Προς το περιεχόμενο

Απολυση στους 11 μηνες και 3 εβδομαδες - Τι Γινεται?


SherlockShackleton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Απολυθηκα απο την δουλεια στους 11 μηνες και 3 εβδομαδες μετρημενα. Δουλευα 4 ωρες την ημερα, 6 μερες την εβδομαδα σταθερα και ωραια, και απλα με εκοψε μετα γιατι λεει δεν εχει να με πληρωσει. Εγω τωρα απ'οτι καταλαβαινω δεν δικαιουμε ουτε επιδομα ανεργιας επειδη ειναι ουσιαστικα ο πρωτος χρονος δουλειας μου, και δουλευα και με μισα ενσημα, και ουτε αποζημιωση δικαιουμε διοτι δεν εκλεισα χρονο στην εργασια.

 

Και το δωρο τον χριστουγγενων χανω?

Αν ειμαι σε λαθος category να με κατευθυνει καποιος γιατι δεν βρηκα καπου καλυτερα να το βαλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώρο Χριστουγέννων και επίδομα άδειας αν δεν έχεις πάρει δικαιούσαι. Τι εννοείς μισά ένσημα; Δουλεύες 8ωρο σε ασφαλίζε 4ωρο;

Εχω παρει επιδομα αδειας 26 ευρω για τις αδειες που δεν εχω παρει για Νοεμβριο/Δεκεμβριο. Για το δωρο Χριστουγεννων περιμενω τηλεφωνημα μεσα στα χριστουγεννα δηλαδη?

 

Δουλευα 4 ωρες, οποτε επαιρνα 1 ενσημο το διημερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσεις στο σωματείο που ανήκεις η στην επιθεώρηση εργασίας. Αυτό το χρόνος πάρα μια βδομάδα παραείναι ύποπτο και αν έχει ιστορικό στο να το κάνει ίσως να βρει τον μπελά του. Άντε γιατι πολύ θάρρος έχουν πάρει οι εργοδότες, με την ανοχή μας φυσικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το επίδομα ανεργίας είσαι σίγουρος; (δεν ξερω για αυτό ρωτάω)

Οπου και να ψαχτηκα γινεται ενα μπουρδελο με ενσημα που πρεπει να συμπληρωσεις απο προηγουμενα 2 χρονια, τα οποια δεν τα εχω σε εργασια. 

Να ρωτήσεις στο σωματείο που ανήκεις η στην επιθεώρηση εργασίας. Αυτό το χρόνος πάρα μια βδομάδα παραείναι ύποπτο και αν έχει ιστορικό στο να το κάνει ίσως να βρει τον μπελά του. Άντε γιατι πολύ θάρρος έχουν πάρει οι εργοδότες, με την ανοχή μας φυσικά.

Εγω το βλεπω χλωμο το να γινει οτιδηποτε με αυτο το σεναριο. θα το δω φυσικα απο επιθεωρηση εργασιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, για καλο και για κακό πήγαινε σε ενα γραφείο ΟΑΕΔ (κατα προτίμηση πρωινές ώρες και σε κατάστημα χωρις πολυ κίνηση) να ρωτήσεις για σίγουρα αλλα απο οσο μπόρεσα να ψαξω όντως εχεις δίκιο και δεν το δικαιούσαι το επίδομα ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας,γιατι πρεπει να εχεις ενσημα τα τελευταια 2 χρονια.

Πολυ χοντρο αυτο που εκανε ο τυπος,για να γλυτωσει απλα την αποζημιωση.

Πηγαινε επιθεωρηση να τα πεις ολα αυτα,γιατι εχει παραγινει με τους εργοδοτες το θεμα.

Καλα μας κανουν βασικα,γιατι μια ζωη ακουμε την καραμελα του μην κανεις καταγγελια γιατι δε θα βρισκεις δουλεια,και τωρα τα βρισκουμε μπροστα μας. 
Εαν δε βγαλεις ακρη μπορεις να μιλησεις με κανα δυο ασβερκους,να κανονισουν αυτοι :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει επιδομα αδειας 26 ευρω για τις αδειες που δεν εχω παρει για Νοεμβριο/Δεκεμβριο. Για το δωρο Χριστουγεννων περιμενω τηλεφωνημα μεσα στα χριστουγεννα δηλαδη?

 

Δουλευα 4 ωρες, οποτε επαιρνα 1 ενσημο το διημερο. 

 

Νομιζω δεν υπαρχει μισο ενσημο , κανονικα πρεπει καθε μερα να σου κολλαει ενσημο , απλως προφανως το ενσημο της ημιαπασχολησης ειναι φτηνοτερο της πληρης απασχολησης. Επισης αν παιρνεις πανω απο 11.κατι ευρω μικτα ημερομισθιο και εισαι 6ημερος , δικαιουσαι πληρη ενσημο , εννοω το κανονικο σα να δουλευες πληρη απασχοληση θα το ψαξω που εχω αποθηκευσει το λινκ , αν κανω λαθος προφανως να με διορθωσει καποιος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας,γιατι πρεπει να εχεις ενσημα τα τελευταια 2 χρονια.

Πολυ χοντρο αυτο που εκανε ο τυπος,για να γλυτωσει απλα την αποζημιωση.

Πηγαινε επιθεωρηση να τα πεις ολα αυτα,γιατι εχει παραγινει με τους εργοδοτες το θεμα.

Καλα μας κανουν βασικα,γιατι μια ζωη ακουμε την καραμελα του μην κανεις καταγγελια γιατι δε θα βρισκεις δουλεια,και τωρα τα βρισκουμε μπροστα μας.

Εαν δε βγαλεις ακρη μπορεις να μιλησεις με κανα δυο ασβερκους,να κανονισουν αυτοι :P

Για επιδοτηση για ενα ετος θες 300 ενσημα το τελευταιο 12 ή 14μηνο χωρις να υπολογιζονται οι 2 τελευταοι μηνες.

Τα ελαχιστα ενσημα ειναι 125 ενσημα για να επιδοτηθεις για 6 μηνες.

Αν εχεις τα ελαχιστα ενσημα (125) ταμειο παιρνεις. Ο λογος που το εκανε πριν συμπληρωθεί ενας χρονος ειναι για να μην δικαιουσαι και σου δωσει αποζημειωση 1μισθο χωρις κρατησεις, ταμειο ομως παίρνεις κανονικα...πηγαινε στον οαεδ με τα απαιτουμενα χαρτια για να εγγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επιδοτηση για ενα ετος θες 300 ενσημα το τελευταιο 12 ή 14μηνο χωρις να υπολογιζονται οι 2 τελευταοι μηνες.

Τα ελαχιστα ενσημα ειναι 125 ενσημα για να επιδοτηθεις για 6 μηνες.

Αν εχεις τα ελαχιστα ενσημα (125) ταμειο παιρνεις. Ο λογος που το εκανε πριν συμπληρωθεί ενας χρονος ειναι για να μην δικαιουσαι και σου δωσει αποζημειωση 1μισθο χωρις κρατησεις, ταμειο ομως παίρνεις κανονικα...πηγαινε στον οαεδ με τα απαιτουμενα χαρτια για να εγγραφής.

 

Καλησπερα παιδια. Απολυθηκα απο την δουλεια στους 11 μηνες και 3 εβδομαδες μετρημενα. Δουλευα 4 ωρες την ημερα, 6 μερες την εβδομαδα σταθερα και ωραια, και απλα με εκοψε μετα γιατι λεει δεν εχει να με πληρωσει. Εγω τωρα απ'οτι καταλαβαινω δεν δικαιουμε ουτε επιδομα ανεργιας επειδη ειναι ουσιαστικα ο πρωτος χρονος δουλειας μου, και δουλευα και με μισα ενσημα, και ουτε αποζημιωση δικαιουμε διοτι δεν εκλεισα χρονο στην εργασια.

 

Και το δωρο τον χριστουγγενων χανω?

Αν ειμαι σε λαθος category να με κατευθυνει καποιος γιατι δεν βρηκα καπου καλυτερα να το βαλω. 

 

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

 

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες.

 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

 

Αν ο άνεργος έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν:

 

Ο άνεργος που έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επιδοτηση για ενα ετος θες 300 ενσημα το τελευταιο 12 ή 14μηνο χωρις να υπολογιζονται οι 2 τελευταοι μηνες.

Τα ελαχιστα ενσημα ειναι 125 ενσημα για να επιδοτηθεις για 6 μηνες.

Αν εχεις τα ελαχιστα ενσημα (125) ταμειο παιρνεις. Ο λογος που το εκανε πριν συμπληρωθεί ενας χρονος ειναι για να μην δικαιουσαι και σου δωσει αποζημειωση 1μισθο χωρις κρατησεις, ταμειο ομως παίρνεις κανονικα...πηγαινε στον οαεδ με τα απαιτουμενα χαρτια για να εγγραφής.

Αυτα ισως ισχυουν για οποιον εχει ξαναπεσει.

Απο οσο θυμαμαι χρειαζεσαι 2 χρονια ενσημα,125 το πρωτο και 75 το δευτερο.

Αυτο μπορει να εχει αλλαξει,αλλα δεν εχει αλλαξει οτι χρειαζεσαι ενσημα 2 χρονια για να πεσεις πρωτη φορα.

Παρ ολα αυτα μπορει να παει μια βολτα απο ΟΑΕΔ να ρωτησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσεις στο σωματείο που ανήκεις η στην επιθεώρηση εργασίας. Αυτό το χρόνος πάρα μια βδομάδα παραείναι ύποπτο και αν έχει ιστορικό στο να το κάνει ίσως να βρει τον μπελά του. Άντε γιατι πολύ θάρρος έχουν πάρει οι εργοδότες, με την ανοχή μας φυσικά.

Μια χαρά μπορεί να τον απόλυσει λίγο πριν κλείσει το χρόνο για να μην πάρει αποζημίωση πού είναι το πρόβλημα; Τους νόμους αυτούς δεν τους πέρασαν μαζί με τα σωματεία;

 

Πρόβλημα υπάρχει αν το κάνει εικονικά και ο άλλος συνεχίσει και δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να τον απόλυσει λίγο πριν κλείσει το χρόνο για να μην πάρει αποζημίωση πού είναι το πρόβλημα; Τους νόμους αυτούς δεν τους πέρασαν μαζί με τα σωματεία;

 

Πρόβλημα υπάρχει αν το κάνει εικονικά και ο άλλος συνεχίσει και δουλεύει

Τοτε παμε στη λυση με τους ασβερκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να τον απόλυσει λίγο πριν κλείσει το χρόνο για να μην πάρει αποζημίωση πού είναι το πρόβλημα; Τους νόμους αυτούς δεν τους πέρασαν μαζί με τα σωματεία;

 

Πρόβλημα υπάρχει αν το κάνει εικονικά και ο άλλος συνεχίσει και δουλεύει

Αν αυτο γινεται κατ' εξακολουθηση σαν τακτικη του εργοδοτη, μπορει να γινει κατι. Πχ σε διαγνωστικό κατω στην Γλυφαδα, παίρνουν δοκιμαστικα για ενα μηνα αιμοληπτριες. Φυσικα αμισθί. με το που τελειωνει ο μηνας, τους λεει δεν μου κανεις και παιρνει άλλη ξανά δοκιμαστικα. Προσπερνωντας το γεγονος οτι ο συγκεκριμενος εργοδοτης ειναι σκουληκι και μουνοπανο, αν μαζευτουν ολες αυτες που δουλεψαν αμισθι τα τελευταια χρόνια με αυτην την κομπίνα και κανουν συλλογικα καταγγελία, δεν θα τον γαμησουν αυτόν τον απαραδεκτο εργοδοτη? Η αν γινει καταγγελία νομιζεις δεν θα γινει δραση απο το εργατικό σωματειο που ανηκουν ωστε να δικαιωθούν αν όχι αυτές, οι επόμενοι που θα δουλεψουν εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...