Προς το περιεχόμενο

Κατακόρυφη πτώση στη δημοτικότητα του jailbreak του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσα ΔΕΝ φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... Ρε αφήστε τις συγκρίσεις ανεξαρτήτως jailbreak. Εγώ που είμαι επαγγελματίας και ασχολούμε με ήχο είπα να κάνω οικονομία όπως λέτε εσείς και να ΜΗΝ πάρω τηλέφωνο Apple... Έλα όμως που ΟΛΕΣ οι αντιστοιχες εφαρμογές που δουλεύω, στο Android ήταν ΟΛΕΣ ΜΑΠΑ!!! Η δεν θα είχαν τα ίδια features ή θα ήταν κακογραμένες και θα κράσαραν συχνά ή δε θα υπήρχαν καν για Android ή θα σέρνονταν και γενικώς θα είχα συνέχεια προβλήματα... Ένα παράδειγμα από τα χιλιάδες. Βρείτε μου εσείς οι πολύ ψαγμένοι εφαρμογή σε Android graphic spectrum analyzer που να δουλεύει σωστά και αυτό που δείχνει να είναι πραγματικό και ειδικα με το μικρόφωνακι που έχουν όλα τα androids συμπερηλαμβανομενων και των ναυαρχίδων... ΑΝ βρείτε... Ελάτε να μου τον σφυριξετε... ΑΝ πάλι το κινητό το έχετε για μηνύματα Facebook άντε και για να κανα Game τότε ΟΚ. Για δουλειά σοβαρή ΜΟΝΟ ΜΗΛΟ παιδιά.Δυστοιχως ΔΕΝ γίνεται διαφορετικά πως να το κάνουμε. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες το Cydia κακά τα ψέματα ήταν το ευαγγέλιο του iOS,μπορούσες να κάνεις παπάδες με αυτό.Εχουν περάσει από τα χέρια μου από το iPhone 4 έως και το 7 που έχω τώρα όλα τα μοντέλα.Με το 4 ειδικά έκανες παπάδες στην κυριολεξία.Οταν όμως φτάνει να είναι τόσο κλειδωμένο το λειτουργικό,(εκτός από τις κοινές εφαρμογές που χρησιμοποιούμε όλοι) τότε μου θυμίζει Nokia της δεκαετίας του 2000.Δυστυχώς ο Jay Freeman που είναι και ο Cydia founder πήγε η μάλλον τον πήρανε στην apple για δουλειά,τους σύμφερε προφανώς και όποτε τέρμα το Cydia.Τωρα το android το δουλεύω έτσι και αλλιώς και μου φαίνεται λουκούμι για το root του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα ΔΕΝ φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... Ρε αφήστε τις συγκρίσεις ανεξαρτήτως jailbreak. Εγώ που είμαι επαγγελματίας και ασχολούμε με ήχο είπα να κάνω οικονομία όπως λέτε εσείς και να ΜΗΝ πάρω τηλέφωνο Apple... Έλα όμως που ΟΛΕΣ οι αντιστοιχες εφαρμογές που δουλεύω, στο Android ήταν ΟΛΕΣ ΜΑΠΑ!!! Η δεν θα είχαν τα ίδια features ή θα ήταν κακογραμένες και θα κράσαραν συχνά ή δε θα υπήρχαν καν για Android ή θα σέρνονταν και γενικώς θα είχα συνέχεια προβλήματα... Ένα παράδειγμα από τα χιλιάδες. Βρείτε μου εσείς οι πολύ ψαγμένοι εφαρμογή σε Android graphic spectrum analyzer που να δουλεύει σωστά και αυτό που δείχνει να είναι πραγματικό και ειδικα με το μικρόφωνακι που έχουν όλα τα androids συμπερηλαμβανομενων και των ναυαρχίδων... ΑΝ βρείτε... Ελάτε να μου τον σφυριξετε... ΑΝ πάλι το κινητό το έχετε για μηνύματα Facebook άντε και για να κανα Game τότε ΟΚ. Για δουλειά σοβαρή ΜΟΝΟ ΜΗΛΟ παιδιά.Δυστοιχως ΔΕΝ γίνεται διαφορετικά πως να το κάνουμε. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Το ακούσαμε και αυτό.
 
Μονο μήλο για δουλειά και επαγγελματίες παιδιά. Ποιος γ@μ@ τους εκατομμύρια επαγγελματίες που δουλεύουν Android. Ακούστε από τον Mpegleris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας ουσιαστικος περιορισμος πλεον στο ios και benchmark στο θεο που android ονειρευονται ( εν αντιθεση με λιγα χρονια πριν ) οποτε λογικο

Εσύ κοίτα τους αριθμούς των benchmarks και σύγκρινε έτσι ένα κινητό...από τα λεγόμενά σου φαίνεται πόσα γνωρίζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ακούσαμε και αυτό.

 

Μονο μήλο για δουλειά και επαγγελματίες παιδιά. Ποιος γ@μ@ τους εκατομμύρια επαγγελματίες που δουλεύουν Android. Ακούστε από τον

Mpegleris

.
Ο άνθρωπος μίλησε για μουσική συγκεκριμενα και επειδη ασχολούμαι ερασιτεχνικά να σε πληροφορήσω ότι είναι πολύ πίσω το android στο τομέα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι; Πέθαινε το jailbreak? Μισό να αλλάξω πλευρό γιατί πιάστηκα.

 

Επίσης για άλλη μια φορά, κάθε φορά που μιλάτε για ελευθερίες μέσα από jailbreak & root, πεθαίνει κάπου στο κόσμο και ένα μικρό γατάκι. Δεν αφήσατε κανένα, γατοκτονία κανονική! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλός ο λόγος παιδιά. Οι πραγματικοί χάκερς αποχώρισαν από την πλατφόρμα iOs και έχουν πάει όλοι σε Android. Αφού αυτοί δεν ασχολούνται ποιος θα ασχοληθεί? ios r.i.p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλός ο λόγος παιδιά. Οι πραγματικοί χάκερς αποχώρισαν από την πλατφόρμα iOs και έχουν πάει όλοι σε Android. Αφού αυτοί δεν ασχολούνται ποιος θα ασχοληθεί? ios r.i.p.

 

Το βρήκες, μπράβο.

 

Αυτό το "ios r.i.p." πρέπει να το ακούμε εδώ και μια δεκαετία τώρα. 

 

Εν το μεταξύ τρομερό συμπέρασμα. Εάν δεν ασχολούνται λέει "πραγματικοί χάκερς" με ένα λειτουργικό τότε δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κανένας... Δηλαδή δεν θα αναπτύξει κανείς εφαρμογές γι αυτό, θα πάψει να είναι δημοφιλές κλπ και θα περάσει σιγά σιγά στη λήθη. 

Τρολάρεις τώρα ή όντως το πιστεύεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για άλλη μια φορά, κάθε φορά που μιλάτε για ελευθερίες μέσα από jailbreak & root, πεθαίνει κάπου στο κόσμο και ένα μικρό γατάκι.

 

Μερικοί βλέπουν ένα λειτουργικό ως ένα εργαλείο που είτε τους κάνει τη δουλειά είτε όχι και κάποιοι άλλοι ως... ιδεολογία περί ατομικής ελευθερίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλωσανε πια για να ασχολουνται με μαμπο τζαμπο βλακειες.

Κινητο ειναι αν δεν σου αρεσει το λειτουργικο πας σε αλλο, αν δεν σε καλυπτει το αλλο, alcatel.

Aυτο ακριβως .

Δεν εχω κανει ποτε jb  και ποτε δεν καταλαβα το λογο  γιατι καποιος να κανει .Η εμπειρια στο Αpple οικοσυστημα ειναι απαραμιλη και αρμονικη μεταξυ των συσκευων .Οπως   δεν γινεται να φτιαξεις -αλλαξεις ενα  καλο και ακριβο αμαξι  θα χασει κατακορυφα σε αξια και θα αλλαξει η εμπειρια χρησης του .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα iphone και ασχολιομουν με το jailbreak απο pwned!

 

Τoτε υπηρχε αναγκη μιας και το iphone ερχοταν με καμερα αλλα το ios σου εδινε την επιλογη μονο να τραβας φωτογραφια με την καμερα αλλα οχι βιντεο! Ο μονος τροπος να χρησιμοποιησεις την καμερα για βιντεο ηταν το jailbreak! Aργοτερα ηταν το ιδιο σκηνικο και με την αναφορα παραδοσης στα μηνυματα και ακομα ποιο μετα με το Bluetooth.

 

Με τα χρονια εκανα πολλα jailbreak σε iphone 3g και iphone 4 και σιγα σιγα το τηλεφωνο αρχισε να σερνεται και να μην ειναι stable. Σημερα εχω ενα τιμιοτατο Redmi Pro που για τα 200 ευρω που το πηρα καινουργιο ειναι υπεροχο!

 

Αλλα... η καμερα του δεν εχει καμια σχεση με την καμερα ενως iphone και δυστυχως ειμαι πολυ της καμερας. Ουτε για τραπεζικες συναλλαγες δεν το εμπιστευομαι και δυστυχως ειμαι απο αυτους που τα κανουν ολα ηλεκτρονικα.

 

Επισεις αν και το να κανεις update το τηλεφωνο με την επομενη rom περνωντας την στην sdcard δεν ειναι καμια τραγικη διαδικασια, θα προτιμουσα απλα να παταω το κουμπι του update και να τα κανει ολα μονο του.

 

Γενικα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα απλο android με το iphone αν και θεωρω κοροϊδια τα 1300 ευρω που ζηταει η Apple αν και εχει την καλυτερη καμερα που υπαρχει αυτη τη στιγμη σε κινητο.

 

Τελος ο λογος που το jailbreak πεθανε ειναι απλος. Γιατι το ios αλλαξε. Το ios 3 και 4 και 5 που γνωρισα εγω δεν εχει καμια επαφη με το σημερινο ios. Καμια ομως! Τωρα ειναι πολυ ποιο πληρες σαν λειτουργικο. Ποιο ολοκληρωμενο και ποιο ωριμο!

 

Οποτε για να καταληξω. Αν θελεις ενα τηλεφωνο απλα για να κανεις την δουλεια σου, android. Να ακους την μουσικουλα σου, να μπαινεις στο internet, να τραβας καμια φωτο και να βλεπεις κανενα βιντεακι στο youtube.

 

Οταν ομως πας να μιλησεις για τραπεζικο λογαριασμο, καμερα επαγγελματικου επιπεδου (Σε φαση παω να τραβηξω γαμο) και ψαχνεις την ηρεμια σου (Δεν με νοιαζει πως γινεται. Απλα με νοιαζει να παταω το κουμπακι και να τα κανει ολα μονο του) τοτε μιλας μονο για ios.

 

Δεν υπαρχει ποιο ειναι καλυτερο και ποιο χειροτερο. Και τα δυο ειναι εξισου ικανα απλα μιλανε σε αλλο κοινο. Σημερα αν ειχα τα λεφτα, θα επαιρνα iphone X και ακομα και αν μου εδιναν jailbreak, θα το κραταγα απειραχτο. Ισως γιατι μεγαλωσα και αλλαξα, ισως γιατι το ios αλλαξε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλός ο λόγος παιδιά. Οι πραγματικοί χάκερς αποχώρισαν από την πλατφόρμα iOs και έχουν πάει όλοι σε Android. Αφού αυτοί δεν ασχολούνται ποιος θα ασχοληθεί? ios r.i.p.

 

εκεί που πάμε πραγματικά να σε πάρουμε στα σοβαρά, πετάς αυτό το iOS R.I.P με τους hackers που αποχώρισαν...

 

πως το έλεγε μια ψυχή να δείς..

you came in like a wrecking ball  :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο είναι. Δεν κολλάει να λες ότι σου αρέσει το iphone αλλά του αλλάζεις και τα φώτα με jb. Αν σου αρέσει, σου αρέσει όπως είναι hardware - software. Αν όχι πας αλλού. Άσε που δεν το εμπιστεύεσαι μετά (εγώ τουλάχιστον δεν θα το εμπιστευόμουν το ίδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα Android trolls που έχουν κολλήσει στο repeat, και για να είμαστε on-topic, πολλά από τα καλά features που παλιά χρειαζόσουν jailbreak, έχουν ήδη ενσωματωθεί στο λειτουργικό από γενιά σε γενιά από την Apple.

Οπότε αρχίζει σιγά σιγά να γίνεται obsolete και άνευ ουσίας.

 

Τώρα για τους tinkerers, υπάρχει το android, αλλά ξαναλέω ποιές τελικά "ελευθερίες" κερδίζεις, και τι θυσιάζεις για να τις έχεις ?

Καλό το τσάμπα λειτουργικό, αλλά πολλές φορές έχουμε δεί διάφορες αμφιλεγόμενες πρακτικές (tracking των χρηστών χωρίς την συγκατάθεση τους etc.)

 

Εγώ για παράδειγμα δεν θα εμπιστεύομουν τα bank accounts μου και τα προσωπικά μου δεδομένα, σε λειτουργικό customized να μιλάει χωρίς να το γνωρίζω με κάποιον server της Doogie-Boogie etc.

 

Ένα κλασσικό προσωπικό μου παράδειγμα, ήταν πως παλιότερα μου την έσπαγε το Itunes με το syncing της μουσικής μου, πλέον με το spotify και την εξάπλωση του 4G, σπάνια θα κουβαλήσω μουσική στο κινητό μου.

photos και files με απλό lightning καλώδιο, μπορείς και στις δύο πλατφόρμες να φορτώσεις χωρίς περιορισμούς, οπότε η καραμέλα περί "ελευθερίας" και παραμετροποίησης πάει περίπατο.

 

Τώρα αν κάποιος θέλει pokemon εικονίδια και τσάμπα ringtones/apk's από τον θείο, καλό θα ήταν να κρατάνε χαμηλούς τόνους και να μην κουνάνε το δάχτυλο στους ανθρώπους που έχουν την δυνατότητα να πληρώνουν για τα συγκεκριμένα χρησιμοποιώντας, νόμιμα μέσα ώστε να τα αποκτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...