Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση πληροφορικάριου σε Αγγλία - Κύπρο, πρώτες μέρες.


qqqqqaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς ή κακώς έφτασε η ώρα για την ξενιτιά…
Ανοίγω ξεχωριστό θέμα διότι επιθυμώ συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με την αναζήτηση εργασίας  σε Κύπρο ή Αγγλία στο κομμάτι του τεχνικού υπολογιστών - δικτύων – τηλεπικοινωνιών, IT technician αλλά δυστυχώς όχι προγραμματισμό, διότι από τότε που αποφοίτησα από το ΤΕΙ τεχνολογίας Πληροφορικής & τηλεπικοινωνιών δεν βρέθηκε. Όποιος πατριώτης είναι ήδη εκεί ας γράψει εδώ 1-2 πράγματα, δεν θα προσπαθήσω να του φάω τη θέση! (black χιούμορ…)

Γενικές πληροφορίες  / οδηγούς για την Αγγλία έχω βρει αλλά το θέμα είναι τι ακριβώς κάνεις / που πας με το που κατέβεις από το αεροπλάνο. Θα ήθελα να μάθω τι κάνεις, που και πως ψάχνεις δουλειά. Ας πιάσω την Αγγλία για αρχή. Έστω ότι έχεις κάποιον γνωστό που για λίγες μέρες μπορεί να σε φιλοξενήσει  (δεν μπορείς να του κατσικωθείς ).

1.Τι κάνεις; Ψάχνεις για δουλειά στην συγκεκριμένη πόλη; Εάν βρεθούν θέσεις εργασίας για να στείλεις βιογραφικό ή ακόμα να σε καλέσουν για συνέντευξη σε άλλες πόλεις τι θα κάνεις; Άντε και για την συνέντευξη πας, όταν θα σου πουν που μένεις τι θα πεις;

2. Αντε και ψάχνεις να νοικιάσεις σπίτι(δωμάτιο)  σε ποιά πόλη; Και αν σε πάρουν τηλ για άλλη δουλειά σε μακρινή πόλη τι θα κάνεις; Θα φύγεις από το σπίτι κατευθείαν που θα έχεις δώσει 1 περιουσία σε εγγυήσεις κτλ;
Δώστε μου παρακαλώ συγκεκριμένες απαντήσεις για το 1,2.

3. Στην Αγγλία στον τομέα που ψάχνω ποιές περιοχές πιστεύετε ότι πρέπει να κοιτάξω εκτός φυσικά από το Λονδίνο;

4. Πάμε σε πιο χειρότερο σενάριο: Είσαι Αγγλία με την βαλίτσα σου αλλά ξεκρέμαστος από σπίτι για φιλοξενία. Το πιο οικονομικό σενάριο ποιο είναι, hostel; εκεί παίζει να επιτρέψεις στο δωμάτιο και οι άλλοι να σου έχουν κλέψει τα πράγματα σου και να έχουν φύγει; Σενάριο airbnb παίζει να προπληρώσεις για 1 μήνα πχ έστω ένα δωμάτιο σε garage για να μείνεις; Ξέρει κάποιος να απαντήσει και με τιμές για να ξέρω πόσο μέρες θα έχω μέχρι να τελειώσουν τα «καύσιμα»;
Δεν σας πρήζω άλλο με ερωτήσεις με την Αγγλία.

Πάμε τώρα για την αντίστοιχη περίπτωση για Κύπρο. Εδώ οι ερωτήσεις θα είναι πιο συνοπτικές μιας και πρόκειται για σαφώς πολύ πιο μικρή έκταση.
5. Ποιές περιοχές έχουν ανάπτυξη στο τεχνικό πληροφοριακό τομέα; Ξέρω ότι υπάρχει ανάπτυξη στον επαγγελματικό κλάδο αλλά των δικηγόρων/λογιστών και γενικά αυτοί που χρειάζονται για να ιδρύουν εταιρίες κομμάτι που δεν με καλύπτει εμένα.

6. Σε ποιες σελίδες μπορώ να ψάξω για δουλειά στην Κύπρο στον τομέα μου; Από εκεί εάν πάω πως θα ψάξω; Εφημερίδες, υπάρχουν γραφεία ευρέσεως εργασίας αξιόπιστα όπως στην Αγγλία; Στέλνω το βιογραφικό μου ντουγρού από ότι εταιρίες καταφέρω να βρώ από το ίντερνετ από εδώ;

7. Με τα σπίτια τι παίζει; Από το ίντερνετ είδα ότι δεν υπάρχουν πολλά για ενοικίαση. Η συγκατοίκηση είναι διαδεδομένη εκεί; Εάν πάρουμε κι εδώ το χειρότερο σενάριο και δεν έχεις γνωστό να φιλοξενηθείς, που μένεις;

Και τελευταία μία ωραία ρεαλιστική ερώτηση: Πόσα χρήματα πρέπει να έχει κάποιος μαζί του για Αγγλία σε λίρες για να κάνει την απόπειρα του μέχρι να βρει δουλειά, να περάσει  ένας μήνας και να πληρωθεί  δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση 1 μήνα;

Παρακαλώ όποιος θέλει να απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις να γράφει και τον αριθμό της ερώτησης για να είναι πιο κατανοητή και εάν έχει  να προσθέσει κάποιες πολύτιμες πληροφορίες να είναι πάνω στην περίπτωση μου ώστε να μην βγει off topic και να παραμείνει ένας χρήσιμος mini οδηγός για τις πρώτες μέρες ενός πληροφορικάριου…
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ σίγουρα θα δοκίμαζα πρώτα στέλνοντας βιογραφικά από Ελλάδα διότι είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός ειδικά Αγγλία και αρκετά ακριβή η ζωή για να περιμένεις 2-3 μπορεί και παραπάνω μήνες μέχρι να βρείς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεκινησεις για οποιαδηποτε χωρα αν δεν εχεις κλεισει δουλεια πρωτα.

Και αν για Αγγλια δεν τα ξερω και τοσο καλα, για Κυπρο θα σου πω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια στον τομεα που θες χωρις εμπειρια, οποτε δεν εχει νοημα να μετακινηθεις εκει και να τρεχουν τα εξοδα χωρις να εχεις ουτε 1 ευρω σε εσοδα αλλα κυριως με ενα μεγαλο ρισκο να μην βρεις δουλεια μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Για δουλειες στον τομεα σου θα κοιταξεις Λεμεσο και Λευκωσια κυριως. Αλλα αυτο δεν σε νοιαζει εν προκειμενω, αφου οπως καταλαβαινω δουλεια θες εσυ κι ας ειναι σε οποια πολη θελει.

 

Οι περισσοτερες εταιρειες του συγκεκριμενου τομεα αναρτουν τις θεσεις στις ιστοσελιδες τους, αρα ειναι σχετικα ευκολο να κανεις apply χωρις να χρειαζεται να βρισκεσαι εκει.

 

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για Κυπρο (σελιδες με αγγελιες, εταιρειες στο χωρο που ψαχνεις δουλεια, μισθοι, ενοικια, εφοριες κλπ), υπαρχει και σχετικο τοπικ εδω. Αλλιως ελα σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κυπρο ειναι πλεον δυσκολα σε ολους τους τομεις μια και πλακωσε ολη η ανατολικη ευρωπη εδω, μιλαμε οτι ακομα και σε θεση σερβιτορου εχει βουλγαρους ρουμανους,εσθονους κλπ κλπ κατασταση που ριχνει πολυ την αμοιβη σε αρκετους τομεις ,η αδερφη μου graphic designer δουλευε για 1000 ευρω σε γραφειο και την εδιωξαν γιατι βρηκαν βουλγαρα με 650 και μιλαμε για εξιδικευμενο τομεα,,, δεν ξερω ποσες πιθανοτητες εχουν πλεον οι entry level θεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ειναι να μην πας καπου μεχρι να βρεις κατι γιατι η αναζήτηση μπορεί να πάρει μήνες. Σχετικά με αγγλία και επειδη δεν ηταν ανετοι να μου προσφέρουν θεση για δουλεια που θα μπορουσε να βγάλει καποιος που βρίσκεται ήδη στο νησι εγώ θα έβαζα στο βιογραφικό αγγλική διευθυνση (κάποιου φίλου ή ακομα και fake) και θα έπαιρνα αγγλικό νουμερο τηλεφώνου. Αν σε καλέσουν πες οτι εισαι Ελλάδα αυτή τη περιοδο και ζήτα συνεντευξεις μεσω skype. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ειναι να μην πας καπου μεχρι να βρεις κατι γιατι η αναζήτηση μπορεί να πάρει μήνες. Σχετικά με αγγλία και επειδη δεν ηταν ανετοι να μου προσφέρουν θεση για δουλεια που θα μπορουσε να βγάλει καποιος που βρίσκεται ήδη στο νησι εγώ θα έβαζα στο βιογραφικό αγγλική διευθυνση (κάποιου φίλου ή ακομα και fake) και θα έπαιρνα αγγλικό νουμερο τηλεφώνου. Αν σε καλέσουν πες οτι εισαι Ελλάδα αυτή τη περιοδο και ζήτα συνεντευξεις μεσω skype. 

Συμφωνώ απόλυτα. Πάρε ένα αγγλικό νούμερο γιατί αλλιώς δύσκολα θα σε καλέσουν διαφορετικά.

 

Αν δεν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο για Αγγλία και Κύπρο στείλε μου ένα πμ.Στην εταιρεία που είμαι στην Τσεχία παίζουν συνεχώς θέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Πράγματι σήμερα που βρέθηκα με ένα παιδί που είναι 6 χρόνια Λονδίνο και έχει επαφές και με άτομα από Κύπρο και μου είπε πως δεν είναι πολύ καλά εκεί διότι έχει πέσει πολύ ανταγωνισμός, άρα κλείνω προς την Αγγλία.
Δεν θέλω "μασημένη τροφή" αλλά έχετε κάποια συγκεκριμένα site από Αγγλία όπου θα μπορούσα να κοιτάξω και να στείλω το βιογραφικό μου;
Αυτό με το αγγλικό νούμερο και ίσως και την διεύθυνση πιστεύω είναι πολύ σημαντικό διότι δύσκολα θα μπει ο εργοδότης στον κόπο να μιλήσει με κάποιον που μένει σε άλλη χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μιλησουν θα σε πρηξουν αν εισαι οντως βέβαιος οτι θελεις να πας εκει, οτι δεν θα αλλάξεις γνώμη κλπ Εξαρταται βεβαια και πόσο διεθνής ειναι η επιχειριση που θα πας κλπ Για αλλους ειναι ρουτινα να φερνουν κοσμο απο αλλη χωρα. 

 

Δες στο Linkedin, glassdoor, totaljobs, indeed  κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Πάρε ένα αγγλικό νούμερο γιατί αλλιώς δύσκολα θα σε καλέσουν διαφορετικά.

 

Αν δεν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά και μόνο για Αγγλία και Κύπρο στείλε μου ένα πμ.Στην εταιρεία που είμαι στην Τσεχία παίζουν συνεχώς θέσεις.

Ο λόγος (2 δυστυχώς είναι) που δεν την επιλέγω είναι ότι ναι μεν υπάρχουν ευκαιρίες απασχόλησης στο αντικείμενο μου εκεί αλλά μισθολογικά δεν νομίζω να καταφέρω να μαζέψω κάτι στην άκρη. Ο δεύτερος είναι ότι έχω και την κοπέλα μου που είναι σεφ δεν θέλει να αφήσει την Ελλάδα και σχεδόν με το ζόρι θα ακολουθήσει Αγγλία, Τσεχία με τίποτα....

Απλά ενημερωτικά με τι μισθό συνήθως ξεκινάς και αν είσαι καλός μετά από 2-3 χρόνια πόσο ανεβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το ζόρι θα ακολουθήσει Αγγλία, Τσεχία με τίποτα....

Δεν καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο... Απο τη στιγμη που δεχεται να παει στην Χ χωρα γιατι να μην δεχεται να παει στην Υ;

 

Και πιο κοντα ειναι η Τσεχια και πιο φθηνη ειναι και συντριπτικα παραπανω πιθανοτητες εχεις να βρεις entry level εργασια στον κλαδο του IT και ειναι 10 φορες μπροστα ως λαος/εθνος απο την Ελλαδα σχεδον σε καθε τομεα και κυριως σε νοοτροπια-κουλτουρα πραγμα που καθοριζει και την καθημερινοτητα σου.

 

Με λιγα λογια, στην παρουσα φαση, μαλλον ειναι απο τις καλυτερες ευρωπαικες επιλογες για εσενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα πρέπει να στραφείς στον προγραμματισμό..."σιδεράδες" έχει με το κιλό και μέχρι να φτάσεις επίπεδο High μάλλον θα πρέπει να φας πολλά "ψωμιά" για να σου εμπιστευτεί ο άλλος το Infrastructure...Οπότε ξέχνα δίκτυα -servers και ιστορίες για αγρίους εκτός αν έχει βαριά χαρτιά σε Vmware,Hyper-V,Citrix,Exchange,Cisco....ΣΙΓΟΥΡΑ όχι τα entry....Μιλάμε για expert...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος (2 δυστυχώς είναι) που δεν την επιλέγω είναι ότι ναι μεν υπάρχουν ευκαιρίες απασχόλησης στο αντικείμενο μου εκεί αλλά μισθολογικά δεν νομίζω να καταφέρω να μαζέψω κάτι στην άκρη. Ο δεύτερος είναι ότι έχω και την κοπέλα μου που είναι σεφ δεν θέλει να αφήσει την Ελλάδα και σχεδόν με το ζόρι θα ακολουθήσει Αγγλία, Τσεχία με τίποτα....

Απλά ενημερωτικά με τι μισθό συνήθως ξεκινάς και αν είσαι καλός μετά από 2-3 χρόνια πόσο ανεβαίνεις;

 

Αγγλια δυσκολα να βρεις πανω απο 25000 το χρονο αν δεν εχει xp. Μπορεις να ανεβεις γρήγορα παντως. Δηλαδη να χτυπας 35-40 σε 2-3 χρονια. Αναλογα και τον κλαδο. Μπορει και περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε για Γερμανία, Ιρλανδία, οπουδήποτε αλλού εκτός από UK.  

 

Ήδη εμείς που είμαστε δεκαετίες και πάνω εδώ πέρα, δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα μετά την 29η Μαρτίου 2019 στην χώρα, και πάνω από τους μισούς EU πολίτες στην Αγγλία, όσοι δεν έχουν Βρετανική υπηκοότητα,  έχουν δηλώσει ότι θα φύγουμε μέχρι τότε. (ακόμα και όσοι έχουμε PR αυτό καταργείται σε αυτή την ημερομηνία). 

 

Ήδη η χώρα αναμένεται να μπει σε οικονομική στασιμότητα, αν όχι recession μέχρι το 2033 σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του OBR, και οποιοσδήποτε νέος EU πολίτης, θα είναι ο πρώτος που θα φύγει πίσω. Ενώ ήδη ο ρατσισμός ακόμα και αυτός του Κράτους είναι μεγάλος. 

 

Προχτές στην δουλειά συζητούσα με μία συνάδελφο Τσέχα, που η κολλητή της έλαβε αρνητική απάντηση για Permanent Residency, και είναι για να την διώξουν από την χώρα. Η κοπέλα είναι παντρεμένη με Βρετανό και ζει στην Βρετανία, 6 χρόνια τώρα, και έχουν δύο παιδιά. Όσο περίεργο και να σας φαίνεται. 

 

Η άλλη Γαλλίδα σήμερα, μας έλεγε στο 3million forum, ότι μετά από 20 χρόνια που είναι στην χώρα, πληρώνοντας φόρους, και έχοντας εργασία, χρειάστηκε να πάει στο υπουργείο εργασίας για να ζητήσει επίδομα ανεργίας μέχρι να βρει δουλειά, και της είπαν όχι γιατί είναι Γαλλίδα. 

 

Ήδη μέσα σε ένα χρόνο το ΗΒ αρνήθηκε στο 30% των Ευρωπαίων πολιτών PR, ενώ με νέα νομοθεσία που πέρασε μετά το δημοψήφισμα το 2016, έχουν εξαπλασιαστεί η διώξεις από την χώρα πολιτών της ΕΕ (πάνω από 5500 έφτασαν μεταξύ 07/2016 και 06/2017) επειδή αποφάσισαν ότι δεν τους θέλουν.

 

Και επειδή οποιοσδήποτε εκεί από Ελλάδα μπορεί να απαντήσει "μα δεν λέει τίποτα στις ειδήσεις", παρακάτω παραθέτω το σημερινό άρθρο της Guardian. Και είναι ένα από τα πολλά σχετικά άρθρα τους τελευταίους 18 μήνες. 

 

Οι Συντηρητικοί, θέλουν τα 5.5 εκατομμύρια ψήφων του UKIP, που μαζί με τις αλλαγές στις εκλογικές περιφέρειες, θα τους επιτρέψουν να είναι στην κυβέρνηση ες αεί (λόγο του First Pass the Post εκλογικού συστήματος). Και κάνουν τα πάντα για ένα hard Brexit, ανεξάρτητα της οικονομικής ζημιάς. 

 

https://www.theguardian.com/uk-news/2017/nov/28/hostile-environment-the-hardline-home-office-policy-tearing-families-apart

 

 

Η οποία μπορεί να βρεθεί εδώ, από τα case studies του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. 

 

http://www.europarl.europa.eu/unitedkingdom/en/ukevents/brexit/brexitstudies.html

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες του Apoll, γιατί δυστυχώς αρκετοί στην Ελλάδα, ίσως και σε άλλες χώρες της Ευρώπης, έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαίνει στην Αγγλία.

 

Ο καθένας φυσικά κρίνει και αποφασίζει για το που θα στραφεί και τις κινήσεις που θα κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...