Προς το περιεχόμενο

Lag Spikes & Πάγωμα Η/Υ


Than0sk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ στο σύστημα μου κάποια κολλήματα των 1-2 δευτερολέπτων χωρίς να κάνω κάποια βαριά εργασία, μόνο browsing. Δεν είχα δώσει πολύ σημασία εως ότου τις τελευταίες μέρες τυχαίνει να freezαρει το PC, και χρειάζεται επανεκκίνηση.

 

Σκέφτομαι 2 ενδεχόμενα:

 

1) Να φταίει ο SSD.

 

85% Υγεία δείχνει το HDD Sentinel,

100% CrystakDisk Info, και

100% το SSDLife

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για να ελένξω την υγεία του, αλλα ούτε και απο αυτα γνωρίζω ποίο να εμπιστευτώ..

 

2) Να μου κάνουν τη ζημιά οι μνήμες...

 

Ο SSD είναι ο Samsung 840, 120gb και οι μνήμες είναι 2χ4 crucial balistix (ddr3)

 

Κάθε γνώμη/βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ στο σύστημα μου κάποια κολλήματα των 1-2 δευτερολέπτων χωρίς να κάνω κάποια βαριά εργασία, μόνο browsing. Δεν είχα δώσει πολύ σημασία εως ότου τις τελευταίες μέρες τυχαίνει να freezαρει το PC, και χρειάζεται επανεκκίνηση.

 

Σκέφτομαι 2 ενδεχόμενα:

 

1) Να φταίει ο SSD.

 

85% Υγεία δείχνει το HDD Sentinel,

100% CrystakDisk Info, και

100% το SSDLife

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για να ελένξω την υγεία του, αλλα ούτε και απο αυτα γνωρίζω ποίο να εμπιστευτώ..

 

2) Να μου κάνουν τη ζημιά οι μνήμες...

 

Ο SSD είναι ο Samsung 840, 120gb και οι μνήμες είναι 2χ4 crucial balistix (ddr3)

 

Κάθε γνώμη/βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ο chrome το κάνει εμένα στο fb. Μήπως παρατηρείς το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chrome το κάνει εμένα στο fb. Μήπως παρατηρείς το ίδιο?

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Η αλήθεια είναι και εγω chrome χρησιμοποιώ και όλες τι φορές που κόλλησες το PC το Facebook ήταν ανοικτό. Έχεις δοκιμάσει με άλλο Browser?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Η αλήθεια είναι και εγω chrome χρησιμοποιώ και όλες τι φορές που κόλλησες το PC το Facebook ήταν ανοικτό. Έχεις δοκιμάσει με άλλο Browser?

 

Οχι βαριέμαι, απλά δεν μπαίνω fb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) o samsung 840 με 85% υγεία είναι ένα θέμα που πρέπει να αντιετωπίσεις (πρέπει να προγραμματίσεις σύντομα αλλαγή)

β) σκληρό δίσκο μέσα στο μηχάνημα έχεις έστω σε usb συνδεδεμένο?

β) μπορεί να έχεις κολλήσει κάτι (τρέξε free antimalware , free eset live scan)

γ) για δώσε σύνθεση για όλο το μηχάνημα και σε τι φάσεις κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το crash report και τι services χρησιμοποιουν πολλους πορους κατα το lag πριν πας αλλου

 

 

α) o samsung 840 με 85% υγεία είναι ένα θέμα που πρέπει να αντιετωπίσεις (πρέπει να προγραμματίσεις σύντομα αλλαγή)

β) σκληρό δίσκο μέσα στο μηχάνημα έχεις έστω σε usb συνδεδεμένο?

β) μπορεί να έχεις κολλήσει κάτι (τρέξε free antimalware , free eset live scan)

γ) για δώσε σύνθεση για όλο το μηχάνημα και σε τι φάσεις κολλάει.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

@#mtsalla11

 

Τους πιο πολλούς πόρους τους έχει ο chrome αφού δουλέυω με πολλά tabs ανοικτα. Οι υπόλοιπες διεργασίες είναι νορμάλ.

 

@jgeorgiou

 

Συνολικά στο σύστημα έχω 5 σκληρούς. 1 SSD, 1 Western Digital Caviar Black, 1 εξωτερικό της Western Digital και 2 (2.5") για backup και downloads. (βγαλμένοι απο laptops)

 

Απο ιους, δεν έχω κολλήσει ποτέ, παρόλαυτα τρέχω κάθε εβδομάδα περίπου malwarebytes και windows defender.

 

Όσο για την σύνθεση:

 

AMD FX 8320

Gigabyte 990XA-UD3 Rev.3

Asus R9 270

Corsair RM 650x

2x4 Crucial Balistix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας SSD χάνει υγεία μόνος του ανάλογα με τα TBs που έχουν γραφεί. Αν το Sentinel δεν αναφέρει αδύναμους/κατεστραμμένους τομείς δεν έχεις θέμα. Από το ίδιο πρόγραμμα κάνε ένα Read Test από την επιλογή Surface Test να δεις αν βγάλει κίτρινα/κόκκινα block, αλλιώς όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας SSD χάνει υγεία μόνος του ανάλογα με τα TBs που έχουν γραφεί. Αν το Sentinel δεν αναφέρει αδύναμους/κατεστραμμένους τομείς δεν έχεις θέμα. Από το ίδιο πρόγραμμα κάνε ένα Read Test από την επιλογή Surface Test να δεις αν βγάλει κίτρινα/κόκκινα block, αλλιώς όλα καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Δυστυχώς όταν πάω να τρέξω το test, μου λέει οτι είναι διαθέσιμο μόνο μετά το registration.

 

Υπάρχει κάποιο free trial ή άλλος τρόπος να τρέξω αυτό το test?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν την πλαγίας οδού αν δεν το αγοράσεις δεν γίνεται. Δοκίμασε με κάποιο άλλο πρόγραμμα πχ HDDScan ή HD Tune (αν θυμάμαι καλά μπορούσες στην απλή έκδοση να κάνεις Error scan-Μην βάλεις την quick scan επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...