Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση πληροφορικάριου σε Αγγλία - Κύπρο, πρώτες μέρες.


qqqqqaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσος δηλαδη ειναι ο ντόπιος πληθυσμος και πόσοι οι αλλοδαποί μετανάστες;

Ο ρατσισμός είναι ρατσισμός. 128,000 ευρωπαίοι φύγανε ήδη από την Βρετανία, και περίπου άλλα 700,000 ακολουθούν σύντομα. 

 

Και αυτά σημερινά στοιχεία. Μάλιστα στο BBC R4 PM απόψε είχαν επιστήμονες ακόμα και από Πολωνία που φεύγουν από την χώρα να μιλάνε. 

Εδώ σάπισαν τα φρούτα και τα λαχανικά σε Lincolnshire και Cornwall φέτος, γιατί δεν είχε εποχικούς μετανάστες από την ΕΕ για δεύτερη χρονιά να μαζέψουν, ανεβάζοντας τις τιμές 15%. 

 

Η πλήρη αβεβαιότητα και ο ρατσισμός οδηγεί τον κόσμο να σκέφτεται να φύγει. Μην βλέπεις αυτούς που λένε εδώ μέσα "ο χ/ψ κολλητός μουν δεν βλέπει τέτοια πράγματα.". 70,000 Έλληνες είναι στην χώρα μόνο ενώ  1,000,000 Πολωνοί, 400,000 Γερμανοί, και άλλα 400,000 Γάλλοι.  Και από την εμπειρία μου, οι περισσότεροι Έλληνες γκετοποιούνται και έχουν κοινωνικές σχέσεις μόνο μεταξύ τους. Και δεν τους ενδιαφέρει τι θα γίνει σε 15 μήνες. (σας θυμίζει κάτι;; ;)

 

Μια επίσκεψη στην Indy ή τη Guardian σήμερα, και διαβάστε τις ειδήσεις σχετικά με τους νέους αριθμούς μετανάστευσης. 

 

Αυτά είναι γνωστά μήνες τώρα στο σύλλογο και τις προθέσεις του κόσμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν κάθεσαι να ασχοληθείς λίγο με προγραμματισμό μιας και έχεις μια ιδέα; Θα κάνεις πολύ ευκολότερη τη ζωή σου όσον αφορά την εύρεση εργασίας..

Ίσως ακουστώ τεμπέλης αλλά δυστυχώς ο προγραμματισμός είναι τόσο χαοτικός που αν χάσεις επεισόδια δεν βρεις δουλειά σχετική και περάσουν και 10 χρόνια γίνεται πολύ δύσκολο να το κάνεις από μόνος σου. Τώρα εγώ θα βρω λίγο offtopic αλλά στο ΤΕΙ ενώ τα πήγαινα πολύ καλά με τον προγραμματισμό C++ και Java είχαμε τότε όταν έφτασα στο κομμάτι της πρακτικής το ΤΕΙ μου έδωσε μία ωραία "κλωτσιά" και πάμε στον επόμενο. Καμία διασύνδεση πουθενά και κανένα ενδιαφέρον από μεριά τους. Ζήτηση για κάτι τέτοιο δεν βρήκα πουθενά στην επαρχία ( δεν είναι και πολύ περίεργο αυτό βέβαια) και ...κατέληξα να μάθω λίγο απ όλα στο ευρέος κομμάτι της πληροφορικής.

Αν καταφέρω και μπω σε 1 εταιρία έστω στο πιο κατώτερο πόστο και με τον καιρό πιστέψει η εταιρία σε μένα και με εκπαιδεύσει ευχαρίστως να λιώσω το κ@λο μου κάτω και να μάθω ότι χρειαστεί.

εγώ παίρνω τελείως θετικά μνματα στο τομέα τού IT

ειδικά 1st 2 line support που είναι ο κατσαβιδακιας και με καλή εμπειρία μισθοί από 23-25 για αρχή και με εξέλιξη  

.... 

12 φίλοι μου φύγαν στα τελευταία 3 χρονιά όλοι με δουλειά και ευχαριστημενοι   !

Να και κάποιος με θετικά νέα...! Χωρίς να θέλω να φάω κανενός τη δουλειά θα μπορούσες να μάθεις και να μου πεις σε ποιές πόλεις της Αγγλίας βρήκαν αυτές τις θέσεις και με πιο τρόπο (ίσως και κανένα όνομα εταιρίας) ώστε να κοιτάξω κι εγώ πιο στοχευμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επίσκεψη στην Indy ή τη Guardian σήμερα, και διαβάστε τις ειδήσεις σχετικά με τους νέους αριθμούς μετανάστευσης.

Η Guardian γραφει τις γνωστες Guardianista υστεριες της κακομαθημενης κρατικοδιαιτης intelligentia που δεν αντεχει να μην γινεται παντα το δικο της. Liberal rag χρησιμη μονο για να μην σταζει η μπογια στο πατωμα ειναι , μαζι με Blair και Beeboids εφεραν την χωρα σε αδιεξοδο οσον αφορα την μεταναστευση και τωρα κανουν τα παπια, οι κλασικοι ανευθυνοι που υπαρχουν σε καθε χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ακουστώ τεμπέλης αλλά δυστυχώς ο προγραμματισμός είναι τόσο χαοτικός που αν χάσεις επεισόδια δεν βρεις δουλειά σχετική και περάσουν και 10 χρόνια γίνεται πολύ δύσκολο να το κάνεις από μόνος σου. Τώρα εγώ θα βρω λίγο offtopic αλλά στο ΤΕΙ ενώ τα πήγαινα πολύ καλά με τον προγραμματισμό C++ και Java είχαμε τότε όταν έφτασα στο κομμάτι της πρακτικής το ΤΕΙ μου έδωσε μία ωραία "κλωτσιά" και πάμε στον επόμενο. Καμία διασύνδεση πουθενά και κανένα ενδιαφέρον από μεριά τους. Ζήτηση για κάτι τέτοιο δεν βρήκα πουθενά στην επαρχία ( δεν είναι και πολύ περίεργο αυτό βέβαια) και ...κατέληξα να μάθω λίγο απ όλα στο ευρέος κομμάτι της πληροφορικής.

Αν καταφέρω και μπω σε 1 εταιρία έστω στο πιο κατώτερο πόστο και με τον καιρό πιστέψει η εταιρία σε μένα και με εκπαιδεύσει ευχαρίστως να λιώσω το κ@λο μου κάτω και να μάθω ότι χρειαστεί.

Να και κάποιος με θετικά νέα...! Χωρίς να θέλω να φάω κανενός τη δουλειά θα μπορούσες να μάθεις και να μου πεις σε ποιές πόλεις της Αγγλίας βρήκαν αυτές τις θέσεις και με πιο τρόπο (ίσως και κανένα όνομα εταιρίας) ώστε να κοιτάξω κι εγώ πιο στοχευμένα;

τσεκαρε Γλασκώβη κ Εδιμβούργο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ακουστώ τεμπέλης αλλά δυστυχώς ο προγραμματισμός είναι τόσο χαοτικός που αν χάσεις επεισόδια δεν βρεις δουλειά σχετική και περάσουν και 10 χρόνια γίνεται πολύ δύσκολο να το κάνεις από μόνος σου. Τώρα εγώ θα βρω λίγο offtopic αλλά στο ΤΕΙ ενώ τα πήγαινα πολύ καλά με τον προγραμματισμό C++ και Java είχαμε τότε όταν έφτασα στο κομμάτι της πρακτικής το ΤΕΙ μου έδωσε μία ωραία "κλωτσιά" και πάμε στον επόμενο. Καμία διασύνδεση πουθενά και κανένα ενδιαφέρον από μεριά τους. Ζήτηση για κάτι τέτοιο δεν βρήκα πουθενά στην επαρχία ( δεν είναι και πολύ περίεργο αυτό βέβαια) και ...κατέληξα να μάθω λίγο απ όλα στο ευρέος κομμάτι της πληροφορικής.

Αν καταφέρω και μπω σε 1 εταιρία έστω στο πιο κατώτερο πόστο και με τον καιρό πιστέψει η εταιρία σε μένα και με εκπαιδεύσει ευχαρίστως να λιώσω το κ@λο μου κάτω και να μάθω ότι χρειαστεί.

Να και κάποιος με θετικά νέα...! Χωρίς να θέλω να φάω κανενός τη δουλειά θα μπορούσες να μάθεις και να μου πεις σε ποιές πόλεις της Αγγλίας βρήκαν αυτές τις θέσεις και με πιο τρόπο (ίσως και κανένα όνομα εταιρίας) ώστε να κοιτάξω κι εγώ πιο στοχευμένα;

Κοίτα όλοι ξεκινήσανε στο κέντρο του Λονδίνου τώρα εταιρίες  και τα λοιπά δεν θυμάμαι

να σε πω... μέσο αγγελιών βρήκαν σε μια βδομάδα  ο καθένας σε διαφορετικό αντικείμενο 

 με linkedin indeed jobsseek και κάτι άλλα μια εταιρία που είναι ένας φίλος και ξέρω είναι η itlab 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όλοι ξεκινήσανε στο κέντρο του Λονδίνου τώρα εταιρίες  και τα λοιπά δεν θυμάμαι

να σε πω... μέσο αγγελιών βρήκαν σε μια βδομάδα  ο καθένας σε διαφορετικό αντικείμενο 

 με linkedin indeed jobsseek και κάτι άλλα μια εταιρία που είναι ένας φίλος και ξέρω είναι η itlab 

Το Λονδίνο πάντως είναι για γερές τσέπες , εκτός εαν έχεις καλό χαρτί και μπεις σε καλή δουλειά , είναι αρκετά ακριβά B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χωρίς να έχω βρει δουλειά δεν θα πήγαινα με την καμια γιατί παίζει να ψάχνεις για χρονια dude καθώς σερβίρεις τραπέζια και αυτό άμα είσαι τυχερός. Παλιότερα δίνανε υπηκοότητες για την πλακα στα 6 χρονια και μετά άμα θυμάμαι καλά. Προσωπικά έφυγα από UK γιατί ήταν σχεδόν αδύνατο να μπεις σε κρατική υπηρεσία άμα δεν ήσουν άγγλος και αυτό μετά από χρονια προσπάθειας, ποσο μάλλον τώρα. Imho ξεχνα την αγγλία, μπορεί να υπάρχουν κάποιες τρελες ευκαιρίες για δουλειά (εάν έχεις τα προσόντα και σίγουρα προϋπηρεσία) αλλα life sucks ass. Anyways best of luck :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Λονδίνο πάντως είναι για γερές τσέπες , εκτός εαν έχεις καλό χαρτί και μπεις σε καλή δουλειά , είναι αρκετά ακριβά B)

 

Αυτό το γράφω χρόνια εδώ μέσα αλλά που. Ο  Έλληνας έχει "την ιδέα της Αθήνας". 

Στο Λονδίνο (και Εδιμβούργο)  χρειάζεται κάποιος τον τριπλό μισθό για να έχει την ίδια ποιότητα ζωής με οποιαδήποτε άλλη περιοχή, που είναι 80 μίλια μακρυά από το Λονδίνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χωρίς να έχω βρει δουλειά δεν θα πήγαινα με την καμια γιατί παίζει να ψάχνεις για χρονια dude καθώς σερβίρεις τραπέζια και αυτό άμα είσαι τυχερός. Παλιότερα δίνανε υπηκοότητες για την πλακα στα 6 χρονια και μετά άμα θυμάμαι καλά. Προσωπικά έφυγα από UK γιατί ήταν σχεδόν αδύνατο να μπεις σε κρατική υπηρεσία άμα δεν ήσουν άγγλος και αυτό μετά από χρονια προσπάθειας, ποσο μάλλον τώρα. Imho ξεχνα την αγγλία, μπορεί να υπάρχουν κάποιες τρελες ευκαιρίες για δουλειά (εάν έχεις τα προσόντα και σίγουρα προϋπηρεσία) αλλα life sucks ass. Anyways best of luck :)

Δεν ξέρω εάν είναι ανάλογο, αλλά όταν κοιτούσα να γίνω ερωτικός μετανάστης(ευτυχώς αλλάξαμε ρότα και δεν κατάντησα να πάω αγγλία) πριν κάποιο καιρό στο UK, είχε ανακοίνωση για δημοσιοϋπαλληλίκι και ήταν θεωρητικά ανοικτό και για κσένους ευρωπαίους. 

Πέρασα τα πάντα, ήμουν γενικά overqualified για τις θέσεις, και πήρα τον πούλο όταν πιστεύω έγινε γνωστό ότι δεν έχω μόνιμη διεύθυνση εκεί.Πριν εκείνου του σημείου ήταν blind tests και CV δίχως πολλές προσωπικές λεπτομέρειες. 

Μετά με είπαν κάποιοι που θεωρητικά κατέχουν την κατάσταση εκεί, ότι εάν δεν είσαι αραποσκουρόχρωμος δεν γενικά δεν χώνεσαι ως ΕΕ υποψήφιος (λόγω PR διαφορετικότητας κ.ο.κ).

Δεν ξέρω εάν ισχύει το τελευταίο βέβαια και όρκο δεν παίρνω.Ίσως απλά ήθελαν άτομα με μόνιμη διεύθυνση εκεί.

Πάντως δεν την πήρα την δουλειά, ούτε προχώρησα πέραν των τελικών συνεντεύξεων.

 

Πάντως και εδώ στην εκσωτική Δανιμαρκία είναι απαιτεί 6ετια η υπηκοότητα, μετά από τεστ γνώσεων και module 6(aka C1) στην γλώσσα.

Πρόσφατα είχαν τις εξετάσεις και είχε 45% επιτυχία εφέτο έγραψε η εφημερίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χωρίς να έχω βρει δουλειά δεν θα πήγαινα με την καμια γιατί παίζει να ψάχνεις για χρονια dude καθώς σερβίρεις τραπέζια και αυτό άμα είσαι τυχερός. Παλιότερα δίνανε υπηκοότητες για την πλακα στα 6 χρονια και μετά άμα θυμάμαι καλά. Προσωπικά έφυγα από UK γιατί ήταν σχεδόν αδύνατο να μπεις σε κρατική υπηρεσία άμα δεν ήσουν άγγλος και αυτό μετά από χρονια προσπάθειας, ποσο μάλλον τώρα. Imho ξεχνα την αγγλία, μπορεί να υπάρχουν κάποιες τρελες ευκαιρίες για δουλειά (εάν έχεις τα προσόντα και σίγουρα προϋπηρεσία) αλλα life sucks ass. Anyways best of luck :)

σκωτία δεν έχουν τέτοια θέματα πάντως. επίσης για πιο λόγο να μπλέξεις με δημόσιο που μισθολογικά είναι πολύ  χειρότερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν είναι ανάλογο, αλλά όταν κοιτούσα να γίνω ερωτικός μετανάστης(ευτυχώς αλλάξαμε ρότα και δεν κατάντησα να πάω αγγλία) πριν κάποιο καιρό στο UK, είχε ανακοίνωση για δημοσιοϋπαλληλίκι και ήταν θεωρητικά ανοικτό και για κσένους ευρωπαίους.

 

Μια χαρά δέχονται αλλοδαπούς με μόνιμη κατοικία αλλα πολύ δύσκολα παίρνεις την θέση. Φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλα θες CV με balls of steel. Γενικά δουλειές που έχουν πολλούς άγγλους applicants (πια δεν έχει these days) χλωμά τα πράγματα.

 

 

σκωτία δεν έχουν τέτοια θέματα πάντως. επίσης για πιο λόγο να μπλέξεις με δημόσιο που μισθολογικά είναι πολύ  χειρότερα. 

 

Δεν γνωρίζω για σκοτία dude αλλα το δημόσιο ήταν μονόδρομος για μένα, επίσης ο μισθός γινόταν αρκετά καλός μετά από 2-3 χρονια και επίσης είχες οικονομική βοήθεια στην αρχή, σπίτι και άτοκα δάνεια ;) Δεν έχω ιδέα τι γίνετε τώρα. Φαντάζομαι είναι χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίζουν πολλά επιδόματα στην Αγγλία ( ειδικά για τους Άγγλούς ) οι οποίοι έχουν αράξει ( δεν σκοτώνονται στη δουλειά εννοώ ) , παίρνουν τα επιδόματα που δίνει το κράτος , φίλος ο οποίος πήγε στη Αγγλία ( ζει σε μια κωμόπολη έξω από το Λονδίνο ) έφυγε από εδώ ( γιατί δεν έπαιζε τίποτα από δουλειά ) ο άνθρωπος δεν ξέρει κάτι συγκεκριμένο ( αλλά είναι εργατικός πολύ ) βρήκε δουλειά , παίρνει 1.200 ευρώ μισθό , παίρνει και επίδομα επειδή έχει παιδιά και ζει αξιοπρεπέστατα B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χλωμό ακούγεται το "αξιοπρεπέστατα" με παιδιά εκτος άμα μένει σε κάνα χωριο που και πάλι. Προφανώς ξέχασες να αναφέρεις ότι δουλεύει και η γυναικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χλωμό ακούγεται το "αξιοπρεπέστατα" με παιδιά εκτος άμα μένει σε κάνα χωριο που και πάλι. Προφανώς ξέχασες να αναφέρεις ότι δουλεύει και η γυναικα.

Κανένα λάθος , πληρώνει 700 ευρώ ενοίκιο και η γυναίκα του δεν δουλεύει γιατί παίρνει το επίδομα που είπα ( γύρω στα 1000 ευρώ το μήνα είναι το επίδομα ) , ναι σε προάστειο μένει ( κοντά στο Nottingham ) αλλά την βγάζει B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα λάθος , πληρώνει 700 ευρώ ενοίκιο και η γυναίκα του δεν δουλεύει γιατί παίρνει το επίδομα που είπα ( γύρω στα 1000 ευρώ το μήνα είναι το επίδομα ) , ναι σε προάστειο μένει ( κοντά στο Nottingham ) αλλά την βγάζει B)

 

Ναι, ξέρεις Nottinghamshire είναι η επόμενη επαρχία που το Universal Credit μπαίνει σε εφαρμογή.... 

Περαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...