικά με linux και uefi δεν μπορώ παρά μόνο να γελώ.

 

Παλικάρια...O GRUB ΥΠΟΣΤΗΡIΖEI UEFI

Ας μην πιασουμε το θεμα των MAC plz.

 

Το interface των MAC για να κανουν σωστη δουλεια στο boot θελει shell mode.

Πιασε εναν iBook G3/G4 η εναν iMac G5 και καντον να bootarei απο USB. Μιας και εγω θυμαμαι λιγο πιο πριν απο σενα. 

 

Προσωπικα δεν μιλαω για μενα. Ειμαι ενας απλος χρηστης που αλλαζω καρτα γραφικων για να υποστηριζει το νεο παιχνιδι.

Μιλαω για τον καημενο που του αλλαζει η ζωη και του δημιουργουνται τα χιλια μυρια προβληματα που επρεπε να βαλει αποκωδικοποιητης για να βλεπει τηλεοραση.

Για κεινο το κοινο μιλαω.

 

Για τα δυο τρια πραματα που κανω πιο advanced μπορω να πω και ειμαι σιγουρος και για πολλους απο δω μεσα οτι το Legacy μου ηταν και ειναι πολυ πιο ευκολο απο το UEFI για οτι το χρειαστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο αυτο. Να έβγαινε κάτι που να έκοβε την λειτουργία παλαιών μητρικών από δημόσιες υπηρεσίες μπας και γίνει κάτι λίγο πιο γρήγορα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην πιασουμε το θεμα των MAC plz.

 

Το interface των MAC για να κανουν σωστη δουλεια στο boot θελει shell mode.

Πιασε εναν iBook G3/G4 η εναν iMac G5 και καντον να bootarei απο USB. Μιας και εγω θυμαμαι λιγο πιο πριν απο σενα. 

 

Προσωπικα δεν μιλαω για μενα. Ειμαι ενας απλος χρηστης που αλλαζω καρτα γραφικων για να υποστηριζει το νεο παιχνιδι.

Μιλαω για τον καημενο που του αλλαζει η ζωη και του δημιουργουνται τα χιλια μυρια προβληματα που επρεπε να βαλει αποκωδικοποιητης για να βλεπει τηλεοραση.

Για κεινο το κοινο μιλαω.

 

Για τα δυο τρια πραματα που κανω πιο advanced μπορω να πω και ειμαι σιγουρος και για πολλους απο δω μεσα οτι το Legacy μου ηταν και ειναι πολυ πιο ευκολο απο το UEFI για οτι το χρειαστηκα.

Τι δουλειά έχει το UEFI με το interface (gui) ή με το αν τα mac κάνουν boot από usb; Αν η apple δεν θέλει να κάνουν δεν θα κάνουν και το ανάποδο.

Υπάρχουν UEFI interface που είναι ίδια με το κανονικό BIOS, αν η asus και κάθε asus κάνει καρακιτσαριό το interface είναι άλλη ιστορία.

 

 

Η σύγκριση που κάνεις pc με αποκωδικοποιητή είναι πέρα για πέρα άκυρη για 2 λόγους:

α) Ο κόσμος που κάνει use pc και μάλιστα σε DOS περιβάλλον είναι 0.01% αντίθετα με τους ανθρώπους που βλέπουν tv και φτάνουν τεράστια ποσοστά.

β) Τα τηλεοπτικό σήμα άλλαξε 2 φορές σε λίγα μόλις χρόνια (mpeg2, mpeg4) χωρίς να δοθεί χρόνος για να φύγουν οι παλιές τηλεοράσεις από την αγορά αντίθετα με τα pc που το δικό μου για παράδειγμα είναι 2011 build (asus rampage iv) και μάντεψε, τρέχει uefi και όταν θα φτάσουμε στο 2020 θα είναι 9 χρονών pc. 

 

Το τι σου είναι ευκολότερο είναι θέμα συνήθειας, το word 2003 μου ήταν ευκολότερο από το 2013 γιατί στο 2003 έχω ασχοληθεί 100 ώρες και στο 2013 2 ώρες, αυτό δεν σημαίνει ότι η MS θα έχει το ίδιο GUI μέχρι το 2400. 

 

Το μόνο που θα πρέπει να σας ανησυχεί στο UEFI είναι μην τυχόν και κλειδώσουν το secure boot σε enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...