Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rus είπε

Δεν ειναι κακο να ενημερωνεται το κοινο τι ισχυει αντικειμενικα, περα από τις καταστροφολογιες και τα παλαβα που διαδιδουν καποιοι συνεχως. Δεν ειπα ότι "ο φυσιολογικός στόχος μας είναι η 4άδα και το μετάλιο στηριζόμενος στις αποδόσεις των μπούκηδων", αντίθετα ειπα ότι οι αγωνες και τα αποτελέσματα γινονται στο γηπεδο. 

Η 4η θεση με την 5η-6η είναι πολύ κοντα, αρα ουσιαστικα συμφωνούμε ως προς τις προσδοκιες αυτης της ομαδας.

Δε καταλαβα τι εννοεις, εχε υποψη σου όμως ότι ακομα και πιο σιγουρες αποδοσεις (πχ. 1,05) μπορει  να "σπασουν". Σιγουρος δεν ειναι ουτε ο Θεος.

Επιμένεις να αποκαλείς αντικειμενικούς τους μπούκηδες και τις αποδόσεις τους; Αλήθεια; Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα του στοιχήματος τότε.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Επιμένεις να αποκαλείς αντικειμενικούς τους μπούκηδες και τις αποδόσεις τους; Αλήθεια; Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα του στοιχήματος τότε.

Όχι, εσυ δε το εχεις καταλαβει. Εξαλλου ειπες οτι δεν ασχολεισαι αρα ειναι επομενο να μην αντιλαμβανεσαι τι ισχυει , ακομα κι οταν στο εξηγουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Όχι, εσυ δε το εχεις καταλαβει. Εξαλλου ειπες οτι δεν ασχολεισαι αρα ειναι επομενο να μην αντιλαμβανεσαι τι ισχυει , ακομα κι οταν στο εξηγουνε.

Δεν πέρασες ούτε από κοντά...μια ιδέα για το πως βγαίνουν οι αποδόσεις, με ποια λογική, την έχω λέω...δεν ασχολούμαι σημαίνει για μένα δεν παίζω ποτέ. Εξήγησε μου λοιπόν εσύ πως θα περάσουμε την Γαλλία στους 8 και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Δεν πέρασες ούτε από κοντά...μια ιδέα για το πως βγαίνουν οι αποδόσεις, με ποια λογική, την έχω λέω...δεν ασχολούμαι σημαίνει για μένα δεν παίζω ποτέ. Εξήγησε μου λοιπόν εσύ πως θα περάσουμε την Γαλλία στους 8 και τα ξαναλέμε.

Αν πεσουμε με τη Γαλλια. Περιμενε να βγουν αποδοσεις για παιχνιδι Ελλαδα-Γαλλια, τωρα δεν τις εχουμε. Ειπαμε, άλλο αποδοση για χρυσο, άλλο μονό παιχνιδι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή με τις αποδόσεις θα μου εξηγήσεις πως θα κερδίσουμε τους Γάλλους; Και εγώ νόμιζα ότι για μπάσκετ μιλάμε εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει παίξει μπασκετ η εθνική ακόμα. Η σερβια είναι 3 σκαλιά πανω σαν ομάδα. Οποιος δεν το βλεπει, ας σταματήσει να γράφει αρλούμπες και πονανε τα ματια μας.

Με βαση το ταλέντο 2-3 παικτών θα παίξουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Α δηλαδή με τις αποδόσεις θα μου εξηγήσεις πως θα κερδίσουμε τους Γάλλους; Και εγώ νόμιζα ότι για μπάσκετ μιλάμε εδώ μέσα...

Περι αποδοσεων δεν ηταν το αντικειμενο της κουβέντας μας?

Το πως/αν θα κερδισουμε θα φανει στο παρκε.

1 ώρα πριν, xgol είπε

Δεν εχει παίξει μπασκετ η εθνική ακόμα. Η σερβια είναι 3 σκαλιά πανω σαν ομάδα. Οποιος δεν το βλεπει, ας σταματήσει να γράφει αρλούμπες και πονανε τα ματια μας.

Με βαση το ταλέντο 2-3 παικτών θα παίξουμε. 

Ειπε κανεις από δω οτι ειμαστε ανωτεροι απο τους σερβους? Στο τουρνουά Ακροπολις ειδαμε καλο μπάσκετ σε γενικες γραμμες.

2-3 παιχτες και οι υπολοιποι ανικανοι ε, με κατι τετοια πονανε τα ματια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει από που ακριβώς προκύπτει ότι με την Αυστραλία θα χάσουμε με τα χέρια κάτω. Από την νίκη στο φιλικό με της ΗΠΑ; Δεν λέω ότι δεν έχει καλή ομάδα, έχει 5 ΝΒΑers, εκ των οποίων οι 2 πολύ καλοί  αλλά εντάξει ένας πανζουρλισμός στο στάδιο με ρεκόρ προέλευσης, ένα κίνητρο παραπάνω το είχαν. Δηλαδή όταν έχασαν με 20 πόντους από τον Καναδά (με τις ελλείψεις του) τι θα έπρεπε να λέμε; Η αν χάσουμε απ' αυτούς με τα χέρια κάτω οι Η.Π.Α θα πρέπει να μας συντρίψουν.

Με το φιλικό με την Ιορδανία τι συμπέρασμα να βγει; Εγώ συνεχίζω να προτιμώ τους Αυστραλούς από τους Γάλλους πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Ιορδανία όπως και με την Σερβία είδα ένα μειονέκτημα στην άμυνα, μας έβγαζαν έναν σουτέρ ελεύθερο μετα από κάποιο σύστημα που έπαιζαν και ενώ με την Ιορδανία δεν ήταν ικανό να μας κάνει ζημιά, με την Σερβία τα τριποντά τους έμπαιναν και μας έκαναν την ζημιά. Όπως στα παιχνίδια Παναθηναϊκού Ρεάλ στα πλέυ οφ που με ευκολία έβγαινε ένας ελεύθερο σουτέρ στις γωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Περι αποδοσεων δεν ηταν το αντικειμενο της κουβέντας μας?

Το πως/αν θα κερδισουμε θα φανει στο παρκε.

Ειπε κανεις από δω οτι ειμαστε ανωτεροι απο τους σερβους? Στο τουρνουά Ακροπολις ειδαμε καλο μπάσκετ σε γενικες γραμμες.

2-3 παιχτες και οι υπολοιποι ανικανοι ε, με κατι τετοια πονανε τα ματια μας...

Το καλο μπασκετ το ειδες μονο εσυ.

Επισης προσπαθησε να καταλάβεις τι γράφω. 

Η ομαδα δεν έχει συνοχή, παίζει πονταροντας στο ταλέντο κάποιων - λιγων - παικτών. 

Και ναι, πολλοί απο τους παίκτες μας είναι άχρηστοι για το επίπεδο που συζητάμε, τι σε ξενίζει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DIMITRISG είπε

Με την Ιορδανία όπως και με την Σερβία είδα ένα μειονέκτημα στην άμυνα, μας έβγαζαν έναν σουτέρ ελεύθερο μετα από κάποιο σύστημα που έπαιζαν και ενώ με την Ιορδανία δεν ήταν ικανό να μας κάνει ζημιά, με την Σερβία τα τριποντά τους έμπαιναν και μας έκαναν την ζημιά. Όπως στα παιχνίδια Παναθηναϊκού Ρεάλ στα πλέυ οφ που με ευκολία έβγαινε ένας ελεύθερο σουτέρ στις γωνίες.

Νομίζω δεν είναι από σύστημα, απλά μπερδευόμαστε στις αλλαγές στα σκριν και στις περιστροφές. Χτες στις περισσότερες φάσεις ο Γιάννης άλλαζε παίκτη όταν δεχόταν σκριν ψηλά, οι άλλοι ακολουθούσαν τον παίκτη τους. Δε ξέρω τι έχει επιλέξει ο κόουτς, θα φανεί και στα επόμενα φιλικά.

Ο Γιάννης γενικά φαίνεται λίγο αγχωμένος, σαν να προσπαθεί να αποδείξει ότι αξίζει τον τίτλο του mvp, ελπίζω να ηρεμήσει και να κάνει το παιχνίδι του όπως ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, xgol είπε

Το καλο μπασκετ το ειδες μονο εσυ.

Επισης προσπαθησε να καταλάβεις τι γράφω. 

Η ομαδα δεν έχει συνοχή, παίζει πονταροντας στο ταλέντο κάποιων - λιγων - παικτών. 

Και ναι, πολλοί απο τους παίκτες μας είναι άχρηστοι για το επίπεδο που συζητάμε, τι σε ξενίζει? 

Πολλα τον ξενιζουν και κατα κυριο λογο οι... μπουκηδες για τους οποιους διαβαζουμε στο μισο thread λες και ειμαστε εδω σε thread για καμμενους στοιχηματατζηδες. Ακομα και για υποθετικα νοκ αουτ ματς στα οποια θα μπορουσαμε να τυχουμε η απαντηση ειναι "περιμενε να δουμε τις αποδοσεις που θα βγαλουν οι μπουκηδες για το νοκ αουτ και μετα θα σου πω" :P

Αχταρμας αποδοσεων και γνωσιακης αποστασης απο το αθλημα, και καπως ετσι καταληγουμε να διαβαζουμε για το παγκοσμιο λες και συζηταμε στο προποτζιδικο τα επομενα νουμερα για το ΚΙΝΟ...

16 λεπτά πριν, Weiss είπε

Νομίζω δεν είναι από σύστημα, απλά μπερδευόμαστε στις αλλαγές στα σκριν και στις περιστροφές. Χτες στις περισσότερες φάσεις ο Γιάννης άλλαζε παίκτη όταν δεχόταν σκριν ψηλά, οι άλλοι ακολουθούσαν τον παίκτη τους. Δε ξέρω τι έχει επιλέξει ο κόουτς, θα φανεί και στα επόμενα φιλικά.

Ο Γιάννης γενικά φαίνεται λίγο αγχωμένος, σαν να προσπαθεί να αποδείξει ότι αξίζει τον τίτλο του mvp, ελπίζω να ηρεμήσει και να κάνει το παιχνίδι του όπως ξέρει.

Ο Γιαννης χωρις εναν καλο Σλουκα διπλα του θα εχει αρκετες δυσκολιες επιθετικα. Οπως εγραψα και σε προηγουμενα ποστ, δεν ειναι ο παιχτης που επιθετικα θα κουβαλησει μονος του την ομαδα αν αυτη δεν κανει ουτε τα βασικα. Το προβλημα διογκωνεται οταν παραλληλα το μπασκετ που παιζεται ειναι σετ και με κλειστες αμυνες. Αρα επανερχομαστε οτι στο σετ παιχνιδι ο Γιαννης θα χρειαστει βοηθεια απο την ομαδα. Για μενα σταθερα και αξιοπιστα τις βοηθειες αυτες μπορει να τις προσφερει ενας Σλουκας που θα επανελθει σε καλη κατασταση μετα τον τραυματισμο (ειναι θεμα αν θα τα καταφερει). Ο Καλαθης βλεπουμε απο τα φιλικα κιολας οτι (παλι) χρειαζεται να συγκεντρωθει, ποσο δε μαλλον σε νοκ αουτ ματς δεν μπορεις να τον εμπιστευθεις παρα μονο να ελπιζεις στην εξαιρεση σε οτι δειχνει μεχρι τωρα σε τετοιου χαρακτηρα παιχνιδια.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Weiss είπε

Νομίζω δεν είναι από σύστημα, απλά μπερδευόμαστε στις αλλαγές στα σκριν και στις περιστροφές. Χτες στις περισσότερες φάσεις ο Γιάννης άλλαζε παίκτη όταν δεχόταν σκριν ψηλά, οι άλλοι ακολουθούσαν τον παίκτη τους. Δε ξέρω τι έχει επιλέξει ο κόουτς, θα φανεί και στα επόμενα φιλικά.

 

Είναι και θέμα παιχνιδιών μέχρι να τους βγουν σωστά οι αλλαγές και οι περιστροφές. Τακτικά ευτυχώς το έχουμε, θα δένει η ομάδα όσο παίζει παιχνίδια. Το ζήτημα είναι να την βγάλουμε καθαρή στον αρχικό όμιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιάννης θα έχει γενικότερα πρόβλημα καθώς βρίσκεται έξω από τα νερά του.
Είτε θα το πάρει απόφαση ότι θα μπουκάρει για να τρώει το ξύλο τις αρκούδας
να εκτελεί βολές και να καταστρέφουμε με φαουλ την αντίπαλη ομάδα, είτε ότι
θα πρέπει να σουτάρει από μακρυά.

Το δυστύχημα είναι ότι με συν πλην 70% στις βολές και φοβία στο μακρυνό σουτ,
θα περάσει δύσκολες στιγμές και μαζί του η ομάδα που θα τον κοιτάνε σα χαζοί
από την περιφέρεια μέχρι να τους πετάξει τη μπάλα με 3-4'' να απομένουν.

Θεωρώ ότι θα του ταίριαζε καλύτερα να παίζει μέσα στη ρακέτα και να υποδέχεται
εκεί τη μπάλα παρά να προσπαθεί να περάσει από τοίχος τριών παικτών.

Για τον προπονητή δε βλέπω κάτι διαφορετικό σε σχέση με ότι έχει περάσει τα
τελευταία χρόνια. Τα ίδια κάτι σαν συστήματα, η ίδια στατικότητα και τα ίδια αδιέ-
ξοδα απέναντι σε οργανωμένες άμυνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...