Προς το περιεχόμενο

Θα δίνατε 78,67 την βραδυά για κάτι τέτοιο;


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον έχω πετύχει αυτόν σε άλλα βίντεο όταν έψαχνα πληροφορίες για άλλες πόλεις της Ευρώπης.

 

Υπεύθυνος σε όλα. Πήγαινε σε όλα τα τουριστομαγαζα και ότι έτρωγε έβλεπε το έβρισκε εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια βλέπουν οι ιδιοκτήτες, και ενθαρρύνονται να δίνουν υπεραξία σε σπίτια που δεν πρόκειται ποτέ να πατήσουν Έλληνες ενοικιαστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή τιμή είναι.

μπας και είσαι εσύ ο ενοικιαστής; :P

Μια χαρά είναι ο άνθρωπος, με το χαμόγελο στα χείλη.

.... παν οι φαντάροι μας μπροστά! :P

Ενας youtuber με 1mil subs μπορει να γυρναει τον κοσμο ?!?

Τα 79δολαρια ειναι 65ε.τα εδωσε γιατι η περιοχη ηταν στην 5αδα κοσμου με τα περισσοτερα booking..

Μου κανε εντυπωση μονο ο καναλατος κλιματισμος σε τοσο παλιο σπιτι ..

το 1m που το είδες; 89k έχει... απο το EEVblog ξέρω επειδή βγήκε ο τύπος και έδειξε όλα τα στοιχεία του (και πόσταρε απάντηση επίσης ο 8bit guy λέγοντας ότι και αυτός παίρνει τόσα -και έχει παρόμοια κίνηση- ) με ~400κ subs και την κίνηση που έχει σε κάθε βίντεο βγάζει ~40χιλιάρικά τον χρόνο σε δολάρια μονο απο views (χωρίς patreon και χορηγίες κτλ)

Για εμάς που ξέρουμε από Ελλάδα και Αθήνα φαίνεται κοροϊδία, για κάποιον όμως Αμερικανό ή Άγγλο που δε ξέρει , μέχρι και τζαμπε μπορεί να φανεί. Μιλάμε για εντελώς άλλους μισθούς και κόστος διαμονής σε τέτοιες χώρες. Επειδή έχω συγγενείς Άγγλους όταν τους λέω πόσα δίνω σε ενοίκιο με ρωτάνε " Τη βδομάδα ; " ( 300 ευρώ τη βδομάδα μόνο αν νοίκιαζα στην Εκάλη) και όταν λέω το μήνα τους φαίνεται περίεργο (φθηνό) γιατί με 300 το μήνα δε νοικιάζεις ούτε τη τουαλέτα σπιτιού στο Λονδίνο πχ.

Ναι η διαφορά είναι όμως ότι αν μπεις σε διαμέρισμα την αγγλία ή στην αμερική θα πάθεις πολιτισμικό σοκ απο την διαφορά ποιότητας ζωής...  Τα παρακμιακά τους σπίτια είναι τα δικά μας "καλά"

 

Βέβαια υπάρχουν και ακριβά σπίτια που ειναι έσχος (για τα εκεί στάνταρτς) / βασικά (για τα δικά μας στάνταρτς) αλλά η γειτονιά τους είναι επίσης ένα πολιτισμικό σοκ... δεν βγαίνεις απο το σπίτι σου και βλέπεις Ζιμπάμπουε ... βλέπεις πολιτισμό καθαριότητα και κτίρια υπερμοντέρντα ή μεσαιωνικά σε κατάσταση καινούργιου ουρανοξύστες πάρκα με λίμνες και πάπιες και κύκνους κτλ κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ γω τα 89κ subs ειδα στην αρχη αλλα στα info λεει δειτε το 1ο βασικο καναλι που χει 1mil..

-------

Μην τα ισοπεδωνετε ολα...ακομη και αν το νοικιαζε με το μηνα θα ταν σιγουρα πανω απο 300ε.τωρα usa uk κτλ οτι δεν θα βρεις χειροτερο σε αυτα ή και πολλαπλασια λεφτα ειναι αστειο...να μην πουμε οτι αρκετα σπιτια σε αρκετες περιοχες εξωτερικου ειναι απλη φτηνιαρικη σιδεροκατασκευη ή ξυλινα με γυψοσανιδα...δηλ.στο 1 /10 του gr κοστους

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι η διαφορά είναι όμως ότι αν μπεις σε διαμέρισμα την αγγλία ή στην αμερική θα πάθεις πολιτισμικό σοκ απο την διαφορά ποιότητας ζωής...  Τα παρακμιακά τους σπίτια είναι τα δικά μας "καλά"

 

Ποιός το λέει αυτό; Εγώ που έχω ζήσει σε σπίτια και στην Ολλανδία και στις ΗΠΑ μπορώ να σου πω ακριβώς το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός το λέει αυτό; Εγώ που έχω ζήσει σε σπίτια και στην Ολλανδία και στις ΗΠΑ μπορώ να σου πω ακριβώς το αντίθετο...

Από Ολλανδία δεν ξέρω πες μου για ΗΠΑ όμως να δούμε αν διαφωνούμε και που.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι η διαφορά είναι όμως ότι αν μπεις σε διαμέρισμα την αγγλία ή στην αμερική

θα πάθεις πολιτισμικό σοκ απο την διαφορά ποιότητας ζωής... Τα παρακμιακά τους σπίτια είναι τα δικά μας "καλά"

Ανάλογα σε τι σπιτι αναφέρεσαι.

Αν μιλάς για κέντρο Λονδίνου, αυτά που νοικιάζονται στον μέσο

εργαζόμενο ειναι χειρότερα απο γκαρσονιέρα του 1960 στη Κυψέλη.

Το οτι υπάρχουν πολύ ωραία σπίτια, υπάρχουν αλλά απευθήνονται σε πολύ υψηλά αμοιβόμενους.

Και στη Διονύσου Αεροπαγίτου έχει κάτι σπιταρόνες να τριβεις τα μάτια σου αλλά δεν απευθήνονται σε εμένα(δε ξέρω για εσένα).

 

Οσο για την Ολλανδία, τα περισσότερα σπιτια στο κέντρο του Αμστερνταμ, δεν ειναι καλά. Οταν νοικιάζονται κατ αρχην δεν έχουν πάτωμα (εννοω ξύλο, μάρμαρο ή πλακάκι λχ).

Ειναι υποχρέωση του ενοικιαστή να το βάλει, όχι του Ιδιοκτήτη. Ασε που τα περισσότερα

ανήκουν σε εταιρίες. Οι τιμές παιζουν. Αν ανηκεις σε κάποια ειδικη κατηγορία, μένεις πολλά χρονια

κτλ κτλ, μπορει να το έχεις με 500 ευρω. Συνηθως πάνε γυρω στα 700-800 και έχουν το μπάνιο, 2 υ/δ σαλόνι,

τη κλασσική στενη ξυλινη σκάλα για να ανέβεις, εννοείται οτι δεν υπάρχει ανσανσέρ και βέβαια

για παρκάρισμα που πλέον πρέπει να κάνεις αίτηση για να βρεις, πρέπει να παίρνεις ειδικη άδεια

από τον ανάλογο Δήμο οτι εισαι μονιμος κάτοικος και κάνει και 6 μηνες να βγει (η γραφιοκρατία της Ολλανδίας προς εκπληξη κάποιων, ειναι

ανάλογη με της Ελλάδας σε κάποια ζητήματα)

Εννοειται οτι για να κάνεις μετακομιση, δε μπορεις απλά να πάρεις τα έπιπλά σου διοτι απλως δε χωράνε. Μεταφορική και απ το κεντρικο παράθυρο

του σπιτιου σου φευγουν ολα :)

 

To Αμστερνταμ ειναι πανέμορφο, εξαιρετικό για να ζησει κάποιος, αλλά για το θέμα κατοικίας, υπάρχουν πολλά που δεν μπορεί να τα φανταστεί κάποιος Ελληνας.

Φυσικά υπάρχουν και τα σπίτια κοντά στη θάλασσα, που δεν ακολουθούν την αρχιτεκτονική του κέντρου, οπότε εκει μπορει να βρεις κάτι καλύτερο, αν

και πάλι, η στενη σκάλα ειναι must.

 

Οι ΗΠΑ πάλι ειναι ανάλογα για τις περιοχές που μιλάς. Διαμέρισμα στο Μανχάταν τριβεις τα μάτια σου.

Στο Μπρουκλιν ομως, παρά το οτι έχει αναβαθμιστει ως περιοχή, τα διαμερισματά του ειναι τραγικά.

Και βέβαια μιλάμε μονο για Ν/y δεν έχουμε πάει σε άλλες πολιτείες, με χαρτινα προκατ κτλ κτλ.

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το airbnb ειναι πηγή φοροδιαφυγής, αν ήμουν εκμισθωτής και δεν το είχα δηλώσει θα αισθανόμουν λίγο άβολα με το video

Καποιος δεξιος εχει χακαρει τον λογαριασμο του Pablo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανήκουν σε εταιρίες. Οι τιμές παιζουν. Αν ανηκεις σε κάποια ειδικη κατηγορία, μένεις πολλά χρονια

κτλ κτλ, μπορει να το έχεις με 500 ευρω. Συνηθως πάνε γυρω στα 700-800 και έχουν το μπάνιο, 2 υ/δ σαλόνι,

τη κλασσική στενη ξυλινη σκάλα για να ανέβεις, εννοείται οτι δεν υπάρχει ανσανσέρ και βέβαια

 

700-800 το δωμάτιο κάνει πλέον στο Amsterdam, όχι το διαμέρισμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...